Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Pierwsze akwarium - seria upierdliwych pytań :)

Jeżeli nie wiesz w którym dziale pytać o swoje problemy to pisz tutaj. Każdy kiedyś zaczynał.... Jak będzie trzeba to temat przeniesiemy w bardziej stosowne miejsce.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Ryuzaki
Posty: 4
Rejestracja: 15 sty 2018, 16:41
Imię: Adrian
Lokalizacja: Śląsk
Płeć:

Pierwsze akwarium - seria upierdliwych pytań :)

Post autor: Ryuzaki »

Witam, to mój pierwszy temat, i za razem post, na tym forum zatem witam wszystkich i przechodzę od razu do rzeczy :

Planuję utworzyć swoje pierwsze akwarium, temat traktuję raczej poważnie, sporo już się naczytałem ale potrzebuję jednak opinii bardziej doświadczonych osób, żeby rozwiać pewne wątpliwości. Zacznę od tego, że mam na oku zestaw Shrimp Set Smart 2 od Aquaela (30L), jednak dużo bardziej interesuje mnie nowy Shrimp Set Duo (50L) - gdyż obsada w takim zbiorniku byłaby dużo ciekawsza. I teraz moje pierwsze pytanie, z racji, że zestaw Shrimp Set Duo kosztuje okolo 400 zł to czy dałoby się złożyć podobny zestaw (akwarium typu kostka ok. 50L lub więcej, jakiś filtr (w Shrimp Set Duo jest kaskadowy), grzałka i oświetlenie ) za mniejsze pieniądze ? Zależy mi na tym, żeby całość była równie kompaktowa jak rzeczony zestaw. Nie mam miejsca na filtry kubełkowe i inne tego typu bajery.

Teraz tak, akwarium planuję urządzić w stylu jeziora Inle i zachować minimalizm. Na dnie piasek, na pierwszym planie jakieś listki, gałązki. Na drugim planie rogatek, tak żeby całość ładnie z tyłu zarosła. Chciałbym też jakiś mały trawnik (jakiś kamień porośnięty mchem ?), ale chcę aby całość była raczej bezobsługowa. Regularne podmiany wody i to tyle. Żadnego nawożenia ani co2, sprawdzania poziomu azotanów, fosforanów i innych dziwnych rzeczy. Bardzo podobają mi się różnego rodzaju mchy, więc tutaj proszę o sugestie. Podoba mi się też gałęzatka kulista, ale to glon, a te ponoć są niepożądane w akwarium (?).

Co do obsady, w przypadku 50L-60L zbiornika chciałbym mieć :
- 8-10+ sztuk neona Iness/czerwony/diamentowy
- parkę pielegniczek Ramireza.
- 5-6 sztuk kirysków Panda.

Gdybym jednak musiał pozostać przy Shrimp Set Smart 2 30L, to mam dylemat. Czy dałoby radę upchnąć ok. 8 Neonów i z 4-5 kirysków Panda, czy zostać przy samych neonach i jedynie zwiększyć ich liczbę. W przypadku gdy nie uda się zmieścić dwóch gatunków to zamiast neonów mogę rozważyć Rasbora Galaxy, Gupiki Endlera (ale same samce, nie chcę się bawić w gupikarium), lub inne ? Zależy mi na ubarwieniu rybek, aby przykuwały i cieszyły oko. Od razu uprzedzę czytających, że nie chcę żadnych krewetek, ani ślimaków. Może jakiegoś kraba, ale nie wiem czy są takie malutkie i czy nadają się do takiego zestawu. Nadmienię jeszcze, że takie kwestie typu odczekać po starcie 1-2 tyg itd są mi dobrze znane. Poruszę jeszcze kwestię bojowników, bo pewnie będzie dużo sugestii o nie, jakoś nie lubię tych ryb. Mój ojciec kiedyś miał akwarium, pamiętam jak bojownik zawsze podgryzał ogony gupików i nawet zjadał neony. Jedynie skalary czasami mu się stawiały. Więc jeśli się da to chciałbym ominąć ten gatunek całkowicie.

Z góry dziękuję za wszystkie sugestie i proszę pamiętać, że jestem amatorem.
simullans
Posty: 84
Rejestracja: 04 sie 2017, 21:22
Imię: Jakub
Lokalizacja: Humniska
Akwarium: 128L, 40L
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: simullans »

Jeżeli chodzi o testy zasmucę cię ale niestety będziesz musiał takowe kupić :)
Musisz znać Ph, Kh, Gh, NO2, NO3, NH3 te parametry są niestety wymagane aby znać ( moim zdaniem)
Dzięki Ph, Kh, Gh będziesz wiedział jakie rybki będziesz mógł trzymać w akwarium.
Związki azotu są bardzo ważnym elementem naszego akwarium, zależy od tego zdrowie i stabilizacja naszego zbiornika. Warunek to NO2 = 0 ppm, NH3 =0. Co do NO3 tutaj możesz dojść do 20 ppm i nic nie będzie rybkom. Poczytaj kilka różnych artykułów o cyklu azotowym i nie lekceważ tego tematu gdy chcesz mieć mało obsługowe akwarium . Jak będziesz miał stabilne akwarium to nie będziesz robił dużo testów.
Rybki takie jak neonki będą miały za mało miejsca do pływania, Danio margaritatus ( razbora galaxy) jest płochliwą rybką. Na 2 sztuki ramirezek w kostce będzie za mało miejsca.
Poniżej dodam filmik jak mniej więcej dobiera się ilość ryb i wielkość ryb do akwarium
https://www.youtube.com/watch?v=oSfr6FsFiE4
Należy jednak pamiętać o indywidualnych potrzebach rybek.
Te przeliczniki są bardziej do akwaria prostokątne niż kostki. Powód jest prosty przy tym samym litrażu w prostokątnym rybka ma więcej miejsca do pływania, ze względu na jeden dłuższy bok. Może poprzednie zdanie trochę głupio brzmi ale tak jest.
Poniżej w linku jest atlas ryb. Są tam napisane wymagania dla ryb między innymi minimalna długość zbiornika
http://rybyakwariowe.eu/

Gałęzatka kulista jest glonem, ale nie jest to niepożądany glon, możesz się jeszcze zainteresować wątrobowcami, np wgłębką i pelią.

Co do zestawu, w tym zestawie shrimp set duo jest chyba kostka wykonana z szkła Opti White, jest to drogie szkło 3x droższe od szkła float. Dlatego gdybyś chciał robić samemu zestaw przy tym samym wyposażeniu to pewnie wyszłoby cie taniej o różnice w zbiornikach.
Ryuzaki
Posty: 4
Rejestracja: 15 sty 2018, 16:41
Imię: Adrian
Lokalizacja: Śląsk
Płeć:

Post autor: Ryuzaki »

Co do testów to jeszcze zobaczę :), nie mówię, że są one zbędne ale podpieram się wieloma źródłami z YT oraz różnych forów i niektóre z nich twierdzą, że jest to bardziej dodatek niż konieczność. Tak samo z rybkami co akwarysta to różne opinie na temat rybek, jeden mówi, że neonki nie, drugi, że neonki tak. Dlatego też założyłem ten wątek, żeby rozwiać takie spory, ale chyba się nie uda.

Ten sposób na ilość ryb też jest taki sobie, rodzi więcej pytań niż daje odpowiedzi gdyż każdy gatunek i tak trzeba rozważać osobno.

Jeśli chodzi o Shrimp Seta to właśnie nie jest tak jak mówisz. Filtr VersaMax 3 + grzałka ComfortZone Fix 50W + Leddy Duo Slim =~ 350zł. Nawet, jakbym ogarnął szkło typu float za 50 zł to koszt takiej kostki wychodzi praktycznie taki sam (a jeszcze mata i pokrywa).

