FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
[300l] HT na AquaForest
Autor Wiadomość
nazer 

Imię: Piotr
Wysłany: 2018-06-28, 07:19   

no tak niektóre formy żelaza są niewykrywalne przez testy np glut. Choć nurtuje mnie temat. gdzieś jeszcze w szafce mam chelat żelaza 13% rozbełtam i sprawdzę jeszcze raz. Ew. dobrym pomysłem może być napisanie do zooleka z pytaniem na jakie formy żelaza odpowiada test.

Akwarium: roślinne

krzysiekb4 

Imię: Krzysiek
Wysłany: 2018-06-28, 10:03   

nazer napisał/a:
Ew. dobrym pomysłem może być napisanie do zooleka z pytaniem na jakie formy żelaza odpowiada test.

Tak na prawdę to niewiele chyba to by zmieniło, bo w przypadku chelatu 13% działa i wykrywa. Natomiast w przypadku nawozów firmowych nigdy nie mamy podanego składu więc dalej nie wiemy z czego go zrobili.

Cytat:
nie będzie glonów??

A to zobaczymy :) Na razie mam pylenie, ale to jest spowodowane raczej dysproporcją N do P. (1 mg/l P i 20 mg/l N)

oldmike 

Imię: Michał
Wysłany: 2018-06-28, 10:13   

krzysiekb4 napisał/a:
A to zobaczymy Na razie mam pylenie, ale to jest spowodowane raczej dysproporcją N do P. (1 mg/l P i 20 mg/l N)

Pylenie nie jest związane z proporcjami N do P.
Jak masz pylenie to mnie już nie dziwi, że rośliny Ci stoją. Jeżeli masz jeszcze gnicie stożków to już tragedia.
Pozbądź się tego nadmiaru chelatu Fe i zacznij dozować pełne mikro codziennie. Dawkę musisz sam sobie dobrać bo masz twardość taką o której nie mam pojęcia jak się tam nawozi.

krzysiekb4 

Wysłany: 2018-06-28, 13:38   

Cytat:
Pylenie nie jest związane z proporcjami N do P.

W tej kwestii pozwolę się z Tobą niezgodzić ponieważ już kilka razy przerabiałem rozjechanie parametrów i to wywoływało pylenie. Po powrocie w okolice stosunku 10:1 N:P pylenie ustawało.

Inną kwestią jest że przyczyna pylenia nie jest tylko jedna więc nie twierdze że też nie masz racji z tym Fe.
Pytanie jaka jest według ciebie odpowiednie stężenie Fe w wodzie?

oldmike 

Wysłany: 2018-06-29, 06:59   

krzysiekb4 napisał/a:
Pytanie jaka jest według ciebie odpowiednie stężenie Fe w wodzie?

Na takich twardościach nigdy nie leciałem. Musisz uwzględnić, że w ziemi masz próchnicę zatem mikro będzie ciężko ustawić.

krzysiekb4 

Wysłany: 2018-06-30, 14:29   

Zrobiłem dzisiaj wszystkie dostępne mi testy akwarystyczne. Zmieniłem jednak koncepcję mierzenia i dokonałem pomiarów godzinę po wykonaniu pomiarów. Do tej pory robiłem pomiary przed podmianką, żeby wiedzieć czy coś się dużo skumulowało czy nie.

pH 7.2
Kh 13
Gh 19
N 10
P 1
Fe 0.1 - 0.25 (coś pomiędzy)
Ca 70
Mg 15
K 40 (około)

Dziwi mnie trochę fakt, że w kranowicie podają, że Gh powinno być 13 (twardość ogólna) a u mnie w pomiarach wychodzi 19. Podłoże mam z bazaltu i dwa kamienie (typowo akwariowe) więc to nie powinno zwiększać tak twardości. Szczerze to nie chciałbym się bawić w RO bo to jest meczące xd

oldmike, czyli moja zawartość żelaza nie jest aż taka duża. Czytałem teraz, że zaleca się utrzymywanie 0.2 - 0.5 mg/l. Kontynuuje jednak dodatkowe dozowanie potasu choć według testu jest już go dużo (ale czy wierzyć akurat temu testowi zooleka... )

Natomiast nie wszystkie rośliny chcą współpracować w szybkości rośnięcia.

oldmike napisał/a:
Jeżeli karłowacenie roślin u Ciebie wyglądało na zasadzie, że coraz mniejszy liść przy szczycie a na końcu kuleczka (jak choinka) to szukałbym przyczyny w niedoborze potasu.

