Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Zakładam akwarium - około 250. Proszę o radę

dla zielonego

Jeżeli nie wiesz w którym dziale pytać o swoje problemy to pisz tutaj. Każdy kiedyś zaczynał.... Jak będzie trzeba to temat przeniesiemy w bardziej stosowne miejsce.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Zumberto
Posty: 19
Rejestracja: 06 mar 2018, 16:00
Imię: Zumberto
Lokalizacja: Bielsko - Biała
Płeć:

Zakładam akwarium - około 250. Proszę o radę

Post autor: Zumberto »

Witam wszystkich.
Jestem tu nowy a z akwarystyką miałem do czynienia tyle, że widziałem u brata 112 litrów a jak miałem 6 lat to w wieku ubiegłym ojciec skrobał żyletką szyby i podmieniał raz za czas całą wodę, płucząc i parząc żwir i odławiając wszystkie rybki na ten czas :)

Z góry przepraszam może za zbyt szczegółowe pytania ale już zgłupłem. Nie jest tak, że chcę, żebyście mi podali pełne wyposażenie i obsadę, ale czytam różne fora z zamiarem założenia akwarium już od kilku dobrych tygodni i kiełbi mi się we łbie. Zaś w sklepie jak zapytałem to gość, stwierdził, że to co ma jest najlepsze, cudowne, pasuje wszystko do wszystkiego, a w ogóle to co wyczytałem jest do bani bo on ma lepsze. xd
Normalka. Zaś te forum wydaje się relatywnie "najaktywniejsze" jeśli idzie o użytkowników.

Ale do rzeczy.
Zamarzył mi się baniak.
Około 240 - 250 litrów. Zwykły standardowy prostokąt.
Mieszkanie w bloku, ale miejscówka pod ścianą nośną - chyba powinno być ok, zacieniona, w przedpokoju, bez bezpośredniego kontaktu ze światłem słonecznym praktycznie całą dobę.
Wodociągi podają na stronie, że wodę w ujęciu mam mega miękką. Ale co wpływa do sieci to jedno. A co wypływa to inne. Najtańszy test paskowy pokazał mi na wyjściu
PH: 6,8 (może ze wskazaniem na trochę mniej. Wiadomo pasek)
KH: 3 może też ze wskazaniem na trochę mniej
GH: 7. Tu ze wskazaniem w górę ale nie wyżej niż 8
Jedyne "twarde założenie" jakie na wstępie stawiam to litraż, oraz spora ławica neonek gdzieś w środkowej strefie akwarium. Może kilka sztuk pod taflę i parę do obsługi dna. Ale to już bez szaleństw.
To co chyba najważniejsze. Budżet całkowity - około 3 tyś.
Stąd moje pytanka:

1. Czy przy tym budżecie to możliwe? Czy bez "zrób to sam" nie mam szans? :D
2. 250 wydaje mi się sporym baniakiem i czy standardowe świetlówki ze sklepowej pokrywy wystarczą? Jeśli nie to co minimum trzeba by tam wsadzić?
3. Czy przy tych parametrach wody nie zrobię sobie kuku na starcie, jeśli na spód użyję zwykłej ziemi ogrodowej przywalonej żwirkiem? Bo z powodów econo skłaniałem się ku zwykłej ziemi.
4. Czy przy tej wodzie Neony Innesa będą się dobrze czuły i co można by im dorzucić na parter akwarium i pod taflę?
5. Szafka. Wystarczy jakaś z allegro z opisem "akwarystyczna"? Czy przy 250 l trzeba już coś więcej zacząć kombinować?
6. Proszę. Polećcie jakiś fajny filtr kubełkowy do takiego akwa, który nie zabije mojego budżetu bo jest tego tyle, że wymiękam. :(
7. Roślinek nie chcę unikać ale czy konieczne będzie CO2 z butli? Na bimbrownię nie będę miał raczej czasu

Jak mi coś jeszcze wpadnie dopiszę.
Z góry dzięki
Łukasz
Mecenas
Posty: 231
Rejestracja: 26 wrz 2011, 18:26
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Sokołów Małopolski
Akwarium: 300l
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: Łukasz »

Zestaw Juwela Rio 240 led z szafką 2000zł plus filtr kubełkowy np Tetra ex1200 ok 500zł i 500zł zostaje na pozostałe wydatki podłoze rośliny itp
Łukasz
sky
Mecenas
Posty: 588
Rejestracja: 26 wrz 2012, 20:39
Imię: Arek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: sky »

ja swój ostatni baniak 270l roslinniak, składak (akwarium, szafka, oświetlenie 3x54w, filtr jbl 1501)+ dopalacze na start wyszło mi 2500 zł
Zumberto
Posty: 19
Rejestracja: 06 mar 2018, 16:00
Imię: Zumberto
Lokalizacja: Bielsko - Biała
Płeć:

Post autor: Zumberto »

sky: dużo było "zrób to sam" ???

