Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Wysoko wydajny dyfuzor CO2 ?

Jak to działa? Po co? Jak dobrać? Jaki producent?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
XerX
Administracja
Posty: 2292
Rejestracja: 14 sie 2013, 15:46
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250l + 42l
Płeć:
Wiek: 38

Wysoko wydajny dyfuzor CO2 ?

Post autor: XerX »

Witam, czy ktoś z Was używał takiego dyfuzora? Jakie macie opinie o nim?

https://www.youtube.com/watch?v=BXLC-MQ6MGg
charta non erubescit
vasteq
Posty: 65
Rejestracja: 16 lis 2010, 13:30
Imię: Tomek
Lokalizacja: Poznań
Płeć:
Wiek: 40
Kontakt:

Post autor: vasteq »

Sam jestem na etapie poszukiwania jakiegoś wydajnego i niewielkiego dyfuzora do co2 i zastanawiam się nad:

ISTA Reaktor
Obrazek

Wiatraczek rozbija Co2 na drobne i miesza z wodą, woda wciągana jest u dołu filtra przez co zdąży się w większości rozpuścić i bąbelki nierozpuszczonego Co2 nie powinny trafiać do wody lub a niewielkim stopniu (podobna zasada jak w dyfuzorze z filtra narurowego tylko bez wiatraczka). Myślę że można by to usprawnić i dać na dół filtra jakąś gąbkę która by zapobiegała wciąganiu nierozpuszczonych pęcherzyków do akwarium.
WADY: spory rozmiar i słyszalny odgłos wiatraczka rozbijającego Co2. Musi być też zamontowany w pionie inaczej pęcherzyki będą od razu wciągane do akwarium

Cena ok 80 zł.

ISTA Ceramic Reactor
Obrazek

Podobna zasada działania z wiatraczkiem ale w połączeniu z ceramiczną membraną. Ma też mniejszy rozmiar.
WADY: niewielki rozmiar może powodować że jednak nierozpuszczone pęcherzyki trafią do akwarium, no chyba że mamy odpowiednio długi wąż wylotowy. Można by oczywiście zamontować to przed filtrem ale nie wiem czy nie grozi to ryzykiem zapowietrzenia filtra bądź ubicia nadmiarem dwutlenku bakterii filtracyjnych (chociaż nie wiem czy jest to dla nich groźne)

Cena ok 80 zł

ISTA Reactor - starsza wersja z tego co udało mi się znaleźć. Zasada działania jak w nowszej ISTA.

Obrazek

oraz proste narurowe dyfuzery ceramiczne których zaletą jest to że nie są widoczne w akwarium oraz pęcherzyki pokonują dłuższa drogę w porównaniu z prostymi szklanymi dyfuzerami

Obrazek

Obrazek

Obrazek

WADA: nierozpuszczone pęcherzyki mogą trafić do awkarium
Cena ok 30-40 zł
Awatar użytkownika
XerX
Administracja
Posty: 2292
Rejestracja: 14 sie 2013, 15:46
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250l + 42l
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: XerX »

vasteq, użyłem czegoś takiego Obrazek i jestem zadowolony ;) Cena 5 zł sztuka :P
charta non erubescit
vasteq
Posty: 65
Rejestracja: 16 lis 2010, 13:30
Imię: Tomek
Lokalizacja: Poznań
Płeć:
Wiek: 40
Kontakt:

Post autor: vasteq »

Jakiś kroplownik do trawników? A na jaki wąż pasuje? Ja mam 12/16 bo taki mam? Ale pewnie mgiełka trafia do akwarium?
Awatar użytkownika
XerX
Administracja
Posty: 2292
Rejestracja: 14 sie 2013, 15:46
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250l + 42l
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: XerX »

Tak, na 12/16 i powiem Ci że nie zaobserwowałem bombelków w deszczownicy ;) mam długi wąż wylotowy i jakoś rozpuszacza się ładnie ;)
charta non erubescit
macek.g
Mecenas
Posty: 321
Rejestracja: 25 lis 2010, 15:37
Imię: Marek
Lokalizacja: UK-Debica
Płeć:

Post autor: macek.g »

Tomek,zadaj sobie jedno zasadnicze pytanie,z kad w ogole pewnosc ktora opcje rosliny szybciej przyswajaja....wiesz to? czy jest to na zasadzie..."bo tak juz od wielu lat mozna wyczytac w sieci"

Otoz pare lat temu,jak mnie pamiec nie myli 2-3 lata,takowa dyskusja miala miejsce na UKAPS-ie
po wielu chemiczno-fizycznych wykladach ludzi troche obytych w zagadnieniu,rosliny szybciej pobieraja (zuzywaja mniejsza energie) kiedy babelki gazu osiadaja na lisciu,a nizeli sa obmywane przez rozpuszczony gaz.

Oczywiscie nie jest to w 100% udowodnione,aczkolwiek blizsza jest teza z babelkami gazu osiadajacymi na lisciach.

Ogolnie nie szuklabym w jakis hyper-urzadzeniach tylko podawal gaz w/g uznania,majac np. typowe zewnetrzne dyfuzory zakladane na waz,tzw. atomizery.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt”