Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[300l] HT na AquaForest

Akwaria w stylu: Holenderskim, Nature, Ryuboku, Iwagumi

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: mazmaciek »

U mnie zmniejszenie ilości nawozów pomogło, w sumie to wywaliło glony po zastosowaniu kulek glinianych. Ograniczyłem nawozy i światło, rośliny rosną gorzej ale nie muszę już szyb drapać co tydzień. Teraz już chyba 2 tygodnie nie skrobane
Awatar użytkownika
krzysiekb4
Posty: 2672
Rejestracja: 11 paź 2009, 22:08
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: krzysiekb4 »

dawo, ten sam nadal obecny. Żelazo po waszej wizycie mierzyłem i było 0-0.1 czyli w sumie nieoznaczalne. Natomiast fosfor dołował. Teraz już jest na stałym poziomie. Glony trochę się jednak zmniejszyły ale nadal na nowych listkach rosną.
No możliwe że coś z tą ziemią bo co chwilę coś mieszam i przesadzam powoli na docelowe miejaca. I podczas tych procesów wywala ziemie na wierzch i muszę ją zbierać odsysaczem. Azot za to mam cały czas na poziomie 20 (podawany tylko w makro AF).

Co do samego pylenia na szybach to jest nieznaczne. Było większe jak fosfor był niższy czyl nie był w odpowiednim stosunku do azotu. Teraz staram sie trzymać go w ryzach
Awatar użytkownika
krzysiekb4
Posty: 2672
Rejestracja: 11 paź 2009, 22:08
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: krzysiekb4 »

Zrobiłem dzisiaj testy jeszcze raz, żeby sprawdzić poziom żelaza. Wyniki mnie trochę zdziwiły, bo chyba naruszając ziemię zrobiłem sobie armagiedon. Chyba ta ziemia buforuje aż nie miło, bo poziom żelaza 0-0.1 czyli praktycznie nieoznaczalny.
Fe 0 - 0.1 ( według producenta AF Iron podaje 0.8 mg/l dziennie, chyba za mało daje bo wszystko jest zjadane)
NO3 20+ (cały czas takie samo).
PO4 1

Rozważam podniesienie fosforu do 2mg/l tak do stosunku P:N 1:10, azotu nie zbije niczym więc pozostaje dodać chyba fosforu.
Myślałem że te glony to oedogonium ale one się pojawiają przy małym azocie lub brakach co2, a tego im nie brakuje. Dodatkowo zauważyłem braki w roślinkach spowodowane jakimiś niedoborami. Podejrzewam żelazo bo stożki są małe i białawe.
Ewentualnie może rozważę chwilowe zmniejszenie intensywności oświetlenia tak z 10%, ale chyba wszystko po kolei. Tylko którą " kolej" lepiej wybrać xd
Zrobiłem też większe sianokosy aby trochę przerzedzić rośliny.
Awatar użytkownika
krzysiekb4
Posty: 2672
Rejestracja: 11 paź 2009, 22:08
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: krzysiekb4 »

Minęły kolejne tygodnie więc coś napiszę. Tydzień temu zmniejszyłem dozowanie AF Makro o 1/4 ponieważ podczas testów na magnez wychodziły mi duże wartości. Tzn. do naszej rzeszowskiej kranówki nie potrzeba aż tak dodawać magnezu bo jest go dość sporo w kranowicie. Dzięki temu oprócz obniżenia zawartości magnezu, zmniejszył się też azot (do tej pory była zawsze 20 mg/l) teraz po tygodniowej zamianie utrzymuje się już tylko na 10 mg/l. Zauważyłem też, że przy tej wartości ładnie rośnie rotala, która wcześniej się płożyła i marudziła, a teraz jest OK.

Zakończyłem też dozowanie AF Iron. Nie wiem dlaczego ale pomimo usilnych starań nie mogłem podbić wartości żelaza w wodzie według testów powyżej 0.1. Raz dałem znajomemu próbkę do zbadania fotometrem i było 0.09 mg/l więc test choćby teoretycznie nie przekłamuje. Gdzieś na innym forum wyczytałem, że żelazo "firmowe" jest czasami niewykrywalne przez testy, ale z drugiej strony moje podejrzenia o jego braku potwierdza test fotometrem. Ma ktoś jakieś przemyślenia na ten temat ? Gdzie się to lane żelazo podziało 10 ml na dzień (1 mg/l lane na tydzień i dalej nic). Spróbuję teraz z chelatem żelaza 13%.

Z dobrych wiadomości to : brak glonów xd Udało się wytępić dziadostwa wszelkiej maści, ostały się tylko jakieś stare niedobitki. Odpukać, aby tak zostało.


P.S. Zostawiłem pod opieką akwarium żonie na tydzień (ma rękę do roślin chyba :) )
Obrazek

Zdjęcie z dzisiaj po przycince :
Obrazek
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: mazmaciek »

krzysiekb4, ładnie się prezentuje
ps. możne byś zmienić link w podpisie, dość nieaktualny ;)
Awatar użytkownika
krzysiekb4
Posty: 2672
Rejestracja: 11 paź 2009, 22:08
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: krzysiekb4 »

mazmaciek, link oczywiście poprawiłem :)

Kolejna aktualizacja tym razem opisowa.

Parametry:
pH 7,2
kh 13
Gh 17
NO3 20
PO4 1
Fe 0,5
Mg 15
Ca 65
K >25

Linia nawozowa Aqua Forest:

Od dwóch tygodni po skończeniu się AF Iron przeszedłem na chelat żelaza 13%. Wcześniejsze dozowanie AF Iron przy moim akwarium po 10 ml/dzień nie pozwalało mi podnieść poziomu Fe powyżej 0.1 mg/l (według testów zooleka). Moje rośliny jednak potrzebują go dość sporo bo przez ten czas podawałem 1 mg/l na tydzień i pozwoliło mi to uzyskać już w tym momencie stężenie w akwarium 0,5 mg/l. Jest to dawka wystarczająca więc tak na oko muszę już zacząć zmniejszać dawkę tygodniową powiedzmy o 1/3 ponieważ nie chcę aby jego stężenie w akwarium dalej rosło.

Analizując opis producencki AF Iron: 1ml AF Iron na 100 l wody raz w tygodniu. 1ml rozpuszczony w 100 l wody podwyższa poziom żelaza o 0.04 mg/l. Ja musiałbym lać 44 ml/ tydzień. Jak widać więc zalecana dawka producenta chyba nie dotyczy akwarium typowo roślinnego. Oczywiście nie wiem ile żelaza znajduje się w firmowym AF Mikro więc przy mało obsadzonym akwarium stosując Mikro i dodatkowo AF Iron może i to by wystarczyło. U mnie jednak przy małym poziomie żelaza stożki były skarłowaciałe i ogólnie słabo to wszystko rosło, teraz podbijając żelazo za pomocą chelatu problem zniknął.

Jak już pisałem wcześniej podobna sprawa miała się z AF PO4 gdyż musiałem go lać 20 ml/dzień co sprawiało, że każdą buteleczkę miałbym tylko na 1o dni (szaleństwo :) ), przeszedłem na sole KH2PO4 i problem zniknął. Uważam, że akurat AF PO4 jest zbyt rozcieńczone jak do stosowania w moim roślinniaku.