Łukasz: właśnie dlatego dopytuję. Jeśli zostanie 500 na "resztę" to zależy co w tej reszcie będzie :)
Jak trzeba będzie modyfikować oświetlenie + okaże się, że ziemia się nie nadaje + CO2 jest konieczne + wkład do filtra ok, ale może lepiej podmienić + rośliny + jedna rybka + akcesoria itd.
Dlatego pytam, bo to już nawet nie chodzi o to żeby co do grosza się zmieścić. Głownie mam obawy o szafkę, filterek, światło i tę ziemię czy się nada?
Awatar użytkownika
XerX
Administracja
Posty: 2292
Rejestracja: 14 sie 2013, 15:46
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250l + 42l
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: XerX »

Zumberto, Obrazek
Akwarium na samym piasku, pod bardziej wymagające rośliny kulki JBL.
Szafka 350 zł, Szkło 250l 350zł, oświetlenie 400 zł, filtry dwa używane eheimy można na allegro za 300zł korzenie, rośliny i inne rzeczy tak do 350 zł. Na pewno nie przekroczyłem 2 tysi :P
charta non erubescit
Zumberto
Posty: 19
Rejestracja: 06 mar 2018, 16:00
Imię: Zumberto
Lokalizacja: Bielsko - Biała
Płeć:

Post autor: Zumberto »

Jak wspomniałem. Nawet nie do końca o kasę idzie. Ta ziemia się nada i sklepowe świetlówki?

XerX: filtry dwa używane eheimy
btw. Dlaczego dwa? Dwa o mniejszej wydajności? Czy backup?
Awatar użytkownika
XerX
Administracja
Posty: 2292
Rejestracja: 14 sie 2013, 15:46
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250l + 42l
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: XerX »

Zumberto, jeden został mi z mniejszego akwa a drugi była okazja to dokupiłem i tak już zostało ;)
Zamiast ziemi dał bym kulki gliniane jeżeli nie planujesz wymagających roślin ;) Na pewno bezpieczniej.
A i akwarium chcesz odkryte czy z pokrywą?
charta non erubescit
Zumberto
Posty: 19
Rejestracja: 06 mar 2018, 16:00
Imię: Zumberto
Lokalizacja: Bielsko - Biała
Płeć:

Post autor: Zumberto »

XerX:
Rozumiem, jakieś kulki "gotowce" ze sklepu zasypać żwirkiem, zamiast ziemi?

Co do pokrywy. Jak pisałem, tu nie mam "twardych warunków". Jedyne to te neonki i około 250 litra. Może być pokrywa, i zakładam że tradycyjnie będzie jakaś pokrywa i świetlówki.
Ale jeżeli są jakieś powody / argumenty, żeby trzymać otwarte bez pokrywy, nie będę udawał mądrzejszego xd
Dlatego pytam :)
Awatar użytkownika
XerX
Administracja
Posty: 2292
Rejestracja: 14 sie 2013, 15:46
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250l + 42l
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: XerX »

Zumberto, ja używam tych https://www.clarias.pl/jbl-kugeln-7-naw ... p-682.html (link poglądowy) i wsadzam po jedniej lub dwie pod posadzoną roślinę.
Co do pokrywy to kwestia gustu i obsady. Jeżeli nie masz wyskakujących ryb a podoba Ci się akwarium odkryte to belka led https://www.clarias.pl/aquael-leddy-sli ... 29803.html (mam tą w akwa 100x50x50 i jestem zadowolony ). Jedna sztuka wystarczy do roślin wymagających mało światła. jeżeli będziesz chciał pobawić się roślinniaka to dwie sztuki ;)
charta non erubescit
Łukasz
Mecenas
Posty: 231
Rejestracja: 26 wrz 2011, 18:26
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Sokołów Małopolski
Akwarium: 300l
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: Łukasz »

Zależy kto co woli ja wolę akurat lubię nowe rzeczy na gwarancji.
Ja akurat chciałem szafkę z trzema szufladami po środku na skarpety i wzmocniony blat płyta 2x19mm wyszło mnie to 750zł za samą szafkę. Chciałem mieć tez ładną pokrywę alu więc kupiłem w zoolight to też kosztuje ( ceny w zoolight.pl ). Podłoże wyszło tanio bo żwirek w dużych worach nie ze sklepu zoologicznego plus ziemia ogrodowa z marketu.
Łukasz
Zumberto
Posty: 19
Rejestracja: 06 mar 2018, 16:00
Imię: Zumberto
Lokalizacja: Bielsko - Biała
Płeć:

Post autor: Zumberto »

Dzięki XerX :D
Kulki ciekawe. Ani nie są super drogie a na start może faktycznie nie ma co eksperymentować z ziemią. Kilka kulek zasypać żwirkiem i powinno hulać :)

LEDów nie brałem do teraz pod uwagę ale skoro się sprawdzają... to przynajmniej odpada koszt pokrywy i dokładania świetlówek. I pewnie latem będziełatwiej temperaturę utrzymać? A neonki raczej skoczne chyba nie są, to mi masowego samobójstwa nie popełnią bez pokrywy :)

