Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Pomocy: Anubiasy po rearanżacji strasznie marnieją.

Rośliny i glony to "naczynia połączone". Jak je pielęgnować (usuwać). Ciekawostki...

Moderator: Administracja

oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

Sprawa się wyjaśniła. Na 100% blokada potasu. Dwa liście krynii się zapadły a to objaw braku potasu. Już nawet nie pamiętam takich objawów. Podsypałem KNO3 i teraz mam 3:1 z Na.

I zobacz jaki paradoks. Roślina mega zielona bo przeazotowana, pełno chlorofilu a nie produkuje tlenu. Zamiast liście położyć na lustrze to kładzie je na żwir.
Pozostałe rośliny już nawet nie składają liści na noc. Ale jak nie przeprowadzają fotosyntezy to się nie dziwię. Kolejna podmiana bez sodu.

Aczkolwiek jedna uwaga. Sód też jest ważny dla procesu fotosyntezy. Mineralizatory które robiłem nigdy nie miały sodu. Zwiększyłem nawet oświetlenie z 0,8 na 1,3W/litr i ani bąblowania a rośliny z very fast grow zrobiły się very difficult. Kolejną podmianą zejdę z sodem, fosforem, siarczanami i mikrem. Bo przy 0,49ppm PO4 nawet nie mają ochoty wystawić łba do światła.

Ty masz teoretycznie 47ppm Na. Trza będzie podsypać potas do 150ppm jak u mnie ta proporcja zadziała xd . Spokojnie, Ty masz mniejsze światło zatem u Ciebie wzrost będzie wolniejszy na niższym potasie, roślina będzie miała czas to sobie poukładać. Na razie podnoś potas i obserwuj liście.

Pierwsze co zrobię jak poustawiam kationy i aniony to schodzę z oświetleniem.
Pozdrawiam
Michał
cosurgi
Posty: 182
Rejestracja: 31 maja 2018, 11:25
Imię: Janek
Lokalizacja: Gdańsk
Akwarium: 400 litrów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: cosurgi »

oldmike pisze:Trza będzie podsypać potas do 150ppm jak u mnie ta proporcja zadziała xd . Spokojnie, Ty masz mniejsze światło zatem u Ciebie wzrost będzie wolniejszy na niższym potasie, roślina będzie miała czas to sobie poukładać. Na razie podnoś potas i obserwuj liście.
O kurcze, te liście to ostro wystrzeliły nagle. Teraz nie dam rady wrzucić fotek, bo znów padam ze zmęczenia. Ale w ciągu paru dni dam radę :)
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

cosurgi pisze:
oldmike pisze:Trza będzie podsypać potas do 150ppm jak u mnie ta proporcja zadziała xd . Spokojnie, Ty masz mniejsze światło zatem u Ciebie wzrost będzie wolniejszy na niższym potasie, roślina będzie miała czas to sobie poukładać. Na razie podnoś potas i obserwuj liście.
O kurcze, te liście to ostro wystrzeliły nagle. Teraz nie dam rady wrzucić fotek, bo znów padam ze zmęczenia. Ale w ciągu paru dni dam radę :)
Spokojnie. To co ostatnio odwalałem w akwa dało mi sporo do myślenia. Znajdę chwilę to wszystko opiszę. Sód to fajna sprawa ale nie wiem na razie jak go ustawić.

Fajne te krasnorosty. Takie włochowate jak czubek u punka. :lol:
Pozdrawiam
Michał
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

Heh, znów zakwit. Tym razem rośliny i specyficzny glon spowodował, że walka może się udać bez restartu.
Logicznie to sobie ułożyłem i jak się sprawdzi to z rodzaju glonów można wyczytać wszystko.
Teorię wprowadziłem w praktykę, zobaczymy co to da.

