Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Automatyczna podmiany wody w akwarium

procedura realizacji cyklu automatycznej podmiany wody, schemat, funkcje

Jak to działa? Po co? Jak dobrać? Jaki producent?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 49
Kontakt:

Automatyczna podmiany wody w akwarium

Post autor: mirekkon »

Oto jak wykonałem procedurę realizacji cyklu automatycznej podmiany wody w swoim
sterowniku AQUA LEVEL II:

Pierwszym krokiem cyklu jest wlewanie do sumpa wody RO. Czas wlewania zależy od ciśnienia wody w sieci oraz wydajnośc filtra RO - może on być dowolnie różny gdyż sterownik oczekuje na sygnał z czujnika C2, który to informuje o osiągnięciu odpowiedniego poziomu, po czym sterownik przechodzi do kroku następnego wlewanie wody z kranu. Podobnie jak wcześniej procedura wlewania wody kranowej nie jest ograniczona czasowo, a jedynie osiągnięciem poziomu zadziałania czujnika C3. Po osiądnięciu poziomu C3 sterownik odbiera sygnał z C3 informujący o zakończeniu procesu napełniania. Sterownik automatycznie przechodzi do kolejnego kroku - odstanie wody. Proces odstania zależy tylko i wyłaczącznie od czasu osdtania ustawionego przez użytkownika. Jest on odliczany do tyłu zgodnie z rzeczywistym czasem zegarowym, a wartość pozostała wyświetlana jest na ekranie. Procedurę odstania można skrócić lub pominąć poprzez dłuższe naciśnięcie ESC. Wtedy sterownik pozostały czas pokazywany na wyświetlaczu kasuje i przechodzi do następnego kroku. Przykład: jeżeli okaże się że po 10 godzinach odstania nie chcemy czekać jeszcze 2 godzin pozostałych do 12 godzin, które użytkownik ustawił wcześniej możemy nacisnąć ESC przyśpieszając zakończenie cyklu.
Po zakończeniu procesu odstania wody sterownik załącza pompę mieszającą wodę, a po około sekundzie grzałkę i następuje podgrzanie wody w sumpie do poziomu temperaturowego wody w akwarium lub dogrzanie do poziomu wyższego o ilość stopni ustawionych w parametrze menu "TEMP DOGRZEWANIA". Podczas tej czynności sterownik nieustannie mierzy temperaturę w obu zbiornikach i poruwnuje ją aby podjąć decyzję o ewentualnym końcu podgrzewania.
Gdy temperatura w sumpie osiągnie wymagany poziom sterownik przechodzi do kolejnego kroku, którym jest podawanie nawozów lub płynów uzdatniających za pomocą pompy perystaltycznej nr1, a potem pompy nr2, załączając je zgodnie z ustawieniami na żądaną ilość sekund. Po podaniu nawozów następuje ponowne mieszanie wody przez 60 sekund (użytkownik nie ma możliwości modyfikacji tego czasu).
Następnie po upływie 60 sekund załączana jest pompa wylewająca wodę zużytą z akwarium. Ilość wylewanej wody regulujemy w zależności od potrzeb dolnym poziomem czujnika C4. Sterownik po otrzymaniu sygnału od czujnika C4 o wypompowaniu wody z akwarium, przystępuje do dolewania uzdatnionej wody z sumpa. Proces ten trwa do osiągnięcia dolnego poziomu C1, który informuje sterownik o tym że nie ma już wody w sumpie. Jednakże sterownik nie kończy pracy pompy dolewającej gdyż przystępuje do opróżniania pozostałości wody tak aby wypompować możliwie maksymalnie dużo wody z supma. Czas opróżniania ustawiany jest przez użytkownika w zakresie od 0 do 30 minut z krokiem co jedną minutę.
Po upłuwie czasu potrzebnego na całkowite opróżnienie sterownik kończy cykl komunikatem "CYKL ZAKONCZONY!" i resetuje urządzenie, a po ponownym uruchomieniu przechodzi do stanu normalnej pracy - czyli stanu spoczynkowego.

Należy również wiedzieć, iż w trakcie wykonywania poszczególnych czynności sterownik każdorazowo monitoruje stan poszczególnych czujników poziomu cieczy. Wiedząc o tym w którym momencie który czujnik powinien mieć jaką pozycję sterownik natychmiast włapuje stany zabronione spowodowane np. uszkodzeniem czujnika lub innymi czynnikami i wyświetla komunikat który czujnik spowodował błąd w procedurze. w ten sposób nieustannie monitorowana jest sprawność poszczególnych czujników poziomu cieczy oraz obwodów którymi są one podłączone do sterownika.

