Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Zaródki led - pytanie

doświetlenie zbiornika...

Jak to działa? Po co? Jak dobrać? Jaki producent?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
nazer
Posty: 93
Rejestracja: 22 maja 2014, 8:48
Imię: Piotr
Lokalizacja: Katowice
Akwarium: roślinne
Płeć:
Wiek: 40

Zaródki led - pytanie

Post autor: nazer »

Witam...
Swoje 170L (brutto) akwarium oświetlam lampą 150W HQI 6500K, zastanawiam się nad doświetleniem akwarium "światłem dla roślin" by lepiej się wybarwiały... Nie chciałbym kupować nowej belki led, bo to nie mały koszt... Na aledrogo znalazłem takie oto żarówki do hodowli roślin:
http://allegro.pl/zarowka-led-do-uprawy ... 96677.html
chciałem zapytać bardziej doświadczonych jeśli chodzi o światło, czy takie żarówki by się sprawdziły?? czy szkoda kasy??
Pozdrawiam N.
Awatar użytkownika
MariooT
Posty: 1037
Rejestracja: 16 paź 2009, 21:59
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L Amazonia
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: MariooT »

Lampy typu plant mają diody białe, czerwone i niebieskie wiec jak masz już białe i dołożysz te to powinno być ok. Wiele ludzi je stosuje do doświetlania roślin doniczkowych w okresie zimowym.

PS. Na aliexpres wychodzi chyba taniej

https://www.aliexpress.com/item/18W-28W ... 34d87d60-0
nazer
Posty: 93
Rejestracja: 22 maja 2014, 8:48
Imię: Piotr
Lokalizacja: Katowice
Akwarium: roślinne
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: nazer »

MariooT ja mam samą lampę HQI 150W zimna biała, chciałem dołożyć 2 takie żarówki dla testów jak rośliny zaareagują, bo zastanawiałem się nad lampą led ale musiałbym dać 1100 zł za nową, dlatego chciałem spróbować z tymi żarówkami :) tylko chciałem zapytać czy to ma sens... masz rację na aliexpress 3x taniej :)
Pozdrawiam N.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

nazer pisze:czy takie żarówki by się sprawdziły?? czy szkoda kasy?
Chyba żartujesz :)
Można je sobie włożyć wiadomo gdzie.
Konkrety: mam takich żarówek o różnej mocy itd. - dość dużo bo się bawiłem nimi. Sumarycznie taką żarówkę możesz użyć do oświetlenia pojedynczej rośliny - może wtedy uciągnie. Ja w akwariach 25l miałem 5 sztuk podobnych.
Co do mocy.... Hmmm. Praktycznie na 100% jest to podawana moc odpowiednika żarówki żarowej. Innymi słowy taka żarówka ma może ze 2-3 W.
nazer
Posty: 93
Rejestracja: 22 maja 2014, 8:48
Imię: Piotr
Lokalizacja: Katowice
Akwarium: roślinne
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: nazer »

Czyli lipa... Tak też przypuszczałem, bo by było zbyt pięknie i za łatwo, a przede wszystkim za tanio... Więc zostaje mi dalej zbierać na lampę . Dziękuję Żulix za sprowadzenie na ziemię 😀
Pozdrawiam N.
Awatar użytkownika
MariooT
Posty: 1037
Rejestracja: 16 paź 2009, 21:59
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L Amazonia
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: MariooT »

Dlaczego aż tyle kasy za lampę?
Aquael produkuje świetlówki i belki typu plant i wychodzi dużo taniej.
Co do spektrum to rośliny korzystają z niebieskiego i czerwonego. Niebieskie juz masz (6500k to glownie niebieskie swiatlo) dołóż czerwonego światła i będziesz miał różowo:)

Poczytaj na forum o modułach samsunga, są też moduły czerwone może to rozwiązanie bedzie Ci odpowiadalo.
Brzosti1989
Posty: 215
Rejestracja: 10 mar 2010, 12:18
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: Brzosti1989 »

Takie małe żarówki na 5730 maja okoł 3w, do małego akwarium wystarczy jedna lub dwie. Większych tego typu nie miałem.
Ja widziałem dużą różnice podczas eksperymentów w akwarium i na parapecie, jednak to były małe akwaria 15-27-54litry
50x30x38 38x22x28 30x30x35
nazer
Posty: 93
Rejestracja: 22 maja 2014, 8:48
Imię: Piotr
Lokalizacja: Katowice
Akwarium: roślinne
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: nazer »

Wiecie co ogólnie nie narzekam na swoje oświetlenie, bo hqi 150W daje radę, lecz mam problem z wybarwieniem niektórych roślin np. didiplis... kombinowałem z nawożeniem, limitowaniem itp. zero efektów, dlatego może zmiana na ledy i różne diody da radę... Choć widziałem akwaria na samych hqi i były rośliny mega wybarwione...
A dlaczego tak drogo za lampę, bo chcę od emi led wawa, czytałem o tych aqaela i ponoć takie średnie te lampy są...
Pozdrawiam N.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Niestety mam podobny kłopot z wybarwianiem. Robiłem i na HQI (kilka typów żarników) jak i świetlówkach (ostatnie lecę na Grolux-ach). Zwykle leciałem nawożenie EI i tym tłumaczę kiepskie wybarwienie. Ci z moich znajomych co mieli je piękne mieli niewielką twardość i symboliczne nawożenie. Niestety tematu nie przegryzłem. Ważne jest duże światło - bez tego nie ma co kombinować.
Właśnie zamówiłem te 2 lampy LED (Plant) od AquaEl.
nazer
Posty: 93
Rejestracja: 22 maja 2014, 8:48
Imię: Piotr
Lokalizacja: Katowice
Akwarium: roślinne
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: nazer »

Hmm Żulix, ja też kombinowałem i nic nie wykombinowałem :) Mam niskie wartości makro, twardość też mam niską kh 1 i ciężko wybarwić np didiplisa... :( a wydaje mi się, żę 150W hqi na 170L brutto to nie tak mało...martwię się, że kupię lampę a i tak z wybarwianiem będzie kicha, choć liczę, że te widma specjalne dla roślin coś pomogą... Sam już nie wiem mam mega zagwózdkę... No nic zanim nazbieram na lampę to jeszcze kilka miesięcy minie, zastanawiam się jeszcze nad t5 4x39 W i kombinowanie ze świetlówkami sam już nie wiem serio... To wybarwianie spędza mi sen z powiek :/
Pozdrawiam N.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

To jest właśnie z archiwum X :P
Miałem świetlówki Grolux - niby najlepsze dla roślin 1 W/l, była Amazonia i też kicha.
nazer
Posty: 93
Rejestracja: 22 maja 2014, 8:48
Imię: Piotr
Lokalizacja: Katowice
Akwarium: roślinne
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: nazer »

Taaa ciężka sprawa z tym wybarwianiem. Choć przeszedłem na mikro i fe z qualdrop i powiem że jakby lepiej rośliny reagują... Choć mAm problem z didiplis diandra bo czernieją łodygi i odpadają... Nie mam pojęcia czemu...
Pozdrawiam N.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt”