Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Odległość filtra od akwarium

Jeżeli nie wiesz w którym dziale pytać o swoje problemy to pisz tutaj. Każdy kiedyś zaczynał.... Jak będzie trzeba to temat przeniesiemy w bardziej stosowne miejsce.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Platynowy
Posty: 3
Rejestracja: 07 sty 2018, 15:39
Imię: Maciej
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 33

Odległość filtra od akwarium

Post autor: Platynowy »

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów.

Od dłuższego czasu zaglądam na forum, dopiero dzisiaj postanowiłem włączyć się do dyskusji.

Niedawno zakupiłem mieszkanie i przyszedł czas na założenie wymarzonego akwarium Malawi. Szukając w Rzeszowie wykonawcy akwarium na wymiar trafiłem na Podforaka. Znalazłem tu wiele przydatnych informacji, jednak wolę osobiście zadać wam pytania i doradzić się doświadczonych akwarystów ;) .

Do rzeczy:
Planuję założenie akwarium Malawi o wymiarach 155x40x50 (ok. 290 litrów) , aktualnie jestem posiadaczem 112 akwarium w tym biotopie.
Wybrałem już miejsce :
Obrazek

Skontaktowałem się również z firmą Akwares i otrzymałem bardzo fajną wycenę akwarium full optiwhite.
Niestety druga połowa nie chce zgodzić się na to żeby akwarium wystawało ponad blat kuchenny, dlatego też samo akwarium będzie osadzone dość nisko, a w samej szafce wraz ze stelażem nic się nie zmieści.

Obrazek
Wysokość blatu to 86 cm, odliczając wysokość akwarium oraz pokrywy - na szafkę pod spodem zostaje ok. 30 cm.

Jedynym wyjściem jakie w tym momencie widzę jest umieszczenie filtra oraz reszty sprzętu w zabudowie kuchennej. W tym miejscu:
Obrazek

Problemem jest napewno odległość i wydajność filtra.
Tutaj pytanie do Was, czy filtr kubełkowy podoła filtracji z tak długim słupem wody, jeżeli tak to jaki filtr wybrać. Dodam, że planowałem przed kubełkiem umieścić prefiltr narurowy z gąbkami (co zapewne też będzie miało wpływ na spadek wydajności filtra).
Jedynym plusem lokalizacji akwarium będzie możliwość podpięcia odpływu i dopływu wody do szybkich podmian wody.

Jestem otwarty na wszystkie wasze propozycje i sugestie. Z góry dziękuję za każdą odpowiedź.
Pumba
Mecenas
Posty: 1035
Rejestracja: 19 lut 2012, 19:41
Imię: Dominik
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 180x65x60 Malawi
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: Pumba »

A dlaczego chcesz iść w kubły i zabierać żonie miejsce pod zmywakiem ? :P
Ja bym się ani nie zastanawiał i poszedł w filtrację tzw. kaseciak.

Poczytaj sobie tutaj: http://forum.klub-malawi.pl/topic/13217 ... ent-297002

Jeżeli będziesz potrzebował pomocy to chętnie pomogę :)
Platynowy
Posty: 3
Rejestracja: 07 sty 2018, 15:39
Imię: Maciej
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: Platynowy »

Pumba, wielkie dzięki :D . Aż wstyd się przyznać ale ani przez chwilę o tym nie pomyślałem. Nigdy nie miałem do czynienia z "kaseciakami", ale zastosowanie takiej filtracji rozwiązałoby moje wszystkie problemy :) Mało tego - mógłbym zamówić dłuższy o 5 cm zbiornik: 160cm, co zrekompensowałoby trochę miejsce zajęte przez filtr. Wcześniej chciałem zostawić od ściany ok. 11 cm na rury, ale w takim wypadku wystarczy 5/6cm na puszczenie jedynie przewodów.

Obrazek

Zabieram się w takim razie za lekturę. Będę oczywiście bardzo wdzięczny jeżeli możesz mnie nakierować co do konstrukcji oraz sprzętu, który pojemnością oraz mocą nadawał się na akwarium o takich wymiarach.

Jeszcze raz dzięki :)
Pumba
Mecenas
Posty: 1035
Rejestracja: 19 lut 2012, 19:41
Imię: Dominik
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 180x65x60 Malawi
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: Pumba »

Co do pompy to jak ma stać w kuchni to "buczenie" czy delikatny "świst" nie będzie Ci przeszkadzał, zatem polecam pompy Jebao z seri DCS. Ja u siebie mam Jebao DCT 3000 i falownik Jebao Rw 15. Zamiata aż miło. Ponadto mam wersję turbo czyli bez przegrody i najprostszy w budowie. Jak chcesz to zapraszam do mnie zobaczysz sobie jak to wygląda i jak działa :) Kiedyś koledze tutaj na forum też robiłem i z tego co wiem to zadowolony. Ogólnie kilka kaseciaków mam zrobionych na koncie.
Platynowy
Posty: 3
Rejestracja: 07 sty 2018, 15:39
Imię: Maciej
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: Platynowy »

Pumba pisze:Jak chcesz to zapraszam do mnie zobaczysz sobie jak to wygląda i jak działa
Dzięki, pewnie nawet wykorzystam okazję :) na razie czytam wszystko co możliwe o kaseciakach i wiem już na 100%, że właśnie z tej techniki skorzystam. Na podstawie wszystkich informacji zacząłem nawet coś już projektować - w końcu w tym cała frajda :D.
Aktualnie zaczynam robić zabudowę szafki na drewnianym stelażu (myślę, że do konstrukcji tej wysokości - czyli 30cm oraz braku potrzeby wsadzania czegokolwiek do środka, nie ma sensu robienia stelażu metalowego).
Jak tylko dojdę do etapu filtracji na pewno się odezwę :) Jeszcze raz dzięki za podsuniecie pomysłu i wybicie wiercenia w zabudowie kuchennej :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział ogólny - akwarystyka słodkowodna”