[img:cc9d3da2e0]http://mirekkon.pl/IMGDOLEWKA2/schematsystemu.jpg[/img:cc9d3da2e0]

Opis elementów systemu

Wielkość sumpa zależna jest od wielkości akwarium i powinna ona być w granicach 0,20-0,30 pojemności akwarium np dla akwarium 500l pojemność sumpa może być od 100l-150l. Oczywście reguły tu nie ma żadnej jednak cykl tygodniowy podmiany znacząco ogranicza nam wielkość sumpa, gdyż za duże podmiany tygodniowe nie są wskazane szczególnie w małych zbiornikach. Warto dodać, że sterownik może dokonywać podmiany wody każdego ustawionego dnia tygodnia czyli w skrajności od codziennej podmiany do jednego razu w tygodniu lub ten sam program z wykluczeniem jednego tygodnia czyli np: jeśli w tym tygodniu realizuje się harmonogram to w następnym może się nie realizować jeśli ustawimy parametr "Częstosc co: 2 tyg.". Jeżeli w menu ustawimy parametr "Częstosc co: 1 tydz." cykle podmiany będą realizowane zgodnie z harmonogramem w każdym tygodniu.
Wykluczenie tygodnia z realizacji cykli daje nam możliwość ustawienia podmiany wody raz na 2 tygodnie, co przy akwarium dekoracyjnym lub roślinnym pozwoli zredukować koszty związane z energią i wodą. Aby dokonać takiego ustawienia wchodzimy do MENU->CYKLE PODMIANY i naciskamy SET następnie klawiszami "+" lub "-" ustalamy "Częstosc co: 2 tyg." i zatwierdzamy klawiszem SET. W kolejnym kroku ustawiamy start cyklu na dowolną godzinę, a następnie wybieramy tylko jedeń dzień tygodnia. W ten sposób nasz program wystartuje o ustalonej godzinie zadanego dnia tygodnia z częstością co 2 tydzień czli co 14 dni.
W przypadku podmiany częstej np: codziennej, należy pamiętać o ustawieniu czasu odstania oraz dobraniu czasów wlewania i wylewania w sposób umożliwiający kompletne wykonanie się cyklu. Chodzi o to żeby czas cyklu nie zazębił się o rozpoczęcie następnego cyklu.

Wlewanie wody powinno odbywać się cieńkimi rurkami z małym ciśnieniem, tuż przy dnie sumpa, żeby nie powodować nadmiernego szumu pryskania, fal itp. Wolne wlewane wody do sumpa ma jeszcze jedną zaletę, w zimie gdy woda ma dużą różnicę temperatur zapobiega to skraplaniu się wilgoci na ściankach sumpa oraz powoduje jednostajne nagrzewanie wody od otoczenia.
Pompa dolewająca PD musi wyciągać wodę prawie do zera nie może zostawiać więcej jak 1mm wodny na dnie. W innym przypadku stojąca w sumpie woda może bez natleniania ulegać gniciu.
Odpowiednie proporcje wody RO i KR ustalamy wysokością montażu czujników poziomu cieczy. Możemy to wykonać na wiele sposobów w zależności od rodzaju i sposobu montażu czyjników które zastosujemy w naszym rozwiązaniu. Jednym z pomysłów jest budowa suchego komina w którym umieszczamy czujniki i przewody, innym jest montaż czujników na listwie plexi. Należy jednak pamiętać że nie powinno się moczyć bezpośrednio w wodzie przewodów od czujników gdyż w krótkim czasie może to spowodować uszkodzenie izolacji i błędne wskazania.
W przypadku gdy odcinek przewodu musi być zanurzony należy stosować skuteczne odizolowanie przewodów od kontaktu z wodą.
Grzałka może mieć moc zależną od od potrzeb nie przekraczającą dopuszczalnej mocy maksymalnej 1000W, może być bez termostatu lub z termostatem. Jeśli grzałka jest z termostatem to ustawiamy termostat na temperaturę o 3-5 stopni wyższą niż spodziewana temperatura wody grzanej. Stosowanie grzałek większej mocy pozwala nagrzewać wodę w sumpie szybciej co przekłada się wprost na mniejsze koszty zużycia energi.