Inaczej rzecz ma się z dalszą częścią preparatów linii AF.
W przypadku stosowania AF Makro musiałem zmniejszyć tygodniową dawkę do 0,7 dawki zalecanej przez producenta ponieważ cały czas utrzymywał mi się wysoki poziom azotu 20+ mg/l oraz wysoki poziom magnezu. Oczywiste jest że proporcje w AF Makro dobierane są pod jakieś konkretne parametry wody, jednakże nasza rzeszowska kranówka obfituje w magnez i jest go tam moim zdaniem wystarczająco. Także aktualnie dozuję 2,5 ml nawozu dziennie co starcza na 80 dni. Moim zdaniem więc jest dość wydajny w porównaniu do opisanych powyżej AF PO4 i AF Iron. W wyniku zmniejszenia dozowania AF Makro poziom azotanów spadł mi do 10-20 mg/l. Dzisiejszy pomiar 20 mg/l jest jednak spowodowany tym, że przez 3 dni światło mi świeciło na minimum toteż rośliny go nie pobierały w odpowiedniej ilości (tak się kończą niesprawdzone zabawy przed wyjazdem w delegacje :) ).

Kolejnym stosowanym przeze mnie preparatem jest AF Mikro. Tutaj rozpisywał się dużo nie będę - podaję 0,8 dawki producenta ale zamierzam zwiększyć znowu do zalecanej dawki. Dawkowanie 2,5 ml. trzy razy w tygodniu. Preparat powinien mi starczyć na 190 dni więc tutaj wydajność jest the best.

Stosuję także AF Carbon w dawce zalecanej dla średniej ilości roślin 5ml/dzień. Tutaj się nie wypowiem ponieważ też podaję CO2 z butli a to co podaję jest pewnie wystarczające, choć dawka zalecana dla zbiornika z dużą ilością roślin wynosi 10 ml/dzień. Niedługo jednak kończy mi się kolejna butelka AF Carbon i chcąc nie chcąc przechodzę na aldehyd glutarowy od kolegi Zulixa. Dozowanie podobne jak w przypadku AF Carbon.

Pozostałych nawozów nie muszę na tą chwilę stosować ( AF N, AF K, AF pH Minus).

Najważniejsze jest jednak to, żeby zwrócić uwagę na litraż mojego akwarium. Ja leję nawozów pod 250l bo tyle wychodzi mniej więcej wody "netto". Przy mniejszych akwariach tygodniowe ilości będą odpowiednio mniejsze i pewnie cena poszczególnych nawozów nie będzie już tak odstraszać.

Z innych ciekawostek mogę napomknąć, iż oczywiście kiedyś musiała się skończyć butla CO2, a że one zawsze lubią się kończyć w takich momentach niezbyt sprzyjających to przez 3 dni dwutlenek węgla nie był podawany do akwarium. Skutkowało to oczywiście wysypem glonów wszelakich, której jednak odpuściły po przywróceniu "sprawności butli" xd
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

krzysiekb4 pisze:Parametry:
pH 7,2
kh 13
Gh 17
NO3 20
PO4 1
Fe 0,5
Mg 15
Ca 65
K >25
Jesteś pewien tych parametrów? Z obliczeń wychodzi 12,6gH, z pomiaru masz 17.
krzysiekb4 pisze:Tzn. do naszej rzeszowskiej kranówki nie potrzeba aż tak dodawać magnezu bo jest go dość sporo w kranowicie. Dzięki temu oprócz obniżenia zawartości magnezu, zmniejszył się też azot (do tej pory była zawsze 20 mg/l) teraz po tygodniowej zamianie utrzymuje się już tylko na 10 mg/l. Zauważyłem też, że przy tej wartości ładnie rośnie rotala, która wcześniej się płożyła i marudziła, a teraz jest OK.
Z lekka mnie tym stwierdzeniem zmartwiłeś. Z pewnością azot nie jest tu winny. Rotala potrafiła się złamać przy niskim azocie. Rozumiem efekt, zmniejszając Mg, potas zaczął siorbać lepiej NO3. Ale u mnie rotale potrafiły się złamać przy 8:1 K do Mg. Widzę po roślinach, że nie żałujesz sobie fosfor i obstawiałem, że to fosfor z magnezem to odwala przy niskim kH. Obstawiałem, że zwiększenie węglanów do 5kH mi pomoże a Ty masz 11. Hm....

