Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Pomocy, glony mnie zjadają!

Rośliny i glony to "naczynia połączone". Jak je pielęgnować (usuwać). Ciekawostki...

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Kadafix
Posty: 96
Rejestracja: 06 mar 2013, 21:39
Imię: Przemek
Lokalizacja: Żnin
Akwarium: 360l
Płeć:
Wiek: 28

Pomocy, glony mnie zjadają!

Post autor: Kadafix »

Witam.
Mam problem z glonami, które zamieniają moje akwarium w istną łąkę. Glon ma postać długich, zielonych nitek, które można łatwo rozerwać.
Dane akwarium:
Zalane 15.08.2018
Akwarium
30x25x30- 22l

Filtr
Kaskada
Aquael Fzn-2

Oświetlenie
Aquael leddy smart 6W

Ogrzewanie
Grzałka Aquael Comfortzone gold 50W

Podłoże
Piasek z piaskownicy córki( który został wzięty z lasu)

Obsada zwierzęca
1xBojownik wspaniały

Obsada roślinna:
Anubias nanay
Cryptocoryna wendtii brown

Parametry wody nie mierzone, ale co tydzień podmieniam 5 l czystej wody demineralizowanej.

Oraz zdjęcia jak to wygląda (przepraszam za jakość, robione telefonem):
Obrazek
Obrazek

Z góry dziękuję za pomoc :)
Gdy ci smutno, gdy ci źle, weź w akwarium popatrz se :)
Wojtekxxx9
Posty: 78
Rejestracja: 08 cze 2018, 13:20
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: Wojtekxxx9 »

To akwa tylko.na demineralizowanej prowadzisz?
Kadafix
Posty: 96
Rejestracja: 06 mar 2013, 21:39
Imię: Przemek
Lokalizacja: Żnin
Akwarium: 360l
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: Kadafix »

Tak. Czytałem, że niektórzy tak również prowadzą z powodzeniem. Chyba, że coś źle zrozumiałem.
Gdy ci smutno, gdy ci źle, weź w akwarium popatrz se :)
Awatar użytkownika
Bastet
Posty: 374
Rejestracja: 31 sty 2018, 14:44
Imię: Agnieszka
Lokalizacja: Katowice
Akwarium: [128 l] [30 l]
Płeć:
Wiek: 36
Kontakt:

Post autor: Bastet »

U mnie zalane w połowie czerwca, na rzeszowskiej kranovicie i też się takie glonisko panoszy. Przerabiam to już któryś raz w świeżym zbiorniku, ale na razie nie robię nic poza mechanicznym usuwaniem dziadostwa i laniem carbo jak mi się przypomni
Awatar użytkownika
krzysiekb4
Posty: 2672
Rejestracja: 11 paź 2009, 22:08
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: krzysiekb4 »

Kadafix pisze:Tak. Czytałem, że niektórzy tak również prowadzą z powodzeniem. Chyba, że coś źle zrozumiałem.
No raczej źle. Oczywiście w roślinniakach i nie tylko używa się wody RO ale prowadzi się suplementację nawozami na odpowiednim poziomie. W pierwszej kolejności to podmień z 50% zwykłą kranówką a potem podmieniając cotygodniowo, ale dalej kranowitem a nie demineralką.

Druga sprawa to nitki usuń ręcznie, wyciągnij jeszcze w miarę dobre rośliny i je oczyść.
Zastosowane przez ciebie podłoże czyli piasek też nie należy do najlepszego wyboru. Lepiej by było zakupić jakiś typowy zwykły żwirek. Przy małym akwarium lepsza jest mniejsza granulacja, ale nie piasek 😀

Żwirek jest jałowy, a w piasku szczególnie z piaskownicy to cała tablica Mendelejewa. 😁
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Piasek z lasu ma mnóstwo minerałów. Dałeś sporo światła, a to w połączeniu z piaskiem spowodowało że masz sporo tego glońska. Jak wspomniał Krzysiek najlepiej wymień go na jałowy żwirek lub kwarc. 22 litry to mały zbiornik nad którym ciężko zapanować. Nie napisałeś jeszcze gdzie stoi akwarium ale przypuszczam po glonie, że pada na nie światło słoneczne i robi dodatkowy kłopot.
Najlepszym rozwiązaniem byłby restart i tak świeżego zbiornika. Wymienić podłoże zalać woda z kranu (bojownik da rade, a nawet ci podziękuje). Podmiany raz na tydzień z 20%, mało karmić powinno byc ok.
Zbiornik będzie jednak dopiero prawidłowo funkcjonował jak zamknie sie cykl azotowy(ok. 3-4 tygdnie). Pewnych rzeczy nie przeskoczysz możesz ewentualnie przyspieszyć. Jak masz kolegę co ma akwarium weź piwo :P i wymień na np 5 litrów jego wody z podmiany (albo go upij i mu zabierz jak będzie spał xd )Dojrzałą woda przyspieszy dojrzewanie twojego zbiornika.


