Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Allelopatia - kryptokoryna karbowana a inne rośliny

Rośliny i glony to "naczynia połączone". Jak je pielęgnować (usuwać). Ciekawostki...

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kali555
Posty: 577
Rejestracja: 02 sie 2011, 5:18
Imię: Bartek
Lokalizacja: Łańcut
Akwarium: 126l.
Płeć:
Wiek: 38

Allelopatia - kryptokoryna karbowana a inne rośliny

Post autor: kali555 »

Mam pytanie. Czy zauważył ktoś u siebie negatywny wpływ kryptokoryn na inne rośliny? Podobno kryptokoryny lubią walczyć w ten sposób z innymi roślinkami.
Kiedyś pisałem o tym jak nurzaniec u mnie zwyczajnie zniknął. Sugestie padały, że nie toleruje węgla w płynie. Ale chcę dodać, że utrzymywał się dość długo w dobrej kondycji. Co myślicie o zjawisku allelopatii u roślin? Jedni mówią, że ma miejsce a inni zaprzeczają. Swoją drogą pomijam już, że kryptokoryny jak to one, zapuszczają sieć korzeni przez całe podłoże.
Awatar użytkownika
XerX
Administracja
Posty: 2292
Rejestracja: 14 sie 2013, 15:46
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250l + 42l
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: XerX »

Przy dużych odmianach kryptokoryn inne rośliny w bliskiej odległości będą bardzo źle rosły albo padną całkiem. Ma to związek właśnie z ich systemem korzeniowym (zauważyłem to u siebie jakiś czas temu ) ;)
charta non erubescit
Awatar użytkownika
kali555
Posty: 577
Rejestracja: 02 sie 2011, 5:18
Imię: Bartek
Lokalizacja: Łańcut
Akwarium: 126l.
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: kali555 »

Jeśli idzie o kryptokorynę karbowaną, to rzeczywiście dorasta do sporych rozmiarów. Dodatkowo rozprzestrzenia się na całe akwarium, puszczając kłącza nad lub przez podłoże. Pozostawiona sama sobie potrafi zarosnąć cały zbiornik. Ciekawostką jest też, że przy minimalnym oświetleniu daje sobie nieźle radę.
Awatar użytkownika
Bastet
Posty: 374
Rejestracja: 31 sty 2018, 14:44
Imię: Agnieszka
Lokalizacja: Katowice
Akwarium: [128 l] [30 l]
Płeć:
Wiek: 36
Kontakt:

Post autor: Bastet »

Własnie to jest główną zaletą kryptokoryn, że przy byle jakim świetle i tak będą rosły :)

Co do allelopatii, to podobno z żabienicami nie bardzo się lubią, przy czym własnie echinodorusy są na przegranej pozycji. U siebie nie zauważyłam takich zależności, ale w sumie nie zwracałam na to uwagi.
ODPOWIEDZ

Wróć do „O roślinach i glonach”