Tak mi się właśnie zachowuje jedna aromatica i wywłucznik więc dlatego na razie celuje w potas mimo dużego wskazania.

oldmike 

Wysłany: 2018-06-30, 16:29   

K już jest wysoko. Musisz podjąć decyzję czy interesuje Cię wzrost wierzchołka czy korzeni. Jeżeli korzeni to trzymaj wysoko po4. Jeżeli wierzchołka, to zejdź z po4 do zera. Słowo klucz auksyny czyli hormon wzrostu.

krzysiekb4 

Wysłany: 2018-06-30, 17:23   

Tylko że ostatnio przy brakach PO4 pojawiły mi się glony wszelakie z cyjanobakteriami na czele. Czego teraz miałoby być inaczej?

krzysiekb4 

Wysłany: 2018-07-10, 21:20   

Małe uaktualnienie tym razem w formie foto.
Postanowiłem chwilowo zakończyć testowanie linii nawozowej AF ponieważ chcę sprawdzić czy akurat w przypadku mojego akwarium nie wystarczy podawać np. tylko samego K ponieważ mam dość dużą obsadę rybną i używając AF Makro oprócz K dostarczam N i Mg którego chyba mam w nadmiarze.
Zobaczymy co przyniosą testy, ponieważ nie mogę aktualnie zrozumieć tego mojego postoju roślin.
Są gatunki takie jak duży heniek lub ludwigia zielona i red które ładnie rosną, a reszta stoi.

Dodatkowo będę musiał chyba pomyśleć o zmiękczeniu wody ponieważ zmierzyłem parametry mojego kranu:
kH 13
gH 20 (!), a podają w zestawieniach, że miało być 13.

Chcę zejść z azotem do 10 i ewentualnie w kolejnej fazie spróbować ze zmniejszeniem PO4.

Na najbliższy tydzień ustawiam dozowanie potasu na 10 ppm na tydzień i po tym czasie sprawdzę ile spadło w porównaniu do stężenia 40 ppm w wodzie. Podawanie azotu - brak, fosforu 0,5 ppm, żelaza - 0,5 ppm

krzysiekb4 

Wysłany: 2018-07-30, 21:24   

Po kolejnych trzech tygodniach i odstawieniu AF Makro rośliny zaczęły rosnąć. Liście zaczęły nabierać dużych rozmiarów, a jeszcze chyba tak dużej salzmanii nie miałem. Jednak nie wszystkie rośliny przyjęły dobrze tą zmianę. Pogestemon helferi zmarniał całkowicie. Nie podawałem przez ten czas w ogóle potasu bo według testu zooleka ciągle był powyżej 25 ( xd ). Dziwne, bardzo dziwne. Coś nie chcę wierzyć temu testowi, choć na roślinach nie ma żadnych dziur. Wywłucznik też zmarniał a stożki mu zżółkły co mnie skłania do rozpoczęcia poxawania potasu. Zacznę od 10 ppm na tydzień, a w kolejnym już 20 ppm i do tej dawki będę dążył.
Ogólnie jest spora poprawa w kondycji roślin, no ale nie wszystkich.
Rozpocząłem. Również obniżanie kH i gH ale o tym w następnym wpisie.

Tak jak założyłem nie muszę podawać azotu ponieważ utrzymuje się on na poziomie 10 mg/l. Powodem stagnacji było też pewnie przedawkowanie Mg.

Wojtekxxx9 

Imię: Wojtek
Wysłany: 2018-07-30, 23:48   

Na potas Zooleka uważaj. Mi jak zaklęty pokazuje między 15 a 20 a wiem, że z mineralizatora podaje ok 60

Odpowiedz do tematu