Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Reaktor chemiczny CO2

Wszystko co potraficie zrobić sami, aby odciążyć budżet. Pomysły, rysunki, fotorelacje...

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Pomysł ciekawy i opłacalny gdy się ma stare rupiecie na zbyciu. Jak się dobrze policzy namiary to można wyeliminować ryzyko rozdarcia butli :)
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
kwadratos
Posty: 1101
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:32
Imię: Michał
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 54 na nowo
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: kwadratos »

byłem na giełdzie na załęskiej ostatnio i było sporo różnych butli starych - od turystycznych po zbiorniki na sprężone powietrze ;) (jak by się ktoś chciał bawić)

ps. widziałem nawet reduktor za 30zł - tylko że nie był do co2 :P
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

odgrzeje kotleta .pytanie do obytych w temacie reaktorów chemicznych: jaki jest idealny stosunek masy suchej kwasku i sody w takim reaktorze chodzi mi o takie proporcje zeby sie "zjadły wzajemnie"

edit: wstepnie stwierdzam ze kwasku na wage powinno byc nieco wiecej niz sody. pewnie sa sposoby/wzory którymi mozna policzyc dokładnie proporcje składników ale mi sa nieznane stosowałem proporcje na "smak" 80g sody i 100 g kwasku cytrynowego . zeby zapobiec zbrylaniu rozpusciłem równierz sode w wodzie i odrazu narodził sie nowy problem roztwór sody jest ciezszy od roztworu kwasku i jesli kwas był zakrapiany do roztworu sody to po jakims czasie tworzy sie warstwa roztworu z substancji powstałych w wyniku teakcji kwasku i sody która jest lzejsza od roztwaoru sody a jednoczesnie nieco ciezsza od roztworu kwasku i wten sposób utrudniała a po czasie uniemozliwiała kontakt kwasu i sody dlatego mozna zastosowac dwie solucje : pierwsza reguralnie potrzasac butelka zeby wymieszac substancjei umozliwic kontak sody i kwasu lub odwrócic sytuacje i zakraplac sode do roztworu kwasu który jako lzejszy bedzie raczej na wierzchu zawsze i reakcja bedzie sprawnie przebiegac bez utrudnien.
kretos
Posty: 13
Rejestracja: 24 lut 2014, 11:29
Imię: Janusz
Lokalizacja: Kraków
Płeć:

Post autor: kretos »

chyba 1,3:1. Ja tez jade na cytrynowni ale w wersji cisnieniowej a nie grawitacyjnej.
Awatar użytkownika
SDD
Administracja
Posty: 3001
Rejestracja: 21 lis 2009, 12:23
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Sędziszów Małopolski
Akwarium: Ogólne w LT
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: SDD »

kretos pisze:chyba 1,3:1. Ja tez jade na cytrynowni ale w wersji cisnieniowej a nie grawitacyjnej.
Ciśnieniowej? Możesz przybliżyć szczegóły?
Tylko ZERO tolerancji pozwala na funkcjonowanie forum, zgłaszaj przyciskiem Obrazek posty łamiące regulamin!

I'm not crazy, my reality is just different than yours...
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

chyba chodzi o wersje w butli gazowej np turystycznej
kretos
Posty: 13
Rejestracja: 24 lut 2014, 11:29
Imię: Janusz
Lokalizacja: Kraków
Płeć:

Post autor: kretos »

Nie. Tutaj masz schemat:
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... ml#p401528
Sorry za późną odpowiedź - jakoś mi umknęło pytanie.
Zumberto
Posty: 19
Rejestracja: 06 mar 2018, 16:00
Imię: Zumberto
Lokalizacja: Bielsko - Biała
Płeć:

Post autor: Zumberto »

Sory za takie nagłe odgrzanie tematu.
Czy w reaktorze do dozowania "kwasu" do sody ktoś próbował tego?
Kroplówka

Obrazek

Da się? Bo chyba będę próbował.
Ostatnio jako osoba towarzysząca spędziłem na oddziale szpitalnym dwie noce i gapiłem się tępo całą noc z krzesła w toto jak kapie. A regulację piguła miała dobrą. Jednego litra ustawiła tak, że wykapał w godzinę. A drugiego tak, że kapał od 23ciej do samego rana. A przecież litrowy woreczek można wymienić na cokolwiek :) Manualny zawór o wysokiej precyzji plus kroplomierz jak znalazł w jednym :)

