Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[300l] HT na AquaForest

Akwaria w stylu: Holenderskim, Nature, Ryuboku, Iwagumi

Moderator: Administracja

nazer
Posty: 93
Rejestracja: 22 maja 2014, 8:48
Imię: Piotr
Lokalizacja: Katowice
Akwarium: roślinne
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: nazer »

no tak niektóre formy żelaza są niewykrywalne przez testy np glut. Choć nurtuje mnie temat. gdzieś jeszcze w szafce mam chelat żelaza 13% rozbełtam i sprawdzę jeszcze raz. Ew. dobrym pomysłem może być napisanie do zooleka z pytaniem na jakie formy żelaza odpowiada test.
Pozdrawiam N.
Awatar użytkownika
krzysiekb4
Posty: 2672
Rejestracja: 11 paź 2009, 22:08
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: krzysiekb4 »

nazer pisze:Ew. dobrym pomysłem może być napisanie do zooleka z pytaniem na jakie formy żelaza odpowiada test.
Tak na prawdę to niewiele chyba to by zmieniło, bo w przypadku chelatu 13% działa i wykrywa. Natomiast w przypadku nawozów firmowych nigdy nie mamy podanego składu więc dalej nie wiemy z czego go zrobili.
nie będzie glonów??
A to zobaczymy :) Na razie mam pylenie, ale to jest spowodowane raczej dysproporcją N do P. (1 mg/l P i 20 mg/l N)
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

krzysiekb4 pisze:A to zobaczymy Na razie mam pylenie, ale to jest spowodowane raczej dysproporcją N do P. (1 mg/l P i 20 mg/l N)
Pylenie nie jest związane z proporcjami N do P.
Jak masz pylenie to mnie już nie dziwi, że rośliny Ci stoją. Jeżeli masz jeszcze gnicie stożków to już tragedia.
Pozbądź się tego nadmiaru chelatu Fe i zacznij dozować pełne mikro codziennie. Dawkę musisz sam sobie dobrać bo masz twardość taką o której nie mam pojęcia jak się tam nawozi.
Pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
krzysiekb4
Posty: 2672
Rejestracja: 11 paź 2009, 22:08
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: krzysiekb4 »

Pylenie nie jest związane z proporcjami N do P.
W tej kwestii pozwolę się z Tobą niezgodzić ponieważ już kilka razy przerabiałem rozjechanie parametrów i to wywoływało pylenie. Po powrocie w okolice stosunku 10:1 N:P pylenie ustawało.

Inną kwestią jest że przyczyna pylenia nie jest tylko jedna więc nie twierdze że też nie masz racji z tym Fe.
Pytanie jaka jest według ciebie odpowiednie stężenie Fe w wodzie?
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

krzysiekb4 pisze:Pytanie jaka jest według ciebie odpowiednie stężenie Fe w wodzie?
Na takich twardościach nigdy nie leciałem. Musisz uwzględnić, że w ziemi masz próchnicę zatem mikro będzie ciężko ustawić.
Pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
krzysiekb4
Posty: 2672
Rejestracja: 11 paź 2009, 22:08
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: krzysiekb4 »

Zrobiłem dzisiaj wszystkie dostępne mi testy akwarystyczne. Zmieniłem jednak koncepcję mierzenia i dokonałem pomiarów godzinę po wykonaniu pomiarów. Do tej pory robiłem pomiary przed podmianką, żeby wiedzieć czy coś się dużo skumulowało czy nie.

pH 7.2
Kh 13
Gh 19
N 10
P 1
Fe 0.1 - 0.25 (coś pomiędzy)
Ca 70
Mg 15
K 40 (około)

Dziwi mnie trochę fakt, że w kranowicie podają, że Gh powinno być 13 (twardość ogólna) a u mnie w pomiarach wychodzi 19. Podłoże mam z bazaltu i dwa kamienie (typowo akwariowe) więc to nie powinno zwiększać tak twardości. Szczerze to nie chciałbym się bawić w RO bo to jest meczące xd

oldmike, czyli moja zawartość żelaza nie jest aż taka duża. Czytałem teraz, że zaleca się utrzymywanie 0.2 - 0.5 mg/l. Kontynuuje jednak dodatkowe dozowanie potasu choć według testu jest już go dużo (ale czy wierzyć akurat temu testowi zooleka... )

Natomiast nie wszystkie rośliny chcą współpracować w szybkości rośnięcia.
oldmike pisze:Jeżeli karłowacenie roślin u Ciebie wyglądało na zasadzie, że coraz mniejszy liść przy szczycie a na końcu kuleczka (jak choinka) to szukałbym przyczyny w niedoborze potasu.
Tak mi się właśnie zachowuje jedna aromatica i wywłucznik więc dlatego na razie celuje w potas mimo dużego wskazania.
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