Znasz może zawartość sodu w swojej kranówie?
Pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
krzysiekb4
Posty: 2672
Rejestracja: 11 paź 2009, 22:08
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: krzysiekb4 »

oldmike pisze:Jesteś pewien tych parametrów? Z obliczeń wychodzi 12,6gH, z pomiaru masz 17.
Czy są one na 100 % pewne to nie wiem, ale mierzę testami zooleka. Zawsze jest to obarczone jakimś błędem, ale żeby aż takim to nie wiem. Jak to liczyłeś tak z ciekawości chciałbym wiedzieć :)

Poniżej zamieszczam pomiary z rzeszowskiej kranówki za miesiąc maj:
Obrazek

Z obliczeń które kiedyś znalazłem wynika że stosunek Ca: Mg wynosi 4,77 więc jednak troszkę magnezu by nie zaszkodziło przy podaniu. Aktualnie nie wiem ile dozuję ponieważ używam firmówki Makro AF bez podanego składu oczywiście. Jak zakończę testowanie to może pokuszę się o lekkie dozowania Mg (ale na prawdę niewielkie).

Po miesiącu zmniejszonej dawki Makro prawie do 0,5 dawki producenta wróciłem z powrotem do prawie pełnej dawki ponieważ zaczęły się kłopoty z glonami oraz większość roślin podupadła na rośnięciu. Co ciekawe aromatica oraz pogestemon stellata rosły ładnie(choć wolno), po powrocie do dawki prawie pełnej widzę, że stożki trochę popaliło. Reszta roślin zaczęła znowu rosnąć swoim tempem.
Co było łatwe do przewidzenia jak zmniejszyłem azot (poprzez mniejszą dawkę Makro) to zmniejszyło się też podawania potasu i tutaj pewnie upatruję problemów.
Nadmienię tutaj, że mam test na K z zooleka ale temu to ja nie wierzę, bo kiedy bym nie mierzył to wskazuje zawsze powyżej 25 (nawet po miesiącu małego dozowania w Makro :/ )

Dalej nie zadowala mnie szybkość rośnięcia roślin i w sumie nie wiem co może być problemem. W ogóle nie rośnie mi żadna cabomba (stoi w miejscu, ani nie rośnie ani nie gnije). Światło powinno być OK, CO2 w normie z butli CO2 , nawożenie ....
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

krzysiekb4 pisze:Jak to liczyłeś tak z ciekawości chciałbym wiedzieć
Za jeden stopień niemiecki gH odpowiada 7,114ppm Ca lub 4,356ppm Mg (oczywiście wg mojej wiedzy).

Jeżeli szukasz przyczyny w słabym wzroście to skupiłbym się wpierw na pH
http://www.technologia-wody.pl/index.ph ... oria&id=58
Masz 11kH co daje w przeliczeniu 232ppm CaCO3. Jest tam pokazana linia równowagi. Poniżej tej linii nie masz dostępnego dwutlenku węgla. Jesteś poniżej linii równowagi dla tego pH. CO2 skupia się w tej chwili na przeciwdziałaniu z wytrącaniem się CaCO3. Przy pH=7 masz 30ppm co2 ale 10ppm wolnych (powyżej linii równowagi). Coś tego CO2 w wodzie musisz mieć.

Jeżeli karłowacenie roślin u Ciebie wyglądało na zasadzie, że coraz mniejszy liść przy szczycie a na końcu kuleczka (jak choinka) to szukałbym przyczyny w niedoborze potasu. Czyli Twoje AF mikro zawiera potas a zmniejszenie dawki mogło powodować dominację Mg. Jeżeli natychmiastowe skarłowacenie to bor.
Pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
krzysiekb4
Posty: 2672
Rejestracja: 11 paź 2009, 22:08
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: krzysiekb4 »