Jak nie da się biologicznie tego załatwić to w ruch pójdą filtry sznurkowe 1 mikron.
Pozdrawiam
Michał
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

Janek, tak na szybko. Ponieważ przekonałem Cię do podnoszenia potasu chciałbym Cię również przestrzec przed jego wysokim poziomem. Bynajmniej nie twierdzę, że potas zaszkodzi roślinom. Ale wysterylizuje Ci kubełek z bakterii. Dlatego max K do Ca 2:1. Jak masz Ca 30ppm to K max 60ppm. Tyle jechałem i biologia działała.
Znalazłem kilka opracowań o hiperkaliemii ale dotyczyło to gram-dodatnich bakterii a nie gram-ujemnych jak nitryfikacyjne.
Druga sprawa, NH4+ to kolejny bloker potasu. Potas ma samych wrogów tj. Ca, Mg, Na, NH4+.
Po trzecie, zwracaj uwagę na liście. Ty nie masz zerowych fosforanów bo by Ci się korzenie w międzywęźlach nie pojawiały.
Tutaj jest przykład zerowych fosforanów
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 77379.html
Kropy na liściach to PO4=0 i za dużo mikro. Nie 0,000001ppm tylko 0ppm. Korzeni w międzywęźlach brak. Pomarszczone brzegi blaszka to PGC i brak miedzi, wydłużone międzywęźla to nadmiary azotu czyli wybujały wzrost ale .....
https://www.mpwik.com.pl/view/jakosc-wo ... esiac=luty
... chlorki 152ppm!!!!!! Przy zerowych fosforanach?
Czyli musi być inny bloker Cl. Obstawiam na 90% wapń. Piszę o tym byś z wapnia nie schodził poniżej 30ppm. Proporcji między Ca a Cl nie znam.
Po czwarte, jeżeli już białe korzenie się pojawiają to trzeba dawkę mikro ustawić. Ty masz podłoże jono i podłoże Ci je wchłonie ale może oddać. Ale roślin z korzeniami w wodzie nie wykarmi. dlatego ja bym wznowił nawożenie mikrem ale tyci tyci. Na 1ml TMG dolać 9ml wody i dawać 1ml dziennie. Jak korzenie będą brązowieć albo , tfu tfu, czernieć to mikro stop.

Edit:
A tym jestem zupełnie załamany. Właśnie to przeczytałem....
"Supplying phosphate to aquarium is a double-edged sword



Among all the nutrients, aquatic plants usually respond to phosphate the most. However, phosphate can trigger algal blooms once it is supplied even slightly more than the amount needed by plants. That is why all the lineups of the new Green Brighty Series are phosphate-free. Nature Aquarium supplies phosphate from Power Sand in the substrate so that not much of it will be released into the water. Fortunately, Aqua Soil absorbs phosphate due to the properties of its base soil and most of the phosphate is retained within the substrate. Once the substrate surface is covered by aquatic plants, the phosphate leached out of the substrate soil will be quickly taken up by the plants, and the phosphate in water will always run out. By maintaining this state, even if phosphate is leached out of fish droppings or unconsumed fish food, the aquatic plants will promptly take it up through their leaves and this will prevent algae growth. In the event that algal bloom is caused by excessive phosphate as a result of excessive fish or fish food, the application of new Aqua Conditioner Clear Water can be a solution. Clear Water absorbs phosphate and inhibits algae growth. Keeping the phosphate level as low as possible is a key to maintaining beautiful planted aquarium."
http://www.adana.co.jp/en/aj_backnumber/archives/872

"phosphate can trigger algal blooms"
"the aquatic plants will promptly take it up through their leaves"

Janek, wiesz czemu dostałem zakwit? Bo mi fosforany spadły do zera. Otrzymałem 3 znaki od roślin i glonów. Moczarka się zdefragmentowała, rozpuściła mi się ludwigia i załapała Fe z wody czyli zbrązowiała oraz najważniejsze to, że pojawiły się zielone kropy na szybach. To już zerowy poziom PO4. I co zrobiłem? Dziabnąłem od razu 0,3ppm PO4 a po południu 0,7ppm PO4.
Na następny dzień zwycięstwo. Woda nie była zielona, to było mleko, cała biała. A mleko to pierwotniaki. One się żywią NH4 i fitoplanktonem ale potrzebują do życia fosforanów. Bez fosforanów one zdychają tworząc film białkowy na wodzie. Całkiem przypadkowo o tym się dowiedziałem bo wsadzając filtr 1 mikron wyłączyłem skimmer i miałem od zarypania tego na lustrze wody. Po jednym dniu woda znów zrobiła zielona. Znów zaczął dominować w wodzie fitoplankton czyli cały fosfor został zjedzony. 1ppm PO4 pożarły!!!
I nie dziwi mnie fakt, że akwa opanowały mi stułbie bo one się żywią pierwotniakami. Stułbi nie miałem już kilkanaście lat. Natura sobie musi jakoś poradzić jak akwarysta jest do "rzyci"

Teraz leję 0,8ppm PO4 dziennie by pierwotniaki zjadały NH4 i fitoplankton a ponieważ zakładam, że pierwotniaki są większe to liczę, że filtr lepiej je wyłapie. No i liczę, że w końcu bakterie zagoszczą w kubełku bo podniosłem wapń.

Druga kwestią są "przez liście". Wiesz dlaczego Ammania tak szybko poleciała i pokazała niedobory potasu? Bo przy restarcie uwaliłem jej korzenie. Korzenie miały wielkie zapasy potasu. Krynia późno to pokazała bo jej korzeni nie ruszyłem. Mam nawet wielki problem je przykryć. I korzystała z nich do czasu aż potasu i jej zabrakło i zaczęła pobierać z dolnych liści.

Gdzie mi do Ady, gdzie mi do botanika Kramera który również twierdzi, że potas jest źródłem zła. Na jałowym żwirze i pod mocnymi świetlówkami nic mi się nie spina. Aż mi już się nie chce pisać kolejnych obserwacji. Moje obserwacje są całkowitym zaprzeczeniem nie tylko innych forumowiczów ale już botaników i takich firm jak Ada? Kto mi uwierzy?
Pozdrawiam
Michał
cosurgi
Posty: 182
Rejestracja: 31 maja 2018, 11:25
Imię: Janek
Lokalizacja: Gdańsk
Akwarium: 400 litrów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: cosurgi »

oldmike pisze:Jak masz Ca 30ppm to K max 60ppm.
okej, zaraz sprawdzę ile mi powinno teraz wyjść tego potasu, wliczając tą podmianę co była
oldmike pisze: byś z wapnia nie schodził poniżej 30ppm.
ok, tego się trzymam od paru miesięcy. Staurogyne tak bujnie rosło właśnie chyba jak miałem wyższy wapń
oldmike pisze:Po czwarte, jeżeli już białe korzenie się pojawiają to trzeba dawkę mikro ustawić. Ty masz podłoże jono i podłoże Ci je wchłonie ale może oddać. Ale roślin z korzeniami w wodzie nie wykarmi. dlatego ja bym wznowił nawożenie mikrem ale tyci tyci. Na 1ml TMG dolać 9ml wody i dawać 1ml dziennie. Jak korzenie będą brązowieć albo , tfu tfu, czernieć to mikro stop.
Ale mi wyjaśnij co to jest TMG ? Bo ja mam w tej chwili do dozownika podłączone (i wyłączone) Seachem Fluorish Trace oraz Tropica Plant Grower Premium (zmienił nazwę na Tropica Premium Nutrition). I mogę któryś z nich odpalić żeby leciał 1ml dziennie. Ale Ty mi radzisz, żebym któryś z nich rozpuścił w proporcji (1+9):1, ale który? Mam też podłączony Eudrakon P, i też jest wyłączony.
oldmike pisze:Kto mi uwierzy?
Każdy kto trochę ten wątek poczytał to uwierzy :)

