FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Aquaforest - pojedyncze składniki (K, N, P)
Autor Wiadomość
zulix 
Chemik japoński (jako taki)Imię: JAro!
Wiek: 54
Dołączył: 02 Paź 2009
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2018-06-03, 20:12   Aquaforest - pojedyncze składniki (K, N, P)

Dzięki uprzejmości producenta Aquaforest otrzymałem do testowana pakiet produktów produkowanych przez firmę. Testuję je akwariach roślinnych:
- akwarium HT: http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=33110
- akwarium LT: http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=33157

Tutaj przedstawię nawozy związane z uzupełnieniem głównych składników macro: potasu, azotu i fosforu:
- Aquaforest K Boost
- Aquaforest N Boost
- Aquaforest PO4 Boost


Opis producenta:
=============
AF K Boost
Profesjonalny suplement łatwo przyswajalnego potasu dla roślin akwariowych. Potas jest ważnym składnikiem budulcowym, uczestniczy w wielu reakcjach biochemicznych, gdzie pełni rolę aktywatora enzymów. Odpowiada również za regulację osmotyczną oraz transport związków w roślinie. Niedobór potasu objawia się żółknięciem brzegów i wierzchołków liści, w późniejszej fazie prowadzi do nekrozy. Stężenie potasu w akwarium powinno wynosić 10-20 mg/l. AF K Boost w pełni uzupełnia niedobory potasu potrzebne roślinom akwariowym. Preparat bardzo szybko jest asymilowany przez rośliny, dzięki czemu efekty widoczne są po krótkim czasie stosowania.
10 ml AF K Boost na 100 l wody podnosi poziom potasu o 4 mg/l. Suplementację należy utrzymywać, aż do uzyskania zadowalających efektów. Zaleca się równoległe stosowanie z produktami AF Micro, AF PO4 Boost i AF N Boost. Adsorbenty takie jak zeolit i/lub węgiel mogą zmniejszać skuteczność preparatu.

AF N Boost
Profesjonalny suplement łatwo przyswajalnego azotu dla roślin akwariowych. Azot to jeden z najważniejszych makroelementów potrzebny roślinom. Obecność azotu decyduje o wzroście rośliny, jej krzewieniu i zielonym wybarwieniu liści. Bardzo ważna jest prawidłowa suplementacja azotu, gdyż zarówno niedobór, jak i nadmiar może być szkodliwy dla roślin. Niedobór azotu powoduje zahamowanie wzrostu, chlorozę i żółknięcie liści, a w dalszym stadium ich brunatnienie. Nadmiar zaś objawia się wybujałym wzrostem, zmianą koloru liści na ciemnozielony, a przy tym roślina jest bardzo delikatna i staje się mniej odporna na urazy mechaniczne. Odpowiedni poziom azotanów w akwarium roślinnym powinien wynosić 10-20 mg/l. Azot pobierany jest przez rośliny głównie w formie azotanowej i amonowej. AF N Boost zawiera mineralne formy azotu, które doskonale przyswajane są przez rośliny akwariowe.
10 ml AF N Boost rozpuszczony w 100 l wody podnosi poziom azotanów o 9,5 mg/l. Zaleca się równoległe stosowanie z produktami AF Micro, AF PO4 Boost i AF K Boost. Pomimo suplementowania AF Macro może dojść do zwiększonego zapotrzebowania na azot, w tej sytuacji również zalecamy stosowanie AF N Boost, aż do osiągnięcia pożądanych parametrów. W przypadku intensywnej suplementacji azotu zaleca się przeprowadzanie regularnych testów wody. Nie należy stosować z innymi preparatami zawierającymi azot ze względu na ryzyko przenawożenia roślin oraz zakwitu glonów.

