Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Pomocy: Anubiasy po rearanżacji strasznie marnieją.

Rośliny i glony to "naczynia połączone". Jak je pielęgnować (usuwać). Ciekawostki...

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
cosurgi
Posty: 182
Rejestracja: 31 maja 2018, 11:25
Imię: Janek
Lokalizacja: Gdańsk
Akwarium: 400 litrów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: cosurgi »

O kurcze, ten zakup będzie musiał trochę poczekać. Na razie walczmy z tym co mamy :/

Pytanie: czy taki filtr ma na tyle dużą przepustowość żeby dało się go podłączyć w ten sposób żeby bieżącą wodę z kranu (przed zmiękczaczem Typ60) filtrował i ona leciała prosto do akwarium?

[ Dodano: 2019-01-23, 14:03 ]
Hm, w sumie to chodzi o to, żeby był Ca=30, prawda? To mogę ustawić na zmiękczaczu żeby była woda Typ30 (a nie jak teraz Typ20). Zawsze troszkę mniej chloru.
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

Filtr to ciurka. 10 litrów na godzinę.

Chodzi o to byś mógł podnosić potas bez obaw.
Pozdrawiam
Michał
cosurgi
Posty: 182
Rejestracja: 31 maja 2018, 11:25
Imię: Janek
Lokalizacja: Gdańsk
Akwarium: 400 litrów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: cosurgi »

OK, zrobiłem sporo fotek. Wrzuciłem na dropboxa. Tutaj wstawię kilka wybranych.

Testy wykazały: K=35, Ca=35, Mg=8. Oczywiście dokładność testów jest mała.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

To jak z tym Seanchem Trace? :)
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

Najważniejsze zdjęcie z Twojego archiwum.
Obrazek
Masz małe światło. Wzrost powinien być wydłużeniowy w górę bo dla rośliny światło to życie.

Te bez liści rosną "prawidłowo" :mrgreen: Te nowe zdeptane są zielone ale z minimalnym międzyeęźlem. Tu wchodzi w grę jedynie cynk i molibden. Te chlorozy są manganowe i wydaję mi się, że to najbardziej manganowa roślina którą znam. Mangan masz w podłożu bo inaczej rosła by biała.

Nie masz fosforu ani w wodzie a tym bardziej przy korzeniu zatem nie ma blokady cynku od fosforu.
Wszystkie korzenie alternatey powsadzaj w podłoże. Dostaną dawkę manganu z podłoża aczkolwiek jak w przypadku staurogyne może być mało.

Jak to zrobisz to wszystkie kikuty powywalaj z akwa. Wcześniej czy później one zgniją i z NH4 zrobi się NO3. Kubełek to zrobi. A najlepszą i przyjazną formą K jest KNO3. A jak masz full NO3 to KNO3 nie można lać.

Patrząc na Twoje czarne glony, ten Trace może się sprawdzić. On jest w formie nie schelatowanej. Ja bym zaczął delikatnie tzn 5ml dziennie na akwa, z jednym dniem zwłoki by zobaczyć efekty.

Musisz obserwować rośliny. W jakim stylu tracisz liście tj. rozpuszczają się, całe odpadają. Fajnie jakbyś zdobył prespinacee. Byśmy wiedzieli czy jest jeszcze full siarczanów. A molibden Ci wyślę. Strzelimy dawkę 0,01ppm i zobaczymy efekt.

Wstawaj i zacznij lać bo już na anubiasie masz chlorozę. :lol:
Pozdrawiam
Michał
cosurgi
Posty: 182
Rejestracja: 31 maja 2018, 11:25
Imię: Janek
Lokalizacja: Gdańsk
Akwarium: 400 litrów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: cosurgi »

oldmike pisze:Te bez liści rosną "prawidłowo" :mrgreen: Te nowe zdeptane są zielone ale z minimalnym międzyeęźlem. Tu wchodzi w grę jedynie cynk i molibden. Te chlorozy są manganowe i wydaję mi się, że to najbardziej manganowa roślina którą znam. Mangan masz w podłożu bo inaczej rosła by biała. Nie masz fosforu ani w wodzie a tym bardziej przy korzeniu zatem nie ma blokady cynku od fosforu. Wszystkie korzenie alternatey powsadzaj w podłoże. Dostaną dawkę manganu z podłoża aczkolwiek jak w przypadku staurogyne może być mało.
tzn. te alternantee odciąć od kikutów tam gdzie się pojawiły korzenie i zasadzić, a kikuty od których odciąłem - wywalić?
oldmike pisze:Jak to zrobisz to wszystkie kikuty powywalaj z akwa. Wcześniej czy później one zgniją i z NH4 zrobi się NO3. Kubełek to zrobi. A najlepszą i przyjazną formą K jest KNO3. A jak masz full NO3 to KNO3 nie można lać.
ok, kikuty alternantey do wywalenia :) A co z tymi kikutami staurogyne - nie ruszać ich?

oldmike pisze:Patrząc na Twoje czarne glony, ten Trace może się sprawdzić. On jest w formie nie schelatowanej. Ja bym zaczął delikatnie tzn 5ml dziennie na akwa, z jednym dniem zwłoki by zobaczyć efekty.
OK. już wlałem 5ml. "Z jednym dniem zwłoki" to znaczy lać co drugi dzień? Czy po prostu jutro nie lać, a potem lać codziennie?
oldmike pisze:Musisz obserwować rośliny. W jakim stylu tracisz liście tj. rozpuszczają się, całe odpadają. Fajnie jakbyś zdobył prespinacee. Byśmy wiedzieli czy jest jeszcze full siarczanów.
Już nawet wcześniej, jak wspomniałeś w poprzednim poście, zacząłem jej szukać. Ale w żadnym znanym mi sklepie jej nie znalazłem. Zamiast tego wygóglalem inne posty w których o niej piszesz :) Może ona ma jakieś inne nazwy pod jakimi występuje?

oldmike pisze:A molibden Ci wyślę. Strzelimy dawkę 0,01ppm i zobaczymy efekt.
Wolałbym Cię nie kłopotać, powiedz gdzie i co mam kupić. Na allegro szukanie samego molibdenu niewielkie przynosi efekty.
oldmike pisze:Wstawaj i zacznij lać bo już na anubiasie masz chlorozę. :lol:
Prawda, lubię sobie pospać z rana, za to siedzę po nocach. Wstałem o 10, ale Twojego posta zobaczyłem o 12:00 i od razu wlałem 5ml Seachem Trace :)


Wywalanie kikutów i zasadzanie będzie musiało poczekać do wieczora niestety, muszę dzisiaj zrobić parę rzeczy do roboty. :/
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 979
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: mazmaciek »

oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

cosurgi pisze:tzn. te alternantee odciąć od kikutów tam gdzie się pojawiły korzenie i zasadzić, a kikuty od których odciąłem - wywalić?
Tak.
cosurgi pisze:A co z tymi kikutami staurogyne - nie ruszać ich?
Jak są twarde zostawić, może odbije. Jak miękkie wywalić.
cosurgi pisze:to znaczy lać co drugi dzień? Czy po prostu jutro nie lać, a potem lać codziennie?
Lać co drugi dzień i obserwować.
Leciałem kiedyś na mikrovitach i z tego co pamiętam zawsze coś się strącało. Sole są pewniejsze.

Janek jak masz dostęp do jakiejś wagi profesjonalnej to ja Ci wyślę wszystkie sole mikro i będziesz sobie robił sam nawóz. Teraz zobaczymy czy się sprawdzi. Ja potrzebuję Fe to sobie zrobiłem nawóz. Do menzurki RO wsypałem 3 ziarenka "kreta" (KOH). Zrobiła się mocna zasada, wlałem Tropicę i mam czyste jony. :mrgreen:
Już mi się nie chce dumać czy się rozpadło czy jeszcze nie.
Pozdrawiam
Michał
cosurgi
Posty: 182
Rejestracja: 31 maja 2018, 11:25
Imię: Janek
Lokalizacja: Gdańsk
Akwarium: 400 litrów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: cosurgi »

Trochę czasu minęło. Miałem nawał pracy więc przepraszam że tak cicho siedziałem. Ale do akwarium regularnie wlewałem:

- z automatu codziennie nawóz tropica 3ml, w dwóch porcjach 1ml o 10:05 i 2ml o 13:14 (dziwne godziny, ale nie chciało mi się na podajniku ustawiać okrągłej godziny :)
- ręcznie co dwa dni wlewałem 5ml Seachem tropica (bo chcemy molibden) i 2.5ml Eudrakon P (fosfor, żeby zblokować chlor, którego dodaje zmiękczacz wody, a który rozpuszcza liście).

Teraz pora wykonać podmianę i nie wiem jaką wodę użyć? Typ30? Typ60?

Oto parę fotek:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Chyba Nesaea Glden odżywa:
Obrazek

Alternanthera u góry liście ma:
Obrazek

A na dole nie ma:
Obrazek

Ale np. ta jedna schowana tuż za domkiem kakadu jest ładne i ma liście od góry do dołu.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Powinienem w końcu tego Seachem tropica i fosfor do automatycznego podajnika podłączyć.

[ Dodano: 2019-02-23, 21:30 ]
Jednak wieczorem fotki lepiej wychodzą, bo się światło nie odbija:

Obrazek

Nie mogę poprzedniego postu wyedytować, a teraz widzę, że zamiast pokazać wyraźniej tą ładniej rosnącą alternantherę za domkiem, to zdublowałem fotkę. Wstawiam jej nieco lepszą fotkę:
Obrazek

Obrazek

Obrazek
cosurgi
Posty: 182
Rejestracja: 31 maja 2018, 11:25
Imię: Janek
Lokalizacja: Gdańsk
Akwarium: 400 litrów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: cosurgi »

OK, to zrobiłem podmianę wodą Typ30, tzn Ca=30. Trochę chloru ze zmiękczacza wpadło, więc dalej będę go blokował fosforem. Ale z fotek wydaje mi się, że tendencja niszczenia się roślin raczej się zatrzymała. Przynajmniej częściowo. Tylko staurogyne ma nadal strasznie krótkie międzywęźla. Więc postanowiłem zwiększyć dawkę mikro. Przy okazji ustawiłem, żeby wszystko się lało automatycznie. Więc od tej pory będzie 3ml tropica, 4ml micro i 1ml eudrakon P na dobę:

Kod: Zaznacz cały

      |...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...|...| 
      6---7---8---9--10--11--12--13--14--15--16--17--18--19--20--21--22--23--24 
tropica:              *           *     razem +3.0ml;  o 10:05 (2ml) i 13:14 (1ml), codziennie.
fosfor Eudrakon P:    *                 razem +1.0ml;  o 10:00 (1ml)              , codziennie
seachem micro:        *           *     razem +4.0ml;  o 10:10 (2ml) i 13:00 (2ml), codziennie
Z:                ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++             1 LED : 12h 
ZC:               ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++             2 LEDy: 12h 
ZC:                               +++++++++++++++++                            2 LEDy:  4h 
tZ:   +++                                                               ++++++ 

podsumowując, natężenie światła w ciągu dnia wynosi: 
                  ================   3 LEDy : 8h   =============== 
                                  == 5 LEDów: 4h ==
cosurgi
Posty: 182
Rejestracja: 31 maja 2018, 11:25
Imię: Janek
Lokalizacja: Gdańsk
Akwarium: 400 litrów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: cosurgi »

Zrobiłem szybkie pomiary i wyszło pH=7, KH=6, GH=8, K=40, Ca=33, Mg=7.

Nie wiem czemu K wzrosło. Nic go nie lałem, robiłem podmianę wodą kompletnie pozbawioną K. Może wyłazi z podłoża. W każdym razie z tego wynika, że po podmianie nic nie muszę wlewać, chyba że powinienem podbić Mg?

Podmianę zrobiłem na 20%, nie wiem czy powinienem zrobić jeszcze dodatkową podmianę, żeby to K zbić trochę. Na razie poczekam.
cosurgi
Posty: 182
Rejestracja: 31 maja 2018, 11:25
Imię: Janek
Lokalizacja: Gdańsk
Akwarium: 400 litrów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: cosurgi »

O. Anubiasy zaczęły bąblować. Pierwszy raz od nie pamiętam jak długo. Chyba pół roku.
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

Rośliny zawsze bąblują po zwiększeniu K a przed spaleniem stożka (joke). Ja bym wstrzymał się (lub zmniejszył) podmiany. Musi się zrobić kumulacja pierwiastków odpowiedzialnych za wzrost wydłużeniowy czyli Mo i Zn. Bo światło masz słabe zatem międzywęźla winny być długie.
Edit:
Ostatnie podejście moje na żwirze. Zejście z kh do 1 to wysyp glonów których nigdy nie miałem. Skończyło się to restartem bo podnoszenie kH nic nie dawało. Od wczoraj kh większe niż gH i nisko siarczany (koło 10ppm), chlorki zero. Widzę zalety podłoża których nie potrafię wprowadzić praktycznie na żwir.
Pozdrawiam
Michał
cosurgi
Posty: 182
Rejestracja: 31 maja 2018, 11:25
Imię: Janek
Lokalizacja: Gdańsk
Akwarium: 400 litrów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: cosurgi »

oldmike pisze:Rośliny zawsze bąblują po zwiększeniu K a przed spaleniem stożka (joke). Ja bym wstrzymał się (lub zmniejszył) podmiany. Musi się zrobić kumulacja pierwiastków odpowiedzialnych za wzrost wydłużeniowy czyli Mo i Zn. Bo światło masz słabe zatem międzywęźla winny być długie.
Dzięki za odpowiedź, akwa w miarę dobrze się trzyma. Może troszkę przybywa glonów na liściach anubiasów. Lecz bez przesady, nawet bym powiedział że jest dobrze. Alternanthery odrobinkę odżyły, acz niedużo. Ale najważniejsze, że przestały marnieć w tak zastraszającym tempie jak poprzednio. Postaram się w ciągu tygodnia wrzucić nowe fotki ;) Mała codzienna dawka tego seachem trace mikro to był dobry pomysł.

Mniej podmian bardzo mi pasuje, bo też jestem potwornie zarobiony robotą ;)
oldmike pisze:Ostatnie podejście moje na żwirze. Zejście z kh do 1 to wysyp glonów których nigdy nie miałem. Skończyło się to restartem bo podnoszenie kH nic nie dawało. Od wczoraj kh większe niż gH i nisko siarczany (koło 10ppm), chlorki zero. Widzę zalety podłoża których nie potrafię wprowadzić praktycznie na żwir.
Ach, teraz testujesz to podłoże seachem cośtam?
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

cosurgi pisze:Może troszkę przybywa glonów na liściach anubiasów. Lecz bez przesady, nawet bym powiedział że jest dobrze.
Spodziewałem się tego. Ach ten fosfor i ......
Jeżeli pokrywa Ci glon liść tzn jedno. Przestaje mieć udział w transformacji CO2. On już nie pracuje bo czegoś w tym liściu zabrakło. Miałem prawie 30ppm PO4 i owszem mnóstwo ciężko schodzącego glonu na szybach, tle, rurkach ale na liścia nie weszły.
Nadal coś jest w lewo w nawożeniu. Moim zdaniem tylko wapń jest niemobilny w roślinie a reszta w jakimś tam stopniu większym czy minimalnym mobilna jest. Pytanie tylko co to za pierwiastek. Mega dokładne foto by się przydało, bez flesza i z równomiernym oświetleniem.

Może to nadal niedobór potasu?
cosurgi pisze:Ach, teraz testujesz to podłoże seachem cośtam?
Testowałem. Przy prawidłowych parametrach wody bardziej mi się podobał wzrost na żwirze. Jak spaprałem parametry lepiej wyglądały te w podłożu Seachema. Co ciekawe nawet glonem się nie pokryły. Ale pupy to nie urwało.
Pozdrawiam
Michał
cosurgi
Posty: 182
Rejestracja: 31 maja 2018, 11:25
Imię: Janek
Lokalizacja: Gdańsk
Akwarium: 400 litrów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: cosurgi »

Okej, postarałem się zrobić jak najlepsze fotki. Specjalnie robilem w nocy, żeby żadne światło się nie odbijało. Dodatkowo dołożyłem ekstra oświetlenie od góry (razem świeciło 7 taśm ledowych). Wszystkie fotki wrzuciłem na dropboxa, a tutaj wrzucam tylko parę wybranych:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „O roślinach i glonach”