EDIT: aha, no i w końcu te fotki zrobię dziś w nocy. Nawet nesaea golden się ożywiła ostatnio.
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

cosurgi pisze:Ale mi wyjaśnij co to jest TMG ?
Sorry, przeszłość mi w głowie została. Kiedyś to się nazywało Tropica Master Grow w skrócie TMG. Na razie TMG a do Trace wrócimy później.
cosurgi pisze:Staurogyne tak bujnie rosło właśnie chyba jak miałem wyższy wapń
Zgadzam się. To typowo wapniowa roślina i manganowa do bólu. Przy Ca do Mg 3:1 kończyła u mnie żywot. 4:1 wegetowała. Teraz jej nie mam bo się rozpłynęła od chlorków. Te chlorki w roślinie to moje przekleństwo.

Gwarantuje Ci, że od braku wapnia nie spadnie Ci dolny liść. Podejrzewam, bo nie wiem, że niedobór wapnia będzie wyglądał identycznie jak nadmiar boru.

I teraz ciekawostka. Zaczynałem od 2 świetlówek T8 w akwa 170l netto. Kranówkę zmiękczałem żywicą która kH i Gh zerowała. Kranówa miała 10:1 Ca do Mg. I amazonka zawsze mi baldachimy robiła. Klasycznie to niedobór wapnia ale moim zdaniem o niedoborze wapnia możemy mówić tylko i wyłącznie przy wysokim K. I pierwszy zjarany stożek miałem od wysokiego dawkowania KNO3 na podstawie testu NO3 który był zrypany. W kranie w 2007 roku miałem ponad 0,2ppm boru. Podnosząc potas wprowadziłem na maksa bor. Pierwsza zjarana roślina to macrandra.

I teraz uwaga. Znam zbiorniki gdzie różnica między moim akwa a ichnimi to podłoże (oni bazalt, ja kwarc) i oświetlenie (oni LED, ja świetlówki). Nie uwierzę, że bazalt ma możliwość pochłonięcia Ca/Mg na rzecz Na/K. Oni lecą na parametrach Ca do Mg 4:1 a potas poniżej Ca. Liście są płaskie na potasowcach, didek nie jest powykręcany w śmigła. Wyglądają lepiej niż na niejednym podłożu ADA, zatem bazalt byłby lepszym koloidem od iłów co mi się zupełnie nie spina. Zatem druga różnica, oświetlenie. Zaczynam wierzyć, że LED to jedna wielka lipa. Może i mają więcej lumenów ale co te światło jest warte jak śmigła nie potrafi zrobić? :roll:

I to zalinkowane akwarium z chlorkami na pokładzie też jest oświetlane LED-ami.

Janek, a z kamieniami w wodzie staurogyne też Ci hulała?
Pozdrawiam
Michał
cosurgi
Posty: 182
Rejestracja: 31 maja 2018, 11:25
Imię: Janek
Lokalizacja: Gdańsk
Akwarium: 400 litrów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: cosurgi »

Wtedy to ja jeszcze staurogyne nie miałem. Próbowałem jakąś trawkę hodować na dnie, ale w ogóle to nie wychodziło :)

[ Dodano: 2019-04-23, 19:41 ]
Okej, zrobiłem podliczenia. Ale nie robiłem pomiarów. Poniżej takie proste sumowanie z tego co teoretycznie wpadło do akwa i jak to się zsumowało z tym co już było. Z uwzględnieniem podmiany. Jak jest naprawdę to nie wiem. postaram się jakoś niedługo zmierzyć ile jest potasu. Oto co mi wyszło:

Kod: Zaznacz cały

     |szacowany    |szacowany     |od 15 kwietnia| szacowany   |
     |stan na      |stan po       |do 23 kwietnia| NIE         |
     |15 kwietnia  |podmianie 41% |              | MIERZONY    |
     |             |wodą Typ40    |              | stan na     |
     |             |15 kwietnia   |              | 23 kwietnia |
     |             |              | 2ppm K2SO4   |             |
-----+-------------+--------------+--------------+-------------+
     |             |              |    8 dni     |RAZEM Dzisiaj|
-----+-------------+--------------+--------------+-------------+
NO3  | 0.00000     | 0.0000       |0.0           | 0.0000      |
K    |52.96000     |31.0659       |2.0           |47.0659      |
Ca   |30.00000     |34.1600       |0.0           |34.1600      |
Mg   | 7.90644     | 5.4494       |0.0           | 5.4494      |
Fe   | 0.16027     | 0.0936       |0.0           | 0.0936      |
PO4  | 0.25000     | 0.1460       |0.0           | 0.1460      |
Cu   | 0.02611     | 0.3064       |0.0           | 0.3064      |
Mn   | 0.12287     | 0.0718       |0.0           | 0.0718      |
I    | 0.00000     | 0.0000       |0.0           | 0.0000      |
Zn   | 0.06889     | 0.0402       |0.0           | 0.0402      |
B    | 0.01994     | 0.0116       |0.0           | 0.0116      |
Mo   | 0.00577     | 0.0034       |0.0           | 0.0034      |
Chyba jeszcze nie ma tragedii z tym potasem.

Goście od marketingu w tropice trochę przesadzają ;) Mamy po kolei nazwy dla TMG: Tropica Master Grow, Tropica Plant Grower Premium i teraz Tropica Premium Nutrition. A co wymyślą za trzy miesiące? :podwójnie widzę:

Okej, to rozcieńczę TMG 20-krotnie w wodzie Typ40 i ustawię żeby leciało 2ml na dobę.

Wolę ustawić żeby leciały 2ml, bo przy 1ml za dużo się cofa w podajniku przez te 24h i czasem wpada 0.5ml a czasem nic. I to taka ruletka. Lepiej żeby więcej leciało.
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

cosurgi pisze:Chyba jeszcze nie ma tragedii z tym potasem.
Nie ma. Jak Ci będą rosły płaskie nowe liście na alternatea to jest dobrze. Jak brzegi będą nadal zawinięte w dół to wyżej potas. Ale zaczekaj kilka dni, bo gdybyś miał mocne światło reakcja by była natychmiastowa.
cosurgi pisze:Wolę ustawić żeby leciały 2ml...
.
Ok, Ty znasz lepiej ten wehikuł.

Wczoraj wywaliłem filtr sznurkowy (cały zielony) i założyłem 1 mikronowy (chyba z celulozy) w obudowie od RO. Jak wczoraj jeszcze jakiś przepływ był, to dziś ledwo ciurka a zielony on nie jest. Co na nim się odkłada to ja nie wiem. Zawsze chciałem mieć mikroskop :)
Pozdrawiam
Michał
cosurgi
Posty: 182
Rejestracja: 31 maja 2018, 11:25
Imię: Janek
Lokalizacja: Gdańsk
Akwarium: 400 litrów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: cosurgi »

Zrobiłem parę fotek, trochę w pośpiechu, bo chcę szybko iść spać. Ryby mocno śpią. Trochę w wodzie coś pływa, bo wzburzyłem wodę szybkim przecieraniem szyb. Powinienem porządniej te fotki zrobić, ale przynajmniej coś już jest. Wrzuciłem też na dropboxa. A tutaj parę wybranych:

Obrazek

Obrazek



Obrazek
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

Hm, część liści przyjęliby Ci na skupie metali.