Bardzo ciekawy artykuł. Dzięki za podsunięcie. Do tej pory myślałem, że poziom CO2 można przekroczyć, oczywiście w granicach rozsądku i jego nadmiar szkodzi tylko ewentualnie rybom.
Ale analizując podany wykres przy podanych parametrach kranówki 244 mg CaCO3 /l, aby utrzymywać linie równowagi potrzebuje mieć pH 7.2. Pokrywa się to z tabelą zależności kH od pH gdzie przy pH 7.2 i kH 12 poziom CO2 jest odpowiedni. I taki się staram teraz utrzymywać.
oldmike pisze: Jeżeli karłowacenie roślin u Ciebie wyglądało na zasadzie, że coraz mniejszy liść przy szczycie a na końcu kuleczka (jak choinka) to szukałbym przyczyny w niedoborze potasu. Czyli Twoje AF mikro zawiera potas a zmniejszenie dawki mogło powodować dominację Mg. Jeżeli natychmiastowe skarłowacenie to bor.
Muszę się dokładnie przyjrzeć ale raczej opcja pierwsza. Spróbuję z dodatkową suplementacją K w przyszłym tygodniu. Makro AF na pewno posiada potas ale w ilości niewiadomej ;)
Z tego co się orientuję, a jeżeli się mylę to proszę o poprawkę to tygodniowo powinno się dawać około 20 ppm K. Więc spróbuję najpierw dolewać na tydzień dodatkowe 5ppm.
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

krzysiekb4 pisze:Bardzo ciekawy artykuł...
Artykuł pisany pod wodociągi aczkolwiek wyjaśnia sprawę dostępności CO2. Sorry ale jakoś przy obliczeniach brałem pod uwagę ph=7,4.
Przy Mg 15 to i poziomu 45ppm K bym się nie bał. Ale potas należy podnosić powoli bo teraz wszystkie łodygi są sztywne i duża dawka je szybko rozwodni i całe mikro z wody dostanie się do rośliny i zacznie się gnicie.
Pozdrawiam
Michał
nazer
Posty: 93
Rejestracja: 22 maja 2014, 8:48
Imię: Piotr
Lokalizacja: Katowice
Akwarium: roślinne
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: nazer »

krzysiekb4 pisze: Wcześniejsze dozowanie AF Iron przy moim akwarium po 10 ml/dzień nie pozwalało mi podnieść poziomu Fe powyżej 0.1 mg/l (według testów zooleka).
Krzysiek a ja bym się zastanowił, czy aby test na fe zooleka nie jest jakiś lewy, bo ja u siebie również ile bym nie lał fe do akwa to nigdy nie pokazało więcej jak 0,1. Może dobrym rozwiązaniem byłoby wedle kalkulatora dodać fe do wiaderka z 5 L wody i sprawdzić czy test pokaże to co wyliczył kalkulator
Pozdrawiam N.
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: mazmaciek »

popieram abyście to sprawdzili :)
u mnie też zawsze zero
Awatar użytkownika
krzysiekb4
Posty: 2672
Rejestracja: 11 paź 2009, 22:08
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: krzysiekb4 »

Co do zawartości żelaza to akurat jestem pewien testu ponieważ teraz podając większą dawkę z chelatu 13% już nie wskazuje 0. Przed podawaniem Fe z chelatu cały czas miałem kolor niewykrywalny na teście Fe zooleka tzn. przezroczysty bez żadnego zabarwienia. W tym samym czasie zbadałem sobie próbkę fotometrem korzystając z laboratorium stacji uzdatniania wody. Wynik wskazywał 0.09 więc zgodny z pomiarem zooleka ( prawie brak zabarwienia). Możesz niedługo będę miał znowu okazję przebadać próbkę to dam znać czy wynik się potwierdzi.
W międzyczasie czytałem kiedyś że niby nie każde żelazo jest wykrywane przez testy akwarystyczne, ale chemikiem nie jestem więc mogę tylko uwierzyć lub nie ;)
Aktualnie pomiar Fe oscyluje mi w granicy 0.25 ale chcę go podbić do 0.5 i tak utrzymywać.
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: mazmaciek »

nie będzie glonów??
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Roślinne”