Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Pomocy: Anubiasy po rearanżacji strasznie marnieją.

Rośliny i glony to "naczynia połączone". Jak je pielęgnować (usuwać). Ciekawostki...

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
cosurgi
Posty: 182
Rejestracja: 31 maja 2018, 11:25
Imię: Janek
Lokalizacja: Gdańsk
Akwarium: 400 litrów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: cosurgi »

Cześć, sporo czasu minęło. Akwarium w sumie miało się dobrze :) Problem teraz mam taki, że padła mi listwa ledowa z miesiąc temu i od miesiąca świeciły tylko 4 taśmy LED zamiast pięciu. Gdy dziś zmieniałem wodę to zachodziłem w głowę czemu rośliny tak słabną (a wcześniej było dobrze). I dopiero mi się przypomniało, że przecież od miesiąca jest słabsze światło. Sam tego nie naprawię - nie umiem, nie mam lutownicy ;) Ale dzisiaj umówiłem się z gościem który mi tą listwę robił. I mam okazję żeby zmienić konfigurację tych listew na inną - jeżeli trzeba??

Obecnie w mam trzy taśmy ciepłe i dwie zimne. Popsuła się ciepła. W efekcie między 13h a 17h świeciły 4 listwy zamiast 5 (według tabelki w poprzednim poście). Na końcu tego posta zamieszczam nową tabelkę.

Zastanawiam się czy np. zrobić dwie ciepłe i trzy zimne?

dzisiejsze pomiary przed podmianą 25%:

Temp=25,
pH=7.4 (ale tylko przez dwa dni, wcześniej cały czas było pH=6.95 na komputerze pH i właśnie wymieniłem butlę CO2)
NO3=30 (11 skalarków już poszło do sklepu, ale około 30 lub 40 nadal tu siedzi, za 2 tygodnie oddam kolejne 10).
NO2=0.005
NH4=0.01
KH=7
GH=9
CO2=12 (właśnie podłączyłem nową butlę, zaraz będzie 30)
Mg=9 (to są pomiary przed podmianą 25%)
CA=50
K=45??? (skończył mi się test K, muszę dokupić - wlałem tylko 9 kropli odczynnika zamiast wymaganych 10, na próbówce było między 33 a 45)

Po podmianie wlałem K2SO4, żeby było +5ppm K.

Zaraz wrzucę parę fotek :)

Widok z góry, jak rośliny wyłażą z wody. Ale jest przykrywa od góry więc się pod nią plączą.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Staurogyne się przerzedziło trochę i osłabło. Pewnie z powodu światła.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wyraźnie widać, że roślinom rosnącym po lewej stronie akwarium było znacznie gorzej. Powyżej są dwa kikuty, na których zaczęły się pojawiać dopiero co nowe liście. Otóż, ja cały czas ten nawóz tropica lałem 1ml dziennie, ale wylot wężyka był po prawej stronie awka. Dopiero jak te rośliny po lewej coraz bardziej marniały, a te po prawej coraz bujniej rosły, to poprowadziłem drugi wężyk z lewej strony. I przez miesiąc lałem na przemian. Ale nawóz przez dwa dni w wężyku opadał i wpadało mniej niż miało być. Musiałem na dozowniku ustawić 3ml z prawej i 4ml z lewej, a tak naprawdę wpadało 0.7ml i 1.4ml. Pod wężykami podłożyłem próbówki, i do nich wpadało. Mierzyłem ile wpadło do próbówki i dopiero potem wlewałem to do wody.
Oto ciąg pomiarów:

2018-10-21 : prawy - wpadła mała kropelka - poniżej 0.1ml. Przestawiłem na 3ml, co drugi dzień (interval=1)
2018-10-22 : lewy - wpadło 1.2ml, bo jest ustawione 3ml, co drugi dzień (interval=1)
2018-10-23 : prawy 1ml, bo jest ustawione 3ml, co drugi dzień (interval=1)
2018-10-24 : lewy, nic nie wpadło, wlałem ręcznie 1ml i zwiększyłem do 4ml
2018-10-25 : prawy, wpadło 0.7ml
2018-10-26 : lewy, wpadło 0.5ml
2018-10-27 : prawy, wpadło 0.5ml? Na oko. Bo próbka wpadła do wody zanim zmierzyłem
2018-10-28 : lewy, wpadło 0.6ml
2018-10-29 : prawy, wpadło 1.3ml
2018-10-30 : lewy, wpadło 0.8ml
2018-10-31 : prawy, wpadło 1.4ml
2018-11-01 : lewy, wpadło 0.4ml
2018-11-02 : prawy, wpadło 1.4ml
2018-11-03 : lewy, wpadło 0.6ml
2018-11-04 : prawy, wpadło 1.?ml - zapomniałem zapisać, ale było ponad 1ml, czyli ok.
2018-11-05 : lewy, wpadło 0.8ml
2018-11-06 : prawy, wpadło 1.4ml

Czyli na dozowniku ustawiłem 4ml, a wpadało 1.4ml, bo przez dwa dni aż tyle się nawóz cofał.

Potem już tak to zostawiłem.

A dzisiaj jak zobaczyłem, że te liście po prawej stronie takie słabiutkie, z dziurami, to zrobiłem żeby z lewej co drugi dzień leciało te około 1.4ml, a z prawej codziennie 1ml. No i zaraz to światło naprawię, za parę godzin zawożę je do naprawy.

Obrazek

Obrazek

Dopiero miesiąc po tym jak zmieniłem ustawienie nawozów, to na tych kikutach zaczęły się pojawiać jakieś listki. Nie ciąłem tych kikutów, ani nic z nimi nie robiłem. Pomyślałem że lepiej Was najpierw zapytać, a ciągle nie miałem czasu 8-)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W sumie mam tych zdjęć znacznie więcej. To trzecia podmiana odkąd wróciłem z wyjazdu, za każdym razem zrobiłem z 50 fotek. Michał, jak chcesz, to mogę je znów skopiować na dropboxa.


Oto jak akwarium było ustawione przez większość czasu tych trzech miesięcy:

Kod: Zaznacz cały

około 2018-10-20
      |...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...| 
      6---7---8---9--10--11--12--13--14--15--16--17--18--19--20--21--22--23--24 
tropica:              *               +0.7ml tropica o 10:00, co drugi dzień (prawa strona)
tropica:              *               +1.4ml tropica o 10:05, co drugi dzień (lewa strona)
C:                ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++             1 LED : 12h 
ZC:               ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++             2 LEDy: 12h 
ZC:                               +++++++++++++++++                            1 LED :  4h 
tZ:   +++                                                               ++++++ 

podsumowując, natężenie światła w ciągu dnia wynosi: 
                  ================   3 LEDy : 8h   =============== 
                                  == 4 LEDów: 4h == (UWAGA: jedna taśma się popsuła)
Dzisiaj zmieniłem, żeby z prawej jednak codziennie leciało 1ml, a z lewej zostawiłem 1.4ml co drugi dzień.

Kod: Zaznacz cały

od dzisiaj 2018-11-16
      |...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...| 
      6---7---8---9--10--11--12--13--14--15--16--17--18--19--20--21--22--23--24 
tropica:              *               +0.9ml tropica o 10:00, codziennie (prawa strona)
tropica:              *               +1.4ml tropica o 10:05, co drugi dzień (lewa strona)
C:                ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++             1 LED : 12h 
ZC:               ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++             2 LEDy: 12h 
ZC:                               +++++++++++++++++                            1 LED :  4h 
tZ:   +++                                                               ++++++ 

podsumowując, natężenie światła w ciągu dnia wynosi: 
                  ================   3 LEDy : 8h   =============== 
                                  == 4 LEDów: 4h == (UWAGA: jedna taśma się popsuła)

Michał, poradź mi coś z tymi taśmami LEDowymi. Czy zostawić 3 ciepłe i 2 zimne, czy to pozmieniać?

[ Dodano: 2018-11-16, 16:22 ]
Uf, ok. Uzupełniłem post, nawrzucałem zdjęcia. W sumie chyba nie jest źle :)
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Ja nie jestem Michał, ale dałbym zimne którym bliżej do 8500k zalecanym dla roślin :D
cosurgi
Posty: 182
Rejestracja: 31 maja 2018, 11:25
Imię: Janek
Lokalizacja: Gdańsk
Akwarium: 400 litrów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: cosurgi »

Miło mi Cię widzieć Paweł ;) Wcześniej sporo Michał mi pomógł.

Na tej listwie 5 taśm wchodzi. To zrobić 5 zimnych?
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3446
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: K2 »

Może przynajmniej 1 ciepłą zostaw.
cosurgi
Posty: 182
Rejestracja: 31 maja 2018, 11:25
Imię: Janek
Lokalizacja: Gdańsk
Akwarium: 400 litrów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: cosurgi »

Poprzednim razem dawałem do naprawy te listwy pół roku temu. One mi się coś za często psują: jak się teraz popsuły, to dopiero po miesiącu znalazłem czas żeby je zawieźć. Poprzednim razem sytuacja była identyczna, tylko że to trwało ze dwa miesiące zanim go naprawiłem. Więc postanowiłem, że lepiej będzie jak kupię drugi identyczny panel oświetleniowy na zapas. Jak jeden się popsuje, to będę mógł wstawić drugi. A jeśli uznamy że mam za mało światła, to będę mógł wstawić na akwarium nawet oba. Ale bardziej to po to, że jak się znów popsuje za pół roku, to będę miał awaryjny zamiennik do czasu aż to naprawię.

będę miał w jednym: 4 zimne + 1 ciepły
a w drugim: 3 zimne + 2 ciepłe.

Każdy z nich ma 3 wtyczki podłączeniowe do zasilacza (moc zasilacza starcza na max dwie taśmy, mam 4 zasilacze - jeden zapasowy). Więc nawet będę mógł świecić dowolną ilością taśm ledowych od 1 do 8 ;) (jakbym dokupił dwa zasilacze to bym mógł włączyć nawet wszystkie 10 taśm naraz ;)
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Conajmniej jedna ciepła musi być. Szersze pasmo światła zapewnia coś dla każdej z roślin
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

Koledzy Ci dobrze radzą. 1 czerwona musi być, a więcej niebieskiego przy tej głębokości da Ci mniejsze międzywęźla.
W ten wysoki potas to mi trudno uwierzyć przy braku dolnych liści na łodygowcach. No i dziury w liściach. Dodatkowo jak pozbędziesz się kolejnych ryb to może fosfor zejdzie i będzie mniej korzeni w międzywęźlach.

Edit: Jeżeli pomiar K byłby prawidłowy, to zszedłbym z Mg do 7ppm.
Pozdrawiam
Michał
cosurgi
Posty: 182
Rejestracja: 31 maja 2018, 11:25
Imię: Janek
Lokalizacja: Gdańsk
Akwarium: 400 litrów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: cosurgi »

OK, czyli 4 zimne i 1 ciepła :) Teraz czekam. Na razie akwarium siedzi prawie po ciemku.

We wtorek będę miał nowy test K.

Mg=9 było przed podmianą 25%, więc teraz pewnie jest około 7.5ppm, bo użyłem wodę Typ60 sprzed miedzi, ona ma Mg=3

[ Dodano: 2018-11-17, 20:00 ]
oldmike pisze:W ten wysoki potas to mi trudno uwierzyć przy braku dolnych liści na łodygowcach. No i dziury w liściach. Dodatkowo jak pozbędziesz się kolejnych ryb to może fosfor zejdzie i będzie mniej korzeni w międzywęźlach.
Tzn, w sumie te dziury w liściach się raczej pojawiły dopiero jak to światło się popsuło. Cały czas trzymam wysoki potas powyżej 40 (oprócz tego tylko teraz jak mi się test skończył). Oto fotka sprzed miesiąca, zanim padło światło.

daty wszystkich fotek: 2018 październik 11.

Testy z tego dnia:

Temp=25
pH=6.95
NO3=13
NO2=0.005
KH=7
GH=10
CO2=30
Mg=7
Ca=45
K=48

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

[ Dodano: 2018-11-17, 20:04 ]
cosurgi pisze:Cały czas trzymam wysoki potas powyżej 40 (oprócz tego tylko teraz jak mi się test skończył).
Tzn. trzymam cały czas wysoki potas powyżej 40, oprócz ostatnich dwóch dni, kiedy nie mam pewności co do wyniku testu :) Zawsze po podmianie dolewałem +10ppm K, z wyjątkiem tej wczorajszej podmiany po której dolałem +5ppm K, bo nie wiedziałem co zrobić z tym wynikiem testu i czekam do wtorku na nowy test.

[ Dodano: 2018-11-17, 20:07 ]
Notka: chronologia zdjęć się nie zgadza z kolejnością tych dwóch postów ;)

Nie mogę wyedytować poprzedniego postu powyżej, że dopisać że tamte fotki są z dnia 2018 listopad 16.
cosurgi
Posty: 182
Rejestracja: 31 maja 2018, 11:25
Imię: Janek
Lokalizacja: Gdańsk
Akwarium: 400 litrów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: cosurgi »

Mam już tą listwę ledową - po naprawie: 3 zimne+2 ciepłe. W ciągu paru dni będę miał zapasową: 4 zimne+1ciepły.
cosurgi
Posty: 182
Rejestracja: 31 maja 2018, 11:25
Imię: Janek
Lokalizacja: Gdańsk
Akwarium: 400 litrów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: cosurgi »

Kurcze, dużo jaśniej to świeci, nie spodziewałem się, że będzie aż taka różnica.

Mam już test potasu. Zrobiłem dzisiaj pomiary K jeszcze raz nawet trzykrotnie: (1) sama woda z akwarium (2) pół na pół zmieszana z wodą z kranu Typ20 (K=0) i (3) 1/3 wody z akwa i 2/3 wody z kranu.

Wyszła średnia: K=44.
Do tego:
Ca=50
Mg=8 (miało być 7.5, może wyszło nieco poniżej 8, ale te kolory mierzone na oko i tak mają dokładność +/-1)
pH=6.9

Chyba mi radziłeś trzymać potas powyżej wapnia? Mógłbym zrobić podmianę na wodę Typ20 (przypomnienie - tu są parametry mojej wody: http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.ph ... &start=109 ) Bo też radziłeś zbić magnez?

Wrzucam dzisiejsze fotki dziurawych roślin. Juz z nowym światłem, które świeci znacznie jaśniej niż przez poprzednie miesiące. Może te taśmy LEDowe też się zużywają.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3446
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: K2 »

Wszystkie masz podłączone pod 1 zasilacz?
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Prawda jest że led też sie wypala więc mogło być słabsze światło
cosurgi
Posty: 182
Rejestracja: 31 maja 2018, 11:25
Imię: Janek
Lokalizacja: Gdańsk
Akwarium: 400 litrów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: cosurgi »

Mam trzy zasilacze: (1) 2 taśmy, (2) 2 taśmy, (3) 1 taśma. Zasilaczne były wymieniane na nowe pół roku temu na nowe (bo się też zużywają), przy okazji jak wtedy naprawiałem oświetlenie.

nie wiem, może aż tak byłem przyzwyczajony do tej jednej niedziałającej taśmy. A może to wrażenie po przejściu z 3ciepłe+2zimne na 3zimne+2ciepłe.
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3446
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: K2 »

To odłącz jedną i zobaczysz co będzie. Za mocne światło też jest nie dobre. Musisz popróbować.
Miałem Ci zaproponować kupno ściemniacza ale jak masz osobno podłączone to raczej nie ma sensu.
cosurgi
Posty: 182
Rejestracja: 31 maja 2018, 11:25
Imię: Janek
Lokalizacja: Gdańsk
Akwarium: 400 litrów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: cosurgi »

Rafał, moje akwa ma wysokość 80cm :) Natężenie światła spada wykładniczo wraz z wysokością ( https://pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_Bouguera ). To boli szczególnie przy takim wysokim akwarium. Wolę poczekać z miesiąc żeby zobaczyć jak naprawione światło wpływa na rośliny.

Od miesiąca miałem słabe światło i z roślinami się zaczęły problemy, więc chyba to była wina światła?

Raczej się waham co zrobić z K i Mg ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „O roślinach i glonach”