Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Elektrolit akumulatorowy do zbijania KH

Wszystko na temat wpływu parametrów wody na obsadę roślinną i zwierzęcą i możliwości korekty wartości tych parametrów

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
lester
Posty: 46
Rejestracja: 03 maja 2018, 21:07
Imię: leszek
Lokalizacja: Białystok
Płeć:
Wiek: 62

Elektrolit akumulatorowy do zbijania KH

Post autor: lester »

Czy elektrolit akumulatorowy o gęstości 1.28g\cm3 nadaje się do zbijania KH?
Kupiłem takowy ale nie ma na nim żadnej informacji jakie jest jego stężenie .Podano tylko gęstość.Poszperałem w necie i podobno ten kwas jest w stężeniu 37%.Tylko jest to pewnie kwas techniczny a więc czy te zanieczyszczenia nie narobią "zamieszania" w akwa?
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Do akumulatorów stosuje się konkretne stężenie kwasu więc pomyłki być nie może. Nie używa się też kwasu technicznego w sensie zanieczyszczeń bo akumulatory są megaczułe na zanieczyszczenia.
Brać i lać.
lester
Posty: 46
Rejestracja: 03 maja 2018, 21:07
Imię: leszek
Lokalizacja: Białystok
Płeć:
Wiek: 62

Post autor: lester »

To jeszcze kolejne pytania bo nie ma co zakładac nowego tematu :) .Jakie korzyści daje zbijanie KH?
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Jak nie wiesz po co to po co kupiłeś kwas?
lester
Posty: 46
Rejestracja: 03 maja 2018, 21:07
Imię: leszek
Lokalizacja: Białystok
Płeć:
Wiek: 62

Post autor: lester »

Wiem że przy zbijaniu KH spada również ph, a ten czynnik ma wpływ [jego niższy poziom] na lepsze przyswajanie składników odzywczych przez rośliny co skutkuje lepszym wzrostem [to wyczytałem na forum].Wiem również że ph można obniżyć przez podaż CO2, jednak tylko do momentu w którym ryby powiedza dość.
Prowadzę akwa na kranówie która ma 12gh i 8kh, podaję CO2 sporo , ph więc jest poniżej 7 [stały wskaznik CO2 ma limonkowy kolor] i zastanawiam się czy zakwaszenie wody kwasem jeszcze bardziej poprawi kondycję ziela w akwa?Czy ktoś z Was mając np 8kh po zbiciu do np 3-4kh w zauwazalny sposób może powiedzieć że stan roślin sie poprawił? Kwas jest tani więc kupiłem na zapas, moze sie przyda do auta :) Chodzi mi tylko o zachętę bo z tym zbijaniem kh jest trochę ambarasu :)
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Część roślin (choć mało) wymaga bardzo niskiego pH dochodzącego do 6. Niestety akurat te rośliny wymagają wody bardzo miękkiej. Pamiętamy, że dodając kwasy wprowadzamy jakieś jony (tutaj siarczanowe). Czy te jony sa lepsze od węglanowych to trudno powiedzieć. Wydaje się, że nie. Dlatego przy kH rzędu 8 wg mnie nie poprawi zdecydowanie jakości roślin. Przynajmniej moje zakwaszanie nie dało spektakularnych rezultatów. Przy zmianie z kH 12-14 do 8 różnica była widoczna ale dalej już nie.
Pamiętajmy jednak, że zależy to od formy nawozów. Są takie, które powyżej 7 już mogą się wytrącać - wtedy im niższe pH tym lepiej.
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

Leszek, jedna uwaga. To będzie czysty żwir?
Pozdrawiam
Michał
lester
Posty: 46
Rejestracja: 03 maja 2018, 21:07
Imię: leszek
Lokalizacja: Białystok
Płeć:
Wiek: 62

Post autor: lester »

To jest czysty żwir.
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

Na czystym to wyższa szkoła jazdy Ja próbowałem przez rok i poległem Inni tez próbowali i tylko nielicznym się udało :(
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chemia wody ”