Za resztę sugestii bardzo dziękuję :)

EDIT: Co do obsady 30L - Co powiecie na 6-8 Danio Erythromicron + 4-6 kirysków pigmejskich
simullans
Posty: 84
Rejestracja: 04 sie 2017, 21:22
Imię: Jakub
Lokalizacja: Humniska
Akwarium: 128L, 40L
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: simullans »

Co do sposób masz racje dlatego napisałem aby uwzględnić indywidualne potrzeby ryb, oraz podałem link do atlasu ryb :)

Codo testów jeszcze się przekonasz xD ale pamiętaj, że paskowe są bardzo słabej jakości

Nie sprawdzałem cen elementów zestawu. Możesz mieć racje, że wyjdzie ta sama cena albo i większa:)

Danio erythromicron są bardziej płochliwe i nieśmiałe niż margaritatus. Te drugie po chwili wpatrywania się w akwarium wypływają z kryjówek i można je wtedy oglądać :) a te pierwsze rybki będą siedziały w roślinach albo kryjówkach.
kirysków nie znam więc się nie wypowiem
Ryuzaki
Posty: 4
Rejestracja: 15 sty 2018, 16:41
Imię: Adrian
Lokalizacja: Śląsk
Płeć:

Post autor: Ryuzaki »

Co do obsady to chodzi mi bardziej o ilość rybek, które moge do takiego akwarium wpuścić. 4 kiryski + 8 galaxy będzie wporzątku ?

W akwarium nie będzie mnostwo ozdób, na dnie ze 2kg piasku, z tyłu rogatek, z przodu jedna gałezatka i 2 szczepki wgłębki, jakieś listki i patyczki, dla efektu wizualnego.

Jeszcze jedno pytanie odnośnie zalewania. Mam w domu kranik z wodą filtrowaną węglem aktywowanym z łupiny kokosa. Zalać tym czy czystą kranówką ?

No i filtr, w zestawie jaki mam jest Aquael Pat Mini, co sądzicie o zamontowaniu rozgałęzienia na 2 gąbki (Aqua Nova Sponge filter) ? Większa powierzchnia powinna lepiej utrzymać taki zbiorniczek i pozwolić na więcej rybek, czy przy takim litrażu to nie ma znaczenia ? Jest to dla mnie istotne bo chcę wystartować zbiornik, ale bez sensu żebym za chwile zmienił media.
simullans
Posty: 84
Rejestracja: 04 sie 2017, 21:22
Imię: Jakub
Lokalizacja: Humniska
Akwarium: 128L, 40L
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: simullans »

Jak najbardziej możesz użyć wody która przeszła prezes filtr z węglem aktywnym.

Co do pata mini jeżeli jest mowa o filtrze u-jet 3, możesz tak zrobić, nawet należy wymienić oryginalna gąbkę z pat mini bo jest ona po prostu za mała. Pomysł na który wpadłeś jest bardzo dobry, a pozatym ludzie tak właśnie robią możesz zobaczyć na internecie. głowica pat mini ładnie nachodzi na rurkę z u-jet. Jedynie o czym musisz pamiętać to wyciągnięcie kamienia napowietrzającego( jeżeli się tam znajduje) z ujet oraz zatkanie kanału którym doprowadzane jest powietrze do filterka.
Ryuzaki
Posty: 4
Rejestracja: 15 sty 2018, 16:41
Imię: Adrian
Lokalizacja: Śląsk
Płeć:

Post autor: Ryuzaki »

Jednak sprawy potoczyły się tak, że jutro odbieram ten większy zestaw Shrimp Set Duo. 50l, kaskad. Co do wystroju to to zostaje tak jak sobie zaplanowałem mniej więcej. Z mchów raczej zrezygnuję, dodam jakiś średni korzeń i między rogatkiem posadzę Ceratopteris siliquosa - jeśli uda mi się to gdzieś dostać. Co do obsady to też zostaje mniej więcej tak samo. Na dno kiryski, najprawdopodobniej pigmejskie, karłowate podobają mi się bardziej, ale one nie żyją przy dnie (Tak najbardziej to podobają mi się panda, ale za małe akwa nawet przy 50L bo dno ma wymiary 35x35). W toń już na 99% erythromicrony ok. 10-12 sztuk. W takiej ilości powinny czuć się w miarę swobodnie. Nie chce tam upychać ryb na siłę, ale skoro zbiornik większy to może coś jeszcze dorzucę później.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział ogólny - akwarystyka słodkowodna”