Odpływ przelewu w akwarium musi być na wysokości gwarantującej poprawny poziom wody w akwarium, ale poniżej poziomu zadziałania czujnika C5 jak pokazano na schemacie powyżej. Maksymalny poziom wody w akwarium wyznacza czujnik C5, który powoduje całkowite odcięcie zasilania elektrozaworów i pomp. Odpływ przelewu sumpa ma być również poniżej poziomu zadziałania czujnika C5, którego zadziałanie jest to ostatecznością, gdyby z różnych powodów czujnik C3 zablokował się lub nie zadziałał prawidłowo, a sterownik tego nie wykrył, wtedy nastąpi przelew do kanalizacji, jest to ewentualność która nie powinna nigdy się zdarzyć i stanowi element podwyższenia poziomu bezpieczeństwa systemu. Dlatego też maksymalny poziom wody SUMPA wyznacza właśnie ten odpływ który powinien mieć średnicę gwarantująca odprowadzenie nadmiaru wody. Do odpływu kanalizacji należy przewidzieć również wyjście wody "brudnej" z filtra RO oraz wody wylewanej z akwarium za pomocą pompy wylewającej. Natomiast na wejście wody z kranu można zastosować prefiltr zatrzymujący wszelkie nieczystości stałe którymi kran zasila nasz SUMP.
Przed każdym z elektrozaworów można dać zawór ręczny w celu regulacji ilości przepływu wody podawanej na filtr RO i na prefiltr oraz jako zawory bezpieczeństwa w razie uszkodzenia rury lub mocowania.

Pompy perystaltczne służą do odmierzania dawek dwóch różnych substancji np nawozów, uzdatniaczy do wody itp, wykonują proces odmierzania jedna po drugiej bez przerwy dlatego wlewane po sobie preparaty muszą być obojętnie chemicznie względem siebie (można je bezpośregnio mieszać). Każda pompa perystaltyczna ma określoną swoją wydajność np 1,8 litra na 1 godzinę (1.8l/h), co oznacza że pracując ciągle w czasie jednej godziny przetoczy 1,8l = 1800ml (mililitrów). Znając wydajność pompy możemy wyliczyć ile ml pompa przetoczy w ciągu jednej sekundy 1800ml/3600s = 0,5ml/s. W takiej sytuacji jeśli chcemy podać 10ml nawozu załączamy pompę na 20 sek.

Wzór na wyliczenie czasu załączenia pompy w sekundach:

T= In(Wp/3600) [s]

Wp - wydajność pompy [ml/h],
In - ilość nawozu jaką chcemy podać [ml],
T - czas załączenia pompy w sekundach

Sterownik posiada 8 niezależnych wyjść 230V: G grzanie, RO - elektrozawór wody osmatycznej, KR - elektrozawór wody z kranu, M - pompę mieszającą, D - pompę dolewającą, 1- pompę perystaltyczną nr1, 2 - pompę perystaltyczną nr2, W - pompę wylewającą wodę z akwarium. Wszelkie etykiety podświetlone na różowo na schemacie systemu są to opisy wyjść sterownika do których należy podłączyć dane urządzenie.
Z tyłu na obudowie znajduje się wspólne gniazdo do podłączenia dwóch niezależnych czujników temperatury do pomiaru temperatury w sumpie oraz akwarium. Czujniki wykonane na kablu około 2m każdy zalane żywicą epoksydową Epidian 624 z atestem spożywczym w rurce nierdzewnej, ważne przy montażu jest to, aby sam czujnik był w wodzie i aby nie moczyć przewodu co może spowodować twardnięcie izolacji i uszkodzenie. Montaż czujników można przeprowadzić na wiele sposobów np: wywiercić otwór 8-8.5mm (rurka ma średnicę 8mm) i w ten sposób zamontować czujnik w sumpie, natomiast w akwarium możemy wykonać np. półkę z plexi w której wywiercimy otwór aby umieścić czujnik.
[img:cc9d3da2e0]http://mirekkon.pl/IMGDOLEWKA2/przod.jpg[/img:cc9d3da2e0]
[img:cc9d3da2e0]http://mirekkon.pl/IMGDOLEWKA2/komplet.jpg[/img:cc9d3da2e0]