Janek, trzeba przeprowadzić próbę czy te czarne liście można odzyskać. Znajdź chwilę i jedną odnóżkę anubiasa wsadź do jakiegoś słoika z wodą z akwarium na tyle by przykryć 1cm najwyższy liść (jakby woda odparowała to trzeba dolać demineralizowaną!). Do tej ilości wody dosyp ćwierć łyżeczki KNO3, by nie wprowadzać dodatkowych siarczanów. O CO2 się nie bój bo przy naszym ciśnieniu atmosferyczny te 2-3ppm CO2 wejdzie w wodę. To wystarczy by roślina rosła ale nam chodzi przede wszystkim czy ta skorupa Fe zejdzie. Światła jak najmniej. Najlepiej na oknie ale zasłonić jakimś elementem by do rośliny docierało światło minimalne i mocno rozproszone. Jeżeli będzie rósł composogon (glon) to mniej światła, jeżeli okrzemki to więcej (choć trudno mi uwierzyć, że urosną Ci okrzemki, swoją drogą najpiękniejszy glon w akwa). Jak glon spadnie to super. A zgodnie z polskim przysłowiem "jak się nie przewrócisz, to szampana nie pijesz" :lol:

Druga rzecz to Twoja indica. Nie podoba mi się.
Obrazek
To jest właśnie to o co obwiniałem zawsze brak cynku a to jest niedobór wapnia przez nadmiar magnezu. Potas wpuszcza wszystko. Nie ma możliwości by cokolwiek zblokował w tych stężeniach.
Tak mi rosły rośliny gdy Ca do Mg to 10:1.
Obrazek
2 świetlówki T8 (fluora + 965) na 170l, łódzki kran zbijany żywicą kwaśną albo H3PO4 (musiałbym sprawdzić).

Cieszą białe korzenie na alternaterze ale jeżeli te nowe liście urosły na potasie to nadal mają defekt przewagi Ca, Mg, Na nad K. Ale teraz ja bym obniżył Mg bez zmian K i Ca. Moje rośliny widzisz, zatem nie widzę niebezpieczeństwa. Po drugie to co zauważyłem u siebie to jest to, że nowe przyrosty ammani są malusie. Nadal mam blokadę auksyn w stożku od walenia fosforu, nadal mam skarłowacony główny stożek od blokady potasu. Ale jeżeli wybija mi pęd z małymi liśćmi, aczkolwiek żółty przy przewalonym azocie, to oznacza jedno. Zejście z magnezem to spowodowało. Kiedyś dałbym łeb pod topór, że zieleń robi nadmiar azotu, teraz już bym głowy nie położył.

Nitryfikacja. Sprawdziłem nawożenie i K do Ca miałem najwięcej 3,11 do 1. Tak mi się nie spina, że potas by zabił bakterie. Proporcjonalnie nigdy tak nie miałem ale wyższe poziomy potasu to w akwa miałem. Doszedłem do tak absurdalnych wniosków, że głowa boli. Nawet dla mnie to była herezja. Początkowo zwaliłem na kubełek ale kiedyś nawożąc tylko mocznikiem i na tym samym kubełku dorobiłem się na żwirze glonów azotowych (jedno wielkie kłębowisko) a test NO3 pokazał między 50-100ppm. Czyli kubełek działał bo przerobił NH2 do fazy końcowej czyli NO3. Zmieniłem teraz wszystkie gąbki na ceramikę i sypnąłem mocznikiem bo coś mi się widzi, że bakterie dostają impuls od mocznika a nie NH4. Może to jest prawda, może nie, ale bez bakterii to będzie albo zakwit albo pierwotniaki. I już wiem, że przegiąłem z fosforem bo na heńku już są chlorozy a spadają zdrowe liście ammanii. Blokada miedzi. Ale pewności nie mam, zatem na razie nie szalej z K mocno powyżej Ca.

