Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[300l] HT na AquaForest

Akwaria w stylu: Holenderskim, Nature, Ryuboku, Iwagumi

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
krzysiekb4
Posty: 2672
Rejestracja: 11 paź 2009, 22:08
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: krzysiekb4 »

Dozuję kran z RO 3:2. Podmieniam 50l/tygodniowo.
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

krzysiekb4 pisze:Dozuję kran z RO 3:2. Podmieniam 50l/tygodniowo.

A ile mikro lejesz?
Pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
krzysiekb4
Posty: 2672
Rejestracja: 11 paź 2009, 22:08
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: krzysiekb4 »

Dozowanie MIKRO jednorazowo 7 dawek
[mg/l] [mg/l]
żelazo, Fe 0,1319 0,92
mangan, Mn 0,0067 0,05
miedź, Cu 0,0010 0,01
cynk, Zn 0,0023 0,02
bor, B 0,0019 0,01
molibden, Mo 0,0004 0,00
kobalt, Co 0,0001 0,00
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

krzysiekb4 pisze:Dozowanie MIKRO jednorazowo 7 dawek
[mg/l] [mg/l]
żelazo, Fe 0,1319 0,92
mangan, Mn 0,0067 0,05
miedź, Cu 0,0010 0,01
cynk, Zn 0,0023 0,02
bor, B 0,0019 0,01
molibden, Mo 0,0004 0,00
kobalt, Co 0,0001 0,00
Mam rozumieć, że przy podmianach 50l na 300l zakładasz kumulację mikro x 6?
Pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
krzysiekb4
Posty: 2672
Rejestracja: 11 paź 2009, 22:08
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: krzysiekb4 »

Hmmm. Przyjąłem założenie podobne jak do makroelementów iż dawkę stosuję do całkowitej masy wody a nie tylko do uzupełnianej mając na uwadzę że z tamtej części wody mikroelementy też są zabierane. Tak więc stosuje dawki dostosowane do 225l wody a nie do 50l podmienianie wody. Czy jest to błędnym założeniem ?
Awatar użytkownika
krzysiekb4
Posty: 2672
Rejestracja: 11 paź 2009, 22:08
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: krzysiekb4 »

Mała aktualizacja podczas dojrzewania akwarium.
Na razie z nawożeniem przystopowałem, dawkuje sporadycznie. Akwarium już powoli chyba dojrzewa więc zacznę w przyszłym tygodniu dozowanie nawozów na full. W najbliższą sobotę zrobię pomiary, dostosowanie parametrów i ustawienie dawkowania. Zobaczymy co tym razem się uda zrobić.

Obrazek
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 3831
Rejestracja: 29 mar 2010, 5:42
Imię: Darek
Lokalizacja: Okolice-Rzeszów
Akwarium: 200 Już zalane ,50
Płeć:

Post autor: Darek »

krzysiekb4, Bardzo ładny widoczek ;)
Pozdrawiam Darek :)
Awatar użytkownika
krzysiekb4
Posty: 2672
Rejestracja: 11 paź 2009, 22:08
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: krzysiekb4 »

Zastanawiam się nad tym mikro, o które pytał oldmike. Czy ktoś jest w stanie odpowiedzieć czy moje rozumowanie w dawkowaniu jest prawidłowe czy nie ?
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

krzysiekb4 pisze:Zastanawiam się nad tym mikro, o które pytał oldmike. Czy ktoś jest w stanie odpowiedzieć czy moje rozumowanie w dawkowaniu jest prawidłowe czy nie ?
Jeżeli się sprawdza to jest prawidłowe.
Aczkolwiek przyjęło się, że każde akwa jest inne. To prawda. Jedni mają szerokość akwa 100cm, inni 120 lub 80cm. Co do wysokości i głębokości też są zmienne. Zmierzam do tego, że każde akwa jest inne ale DNA/RNA roślin jest takie same! Proporcje między Fe/Mn są rozjechane. Inaczej się rozpada chelat Mn a Fe i to co teraz masz w wodzie to nieprawidłowe (IMO) proporcje ale względem rozwalonych chelatów (trudne do stwierdzenia) prawidłowe.
Jest tyle zmiennych i zależności między pierwiastkami, że nie jestem w stanie tego pogodzić. Widzę po swoich roślinach czego im brak ale dodawanie brakującego ogniwa bardziej bruździ niż pomaga. Interakcje o których nie wiem.
Nie patrz na proporcje, patrz na rośliny i z nich czytaj.
Pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
krzysiekb4
Posty: 2672
Rejestracja: 11 paź 2009, 22:08
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: krzysiekb4 »

Zrobię na dniach mała aktualkę ze zdjęciami, ale znalazłem przynajmniej na razie winowajcę słabego wzrostu. Przyjąłem błędnie że woda rzeszowska ma wystarczającą zawartość magnezu, a to nie była prawda. Zacząłem dozować 3 ppm na tydzień ale to dalej mało. Wzrost już lepszy ale pod koniec tygodnia znowu po testach było 9 mg/l zamiast 12. Wyrównałem i teraz na tym tygodniu planuję dawać 6 ppm.
Wzrost roślin jest obecnie na poziomie Ok.
Dołożyłem także pompę recyrkulacją JVP 102. Dzięki temu poprawiła się cyrkulacja wody w zbiorniku.

Dziwi mnie za to cały czas wysoko się utrzymujący poziom azotu. Po podmianie 50 l jest 5-10 mg/l natomiast po 3 dniach już ponad 10. Nie dozuję azotu w postaci soli. Obsada też nie jakoś specjalnie przerybiona. Akwarium także już dojrzało więc cykl azotowy jest OK ( moim zdaniem).
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

="krzysiekb4"...]ale pod koniec tygodnia znowu po testach było 9 mg/l zamiast 12...
Nie spina mi się spadek magnezu bez udziału azotu.
Zatem tak bardzo nie ufam w "neutralność" bazaltu. Mączka bazaltowa to jeden z doskonałych nawozów a różni się od Twojego bazaltu jedynie granulacją. Mam przyjąć za pewnik, że zmniejszona granulacja powoduje wchłanialność minerałów a zwiększona nic nie odda? Z pewnością mniejsza granulacja zwiększa właściwości sorpcyjne, bo mniejsza granulacja to większa powierzchnia chłonna (sorpcyjna). Do tego dochodzą możliwe zanieczyszczenia bazaltu i wnioski mogą być mylne. Aczkolwiek ...

Dlatego ja bym ten bazalt sprawdził. Co Ci szkodzi zasypać słoik 0,5l bazaltu i zrobić wzorcowy roztwór siarczanu magnezu i go nim zalać? Stężenie bym dobrał w przedziale testu gdzie jest największa zmiana kolorystyki (nie miałem nigdy testu na Mg zatem nic o nim nie wiem) i sprawdził czy kolor się zmienia po jakimś czasie.

Jeżeli się nie zmieni to ja będę miał zagwostkę. Jestem przekonany w 100% w prawo minimum Liebiga. Ale w wybiórczość poboru jednego z pierwiastków już nie. Taki ze mnie się sceptyk zrobił. ;-)

Ale w to, że magnez Ci pomógł jestem w stanie uwierzyć.
Pozdrawiam
Michał
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Roślinne”