Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

ADA -Akwarium Ducha Amazonskiego 112l

Akwaria w stylu: Holenderskim, Nature, Ryuboku, Iwagumi

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: mazmaciek »

na przyszłoroczny kalendarz jak znalazł
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

Darek, na tym zdjęciu gdzie jest kardynalek czy kosiarka (kiepski jestem w rybach) te liście maja mokre plamy czy to jakiś glon? Czy na dolnych liściach blyxy też Ci się takie plamy robią?
Pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
duch amazonski
Posty: 1932
Rejestracja: 03 wrz 2014, 19:44
Imię: Darek
Lokalizacja: LUBLIN
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: duch amazonski »

Blyxe to mam z 10dni. Teraz będę ciąl rosliny i szczyty wsadzał, dolne czesci wyrzucał. Byl zbiornik mocno zarosniet bo sie nie chcialo ciac i krzaczki trochę sa sfatygowane, a to przez braki światła, jakies tam glony i chlorozy.
Potasu nie daje tyle co ze STEP 2 wchodzi. Niby powinienem według dawkowania ADA.

Michał, miales opisać swoje doświadczenia z Nesea Gold. U mnie tylko szczyt jest, resztę "okorowałem" z marnych liści. Wygląda jak mini palma. ;)
Awatar użytkownika
dawo
Administracja
Posty: 2265
Rejestracja: 20 lis 2014, 21:06
Imię: Dariusz
Lokalizacja: Zaczernie
Akwarium: 240L, 81L, 68L, 63L
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: dawo »

duch amazonski,ja tylko dopiszę, że jak miałem roślinniaka to z Nesea Gold nie było łatwo. Jak tylko zaczynała fajnie rosnąć i się wybarwiać na super kolor u gór, dół był atakowany niemiłosiernie przez glony i nigdy nie mogłem z nią dojść ładu składu, ale roślinka piękna.
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

duch amazonski pisze:Michał, miales opisać swoje doświadczenia z Nesea Gold
Jest dziwna. Jedynie ona i dwie ludwigie rosną bez problemu bo one doszły do lustra. Reszty już nie widzę bo mam kolejny zakwit. Przy podnoszeniu sodu zaczęła mi bąblować. Ale wiesz, u mnie sytuacja jest tak dynamiczna, że parametry są zmieniane co 2 dni.

Właśnie to, że poprzednio miałem zakwit a całe jej dolne liście zostały to mnie zadziwia. Bo w kranówie mam 1ppm potasu. Liście pokazywały niedobór magnezu ale żadnych dziur w nich nie było. Reszta roślin po zakwicie miała tylko w szczycie liście a dół goły aż do korzenia. Ale wg mnie za wcześnie na wnioski.
Na 100% jest wapniolubną.

Patrząc na Twoją belem widzę, że potas masz. Zatem napisz w jakiej formie tracisz u niej dolne liście. Odpadają Ci zdrowe? Gniją liście od szczytów? A może od ogonka liściowego?

Edit:
Ale uważaj. Pytałem Cię czy ta blaszka na zielonej rożlinie jest rozmiękczona. Jeżeli jest, to tak działają chlorki przy odpowiednim poziomie potasu, a podejrzewam, że w tym mineralizatorze krewetkowym są chlorki. Zaczniesz podnosić sód, uwodnisz roślinę i zamiast na liściach stożki Ci się będą rozpływać. Mały heniek przy chlorkach zaczyna brązowieć. Ile mam? jeszcze 0,31ppm Cl. Lewych chlorków nie ma, bo żadnej chemii nie leje.

Edit2:
I jeszcze obserwuj blyxę. Ona też potrafi się rozpuszczać od chlorków.
Pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
duch amazonski
Posty: 1932
Rejestracja: 03 wrz 2014, 19:44
Imię: Darek
Lokalizacja: LUBLIN
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: duch amazonski »

Blyxa poki Ada trzyma parametry to będzie rosła. Trochę jest schowana, właściwie wcisnieta przy lodygowcach .

Nesea, jeżeli to Gold a nie ta crassi... coś tam to wygląda bidulka tak.

Obrazek
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

U mnie rośnie tak. Pokazuje tylko szczyt bo mi dzieciak brzydzi się wsadzać rękę do akwa. Wieczorem dostanie nożyczkami przy żwirze i pokażę dół. Jest kiepski ale cały.

Obrazek

Ma wady ale będę ją szlifował jak wyjdę z szamba.

Edit.
Masz problem z pyleniem szyb?

Edit2:
Tutaj ludwigia
Obrazek

Nie krytykuj kolorów bo przy 25ppm No3 i foforze w wodzie to ja nawet nie próbuję ich wybarwiać. Muszą przeżyć bo kolor wody tu lepiej widać. Rozmieszczenie kolorów nierównomierne bo żelazo ma problem wejść przy niezerowym fosforze. Wchodzi od szczytu liścia. Mangan już siedzi bo już jest prawie nim zatruta.
Pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
duch amazonski
Posty: 1932
Rejestracja: 03 wrz 2014, 19:44
Imię: Darek
Lokalizacja: LUBLIN
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: duch amazonski »

Po tygodniu pyłu nie jest dużo, po dwoch mocno zapylone. Ale to z lenistwa, bo podmieniam wodę co 2 Tyg.
No to trzeba się wziąć za akwa i podmieniac co 7 dni.
Prawdziwy mężczyzna płacze tylko wtedy, gdy szampon szczypie w oczka.
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

duch amazonski pisze:Po tygodniu pyłu nie jest dużo, po dwoch mocno zapylone. Ale to z lenistwa, bo podmieniam wodę co 2 Tyg.
No to trzeba się wziąć za akwa i podmieniac co 7 dni.
"Problem" polega na tym, że alternatea masz ładnie wybarwioną Przy niedoborze manganu u niej tylko żyły są bordowe a reszta jasno różowa. W Twoim przypadku pylenie oznacza mocną nierównowagę pomiędzy Fe do Mn. Fe rozpada się wolno względem Mn. Mn błyskawicznie. Przy Twoim kH i pewnie niskim pH to bardzo słabo.

Zatem albo to jest roślina manganolubna i z lekka ją blokuje magnez.
Albo jednak sodolubna i brakuje jej sodu. Ale o sodzie nic nie wiem. Wiem, że na sodzie mi pięknie rotale wystartowały.

Musisz pokombinować. Powodzenia.
Pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
duch amazonski
Posty: 1932
Rejestracja: 03 wrz 2014, 19:44
Imię: Darek
Lokalizacja: LUBLIN
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: duch amazonski »

Może być jak piszesz. Bo ani nie daje żelaza ani sodu. Jedynie co wpada to z kranowki i nawozu(Ale tu nie mam info co zawiera) test na Fe pokazuje 0
Dzięki za opinię.

Takie małe pytanko- Fe:Mn jakie preferują Twoje roslinki?
Gdzieś czytałem , ze w suchej tkance roślin bagiennych to może być i 1:1.
Inni badacze tego nie potwierdzili.( jakieś badania z lat 60)


Jakbyś miał za dużo Nesea to moge przygarnac/ wymienić sie/ lub zakupić. :D

Raczej pod NG kostkę odpale. Bo jak jakimś cudem jej zrobie dobrze to reszta padnie. ;)
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

duch amazonski pisze:Może być jak piszesz. Bo ani nie daje żelaza ani sodu. Jedynie co wpada to z kranowki i nawozu(Ale tu nie mam info co zawiera) test na Fe pokazuje 0
Dajesz, dajesz jeżeli chodzi o Fe. Masz zerowe fosforany i kropy na liściach. Tak z 0,01ppm Fe czuję, że masz.
Masz RO? Co się dzieje na pierwszym prefiltrze? Czerwono i to jest tlenek żelaza. Na nic parametry wody w przepompowni jak po drodze są kilometry żeliwnych czy stalowych rurociągów. W Twojej wodzie przy kH=0 jon wodorowy go rozpuści ale podłoże go z czasem łyknie.

Ja wiem co ta roślina potrzebuje potasu i sodu. Proporcji nie znam. Każdy łodygowiec lubi potas. Im większa blaszka tym więcej potasu jest potrzebne by podtrzymać ścianę komórkową. Czy sód również podtrzymuje ścianą komórkową? Chyba tak, przynajmniej goldenka to zrobiła.
Czytałem o sodzie. "rola sodu jest mało poznana" - tyle wiedzą biolodzy. Doszukiwałem się gdzie pełni rolę. W gospodarce azotowej. Sprawdzam i się zgadza. Problem jest taki, że przy sodzie roślina potrafi pobrać azot atmosferyczny. W atmosferze mamy 780 tys. ppm azotu, w akwa 0,02ppm N2 przy temperaturze 20stC. Bąblowanie szyb po podmianie to nic innego jak azot z kranu czy RO. Tam jest 6 atmosfer zatem inna rozpuszczalność gazów. Czyli nie to.

Drugą rzeczą o sodzie jaką znalazłem to udział w gospodarce dwutlenku węgla. Chodzi o działanie osmotyczne (turgor) i regulację otwierania aparatów szparkowych które rośliny wodne nie posiadają. K również za to odpowiada. Zatem jak widzisz naprawdę nic nie wiem o sodzie.

Ale najważniejsza informacja która mnie trzyma by mieć sód w akwa i z nim kombinować to fotosynteza roślin C4. Tam sód jest niezbędny do przeprowadzenia fotosyntezy. Może to właśnie ten typ?

Ale potasu proszę nie podnoś. Mając chlorki i bor w wodzie po prostu zabijesz rośliny. Poszukam zdjęć gdzie dawałem K2SO4 a "odzywały się" chlorki czy bor. W złym słowa tego znaczeniu.
duch amazonski pisze:Takie małe pytanko- Fe:Mn jakie preferują Twoje roslinki?
Gdzieś czytałem , ze w suchej tkance roślin bagiennych to może być i 1:1.
Być może. Uważam, że korzenie roślin wodnych są bezmyślne. Wpuszczają wszystko. Dopiero w komórkach roślin znajdują się pompy protonowe czy przenośniki/transportery poszczególnych jonów.
Fe-Mn to para. Jeżeli rośliny preferują Fe to pewnie mają przenośniki które to potrafią zrobić. Ja preferuje 2:1.

Nie pamiętam składu Amazonii ale czytałem o tym, że zbija kH i na początku zbija również gH. Zatem w koloidzie są puste końcówki OH- które ściągają kationy. Być może proces wybijania jonów N czy K jeszcze się na dobre u Ciebie nie zaczął? Akurat sód jest najszybciej wywalany z koloidu bo ma najsłabsze wiązanie. Dlatego na podłożu mały heniek szaleje? Też sodowy?

Masz zagwostkę. Qmam. :D

Foty obiecane dostaniesz (sprawdź PW)

Nigdy nie dostałem złotówki i nie wezmę za rośliny. To hobby. Zazwyczaj w wiadrze leciały na giełdę w Łodzi i Pan Andrzej je dostawał. W zamian mogłem zamówić rarytasy. :mrgreen:
Chciałbym w lecie trafić na podforakowe spotkanie. Uścisnąć dłoń Zulixa i postawić mu whisky za cierpliwość dla mojej osoby z niewiedzą chemiczną. No i pogadać o nawożeniu xd
Pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
duch amazonski
Posty: 1932
Rejestracja: 03 wrz 2014, 19:44
Imię: Darek
Lokalizacja: LUBLIN
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: duch amazonski »

Obrazek

[ Dodano: 2019-01-26, 18:26 ]
Obrazek

[ Dodano: 2019-01-26, 18:27 ]
Obrazek
Prawdziwy mężczyzna płacze tylko wtedy, gdy szampon szczypie w oczka.
Awatar użytkownika
duch amazonski
Posty: 1932
Rejestracja: 03 wrz 2014, 19:44
Imię: Darek
Lokalizacja: LUBLIN
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: duch amazonski »

Nastąpiła ostra wydzierka,powód, maksymalnie zaroslo.
Te roślinniaki mega męczące. ;)

[ Dodano: 2019-02-24, 10:05 ]
Obrazek
Awatar użytkownika
duch amazonski
Posty: 1932
Rejestracja: 03 wrz 2014, 19:44
Imię: Darek
Lokalizacja: LUBLIN
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: duch amazonski »

Po 5 tygodniach bez podmian i przycinki. Dzisiaj i wczoraj wzialem sie troche za akwa.

Obrazek

[ Dodano: 2019-04-11, 20:56 ]
Trochę glona bylo. Jeszcze na starszych liściach jest, ale powoli się to wytnie. :D

[ Dodano: 2019-04-11, 20:58 ]
A tak wyglądała przednia szyba jeszcze wczoraj.
Obrazek
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Nieźle, ale teraz jest schludnie
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Roślinne”