Dzięki za rady. Rozważę i pewnie się zastosuję :)

[ Dodano: 2018-03-07, 09:03 ]
A tak w ogóle ile może szacunkowo ważyć 250 litrowe akwarium z pełnym osprzętem, podłożem itd. :?: :?: :?:
Bo patrzę po szafkach różnych i z tą ich nośnością to nie jestem przekonany
Łukasz
Mecenas
Posty: 231
Rejestracja: 26 wrz 2011, 18:26
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Sokołów Małopolski
Akwarium: 300l
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: Łukasz »

270-300kg
Łukasz
Zumberto
Posty: 19
Rejestracja: 06 mar 2018, 16:00
Imię: Zumberto
Lokalizacja: Bielsko - Biała
Płeć:

Post autor: Zumberto »

Dzięki Łukasz za info.
Najwyraźniej do "Agaty" nie mam się co wybierać po szafkę :)

Pytanie odnośnie filtra kubełkowego.
Praktycznie mam już na oku kilka modeli, które wg Was rozwiązanie będzie lepsze?

- Eheim Classic 2217+ za około 550 - 600 zł. Wg producenta do akwa max 600 litrów i pompuje wg danych 1000 l/h
- Tetra Tec Ex 1200 za około 600 zł. Wg danych do 500 litrów i 1000 l/h
- Fluval 405 za około 650 zł. do max 400 litrów i podobno 1300 l/h

Czy przy takich kubełkach wymagane będzie dodatkowe wsparcie w postaci drugiego filtra wewnętrznego do filtracji mechanicznej? Czy na samym kubełku akwarium ujedzie?

Pozdrawiam
Zumb
Awatar użytkownika
XerX
Administracja
Posty: 2292
Rejestracja: 14 sie 2013, 15:46
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250l + 42l
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: XerX »

Zumberto, a ten? EHEIM eXperience 350
charta non erubescit
Zumberto
Posty: 19
Rejestracja: 06 mar 2018, 16:00
Imię: Zumberto
Lokalizacja: Bielsko - Biała
Płeć:

Post autor: Zumberto »

XerX pisze:Zumberto, a ten? EHEIM eXperience 350
Też na niego patrzyłem. Ale cenowo nie odstaje od pozostałych i kręci się w okolicy 550zł.
Zaś producent podaje, że jest do akwa max 350 litrów. Dlatego wziąłem pod uwagę tego classic 2217+. Bo tam podawał do 600 l a wyczytałem tu u was, żeby filtr brać z dużą nadwyżką.
Ale w zasadzie jeśli te max 350 l nie są problemem to mógłby być.

Tylko pytanie. Czy dodatkowo robić suport w postaci tego filtra wewnętrznego?

[ Dodano: 2018-03-07, 22:06 ]
Dobra. :gwiazdy:
Gość zabił mi ćwieka. Trzeba się decydować bo zwariuję.
W moim mieście jest pewien starszy Pan, który prowadzi u siebie w domu, w garażu, sklep akwarystyczny + hodowlę pod potrzeby sklepu. Jeździ na wózku inwalidzkim i zrobił sobie z tego sposób na życie. Przed garażem powywalane stosy skałek i kamieni. Wory z żwirem. W środku akwaria na ścianach i haos kompletny, ale wygrzebie z tej sterty wszystko do akwarystyki poza szafkami pod akwarium.

Słyszałem o nim lata temu ale jakoś dziś dopiero przypomniał mi o nim doktor google. Pojechałem do niego dziś wieczorem, zobaczyć co ma i oszacować ile wyniesie mnie koszt startu od zera ale nie w galerii handlowej w sieciówce, tylko właśnie w garażu u "biznesmena-pasjonata".
Całość zestawu na start: Akwa 240, pokrywa, listwa power led, podłoże, filtr kubełek, filtr wewnętrzny, deszczownica, napowietrzacz, grzałka, mata, tło i popierdółki (siateczki, czyściki i inne drobne bzdety) podliczył na 1200 zł komplet. Bez roślin, obsady i szafki.

Ale zabił mi przy okazji ćwieka.
Podsunął mi pod nos filtr kubełkowy. Dla mnie firma kompletny "no name". Producent polski ale nawet nie zapamiętałem nazwy. Jutro będę z nim gadał to dopytam, żeby przypomniał nazwę. Sam na takich jedzie od lat. Przepływ deklarowany przez producenta 1500l/h. Z lampą UV. I za 350 zł... 8-( Gdy w sieciówkach bez 550 - 600 nie podchodź.

Wygląda ciekawie. Pytanie mam i pewne wątpliwości.
Ktoś miał doświadczenia z filtrami zewnętrznymi z UV? Jakie macie opinie?
No i takie mi się to trochę dziwne wydaje. Skoro kubełek ma robić za filtr biologiczny to UV nie przeszkodzi? Nie rozwali całego cyklu z bakteriami?

Dajcie proszę znać co myślicie o takim low cost, no name z UV?

Dzięki
Zumb
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział ogólny - akwarystyka słodkowodna”