AF PO4 Boost
Profesjonalny suplement łatwo przyswajalnego fosforu przeznaczony dla roślin akwariowych. Fosfor jest szczególnie ważnym pierwiastkiem dla roślin. Wchodzi w skład wielu rodzajów białek i enzymów, jak również buduje DNA. Jest głównym akumulatorem i przenośnikiem energii w procesach zachodzących w komórce. Niedobór fosforu objawia się zmniejszeniem wzrostu i rozwoju rośliny, a także odbarwieniem liści. Odpowiedni poziom fosforanów w akwarium roślinnym powinien wynosić 0,5-1,5 mg/l. AF PO4 Boost to preparat, który zapewnia prawidłowy poziom fosforanów w akwarium.
10 ml AF PO4 Boost rozpuszczony w 100 l wody podnosi poziom fosforanów o 0,4 mg/l. Zaleca się równoległe stosowanie z produktami AF Micro, AF N Boost i AF K Boost. Adsorbenty takie jak zeolit i/lub węgiel mogą zmniejszać skuteczność preparatu. Należy kontrolować poziom fosforanów. Jego nadmiar może spowodować rozwój glonów, zwłaszcza krasnorostów. Produkt przeznaczony wyłącznie do akwarystyki. Chronić przed światłem słonecznym. Przechowywać w temperaturze pokojowej w szczelnie zamkniętym opakowaniu, poza zasięgiem dzieci.
=================

Tu już moje uwagi
Nawozy te przeznaczone są dla awaryjnego nawożenia jakimś składnikiem, gdy nawożenie główną linią nawozów (w tym AF macro) jest za mało efektywne. Nawożenie główne tymi nawozami (bez nawozu AF macro) wydaje mi się niecelowe w związku z koniecznością dodawania relatywnie dużych objętości nawozów już przy średniej wielkości akwarium. Nawożenie typu EI większych baniaczków raczej odpada. Przykładowo czasem w technice EI utrzymuje się stężenia 30 mg/l K co wymagałoby jednorazowego dodatku w ilości prawie całej buteleczki AF K Boost do akwarium 250l).

Dawkowanie nawozów makro z natury nie jest równe bo daje się zwykle różne dawki K, N, P. Tym niemniej są standardowe reguły, że K daje się najwięcej, nieco mniej NO3 a najmniej PO4. W przypadku azotu i potasu już na etykietce widać, że zalecane stężenie w akwarium obu składników zwykle waha się w granicach 10-20 mg/l. Często ilość azotu w akwarium pozostaje z natury wyższa z uwagi na obecność obsady. Dlatego uważam, że aby zachować podobne zużycie K i N należałoby zapewnić większe stężenie K w nawozie potasowym. Zwykle ilość azotanów wobec fosforanów ustala się na 10:1. Wtedy dozowanie N i PO4 wychodziłoby 1:2. Przy "książkowym" nawożeniu wg stężeń makroelementów najszybciej schodziłby więc K, potem PO4 a na końcu NO3.

Pamiętajmy jednak, że te wywody dotyczą składu nawozów dodawanych w postaci indywidualnej a w przypadku produktów firmy musimy mówić o pełnej linii nawozowej. Nawozy z serii: K, N, PO4 mają stanowić tylko dodatek (raczej awaryjny) do nawozu AF Makro. Wtedy skład nawozów 1-składnikowych nie jest to aż tak istotny.

W swoim akwarium HT stosowałem wszystkie te składniki do nawożenia awaryjnego na podstawie obecności glonów i ogólnego wyglądu roślin. W ten sposób udało mi się skorygować składniki PO4 i K w akwarium. Nawozy więc działają zgodnie z ich przeznaczeniem i oczekiwaniem.
Przy okazji napiszę o dużej wygodzie stosowania wszystkich produktów płynnych do akwarium słodkowodnego. Jak widać na zdjęciu buteleczki zaopatrzone są w plastikowe nakładki - pomysł wzięty z syropów - gdzie nadrukowane podziałki dają możliwość odmierzenia standardowej ilości nawozu. Nakrętka zabezpieczona jest "czapeczką" co zabezpiecza nawóz przed zabrudzeniem lub wysychaniem. Średnica otworu wylotowego jest taka, że udaje się wcisnąć strzykawkę co widać na zdjęciu. Jest to super wygodne gdy stosuje się taki sposób odmierzania cieczy. Dzięki małej średnicy dziury wylotowej można też dozować nawozy kroplami co jest wygodne przy małych akwariach.

Reasumując nawozy AF maja dużo zalet i polecam ich świadome stosowanie.
  Akwarium: 250 + kostka 90
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Mobilna wersja forum (PDA/GSM)