Ponieważ jestem lepszym chemikiem niż botanikiem, a chemik ze mnie żaden, to przy nawożeniu mocznikiem już mnie nie dziwi, że dorobiłem się kH=14 (test dobry). Dla mnie to był szok, skąd takie kH bo zawsze mierzyłem w ustawienie kH=4. A 2NH3 + H30 = 2NH4 +OH. Test na kH mierzy alkaiczność, zatem teraz jest to dla mnie wszystko zrozumiałe.
Walczę nadal z zakwitem. Ale potas i bakterie sobie jeszcze raz przetestuje. A ponieważ nawożąc KNO2 widziałem jak to szybko się bakteria namnaża na rurkach to może to szybko pójdzie? :/
Pozdrawiam
Michał
cosurgi
Posty: 182
Rejestracja: 31 maja 2018, 11:25
Imię: Janek
Lokalizacja: Gdańsk
Akwarium: 400 litrów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: cosurgi »

oldmike pisze:Znajdź chwilę i jedną odnóżkę anubiasa wsadź do jakiegoś słoika z wodą z akwarium na tyle by przykryć 1cm najwyższy liść (jakby woda odparowała to trzeba dolać demineralizowaną!).
okej, postaram się w ciągu paru dni jeden kawałek do jakiegoś słoika wsadzić. Ale woda demineralizowana to jaka? Bo ja nie mam filtra RO. Mam wodę ze zmiękczacza, albo wodę z akwarium. A może tyle nalać do słoika żeby nie zdążyło dość wyparować?

Z szacunkowych obliczeń (nie mierzyłem) uzbierało się K=53ppm. Podczas gdy Ca=34ppm około. Więc już wyłączyłem podajnik potasu. Jak trzeba to mogę ręcznie trochę dolać żeby uzupełnić do jakiejś wartości. Ale nie ma sensu, żeby leciał z automatu. Bo wystarczy że zapomnę o tym na 2 dni i już bakterie szlag trafi :)

Rozcieńczone 20-krotnie TMG leci w ilości 2ml dziennie.

Porobiłem wreszcie więcej sensownych fotek, wrzuciłem w dropboxa. Wygląda nieźle.

Nowe liście anubiasów wyglądają OK, chociaż te odrobinkę starsze (te np. sprzed 3 tygodni) pokrywają się już lekkim żelazem.

Obrazek

Obrazek

Na liściach sprzed miesiąca czy dwóch się porobiły dziury:

Obrazek

A na innych na krawędzi się robią plamki:

Obrazek


Nesaea golden - jeden pęd - wygląda zdumiewająco ładnie.

Obrazek

Nie jestem pewien czemu czubek Indicy według Ciebie źle wygląda, ja myślałem że to taki ładny zdrowo rosnący młody pęd.

Obrazek

Z zielonymi kulkami coś się porobiło, widziałem że ryby je jedzą, może te żarłoki je rozwaliły. A może to coś z nawożeniem, bo wcześniej długo one się trzymały w sumie:

Obrazek


Widok ogólny całkiem ładnie :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

cosurgi pisze:okej, postaram się w ciągu paru dni jeden kawałek do jakiegoś słoika wsadzić.
Poczekaj, wstrzymaj się. Biały korzeń na anubiasie bardzo mi się podoba. Cały myk polega na tym, żeby w starej części łodygi też się białe korzenie pojawiły.
Jak moczarka przednia która była zagloniona ale w końcu wypuściła 2 korzenie doszło do lekkiego absurdu. Ponieważ rosła i nadal rośnie poziomo to przy lewym korzeniu wybił pęd a przy prawym korzeniu pęd nie wybił i prawy korzeń żywił stożek główny. Tak jakby roślina karmiła się z najbliższego korzenia. Pośrodku między korzeniami na liściach nadal był glon. Jak pęd wyszedł przy prawym korzeniu to środek się odglonił.
cosurgi pisze:Na liściach sprzed miesiąca czy dwóch się porobiły dziury:
Jedyny pierwiastek który znam i który potrafi zrobić dziurę tak jakby była wypalona to mangan. On wpadał z Tropici, szybko się rozpadał a zanim podłoże wchłonęło, roślina siorbnęła. Inne pierwiastki tego nie robią. No chyba, że to rozmiękczona blaszka, zatem chlorki.
cosurgi pisze:A na innych na krawędzi się robią plamki:
Zwróć uwagę czy to rozmiękczone liście. No właśnie w tym sęk, że potas puszcza wszystko. Jeżeli to chlorki to ja nie wiem co zrobić.

