Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Niskie NO3 a wzrost roślin

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
lester
Posty: 46
Rejestracja: 03 maja 2018, 21:07
Imię: leszek
Lokalizacja: Białystok
Płeć:
Wiek: 62

Niskie NO3 a wzrost roślin

Post autor: lester »

Od około 12 tyg próbuję ustawić w moim akwarium Ca\Mg\K .Wyjściową wodą jest kranovit o zaw Ca-ok 65 i Mg 9-10.Po każdej zmianie pojedyńczego parametru obserwuję przez dwa tygodnie rośliny i jak ich stan mnie nie zadowala to wprowadzam ponownie zmianę.Ostatnio mam w zbiorniku 65 Ca, 20Mg i 35K, ogólne wrażenie takie że jest zastój.Jednak gdy No3 na teście pokazuje 0 to ludwigia repens wypuszcza korzenie przybyszowe i zaczyna rosnąć.Gdy dodaję ponownie NO3 korzeni nie przybywa a wzrost zostaje zahamowany.Próbuję zrozumieć jej zachowanie ale na próbach się kończy :mrgreen: .Czyżby większy azot coś blokował, czy też korzeniom łatwiej w jakiś sposób ominac blokadę z którą liście sobie nie radzą?Jak myślicie?
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Podajesz fosfor? Może roślina chce szukać go w podłożu ale jak nie ma głównego składnika budulcowego (azot) to ma na wstrzymanie.
lester
Posty: 46
Rejestracja: 03 maja 2018, 21:07
Imię: leszek
Lokalizacja: Białystok
Płeć:
Wiek: 62

Post autor: lester »

Musze podać wiecej danych :)
Akwa 200l brutto, światło na razie 0,3W\l[w odwodzie jeszcze dodatkowe0.4W\l ale dopiero jak pousuwam blokady], podmiany ostatnio 50%, rybek mało -20neonów.Po podmianie mam w akwa 10NO3 i ok 0.3PO4.Micro w postaci TPN w ciągu tygodnia łącznie 6ml[tak mało bo zwiększanie powoduje przyrost rhizoclonium]. W ciagu tygodnia dodaję jeszcze 0.3PO4 , tak że test pokazuje ciągle jakies wartości[0.1-0.15 ].To że NO3 dobija do zera widzę równiez po tym że zanika nieduży kożuch bakteryjny na pow wody , a jego spadek nie wynika z tego że ciągną rośliny , choć jakies niewielkie zuzycie w okolicach 3-4mg\l jest, ale spowodowane jest włożeniem przeze mnie do kubełka węgla aktywowanego jakies dwa tygodnie wstecz.Prze aplikacją węgla takiego spadku NO3 nie rejestrowałem.
Tak więc jakiś fosfor zawsze jest, natomiast rośnie wtedy gdy azot minimalny a przestaje rosnąć gdy jest go więcej.
Awatar użytkownika
krzysiekb4
Posty: 2672
Rejestracja: 11 paź 2009, 22:08
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: krzysiekb4 »

Ja też uważam że braki masz w fosforze. Jak nie podajesz azotu masz go w okolicach zera to i rośliny nie potrzebują pobierać fosforu w takiej ilości. Jak zaczynasz dozować azot to znowu zwiększasz zapotrzebowanie na fosfor którego nie masz, co powoduje że rośliny nie rosną, a pewnie rosną glony.
Ogólnie najlepiej trzymać się stosunku 1:10 dla Fosfor : Azot. Spróbuj sobie potestować dodawanie PO4 przy oczywiście podbiciu azotu do powiedzmy 10 mg /l.
lester
Posty: 46
Rejestracja: 03 maja 2018, 21:07
Imię: leszek
Lokalizacja: Białystok
Płeć:
Wiek: 62

Post autor: lester »

Azot podaję , to nie jest tak że go nie ma, czuwam nad tym.Po podmianie i podaniu NO3 mam go na poziomie 10ppm.Fosfor równiez jest powyżej 0 cały czs.Pewnie niedokładnie to opisałem dlatego nie rozumiemy się :( .Ludwigia własnie wtedy rośnie jak azot jest koło zera a fosfor jest obecny, to nie to że go nie ma.A glony mam cały czas, choć to nie jest jakiś kataklizm.Oczywiście spróbuje podbić fosfor w góre troche bardziej. Podsumowując, jak podaję NO3 to podaję równiez PO4 tak więc to nie jest tak że go brakuje.

[ Dodano: 2018-05-06, 20:46 ]
Znalazłem podobna sytuację opisaną w tym temacie przez thorsa:
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.ph ... ht=#194863
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”