Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Zoolek test Ca Mg

Wszystko na temat wpływu parametrów wody na obsadę roślinną i zwierzęcą i możliwości korekty wartości tych parametrów

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
lester
Posty: 46
Rejestracja: 03 maja 2018, 21:07
Imię: leszek
Lokalizacja: Białystok
Płeć:
Wiek: 62

Zoolek test Ca Mg

Post autor: lester »

Kupiłem, zmierzyłem kranovit. Ca -85, Mg-15.Śledzę na stronie wodociągów comiesięczne raporty o parametrach wody i nigdy nie było tak wysokiego poziomu Ca.Ostatnie dane z miesiąca maj to 71mg\l. W minionych latach średnie wyniki oscylowały w przedziale 60-65mg\l.Pytanie do użytkowników tego testu jest nastepujące, jak Wam się sprawdza ten test?Bo wg mnie ten mój trochę za dużo oszukuje :(
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

To nie jest czasem tak, że w wodociągach robią test w budynku i wynik jest taki jak pisze, a do Ciebie rurami długa droga i parametry mogą być lekko inne.
lester
Posty: 46
Rejestracja: 03 maja 2018, 21:07
Imię: leszek
Lokalizacja: Białystok
Płeć:
Wiek: 62

Post autor: lester »

Rozmawiałem z p.kierownik laboratorium wodociagów i zadałem jej pytanie czy parametry wody z ujęcia różnią się od tych gdy woda przepłynie kilka km przez rury.Interesował mnie wapń.Pokazała mi na monitorze kompa że pomiary wody są robione w kilku miejscach miasta znacznie oddalonych od ujecia i te parametry odnośnie wapnia różniły się nie więcej niż 1-2mg\l od tych z ujęcia.Tak więc należało by wykluczyć wpływ instalacji wodociągowej na poziom Ca.U mnie w miescie są dwa ujecia wody i trudno powiedzieć z którego ujecia mam więcej wody w kranie.Ale porównując parametry z jednego i drugiego ujęcia widac że nie wiele się róznią.
jacalee
Posty: 13
Rejestracja: 28 cze 2018, 14:08
Imię: Jacek
Lokalizacja: Jaworzno
Akwarium: 160
Płeć:
Wiek: 56

Post autor: jacalee »

Poczekaj na raport z czerwca i wtedy sprawdzisz. A test jak to test. Sam wiesz że dokładność to 5 mg/l, więc raczej trzeba traktować wynik z dystansem. Ja sam mam taki rozrzut parametrów w kranie, że i tak bym zgłupiał. Niby są raporty u mnie co 3 miesiące, ale są też dwa ujęcia o sporej różnicy w parametrach. Wszystko oczywiście w granicach polskich norm. Nigdy nie wiem co puszczą
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chemia wody ”