K już jest wysoko. Musisz podjąć decyzję czy interesuje Cię wzrost wierzchołka czy korzeni. Jeżeli korzeni to trzymaj wysoko po4. Jeżeli wierzchołka, to zejdź z po4 do zera. Słowo klucz auksyny czyli hormon wzrostu.
Pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
krzysiekb4
Posty: 2672
Rejestracja: 11 paź 2009, 22:08
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: krzysiekb4 »

Tylko że ostatnio przy brakach PO4 pojawiły mi się glony wszelakie z cyjanobakteriami na czele. Czego teraz miałoby być inaczej?
Awatar użytkownika
krzysiekb4
Posty: 2672
Rejestracja: 11 paź 2009, 22:08
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: krzysiekb4 »

Małe uaktualnienie tym razem w formie foto.
Postanowiłem chwilowo zakończyć testowanie linii nawozowej AF ponieważ chcę sprawdzić czy akurat w przypadku mojego akwarium nie wystarczy podawać np. tylko samego K ponieważ mam dość dużą obsadę rybną i używając AF Makro oprócz K dostarczam N i Mg którego chyba mam w nadmiarze.
Zobaczymy co przyniosą testy, ponieważ nie mogę aktualnie zrozumieć tego mojego postoju roślin.
Są gatunki takie jak duży heniek lub ludwigia zielona i red które ładnie rosną, a reszta stoi.

Dodatkowo będę musiał chyba pomyśleć o zmiękczeniu wody ponieważ zmierzyłem parametry mojego kranu:
kH 13
gH 20 (!), a podają w zestawieniach, że miało być 13.

Chcę zejść z azotem do 10 i ewentualnie w kolejnej fazie spróbować ze zmniejszeniem PO4.

Na najbliższy tydzień ustawiam dozowanie potasu na 10 ppm na tydzień i po tym czasie sprawdzę ile spadło w porównaniu do stężenia 40 ppm w wodzie. Podawanie azotu - brak, fosforu 0,5 ppm, żelaza - 0,5 ppm

Obrazek
Awatar użytkownika
krzysiekb4
Posty: 2672
Rejestracja: 11 paź 2009, 22:08
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: krzysiekb4 »

Po kolejnych trzech tygodniach i odstawieniu AF Makro rośliny zaczęły rosnąć. Liście zaczęły nabierać dużych rozmiarów, a jeszcze chyba tak dużej salzmanii nie miałem. Jednak nie wszystkie rośliny przyjęły dobrze tą zmianę. Pogestemon helferi zmarniał całkowicie. Nie podawałem przez ten czas w ogóle potasu bo według testu zooleka ciągle był powyżej 25 ( xd). Dziwne, bardzo dziwne. Coś nie chcę wierzyć temu testowi, choć na roślinach nie ma żadnych dziur. Wywłucznik też zmarniał a stożki mu zżółkły co mnie skłania do rozpoczęcia poxawania potasu. Zacznę od 10 ppm na tydzień, a w kolejnym już 20 ppm i do tej dawki będę dążył.
Ogólnie jest spora poprawa w kondycji roślin, no ale nie wszystkich.
Rozpocząłem. Również obniżanie kH i gH ale o tym w następnym wpisie.

Tak jak założyłem nie muszę podawać azotu ponieważ utrzymuje się on na poziomie 10 mg/l. Powodem stagnacji było też pewnie przedawkowanie Mg.
Wojtekxxx9
Posty: 78
Rejestracja: 08 cze 2018, 13:20
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: Wojtekxxx9 »

Na potas Zooleka uważaj. Mi jak zaklęty pokazuje między 15 a 20 a wiem, że z mineralizatora podaje ok 60
Awatar użytkownika
krzysiekb4
Posty: 2672
Rejestracja: 11 paź 2009, 22:08
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: krzysiekb4 »

3/4 akwarium :) 1/4 - w tworzeniu :)

Obrazek
Awatar użytkownika
SDD
Administracja
Posty: 3001
Rejestracja: 21 lis 2009, 12:23
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Sędziszów Małopolski
Akwarium: Ogólne w LT
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: SDD »

krzysiekb4 pisze:3/4 akwarium :) 1/4 - w tworzeniu :)
Ale te 3/4 spokojnie mogłyby robić za 1/1 :)
Tylko ZERO tolerancji pozwala na funkcjonowanie forum, zgłaszaj przyciskiem Obrazek posty łamiące regulamin!

I'm not crazy, my reality is just different than yours...
Awatar użytkownika
dawo
Administracja
Posty: 2265
Rejestracja: 20 lis 2014, 21:06
Imię: Dariusz
Lokalizacja: Zaczernie
Akwarium: 240L, 81L, 68L, 63L
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: dawo »

krzysiekb4, pięknie Krzysiek wrzucaj fotkę do kalendarza!!! Acha i nie dziel akwarium na 3/4 bo wyjdzie po 0,7 ;)
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Ślicznie, a 0,7 można zawsze przytulić :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Roślinne”