Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

kwas do lutowania

kwas siarkowy

Wszystko na temat wpływu parametrów wody na obsadę roślinną i zwierzęcą i możliwości korekty wartości tych parametrów

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
miki
Posty: 72
Rejestracja: 30 sty 2016, 21:59
Imię: miki
Lokalizacja: frysztak
Płeć:

kwas do lutowania

Post autor: miki »

Kurde zamias kwasu solnego mam kwas do lutowania ale nia ma na nim jakie jest stężenie, podobno jest to kwas siarkowy.

podobno zawiera : (Skład jest następujący: chlorek cynku - 20%, chlorek amonu - 5%, woda - uzupełnienie do 100%.)

kroś to ogarnie ? ;)
;)
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

To nadaje się do lutowania a nie do akwarium.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
miki
Posty: 72
Rejestracja: 30 sty 2016, 21:59
Imię: miki
Lokalizacja: frysztak
Płeć:

Post autor: miki »

walczy sie tym co jest wiec kupiłem elektrolit ;)

jak nie wolno prosze napisac bo już go podaje ;)
;)
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Elektrolit (do akumulatora) jest O.K.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
miki
Posty: 72
Rejestracja: 30 sty 2016, 21:59
Imię: miki
Lokalizacja: frysztak
Płeć:

Post autor: miki »

dzięki za info , ...o widze ze kiedyś juz ktoś pytał o to na forum
;)
miki
Posty: 72
Rejestracja: 30 sty 2016, 21:59
Imię: miki
Lokalizacja: frysztak
Płeć:

Post autor: miki »

dałem elektrolit i oka do 4 zbiłem węglanową a ph poszło w dół do ok 6,5 (kalkólator żulixa dobry jest ! ;) tylko pytanko a w sumie dwa

czy ktoś zauważył szkodliwość kwasu siarkowego na rolśiny ?

i co sie dzieje z twardością ogólną ? ona tez leci w dół ( nie mam testów do całkowitej ) i pytanie czy to zmiękczanie pomaga ( można stosować) w rozmnożeniu ryb jakie potrzebuja wody miekkiej lub do krewetek niektórych czy trzeba RO stosować ? bo ja głównie pod rolśliny zmiekczałem wodę kwasem ...

pozdro
;)
Awatar użytkownika
dawo
Administracja
Posty: 2265
Rejestracja: 20 lis 2014, 21:06
Imię: Dariusz
Lokalizacja: Zaczernie
Akwarium: 240L, 81L, 68L, 63L
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: dawo »

miki, jakie chcesz ryby rozmnażać, jak chcesz zbić twardość swojej wody, czy nie lepiej zakupić filtr RO który nie jest jakoś specjalnie drogi, tym bardziej, że nie masz pojęcia o kwasach więc po co ryzykować i męczyć stworzenia w akwarium?
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

czy ktoś zauważył szkodliwość kwasu siarkowego na rolśiny ?
Nadmiar czegokolwiek jest szkodliwy. Siarczany są dosyć bezpieczne ale przy bardziej czułych roślinach to nie przejdzie. Nie lubia one w ogólności zasolenia czyli za dużo jonów czy to węglanowych (w twardej wodzie), czy chlorkowych lub siarczanowych (po korekcie kH kwasami).
miki pisze:co sie dzieje z twardością ogólną ?
nic
miki pisze:czy to zmiękczanie pomaga ( można stosować) w rozmnożeniu ryb
Niektóre zwierzęta są wrażliwe j.w. tak jak i rośliny. Wymagają one bardzo niskiej twardości ogólnej i węglanowej. Tu kwas nie pomoże. Czasem kwas pomaga gdy ktoś chce lekko zakwasić wodę do rozmnażania (spotkałem się ze stosowaniem kwasu fosforowego do rozmnażania Paletek), ale wymaga to trochę wprawy. Bezpieczniej jest stosować garbniki naturalne.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
miki
Posty: 72
Rejestracja: 30 sty 2016, 21:59
Imię: miki
Lokalizacja: frysztak
Płeć:

Post autor: miki »

czyli jak rozumiem zakwasza się w akwarium roślinnym głównie po zbicie pH by rośliny miały więcej co 2 ? Czy zbicie twardości węglanowej przy niezmniejszeniu się wartości ogólnej wpływa pozytywnie na rośliny (nie biorę pod uwagę zwiekszenie CO2 tylko spadek samej twardości węglanowej jako blokady w rozwoju roślin jakie lubia miekką wode no bo tw ogólna sie nie zmniejsza)

Jaki jest wpływ spadku samej tw węglanowej przy niezmiiennej ogólnej na rośliny ? są jakies rośłiny jakie muszą mieć węglanową niską a ogólna może być wysoka ?

Bo np kabomba .... musi mieć twardość max 4 N ( wg książek) czy w przypadku zbicia węglanowej do 4 N a ogólna będzie 15 N to bedzie rosnąć czy nie . Nie wiem czy dobrze mnie Pan rozumie. P>
;)
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

miki pisze:zakwasza się w akwarium roślinnym głównie po zbicie pH by rośliny miały więcej co 2
Nie do końca. Różne substancje chemiczne są stabilne lub nie przy pewnym pH wody. Błony komórkowe roślin przyswajają nawozy przez błonę komórkową, która też jest czuła na pH. Część nawozów po prostu rośliny nie wykorzystają przy złym pH. Wymiana jonów pomiędzy komórkami rośliny a wodą zależy też od ogólnej ilości jonów w wodzie (potocznie: zasolenie, w tym gH). Z tego powodu rośliny mają konkretne wymagania dotyczące i pH i zasolenia (chociaż czasem dość szerokie widełki). Rośliny nie potrzebują "gwałtu rety" ilości CO2 bo inaczej w naturze by nie przeżyły tygodnia. To, że je katujemy dużymi stężeniami wynika raczej z innych powodów.
miki pisze:są jakies rośłiny jakie muszą mieć węglanową niską a ogólna może być wysoka ?
Nie mam pojęcia. Latami lałem jednak kwas siarkowy aby mieć niższe kH i sterować pH za pomocą CO2 i 90% roślin sobie to chwaliło. Popatrz sobie też na akwarium kolegi 'krutysz', który też latami to robił. Moich opisów akwariów jest za dużo aby komuś chciało się szuać.
miki pisze:np kabomba .... musi mieć twardość max 4 N ( wg książek)
U mnie twardość węglanowa 15, ogólna 25 i rośnie jak głupia. Rośliny należące do tzw. "ekspansywnych" (kabomba, rogatek, pistia, lotos, hiacynt wodny i inne) swój sukces ewolucyjny mają przez to że potrafią funkcjonować w wodzie o skrajnych parametrach, np. pH 6 ale i pH = 8,5.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
miki
Posty: 72
Rejestracja: 30 sty 2016, 21:59
Imię: miki
Lokalizacja: frysztak
Płeć:

Post autor: miki »

aha

przestestuje kiedyś ta kabombę jak jeszcze można kupic bo coś czytałem ze ja wycofano z handlu.

dzieki i pozdrawiam
;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chemia wody ”