ps. Na pewno pojawia się osoby twierdzące, że jesteś morderca bo wrzuciłeś Bojka do takiego świeżego akwarium, ale moim zdaniem lepiej mu tu niż w kubeczku xd

Pozdrawiam i życzę sukcesów.
Kadafix
Posty: 96
Rejestracja: 06 mar 2013, 21:39
Imię: Przemek
Lokalizacja: Żnin
Akwarium: 360l
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: Kadafix »

Piasek i czysta demineralizowana jest dlatego, że miało to być akwarium na wzór BW. Myślałem nad jakimiś razborami czy coś, ale jak zobaczyłem tego bojka w kubeczku, to całe plany szlak trafił :D
Światło słoneczne nie pada na to akwarium. A czystego kranovitu nie chcę lać, ponieważ mam bardzo twardą wodę, około 20-25 stopni niemieckich.
No ale jak tak patrzę na to akwarium, to chyba faktycznie muszę kupić piasek kwarcowy i zrobić restart. A wody ewentualnie będę lał pół na pół z RO.
Dziękuję za pomoc i trzymajcie kciuki za dobry restart :D
Gdy ci smutno, gdy ci źle, weź w akwarium popatrz se :)
Awatar użytkownika
Tomasz S
Posty: 68
Rejestracja: 28 lut 2015, 22:48
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Brzesko
Akwarium: 200l; HQI 2x70W
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: Tomasz S »

Jak masz twardą wodę to mieszaj np. 1/3 kranowit, 2/3 RO. W wodzie bardzo ważny jest wapń i magnez. Jak lejesz czyste RO to brakuje podstawowych składników.
Kadafix
Posty: 96
Rejestracja: 06 mar 2013, 21:39
Imię: Przemek
Lokalizacja: Żnin
Akwarium: 360l
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: Kadafix »

Tak też zrobię.
Czyli jeśli chodzi o wodę RO, a czarne wody. W takim przypadku leją samą wodę RO+mineralizator, czy czystą RO, a reszta dobroci pochodzi z resztek jedzenia, odchodów i rozkładających się liści? Bo tam ma być miękko i kwaśnie, więc mieszanie z kranovitem chyba odpada.
Gdy ci smutno, gdy ci źle, weź w akwarium popatrz se :)
Awatar użytkownika
kali555
Posty: 577
Rejestracja: 02 sie 2011, 5:18
Imię: Bartek
Lokalizacja: Łańcut
Akwarium: 126l.
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: kali555 »

Co tydzień podmieniaj 50% wody. Polecam zaciemnienie zbiornika na kilka dni. Wcześniej zalej zieloną herbatą :) Tak, zieloną herbatą, nie przejęzyczyłem się. 22l. wszystko szybko szaleje. Malusieńki zbiorniczek. Piszesz o piasku z piaskownicy córki. Tutaj bym upatrywał części powodów. Tam może być (nie wiadomo co). Sugeruję podmiany, i zaciemnienie, plus mechaniczne usuwanie glonów. Poczekaj, daj czas. Zobaczysz co się będzie działo.

Pozdrawiam
Bartek
Awatar użytkownika
Bastet
Posty: 374
Rejestracja: 31 sty 2018, 14:44
Imię: Agnieszka
Lokalizacja: Katowice
Akwarium: [128 l] [30 l]
Płeć:
Wiek: 36
Kontakt:

Post autor: Bastet »

Też spróbowałabym na razie bez restartu
Kadafix
Posty: 96
Rejestracja: 06 mar 2013, 21:39
Imię: Przemek
Lokalizacja: Żnin
Akwarium: 360l
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: Kadafix »

kali555 pisze:Co tydzień podmieniaj 50% wody. Polecam zaciemnienie zbiornika na kilka dni. Wcześniej zalej zieloną herbatą :) Tak, zieloną herbatą, nie przejęzyczyłem się. 22l. wszystko szybko szaleje. Malusieńki zbiorniczek. Piszesz o piasku z piaskownicy córki. Tutaj bym upatrywał części powodów. Tam może być (nie wiadomo co). Sugeruję podmiany, i zaciemnienie, plus mechaniczne usuwanie glonów. Poczekaj, daj czas. Zobaczysz co się będzie działo.

Pozdrawiam
Bartek
A w jakiej ilości owa zielona herbata ?
Piasek może mieć swoje dobrodziejstwa, bo iest to piasek prosto z lasu. Zebrana pół metrowa warstwa, a następnie owa ,,martwica'' do piaskownicy.
Gdy ci smutno, gdy ci źle, weź w akwarium popatrz se :)
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Zaparz szklanke i wlej pół
Awatar użytkownika
kali555
Posty: 577
Rejestracja: 02 sie 2011, 5:18
Imię: Bartek
Lokalizacja: Łańcut
Akwarium: 126l.
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: kali555 »

Myślę, że te pół szklanki w zupełności wystarczy. A jakbyś wlał szklankę, to też się nie powinno nic złego dziać :D No chyba że byś wlał te 22l. zielonej :) Dawaj znać jak idzie walka z glonami.
ODPOWIEDZ

Wróć do „O roślinach i glonach”