Opis realizowanych funkcji

Poniżej szczegółowy opis wszystkich funkcji sterowania, ustawień oraz możliwości sterownika:

* pomiar temperatury z dwóch niezależnych czujników w czasie rzeczywistym z dokładnością do 0.1°C;

* realizacja zadanych cykli w harmonogramie tygodnia w trybie automatycznym;

* możliwość dodatkowego ręcznego załączenia cyklu automatycznej podmiany wody;

* zegar czasu rzeczywistego z podtrzymaniem bateryjnym, brak prądu nie powoduje zmiany czasu;

* zachowanie wszystkich parametrów ustawianych przez użytkownika w nieulotnej pamięci, brak prądu nie powoduje zmiany wartości;

* ustawienie cykli w harmonogramie tygodnia godzina minuta dzień tygodnia;

* możliwość wykluczenia z realizacji jednego tygodnia - realizacja harmonogramu załączania cykli co drugi tydzień;

* możliwość ustawienia podmiany jeden raz na 14 dni (2 tygodnie) w trybie automatycznym ;

* ustawienie opóźnienia odstania wody od 1 do 72 godzin;

* usawienie czasu pracy w sekundach każdej pompki perystaltycznej czyli ilości podawanego nawozu 0 do 255 sek;

* ustawienie ilości stopni dogrzewania wody ponad poziom temperatury w akwarium 0 -5 st;

* porównywanie temperatury sumpa i akwa oraz dogrzewanie;

* ustawienie czasu wylewania potrzebnego do całkowitego opróżnienia sumpa od 0 do 30 min krok co 1 min;

* ustawienie aktualnego czasu;

* funkcja pokazuj nastawy ustawionych parametrów;

* przywracanie ustawień fabrycznych;

* automatyczny powrót do realizacji rozpoczętego a nie zakończonego cyklu podmiany wody - tryb awaryjny;

* automatyczny restart po trybie awaryjnym i po pomyślnym wykonaniu cyklu;

* wyświetlanie czasu pozostałego do zakończenia danej procedury czasowej;

* możliwość przyśpieszenia procedur odmierzania czasu w trakcie wykonywania cyklu poprzez pominięcie pozostałego okresu w tym celu należy nacisnąć ESC;

* możliwość szybkiego ręcznego włączenia i wyłączania dowolnego wyjścia, ręczna podmiana wody z możliwością dowolnego ustawienia przez użytkownika;

* ręczne dozowanie nawozów z timerem sekundowym;

* możliwość ustawienia minimalnego poziomu podświetlenia LCD do którego sterownik będzie wygaszał ekran w przypadku braku aktywności klawiszy. Ustawiając poziom podświetlenia należy pamiętać że jest to wartośc do której wyświetlacz będzie ściemniany, w skrajnym położeniach może być 0 - wyłączenie całkowite lub poziom maksymalny czyli brak ściemniania;

* podwójne funkcje klawiszy:

- "ESC" - wyjście, rezygnacja,
- "SET" - wejście do menu, zatwierdzenie,
- "+" - zwiększenie wartości, przewijanie menu, poza menu przytrzymanie tego przycisku powoduje
wejście do trybu ręcznego włączania i wyłączania poszczególnych wyjść – zatwierdzenie ESC,
- "-" zmniejszenie wartości, przewijanie menu, poza menu przytrzymanie tego przycisku powoduje włączenie lub wyłączenie sygnału dźwiękowego
- jednoczesne naciśnięcie ESC i SET powoduje restart programowy urządzenia,
to ustawienie w celach bezpieczeństwa nie jest zapamiętywane na stałe tak więc po zaniku napięcia lub restarcie automatycznie sygnalizacja jest ponownie włączona;
- jednoczesne naciśnięcie ESC i „-” powoduje wejście do trybu regulacji podświetlenia LCD.

* automatyczne wychodzenie do ekranu podstawowego po około 25 sek - z menu głównego;

* wyswietlanie wszystkich niezbędnych dla użytkownika informacji o stanach poszczególnych elementów bezpośrednio na LCD;

* podwyższone niezawodności poprzez zastosowanie układu kontroli pracy sterownika zgodnego z FTS (Fault Tolerant System);

* czytelne logiczne menu dedykowane do szybkiego ustawiania.


SZCZEGÓŁOWY OPIS tu: http://mirekkon.pl/dolewka2.htm
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt”