Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Okrzemki i zielenice

Rośliny i glony to "naczynia połączone". Jak je pielęgnować (usuwać). Ciekawostki...

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
arek96
Posty: 3
Rejestracja: 16 paź 2018, 15:34
Imię: Arek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Okrzemki i zielenice

Post autor: arek96 »

Witam, mam problem z glonami w akwarium. Na szybach i roślinach występują okrzemki i zielenic, spotykam też czasem na roślinach nitki które stają się długie i dość mocne (trudno mi tu określić ich konkretną nazwę bo czasem sa małe a czasem rosną długie i sam nie wiem jak to zinterpretować). Coś o akwarium
- podłoże żwirek bazaltowy + ziemia ogrodowa
- 20 neonów, kosiarka i 2 otoski
- czas świecenia 10h-11h
- duża ilośc roślin
- 120l 80x35x45
- oświetlenie power led chińskich 1W 2x48W
- filtr unimax 250 zewnętrzny
- C02 z bimprowni
- posiadam dwa testy, NO3 10mg/l, PO4 0,5mg/l i takie się utrzymują cały czas przy kilku testach przed podmianami, czasem PO4 bliżej 1mg/l
- nawożę nawozami tymi co w linku http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=8709 10ml makro1, 6ml makro2, 2ml mikroi 5-6 pompek carbo w płynie (1 pompka na 25l według opakowania)

Zmniejszyłem czas świecenia bo świeciło się po 12-14h do 10-11h oczywiście stopniowo, zacząłem lać więcej carbo, parametry chyba są ok stosunek miej więcej 10:1 N:P zachowany a te glony cały czas postępują i się pojawiają w tym tygodniu to juz masakra a zmian nie robiłem żadnych. Podmiana wody 30-35% co równy tydzień. Nie mam juz pojęcia co tu można jeszcze z tym robić bo po tygodniu moje szyby wyglądają koszmarnie zielone i brązowe a ten nalot też widać na niektórych roślinach. Może nie czaje do końca tego nawożenia? Nie mam juz pomysłów.

Dodam że rośliny "bąbelkują" coraz mniej im dłużej od podmiany, zaraz po podmianie wszystkie rośliny w bąbelkach, no prawie wszystkie
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Możemy prosić fotę zbiornika?
arek96
Posty: 3
Rejestracja: 16 paź 2018, 15:34
Imię: Arek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: arek96 »

Obrazek
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

Arek, jeżeli carbo "ma być" na glona a nie działa, zatem służy wyłącznie do zabijania bakterii w kubełku zatem "okrzemkobrunatnice" będziesz miał non stop. Odstaw go i problem krótkich nitek może się rozwiązać.

Jeżeli chodzi o długie to dawaj mikro bez ekstra Fe. Problem z pyleniem też może przy okazji się rozwiązać.
Pozdrawiam
Michał
arek96
Posty: 3
Rejestracja: 16 paź 2018, 15:34
Imię: Arek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: arek96 »

Dzięki, przetestuję i zobaczymy
ODPOWIEDZ

Wróć do „O roślinach i glonach”