Co myślicie?
I pytanie zasadnicze od amatora. Czy w reaktorze też CO2 trzeba przepuszczać, przez drugą filtrującą butelkę z wodą? Czy można bezpośrednio z baniaka z sodą do akwa?
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

Tak można bez filtra go podawać do akwarium tu nie wystepuja uboczne produkty jak w bimbrowni. Próbowałem butli CO2, bimbrowni i reaktora chemicznego CO2 w teorii jest to dobry sposób na otrzymanie CO2 bo teoretycznie mamy koszta jak za bimbrownie i kontrole nad ilością dostarczanego do akwarium CO2 prawie jak w butli zakręcasz zawór z roztworem kwasu i reakcja ustaje po pewnym czasie (w bimbrowni jak ruszy to jedzie puki cukier sie nie wyczerpie)w praktyce jest to koszmar. Wygląda to tak że kwas( nie wiem jaki zastosujesz ja stosowałem kwas cytrynowy) kapiąc z rurki krystalizuje na jej końcu z czasem ograniczając przepływ aż do całkowitego zaczopowania to jeden z powodów dla których reaktor chemiczny soda -kwas cytrynowy jest koszmarnie trudny do wyregulowania i kontroli produkowanej ilości CO2 a w zasadzie w praktyce nie możliwe jest nad tym zapanować .
Raz : w miarę jak ubywa w zbiorniczku roztworu kwasu spada w nim ciśnienie wiec i przepływ, Dwa: krystalizuje kwasek w przewodach zwłaszcza na końcu rurki.
Trzy: w samej butli z soda po czasie wytwarza się warstwa obojętna chemicznie która izoluje roztwór sody od roztworu kwasu wstrząsanie butla aby to zniwelować powoduje eksplozje produkcji CO2 .
Cztery: kupiłem butle CO2 :P
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Niestety równomierne podawanie kwasu do sody nie zapewnia równomiernego podawania CO2. To jest właśnie w tym najgorsze. Przy reaktorach CO2 ciekawe są chińskie reaktory, tj. układ rurek i nakrętek na zwykłe butelki PET z manometrem. Pracuje to dość stabilnie o ile Ci co używają piszą prawdę. Ja nigdy nie miałem.
Zumberto
Posty: 19
Rejestracja: 06 mar 2018, 16:00
Imię: Zumberto
Lokalizacja: Bielsko - Biała
Płeć:

Post autor: Zumberto »

Inc0 pisze: Raz : w miarę jak ubywa w zbiorniczku roztworu kwasu spada w nim ciśnienie wiec i przepływ
Dlatego kroplówka. Piguły same nakłuwały woreczek, żeby lepiej płynęło. Kroplomierz powinien zadziałać jak zawór zwrotny, więc na górze możesz podawać kwasek nawet z otwartego wiaderka. Niestety o pozostałych problemach, o których piszesz, bez praktyki nie miałem pojęcia i faktycznie mój koncept sobie z nimi nie poradzi :(

[ Dodano: 2018-03-10, 21:36 ]
zulix pisze:Niestety równomierne podawanie kwasu do sody nie zapewnia równomiernego podawania CO2. To jest właśnie w tym najgorsze.
Już kombinuję jak zapewnić stałe mieszanie roztworu sody bez dodatkowych pompek i silniczków :) ale faktycznie nie wiem czy nie skończę na klasycznym zestawie z butlą.

Bo stawiałem jako alternatywę na reaktor. Co do bimbrowni - mam za duże doświadczenia z fermentacją w celach spożywczych, żeby nie wiedzieć, że to nigdy nie da stabilnego i jednolitego przepływu CO2. Chciał nie chciał, na początku zawsze wybuchnie. żeby potem powoli ustawać albo do momentu kiedy drożdże zeżrą cały cukier i padną z głodu (wtedy mamy winko słabsze ale wytrawne), albo karmione cukrem wytworzą takie stężenie alko, które je zabije (wtedy mamy winko mocniejsze i słodkie) ;)

No ale z tego co widzę to moja alternatywa w postaci reaktora też niestety ma wady :/
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Zumberto pisze:Już kombinuję jak zapewnić stałe mieszanie roztworu sody bez dodatkowych pompek i silniczków
To nie rozwiąże niestety problemu :(
Po prostu wraz ze zmienianiem stężeń zmienia się szybkość reakcji. ktoś kiedyś próbował podpiąć spryskiwacz Kwazar do układu aby działał jako wyrównywacz ciśnienia ale nie podejmuję się regulacji tegoż. Według mnie bardziej przewidywalna jest bimbrownia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam ”