Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Pomocy: Anubiasy po rearanżacji strasznie marnieją.

Rośliny i glony to "naczynia połączone". Jak je pielęgnować (usuwać). Ciekawostki...

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
nazer
Posty: 93
Rejestracja: 22 maja 2014, 8:48
Imię: Piotr
Lokalizacja: Katowice
Akwarium: roślinne
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: nazer »

wtrącę się do wątku z pytaniem, czyli Michale polecasz nawóz tropica plant growth premium fertiliser jako nawóz mikroelementowy?? I pytanie, bo tropica zaleca podawanie 10 ml na 100L wody raz w tygodniu, nie lepiej to rozbić na dawki dzienne??
Pozdrawiam N.
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

nazer pisze:wtrącę się do wątku z pytaniem, czyli Michale polecasz nawóz tropica plant growth premium fertiliser jako nawóz mikroelementowy?? I pytanie, bo tropica zaleca podawanie 10 ml na 100L wody raz w tygodniu, nie lepiej to rozbić na dawki dzienne??
Podoba mi się ten nawóz. Jest skomponowany pod czerwone rośliny bo ma dużą zawartość manganu. Pod bąblowanko bo ma dużo Cu, Na podłożu/ziemi dawałbym dawki codzienne, żeby nie pyliło. U mnie tego problemu nie ma bo nawet jak chelat się rozpadnie to nic go nie wchłonie.
Pozdrawiam
Michał
nazer
Posty: 93
Rejestracja: 22 maja 2014, 8:48
Imię: Piotr
Lokalizacja: Katowice
Akwarium: roślinne
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: nazer »

No to Michale pomogłeś mi wybrać nawóz mikro jak już będę zmuszony go używać :) Ale jestem podjarany, już się nie mogę doczekać startu tego nowego akwarium :) Oby ino szklarz fuszerki nie odwalił. Mam nadzieję, że 24 Litry tego dennerle mi styknie...
Pozdrawiam N.
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

nazer pisze:No to Michale pomogłeś mi wybrać nawóz mikro jak już będę zmuszony go używać :) Ale jestem podjarany, już się nie mogę doczekać startu tego nowego akwarium :) Oby ino szklarz fuszerki nie odwalił. Mam nadzieję, że 24 Litry tego dennerle mi styknie...
Przy okazji. Miałeś, masz helferii w akwa?
Pozdrawiam
Michał
nazer
Posty: 93
Rejestracja: 22 maja 2014, 8:48
Imię: Piotr
Lokalizacja: Katowice
Akwarium: roślinne
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: nazer »

tak mam helferi w akwarium, a dlaczego pytasz?
Pozdrawiam N.
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

nazer pisze:tak mam helferi w akwarium, a dlaczego pytasz?
Jestem ciekawy jak ona u Ciebie zachowuje się w chlorkowym środowisku.
Pozdrawiam
Michał
cosurgi
Posty: 182
Rejestracja: 31 maja 2018, 11:25
Imię: Janek
Lokalizacja: Gdańsk
Akwarium: 400 litrów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: cosurgi »

Mam już ten nawóz mogę wlać teraz jakąś dużą dawkę, bo jeszcze czeka mnie podmiana, żeby zbić magnez niżej. To ile wlać tego tropica?
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

Po podmianie Tropica w dozownik. Teraz Drakon jest w wodzie.
Pozdrawiam
Michał
lester
Posty: 46
Rejestracja: 03 maja 2018, 21:07
Imię: leszek
Lokalizacja: Białystok
Płeć:
Wiek: 62

Post autor: lester »

Cosurgi, jak tam kondycja akwarium?
cosurgi
Posty: 182
Rejestracja: 31 maja 2018, 11:25
Imię: Janek
Lokalizacja: Gdańsk
Akwarium: 400 litrów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: cosurgi »

lester pisze:Cosurgi, jak tam kondycja akwarium?
Ojej przepraszam. Dyskusja tak jakoś zeszła na PM. Ja rozumiem, że z roślinami to trzeba cierpliwie, tym bardziej że moje akwa ma 80 cm wysokości. I nawet przy tym moim świetle na maxa (podaję poniżej) tego światła ledwo wystarcza (ale wystarcza!), żeby cokolwiek rosło. Więc póki co ustawiłem następująca konfigurację:

Kod: Zaznacz cały

      |...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|
      6---7---8---9--10--11--12--13--14--15--16--17--18--19--20--21--22--23--24
KNO3:                 *                                              +1ppm NO3, +0.63ppm K
tropica:                *                                            +3ml mikro tropica
C:                ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++             1 LED : 12h
ZC:               ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++             2 LEDy: 12h
ZC:                               +++++++++++++++++                            2 LEDy:  4h
tZ:   +++                                                               ++++++

podsumowując, natężenie światła w ciągu dnia wynosi:
                  ================   3 LEDy : 8h   ===============
                                  == 5 LEDów: 4h ==
Czyli leci dziennie trochę KNO3 i trochę nawozu tropica. Poczekamy i zobaczymy. A oto moje ostatnie fotki:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

No i teraz musimy się uzbroić w cierpliwość, żeby zobaczyć jak to działa :)
cosurgi
Posty: 182
Rejestracja: 31 maja 2018, 11:25
Imię: Janek
Lokalizacja: Gdańsk
Akwarium: 400 litrów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: cosurgi »

cosurgi pisze:No i teraz musimy się uzbroić w cierpliwość, żeby zobaczyć jak to działa :)
Troszkę się tutaj minąłem z prawdą, bo wyjechałem na urlop na 3 tygodnie i nie za bardzo chciałem o tym pisać na forum publicznym ;) Ale już wróciłem więc mogę dokładnie opisać co zastałem :)

Te ostatnie fotki w poprzednim poście to fotki które zrobiłem w dniu wyjazdu 14 lipca rano.

Wyjechałem 14 lipca i wróciłem 4 sierpnia (w sobotę) w nocy. W niedzielę od razu zrobiłem podmianę i zmierzyłem wodę, a potem potrzebowałem parę dni żeby się rozpakować i załatwić jakieś formalności w pracy. Więc dopiero teraz mogę pisać.

Dla pełnego obrazu, konfiguracja akwa przez te 22 dni była taka:

Kod: Zaznacz cały

      |...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...| 
      6---7---8---9--10--11--12--13--14--15--16--17--18--19--20--21--22--23--24 
KNO3:                 *                                              +1ppm NO3, +0.63ppm K 
tropica:                *                                            +3ml mikro tropica 
C:                ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++             1 LED : 12h 
ZC:               ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++             2 LEDy: 12h 
ZC:                               +++++++++++++++++                            2 LEDy:  4h 
tZ:   +++                                                               ++++++ 

podsumowując, natężenie światła w ciągu dnia wynosi: 
                  ================   3 LEDy : 8h   =============== 
                                  == 5 LEDów: 4h ==
Po podmianie w sobotę od razu wyłączyłem dawkowanie KNO3, więc od niedzieli do dzisiaj (środa) wpadły tylko cztery dawki po 3ml nawozu tropica.
Pomiary wody wyszły następująco - przed wyjazdem, dawkowanie w trakcie wyjazdu, i po powrocie.

Kod: Zaznacz cały

    |2018.07.13|dawka nawozu|przez |2018.08.05|2018.08.05|2018.08.06|
    |przed     |KNO3+tropica|22 dni|po        |podmiana  |po        |
    |wyjazdem  |[mg/(l*24h)]|razem |powrocie  |20% Typ60 |podmianie |
----+----------+------------+------+----------+----------+----------+
Temp| 26       |            |      | 28       | 19       | 26       |
pH  |  6.9     |            |      |  7       |  7.5     |  6.9     |
dKH |  9       |            |      |  8 lub 9 |  7       |  8       |
dGH | 10       |            |      | 10 lub 11|  9       | 10       |
CO2 | 50       |            |      | 36       |          | 40       |
O2  |          |            |      |          |          |          |
Na  |          |            |      |          |  0       |          |
NH4 |          |            |      | << 0.05  |  0       |          |
NO2 |          |            |      |          |  0       |          |
NO3 |  6       | 1.00000    |22.000| 30 +/-5  |  0       | 22 +/-5  |
K   | 24       | 0.69636    |15.319| 50 +/-5  |  0.5     | 40 +/-5  |
Ca  | 45       |            |      | 40 +/-5  | 60       | 45 +/-5  |
Mg  |  6+/-1   | 0.02924    | 0.643|  7 +/-1  |  3       |  7 +/-1  |
Fe  |          | 0.00517    | 0.114| <  0.05  |          |          |
PO4 |          |            |      | <  0.05  |          |          |
Cu  |          | 0.00045    | 0.010| << 0.1   |  0       |          |
Mn  |          | 0.00292    | 0.064|          |          |          |
I   |          |            |      |          |          |          |
Zn  |          | 0.00015    | 0.003|          |          |          |
B   |          | 0.00030    | 0.007|          |          |          |
Mo  |          | 0.00015    | 0.003|          |          |          |
Co  |          |            |      |          |          |          |
Li  |          |            |      |          |          |          |
S   |          | 0.06822    | 1.501|          |          |          |
Cl  |          | 0.03283    | 0.722|          |          |          |
Pierwsze wrażenie było "wow", akwarium jest strasznie ładne:
Obrazek
U góry pływa parę blyx oraz alternanthera które wyrwały ryby przez te 3 tygodnie. Musiałem je wywalić bo rozpadały się w palcach.

Akwa oczywiście zarosło glonami. Siostra mieszka niedaleko, więc mogła wpadać dwa razy dziennie żeby karmić skalarki. Przy okazji trochę glony wycierała, więc nie mam dokładnego obrazu ile zarosło na szybach przez te 3 tygodnie. Ale zanim wytarłem szybę do czysta to zrobiłem zdjęcie glonom na szybie w miejscu gdzie raczej nie wycierała:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nie obyło się bez ofiar, czerwona bojowniczka zginęła:
Obrazek
Nie wiem dlaczego, dużo rzeczy mogło się wydarzyć przez 3 tygodnie. Podejrzewam niewystarczające karmienie ryb. Ona zawsze była bardzo ospała i nie lubiła pływać, ktoś ją musiał zagryźć gdy spała. Nie opisałem tego wcześniej, ale zmieniłem skład jedzenia w automatycznym dozowniku dla ryb: usunąłem duże tabletki denne, żeby ryby walcząc o nie nie wyrywały roślin. Zrobiłem to parę dni przed wyjazdem (parę dni po posadzeniu roślin) i nie miałem czasu żeby sprawdzić czy ta zmiana nie spowodowała, że zbyt mało jedzenia wpada. Teraz nieco zwiększyłem dobową dawkę jedzenia. Trupa ryby nie wyciągnąłem bo go zobaczyłem tylko raz: o północy z soboty na niedzielę, byłem zbyt zmęczony długa podróżą i poszedłem spać. Więcej tego trupa już nie zobaczyłem. Jeszcze poszukam.
Samiec bojownika ma znacznie krótsze płetwy, ryby musiały go obgryzać gdy spał, ale za każdym razem potrafił się wybronić, bo nic mu nie jest - oprócz krótszych płetw.

Po wytarciu glonów akwa wygląda jeszcze ładniej:
Obrazek
U góry pływa pogostemon który się urwał dzień po podmianie wody. Łodyga mu zniknęła i uleciał w górę. Więcej o tym później.

Skalarki bardzo ładnie urosły, będę musiał niedługo coś z nimi zrobić bo jest im bardzo ciasno:
Obrazek
(opis składanej ikry był w poście http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.ph ... c&start=23 )

No dobrze. Koniec zachwytów. Z daleka akwa wygląda ładnie - ładniej niż przez ostatnie trzy lata. Z bliska nieco gorzej. Dwa dni mi zajęło żeby zauważyć te problemy, ale pewne problemy są. Na początek: pogostemony niemal kompletnie zginęły. Oto fotka pogostemonów przed wyjazdem:

Obrazek

A oto fotka dzisiaj, w tym samym miejscu:
Obrazek
Nie wiem ile z tego da się uratować. W środku akwa tez kiepsko wyglądają, tylko czubki wyglądają w miarę ok:
Obrazek

Co się tyczy pogostemonów helferi, to prawie nic nie urosły (jako jedyne rośliny w całym akwarium), ale przynajmniej też chyba nic się nie zniszczyły (może one po prostu wolno rosną?):
Obrazek

Chociaż widać glony na niektórych liściach:
Obrazek

Przy okazji zielone kulki Cladophora Aegagropila:
Obrazek

Alternanthera Reinicki Bronze na górze jest w miarę okej, a na dole liście są mocno zniszczone:
Obrazek

Obrazek

U Nesaea Golden sytuacja wygląda podobnie: na dole źle u góry lepiej:
Obrazek
tylko na dole słabo widać - ona jest w centrum z tyłu akwa, tam się nie da fotografować.

Staurogyne radzi sobie nieźle, chyba:
Obrazek

Anubiasy chyba rosły dobrze, ale od razu zarastały glonami, to są chyba w miarę nowe liście:
Obrazek

Obrazek

Althernanthera Mini wygląda podobnie jak inne Althernanthery - o góry dobrze, na dole źle:
Obrazek

Blyxa - nie wiem, chyba nie idealnie, ale nie tak źle:
Obrazek
(przy okazji widać wpływ różnego oświetlenia):
Obrazek

Rotala Indica chyba jako jedyna rośnie całkiem dobrze: (z boku też Althernanthera Rosaefolia)
Obrazek
Obrazek

