Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

nic tylko GLON

Rośliny i glony to "naczynia połączone". Jak je pielęgnować (usuwać). Ciekawostki...

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
robaczek_p
Mecenas
Posty: 220
Rejestracja: 13 gru 2009, 17:16
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 15L,100L
Płeć:
Wiek: 41
Kontakt:

nic tylko GLON

Post autor: robaczek_p »

cześć
mam problem z glonami nic nierośnie tylko one
może ktoś ma jakiś pomysł
opis
zbiornik ok 200l
co2 z butli 24h
światło led 8h
podłoże ziema ogrodowa +bazalt
nawozenie seria PG (mam tez sole)
podmiany co 7-8 dni ok 50 litrów RO + 10 kran

na jednym zdieciu sa paramerty z dziś i czwartku

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
krzysiekb4
Posty: 2672
Rejestracja: 11 paź 2009, 22:08
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: krzysiekb4 »

nawozenie seria PG
Coś więcej w tym temacie ? Jak dawkujesz ? Ile czego tam jest?
Moim zdaniem na pewno PO4 do góry, ale jak masz zablokowane wchłanianie poprzez inne niedobory to też będzie problem.. Brak danych o Mg i K. Jak dolewasz prawie samo RO to musisz ustawić sobie parametry na starcie.
Ja np. zorientowałem się ostatnio, że przyczyną słabego wzrostu był niedobór Magnezu. Teraz dozowałem 3ppm na tydzień, ale to było za mało.
CO2 ?
robaczek_p
Mecenas
Posty: 220
Rejestracja: 13 gru 2009, 17:16
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 15L,100L
Płeć:
Wiek: 41
Kontakt:

Post autor: robaczek_p »

Makro 4ml potas 2 ml clasic 1ml tyle leje pg niepodaje dawk inaczej wiem w solach mozna dokladniej testow na mg i k nie mam
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: mazmaciek »

po liściach wygląda na niedobór Mg albo Fe
0,25 żelaza to sporo zostaje magnez
Marekt16
Mecenas
Posty: 298
Rejestracja: 06 paź 2012, 20:22
Imię: Marek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 162L i 20L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Marekt16 »

Nie wiem czy jest to jakaś reguła czy też nie, to niech może inni się wypowiedzą, ale ja jak miałem zbiornik na ziemi ogrodowej + bazalt to przez większość istnienia zbiornika miałem nitki, gdy był na wierzchu piasek, to takiego problemu nie było.
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Moim zdaniem trzeba by fosfor podbić do 1 i z żelazem lekko zejść. Jest tez jedna sprawa glony na ziemi niestety kochają Ledy.

ps. przestań lać potas przez dwa tygodnie
robaczek_p
Mecenas
Posty: 220
Rejestracja: 13 gru 2009, 17:16
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 15L,100L
Płeć:
Wiek: 41
Kontakt:

Post autor: robaczek_p »

A no wlasnie na ledach niechce sie zadobrze zbiornik prowadzic
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

Pawle, czy możesz mi napisać na jakiej podstawie tutaj może być nadmiar potasu? Jak to odczytujesz z liści?
Pozdrawiam
Michał
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

@robaczek_p
Tak wygląda blyxa bez krasnorostów
Obrazek
przy takim nawożeniu
Obrazek

Zwróć uwagę na moje komentarze. Zła proporcja wynikała z tego, że fosfor dozowałem z kwasu ortofosforowego i zamiast mililitry grzebałem w gęstości.
Oczywiście "szybko naprawiłem swój błąd" i wyrównałem PO4 do "prawidłowej" proporcji 10:1.
A ponieważ wiadomo, że chlorozy to niedobór mikro zacząłem walić mikro. To chyba oczywiste.
Wtedy K i Mg wpadało z siarczanów, Ca z węglanów. Oświetlenie 120W/170l z T5.

Potem zacząłem szukać informacji co blokuje mikro i okazało się, że to potas (taki żarcik). Zatem z szedłem z nim i uzyskałem to
Obrazek

Mg dominował nad Ca powodując skręcanie liści i ich karłowacenie. A krasnorosty? "Troszkę" się pojawiło.

Wracając do 1 foty rotale rosły tak
Obrazek

Takie płożenie rotal to nadmiary PO4 które blokują cynk (auksyny) oraz Fe (chlorozy). Ale nie zalecam Ci schodzenie z PO4 kiedy korzystasz z KCl.(nawet jak przestaniesz używać to Cl będzie w roślinie). Prędzej je rozpuścisz niż wybarwisz. Przy życiu utrzymujesz rośliny tylko dzięki PO4 i jak zacznie Ci migrować PO4 z dolnych to zacznie się rozpuszczanie liści. Blyxy, ludwigie, helferi....

Jeżeli chodzi o glon to spirogyra. To glon czystych wód (bez sarkazmu) czyli bez Cu. Raz mi się udało go wyhodować jak przeszedłem na nawóz typowo żelazowy. Kiedyś dostałem od starej gwardii skład classica i ferro. To stare dane (2008) ale w classicu jest mało Cu. I jak widać nadal jest mało. Podeślę Ci skład na PW. Jestem daleki od polecenia Ci strzału z miedzi typu AlgenStop bo Twoje rośliny mogą skończyć tak
https://www.youtube.com/watch?v=c7D4Dch_Nck
Tak Cu rozwala chlorofil a staurogyne to manganowa roślina. Jestem wielkim przeciwnikiem lania nawozów z Cl oraz bez podanego składu (classic).

Musisz poustawiać swoje nawożenie, zmienić sole i nawóz mikro. Bez znajomości co dajesz to jest mega trudne wyciągnąć wnioski.

Światło masz dobre. Gdyby widmo było złe rośliny ciągnęły by do okna lub żyrandola.
Pozdrawiam
Michał
robaczek_p
Mecenas
Posty: 220
Rejestracja: 13 gru 2009, 17:16
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 15L,100L
Płeć:
Wiek: 41
Kontakt:

Post autor: robaczek_p »

Poprubuje z solami i intermagiem tez go mam a co do światła to juz zamowilem 4x39 w w t5 mam nadzije ze oswietlenie troszke poprawi ten baniak bo odkod mam ledy to katastrofa umnie dzieki za pw
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

robaczek_p pisze:Poprubuje z solami i intermagiem tez go mam a co do światła to juz zamowilem 4x39 w w t5 mam nadzije ze oswietlenie troszke poprawi ten baniak bo odkod mam ledy to katastrofa umnie dzieki za pw
Jak zamierzasz podejść.do 1w/l zapomnij o podnoszeniu potasu.
Pozdrawiam
Michał
ODPOWIEDZ

Wróć do „O roślinach i glonach”