Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Czy to choroba?

1 moj post wiec prosze o wyrozumiałość

Jeżeli nie wiesz w którym dziale pytać o swoje problemy to pisz tutaj. Każdy kiedyś zaczynał.... Jak będzie trzeba to temat przeniesiemy w bardziej stosowne miejsce.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
game199529
Posty: 4
Rejestracja: 22 mar 2018, 1:13
Imię: Maciej
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 128l
Płeć:

Czy to choroba?

Post autor: game199529 »

Witam
Zaczne od poczatku, posiadalem akwarium okolo 100 litorw mialem tam dania 10 sztuk. wszystko bylo w porzadku
Kupilem akwarium 128litrow dokupilem kilka jeszcze tych rybek i neonkow.
Posadzilem roslinki i mam oswietlenie dwie lampy po 18 w. Po kilku dniach co dokupilem nowe rybki zaczely one mi zdychac. Najpierw zdechla mi jedna rybka dwa dni pozniej dwie, i teraz codziennie praktycznie zdycha mi jakas rybka. Wszystko zaczelo sie odkad dokupilem te dania. Nie wiem co sie dzieje, zauwazylem ze czasem jakas rybka plywa przy powierzchni wody i tak jak by w miejscu a nastepnie z rana widze ja martwa.
posiadam na powietrzacz, filtr ikola 350, grzalke (temperaturas 25 stopni zmniejszylem na 23)
Plywaja przy powierchni i to nie tak ze wszystkie tylko pojedynczo gdzies w kącie,
Testow na Ph nie zrobilem jutro kupie.

co mam zrobic ? nie wiem co jeszcze wam napisac ale zaczynam coraz bardziej sie denerwowac,
Czy oswietlenie nie jest zbyt duze?moze ktos mi wytlumaczyc bo czytalem wiele na temat oswietlenia i jak jest zbyt duze to rosliny wytwarzaja jakies toksyny czy cos takiego pogubilem sie juz ;/

druga sprawa u brata w akwarium sa barzanki sumatrzatrznaskie 6 sztuk
Jedna bardzo sie dziwnie zachowuje zatrzymuje sie i "plynie w miejscu w dol" centralnie sie obraca glowa w dol i jak by udawala ze plynie do dolu xD czy to normalne jej zachowania ?
Awatar użytkownika
XerX
Administracja
Posty: 2292
Rejestracja: 14 sie 2013, 15:46
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250l + 42l
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: XerX »

game199529, nie wiem gdzie czytałeś że od nadmiaru oświetlenia rośliny coś toksycznego wydzielają ale jest to kompletna bzdura. Jeżeli zaczeły Ci ryby padać po zakupie nowych to mogłeś coś przynieść z nimi, jakąś ochronę. Czy chore ryby mają jakieś obiawy wizualne na ciele? Albo jeżeli wymieniałeś akwarium i odrazu dokupiłeś dużo ryb nie zamkną Ci się cykl azotowy i też będą padać :(
Co do rybki brata to nie jest to normalne zachowanie :P
charta non erubescit
game199529
Posty: 4
Rejestracja: 22 mar 2018, 1:13
Imię: Maciej
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 128l
Płeć:

Post autor: game199529 »

Czyli normalnie moge wlaczyc oswietlenie a ile czasu dziennie ma byc wlaczone ?ja mam tak zawsze po 8-10h dziennie
Bo zauwazylem ze jak oswietlenie zdejmuje (pokrywa) to te rybki bardziej żwawe sie robia po jakims czasie, dzisiaj z rana znowu jedna rybka padla;/ jestem bezsilny. CO do dania wczoraj ją obserwowalem bylo w porzadku ale wczesniejsze co padaly gdy je ogladalem to mialy czerwony brzuch. Myslalem ze moze to napowietrzanie wody mam do du** ale mam filtr i napowietrzac wiec odpada...
karmie je teraz raz gora dwa razy dziennie po troszeczku, nigdy ich nie przekarmialem bo wolalem zeby byly glodne niz za bardzo najedzone.
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: mazmaciek »

a może spróbuj zrobić im dzienną głodówkę, nie zaszkodzi a może pomóc
Awatar użytkownika
Bastet
Posty: 374
Rejestracja: 31 sty 2018, 14:44
Imię: Agnieszka
Lokalizacja: Katowice
Akwarium: [128 l] [30 l]
Płeć:
Wiek: 36
Kontakt:

Post autor: Bastet »

Zrób im głodówkę ze dwa, trzy dni (spokojnie, nic się rybom nie stanie), podmień 30% wody, dolej bakterii po podmiance (np. 1 ampułka Prodibio BioDigest - sprawdzone), nie płucz filtra.

W świeżo założonym akwarium żeby wszystko prawidłowo ruszyło światło powinno być włączone początkowo przez 5-6 godzin dziennie, później co tydzień wydłużając ten czas o godzinę. Zazwyczaj długość "dnia" w dojrzałym akwarium waha się od 8-10 h do 12 h w przypadku roślinniaków.

pH jest tylko jednym z parametrów wody, i to wcale nie decydującym o jej jakości. Sprawdź koniecznie poziom azotanów i fosforanów, możesz też wykonać testy na amoniak i azotyny. Nadmiar NO2, NO3 czy PO4 może sprawiać, że ryby będą wykazywać objawy chorobowe. Świeże akwaria mają to do siebie, że te wartości nie są stabilne (stąd pomysł podmianki).
game199529
Posty: 4
Rejestracja: 22 mar 2018, 1:13
Imię: Maciej
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 128l
Płeć:

Post autor: game199529 »

ok sprawdzilem parametry azotanow mam kolo 50 czyli za duzo codziennie bd podmienial po 20% procent wody. reszta parametrow jest ok :)
mozliwe ze przez to danio zdychalo ?
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3437
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: K2 »

Zmierz azotyny - NO2.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Trochę wygląda mi to na problemy jelitowe i podtrucie produktami przemiany materii lub cyjanobakteriami. Według mnie obowiązkowe podmiany. Mogą być tak jak piszesz przez jakiś czas. Można wspomóc się zeolitem w filtrze, lub zawiesić go w rajstopie u wylotu filtra.
Co do światła to uważam inaczej jak przedmówczyni. Rośliny są najlepszym filtrem wody, pochłaniającym produkty przemiany materii i to nie tylko NO3 ale i NO2 i NH3. Z odpowiednią ich ilością nie zaobserwuje się na testach przebiegu cyklu azotowego. Dlatego nie ma co ograniczać świecenia. Należy stosować taki czas świecenia jak rośliny "konsumują" czyli 10-12h.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział ogólny - akwarystyka słodkowodna”