Na dzisiaj to ja widzę u Ciebie niedobory manganu. Na wysokim potasie trzeba tyci tyci mikro. Nie wiem ile ale na dziś mam Fe 0,0104 teoretycznie. A blokadę tej resztki zrobiłem sobie fosforem.

I najciekawsze według mnie. Bez sodu nie ma bąblowania. Nawet w czasie mocno zielonej wody rośliny bąblowały. Teraz robiłem podmiany by odblokować potas i go w końcu odblokowałem ale bąblowanie znikło. Z mojego nawożenia wychodzi, że K do Na to 4:1. Podsypałem przed chwilą sód i zobaczę jak wrócę z roboty czy będzie szampan.

Janek, na razie uzbrój się w cierpliwość. Trzeba poczekać na reakcję roślin, jak się nie sprawdzi to wyrównamy K do Ca a zejdziemy w dół z magnezem. Sam sobie Ca do Mg ustawiłem 10:1 więc nie jest tak, że Twoje akwa jest dla mnie doświadczalne.
Pozdrawiam
Michał
cosurgi
Posty: 182
Rejestracja: 31 maja 2018, 11:25
Imię: Janek
Lokalizacja: Gdańsk
Akwarium: 400 litrów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: cosurgi »

oldmike pisze:Zwróć uwagę czy to rozmiękczone liście. No właśnie w tym sęk, że potas puszcza wszystko.
Sprawdziłem, nie są miękkie. A więc mangan.
oldmike pisze:Na dzisiaj to ja widzę u Ciebie niedobory manganu. Na wysokim potasie trzeba tyci tyci mikro.
Obecnie wpada 0.0001ppm manganu, z tego rozcieńczonego TMG tropica.
Jakbym np. ustawił 1ml Seachem Trace dziennie to by wpadało dodatkowo 0.0002ppm.

Ustawić tak?
(może też to rozcieńczę i zrobię żeby więcej mililitrów leciało)

Tabelka ile by wpadało. W tej chwili mam aktywną prawą kolumnę, leci 0.1ml czystego Tropica TMG (tzn.2ml rozcieńcznego). Prawa kolumna pokazuje co bym mial z 0.1ml Seachem Fluorish Trace Mikro.

Kod: Zaznacz cały

       |TMG     | Mikro   |
       |0.1ml   | 0.1ml   |
-------+--------+---------+
potas  |0.00200 |         |
magnez |0.00097 |         |
żelazo |0.00017 |         |
miedź  |0.00001 | 0.00001 |
mangan |0.00010 | 0.00002 |
cynk   |        | 0.00004 |
bor    |0.00001 | 0.00001 |
A tutaj te same dane, tylko przemnożone razy 100:

Kod: Zaznacz cały

         | TMG     | Mikro   |
         | 10 ml   | 10 ml   |
---------+---------+---------+
potas    | 0.19990 |         |
magnez   | 0.09745 |         |
żelazo   | 0.01724 |         |
miedź    | 0.00150 | 0.00080 |
mangan   | 0.00975 | 0.00213 |
cynk     | 0.00050 | 0.00423 |
bor      | 0.00100 | 0.00070 |
molibden | 0.00050 | 0.00008 |
kobalt   |         | 0.00001 |
oldmike pisze:Janek, na razie uzbrój się w cierpliwość. Trzeba poczekać na reakcję roślin, jak się nie sprawdzi to wyrównamy K do Ca a zejdziemy w dół z magnezem.
Jeżeli chodzi o akwarium, to czekanie to moje ulubione zajęcie :mrgreen:
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

To tak ustaw. Cynk też wpadnie.
Pozdrawiam
Michał
ODPOWIEDZ

Wróć do „O roślinach i glonach”