Microsorium Pteropus WIndelow trochę zarosło glonami:
Obrazek

I na koniec Bolbotis Heudeloti, ciężko sfotografowac, bo jest z tyłu. Na dole ma ładniejsze liście u góry trochę zaglonione:
Obrazek

Uff, chyba wszystko opisałem. Co teraz robimy?
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

Pewnie nie uwierzysz ale ja bym podniósł potas a dawkę mikro obniżył o połowę. Brak dolnych liści i dziury w dolnych to niedobór potasu. A nadmiar mikro widoczny jest w glonach. Najlepiej by było zejść z wapniem ale nie ma jak bo ja Twojemu zmiękczaczowi nie ufam. Zatem podniósłbym potas z siarczanów o 10ppm. I mikro w dół o połowę lub 1/3 dawki.
Pozdrawiam
Michał
cosurgi
Posty: 182
Rejestracja: 31 maja 2018, 11:25
Imię: Janek
Lokalizacja: Gdańsk
Akwarium: 400 litrów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: cosurgi »

oldmike pisze:Pewnie nie uwierzysz ale ja bym podniósł potas a dawkę mikro obniżył o połowę. Brak dolnych liści i dziury w dolnych to niedobór potasu. A nadmiar mikro widoczny jest w glonach. Najlepiej by było zejść z wapniem ale nie ma jak bo ja Twojemu zmiękczaczowi nie ufam. Zatem podniósłbym potas z siarczanów o 10ppm. I mikro w dół o połowę lub 1/3 dawki.
OK, to dolewam 10ppm potasu z K2SO4, oraz zmniejszam dzienną dawkę mikro z 3ml/dobę do 1ml/dobę.
KNO3 nadal pozostaje wyłączone.

[ Dodano: 2018-08-08, 15:55 ]
W sumie to ten zmiękczacz chyba nie jest aż taki zły ;) Trochę sodu wpadnie w miejsce wapnia. I trochę miedzi. W razie czego mamy taką opcję.

[ Dodano: 2018-08-08, 15:58 ]
Chyba też kiedyś wspominałeś, że znikające łodygi Pogostemon Erectus to brak manganu. A te pogostemony właśnie w ten sposób zginęły. Jakby co to mam nawóz manganowy.

[ Dodano: 2018-08-08, 16:35 ]
Żeby nie zginęło oraz inni śledzący wątek wiedzieli, oto co zrobiłem, za Twoimi wskazówkami z PM:

Wlałem 10ppm K, żeby wyszło 50ppm potasu w akwa.

Wlałem jednorazowo 0.02ppm PO4 z Eudrakon P, żeby zaindukować wzrost korzeni.

Zmniejszyłem mikro Tropica do 1ml/dobę.

Automatyczne dawkowanie KNO3 jest wyłączone.

Nie wlałem (póki co) nawozu czysto manganowego.

A więc utrzymuję: pH=6.95, KH=8 lub 9, GH=10, Ca=45, K=50, Mg=7, NO3=22.
Oczywiście NO3 będzie spadało, bo go już nie dolewam.
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

Kompletnie Ci azot nie schodzi jak patrzę na tabelę.
Pozdrawiam
Michał
cosurgi
Posty: 182
Rejestracja: 31 maja 2018, 11:25
Imię: Janek
Lokalizacja: Gdańsk
Akwarium: 400 litrów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: cosurgi »

To 67 małych skalarków :)

Za Twoimi wskazówkami z PM ustawiam automatyczne dozowanie 1ml eudrakon P, czyli 0.0125ppm PO4 dobowo. Wyłączę PO4 gdy łodygi rotali zaczną rosnąć na boki lub w dół - czyli zaczną się "płożyć" :)

Nawóz tropica leci 1ml na dobę.

[ Dodano: 2018-08-09, 11:28 ]
Dla pełnego obrazu teraz jest następująca konfiguracja:

Kod: Zaznacz cały

      |...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...| 
      6---7---8---9--10--11--12--13--14--15--16--17--18--19--20--21--22--23--24 
tropica&#58;              *                                              +1ml tropica o 10&#58;00
eudrakon P&#58;            *                                             +0.0125ppm PO4 o 10&#58;05
C&#58;                ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++             1 LED &#58; 12h 
ZC&#58;               ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++             2 LEDy&#58; 12h 
ZC&#58;                               +++++++++++++++++                            2 LEDy&#58;  4h 
tZ&#58;   +++                                                               ++++++ 

podsumowując, natężenie światła w ciągu dnia wynosi&#58; 
                  ================   3 LEDy &#58; 8h   =============== 
                                  == 5 LEDów&#58; 4h ==
ODPOWIEDZ

Wróć do „O roślinach i glonach”