Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[72] Pierwsze koty

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Tichy+n
Posty: 11
Rejestracja: 12 lip 2018, 11:17
Imię: Kamil
Lokalizacja: Poznań
Akwarium: 72l, 128l, 117l
Płeć:

[72] Pierwsze koty

Post autor: Tichy+n »

Dzień dobry wszystkim forumowiczom. Jestem nowy i daleko mi do Podkarpackiego, ale skuszony Waszą bazą wiedzy i chęcią nawiązania kontaktu założyłem tutaj konto :)

Akwarium 72 L 60x30x40 założone w październiku 2017. Jest to moje pierwsze akwarium, nie licząc ogólnego baniaka mojego ojca, którym się trochę za młodu opiekowałem.

Historia akwarium, mimo krótkiego istnienia jest dość długa i wyboista. Streszczając ją, można powiedzieć tylko tyle, że młody akwarysta kupił podłoże aktywne i lał wodę kranową (na szczęście tylko początkowo) przy równoczesnym stosowaniu nieprzemyślanych dokładnie nawozów (gotowce) i całkiem mocnym oświetleniu. Niby jest doba internetu i wiedza leży na ulicy, ale chęć przyoszczędzenia na wodzie RO i braku ogólnej wiedzy wpędziłem się w glony i złą kondycję roślin. Na szczęście, wydaje mi się, że szybko się uczę i udało mi się prawie w całości zażegnać problem.

Teraz akwarium nie sprawia żadnego problemu, czerpie z niego tylko radość.
Filtracja: Aquael unimax 250 (wcześniej DBF-800) + skimmer JY-02
Oświetlenie: Chihiros a601 (wcześniej 4Aqua hdd 600 55W)
Ogrzewanie: Aquael comfortzone 100W
Podłoże: CAL Black Earth 9L (już dawno wymęczone)
Nawożenie: Można powiedzieć, że EI.
Stężenia które staram się utrzymywać:
N:P 10:1,
K:Mg 2:1,
Ca:Mg 4:1,
Fe 0,2 ppm Intermag,
CO2 ~30 ppm rozpuszczane w korpusie narurowym,
światło (aktualnie) ~30lm/l (wcześniej ~0,8W/L)
Flora:
Micranthemum umbrosum (już w odwrocie),
Hygrophila araguaia,
Echinodorus red diamond,
Ludwigia mini super red,
Sturogyne sp. porto velho,
Anubias nana,
Hydrocotyle tripartita,
Echinodorus quadricostatus,
Hyptis lorentziana
oraz
skrzydłokwiaty,
trzykrotka (wandering jew)
Fauna:
Neocaridina blue velvet,
Danio margaritatur ~8 szt,
Tanichthys albonubes ~8 szt.

Obrazek
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Piękne . Uwaga na danio będą zżerać małe krewetki
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: mazmaciek »

takie całkiem inne, bardzo fajnie się prezentuje
Tichy+n
Posty: 11
Rejestracja: 12 lip 2018, 11:17
Imię: Kamil
Lokalizacja: Poznań
Akwarium: 72l, 128l, 117l
Płeć:

Post autor: Tichy+n »

Dzięki chłopaki, właśnie początkowo starałem się coś innego osiągnąć, jeszcze coś innego niż wyszło :D
Danio jakoś mnie nie martwią, za to kardynałki zrobiły się jakiś czas temu bardzo agresywne i zdominowały resztę zbiornika, danio się chowają gdzieś w krzakach, a najlepiej przy dnie by im nie wchodzić w paradę, a krewety są przez nie przepychane za każdym razem podczas karmienia. Niedługo będzie kolejny zbiornik, tym razem 100 l. Planuję zrobić pseudobiotop chińskiej rzeki, chcę się kardynałek z 72 pozbyć :)
milo
Posty: 120
Rejestracja: 05 wrz 2012, 15:19
Imię: Miłosz
Lokalizacja: Straszydle
Akwarium: 20L 60L 200L
Płeć:
Wiek: 48

Post autor: milo »

Chińskie strumyki ciekawsze ;) kardynałki będą w sam raz. Fajnie że ktoś chce też się w te biotopy bawić.
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

Tichy+n pisze:N:P 10:1
Myślę że miałeś na myśli No3 :PO4 10:1 ;)
Tichy+n
Posty: 11
Rejestracja: 12 lip 2018, 11:17
Imię: Kamil
Lokalizacja: Poznań
Akwarium: 72l, 128l, 117l
Płeć:

Post autor: Tichy+n »

debrzyna pisze:
Tichy+n pisze:N:P 10:1
Myślę że miałeś na myśli No3 :PO4 10:1 ;)
Oczywiście, pozwoliłem sobie to trochę uprościć :)
milo pisze:Chińskie strumyki ciekawsze ;) kardynałki będą w sam raz. Fajnie że ktoś chce też się w te biotopy bawić.
Akwarium jest, filtr jest, oświetlenie niby też, ale wciąż nie wiem jakie powinienem wybrać. Szafkę pewnie na dniach będę skręcać :) Zastanawiam się również, czy szukać jakiś drobnych korzonków, czy postawić na same kamienie i glony :) Będzie to pierwsze akwarium, w którym glony będę chciał wyhodować :D
milo
Posty: 120
Rejestracja: 05 wrz 2012, 15:19
Imię: Miłosz
Lokalizacja: Straszydle
Akwarium: 20L 60L 200L
Płeć:
Wiek: 48

Post autor: milo »

Lepiej dwa filtry dać, albo się cyrkulatorem wspomóc. Korzenie można ładnie wkomponować, nie zaszkodzą. Pamiętaj że w tych biotopach nie ma musu na wysoki poziom lustra wody, co daje olbrzymie możliwości w aranżacji tego co wystaje ponad poziom wody.
Tichy+n
Posty: 11
Rejestracja: 12 lip 2018, 11:17
Imię: Kamil
Lokalizacja: Poznań
Akwarium: 72l, 128l, 117l
Płeć:

Post autor: Tichy+n »

milo pisze:Lepiej dwa filtry dać, albo się cyrkulatorem wspomóc. Korzenie można ładnie wkomponować, nie zaszkodzą. Pamiętaj że w tych biotopach nie ma musu na wysoki poziom lustra wody, co daje olbrzymie możliwości w aranżacji tego co wystaje ponad poziom wody.
Trochę zboczyliśmy z głównego tematu, ale wydaje mi się (bo w regulaminie nie pamiętam takiego zapisu), że to nie problem :)

Właśnie mam mały problem z zdecydowaniem się na typ tego strumienia (same kamienie czy kamienie + korzenie, a raczej korzonki), najwięcej materiałów (zdjęć) znalazłem na grupie fejsbukowej związanej z akwarystyką biotopową. Chyba dwie lub trzy osoby się tam chwaliły biotopami z kardynałkami.

Filtracja była przewidziana Aquaelowska serii Unimax, aczkolwiek zaczynam wątpić czy 150 to będzie wystarczająco i może wrzucę tam 250, a 150 pójdzie do 72. Może zamiast 250 wrzucę głowicę do środka ze starego filtra wewnętrznego zamiast cyrkulatora (150 + głowica).

Zastanawia mnie również roślinność, która ewentualnie będzie w środku, aczkolwiek jeszcze nie pytałem żadnej ze wspomnianych 2-3 osób, które już takie akwarium przerobiło w temacie roślinności nadającej się do tego biotopu.

Kolejnym "problemem" jest sam zbiornik, który ma 117 l brutto (100x30x39). Problemem dla mnie jest jego stosunek wysokości do głębokości (zdecydowanie wolę jak głębokość jest równa wysokości, albo i większa). Jednym z pomysłów jest właśnie stworzenie strefy nadwodnej, ale nie wiem czy jest to zgodne z biotopem, pewnie jest, ale będzie to moje pierwsze podejście i się waham :)

Dzięki za odpowiedzi i sugestie :) Związane z tematem głównym i pobocznym :)
milo
Posty: 120
Rejestracja: 05 wrz 2012, 15:19
Imię: Miłosz
Lokalizacja: Straszydle
Akwarium: 20L 60L 200L
Płeć:
Wiek: 48

Post autor: milo »

Azjatyckie strumienie to moje małe zboczenie( żona tak mówi, a z nią kłócić się nie wolno ;) ). Strefa nadwodna w tym typie zbiorników jest jak najbardziej mile widziana, i osobiście uważam że dopiero wtedy zbiornik nabiera uroku. Wysokość twojego zbiornika umożliwia stworzenie miniaturowego wodospadu, co przy fajnej obsadzie ryb umożliwia obserwację ciekawych zachowań naszych ulubieńców. ( uwielbiam patrzeć jak przylgi, lub babki wędrują po kamieniach nad wodą. ) Z roślin możesz wsadzić Vallisneria.
Tichy+n
Posty: 11
Rejestracja: 12 lip 2018, 11:17
Imię: Kamil
Lokalizacja: Poznań
Akwarium: 72l, 128l, 117l
Płeć:

Post autor: Tichy+n »

milo pisze:Azjatyckie strumienie to moje małe zboczenie( żona tak mówi, a z nią kłócić się nie wolno ;) ). Strefa nadwodna w tym typie zbiorników jest jak najbardziej mile widziana, i osobiście uważam że dopiero wtedy zbiornik nabiera uroku. Wysokość twojego zbiornika umożliwia stworzenie miniaturowego wodospadu, co przy fajnej obsadzie ryb umożliwia obserwację ciekawych zachowań naszych ulubieńców. ( uwielbiam patrzeć jak przylgi, lub babki wędrują po kamieniach nad wodą. ) Z roślin możesz wsadzić Vallisneria.
O! W takim razie w razie pytań wiem do kogo mogę się zwrócić :) Pewnie jak już rozwiążę kwestie oświetlenia, którgo również nie jestem pewien (czy mocne "akwarystyczne", czy może punktowe lub "nastrojowe" ledy) zacznę zabawę z aquascapem, mógłbym w sumie już teraz zbierać i układać kamienie, ale boje się, że później nie ruszę szafki, a w głowie mam dokręcenie do niej czegoś na kształt wysięgnika do podwieszenia ewentualnej lampy :))
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Ogólne”