Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Cichy i niezawodny kubeł

Ciche lecz jednostajne buczenie w nocy nie jest mile widziane.

Jak to działa? Po co? Jak dobrać? Jaki producent?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ

Najcichszy filtr kubełkowy z pompą 600-800L/h

Tetra EX (700/800)
3
33%
Eheim Professional (15W)
2
22%
Eheim Eco Pro (8W)
0
Brak głosów
Eheim classic
1
11%
Eheim Experience
0
Brak głosów
JBL 900
1
11%
Fluwal
0
Brak głosów
Aquael
2
22%
Hydor
0
Brak głosów
 
Liczba głosów: 9

Awatar użytkownika
Max
Posty: 1211
Rejestracja: 20 paź 2010, 20:16
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 144 l
Płeć:
Wiek: 65

Cichy i niezawodny kubeł

Post autor: Max »

Pora na zmiany, co prawda decyzje podjęte , kasa wydana ale myślę że tym z Was którzy macie akwaria w sypialniach i lekki sen - ten wątek się przyda. jak nie teraz to w przyszłości.
Dla mnie jest to "musztarda po obiedzie", ale dołączę swoje uwagi po podłączeniu nowego kubła.

Pytanie do Wszystkich którzy mieli możliwość przetestować filtr kubełkowy w warunkach sypialnianych:
1. Jaki filtr jest cichy (najcichszy - jeśli ktoś miał porównanie)?
2. Który z Eheimów jest najcichszy? Czy nowsze filtry serii "professional" są cichsze niż np. "Eco pro" czy od linii "classic" czy Experience? Jak ktoś miał choćby dwa z różnych linii - niech się podzieli spostrzeżeniami.
3. Jaki powinien być filtr żeby był cichy ? (albo - kiedy filtr jest głośny?)

Osobiście używałem Tetratec EX700 i mam nadal Tetra EX 800 Plus - uważam że 700-tka była bardzo cicha , 800 na początku również , choć teraz mimo czyszczenia trochę buczy - choć nie jest to bardzo uciążliwe. Niestety muszę ją zmienić bo podłączona do baniaka po odłączeniu od zasilania solidnie podcieka, mimo że wcześniej była wywracana na wszelkie sposoby i nic nie puszczała... A że dałem nowe podłogi i szafkę - nie zamierzam ryzykować, i po weekendzie powinien przybyć ponoć najniezawodniejszy kubeł. Zobaczymy czy jest również cichy... Oby!
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: mazmaciek »

Ja mam unimaxa 250,
Co do jego głośności to jest różnie, raz go słychać a raz nie (ostatnio cicho), hałasował chyba ze dwa tygodnie po przeprowadzce z zewnątrz do wnętrza szafki.
Dużym minusem jest to że ma lewy obieg, ja ładuję w pierwsze dwa koszyki gąbki, waty itp dopiero później cenamikę i jakoś to funkcjonuje choć nie wieżę w przepływ deklarowany przez producenta
Awatar użytkownika
Bastet
Posty: 374
Rejestracja: 31 sty 2018, 14:44
Imię: Agnieszka
Lokalizacja: Katowice
Akwarium: [128 l] [30 l]
Płeć:
Wiek: 36
Kontakt:

Post autor: Bastet »

Trochę podbiję wartości ;) Metr od głowy mam akwarium na szafce, a w niej kubełek Atman Cf-1200. Właściwie go nie słychać, a kiedy stał poza szafką to miałam wrażenie, że jeszcze mniej hałasuje niż z wnętrza mebelka. Ogólnie jestem zadowolona z tego sprzętu.
Awatar użytkownika
Max
Posty: 1211
Rejestracja: 20 paź 2010, 20:16
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 144 l
Płeć:
Wiek: 65

Post autor: Max »

Bastet pisze:jeszcze mniej hałasuje niż z wnętrza mebelka.
W pustej szafce powstaje rezonans - działa ona jak pudło rezonansowe gitary lub innego instrumentu(np.pianina) , dodatkowo drgania wirnika mogą być przenoszone na mebel przez zbyt sztywne gumki podstawy - zatem dobrze jest podłożyć miękką podstawkę i okleić ścianki szafki od wewnątrz materiałem tłumiącym - ja użyłem na podłoże i na ścianki warstwę korka jaki się kładzie pod panele. A że jest dość podobny do okleiny - więc zrobiłem to również z wewnętrzną stroną drzwiczek . Dzięki temu nawet szum silniczka słyszany w otwartej szafce - po jej zamknięciu cichnie. Co do idei zakupu tego chińskiego filtra - to nie bardzo mam zaufanie - dlatego nie ma go w ankiecie , podobnie jak jinbao, ikola, i innych... Choć niektórzy mówią że i Eheim się z produkcją przeniósł do Chin - to sprawdzę jak przyjdzie kubeł... Właśnie - Ikola - ostatnio często się o tę markę potykam - a nie mogę nic o niej znaleźć w necie - poza informacją że jest od 2004 roku... Jak ktoś coś wie- prosze o info na PW. Dzięki.
Awatar użytkownika
SDD
Administracja
Posty: 3001
Rejestracja: 21 lis 2009, 12:23
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Sędziszów Małopolski
Akwarium: Ogólne w LT
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: SDD »

Co do ikoli, to kiedyś Jarek miał coś na testach:
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.ph ... 190#145190
Tylko ZERO tolerancji pozwala na funkcjonowanie forum, zgłaszaj przyciskiem Obrazek posty łamiące regulamin!

I'm not crazy, my reality is just different than yours...
Awatar użytkownika
kasztan
Administracja
Posty: 1596
Rejestracja: 28 gru 2012, 14:36
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 480 l
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: kasztan »

Ja mam kubełki JBL 900 i e1501. Nie są to najcichsze filtry, do tłumienia drgań mam pod nimi podłożoną taką 2,5 cm gąbkę taką co kładzie się pod wykładziny dywanowe. Do sypialni ich absolutnie nie polecam. I jeszcze ta zabawa z lewym przepływem...
Awatar użytkownika
Max
Posty: 1211
Rejestracja: 20 paź 2010, 20:16
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 144 l
Płeć:
Wiek: 65

Post autor: Max »

Rzeczywiście - Tetra EX700 i 800 zdają się być mistrzami ciszy - przy nich mój nowy Eheim 2036 ecco pro - to istny terkoczący traktor... Musiałem dodatkowo wyciszać szafkę i uszyć mu obudowę tłumiącą dźwięki. Różnica w głośności to ponad 10dB! Niesamowite ! Fakt że prostota konstrukcji tego filtra jest porażająco genialna - wiem już skąd legendy o jego bezawaryjności.

Pytanie do użytkowników Eheimów - w opakowaniu były dwa rodzaje mediów ceramicznych - jedno w formie 5mm kulek i drugie wyglądające trochę jak ceramiczne "dropsy"... ktoś wie do czego które służą? Będę wdzięczny za podpowiedź.
adams2121
Posty: 262
Rejestracja: 28 sie 2015, 12:17
Imię: Tomasz
Lokalizacja: white stok
Płeć:

Post autor: adams2121 »

A bierzesz pod uwagę kaskady ?

Jeśli tak szukaj aquaclear 500 używki bądź nówki.
Mimo że od lat raczej nie produkują, ale :
Ciszy nie zakłóca , moc ma niewielką względem prezentowanych, przepływam bije na głowę .
Jedyny minus - wystaje ponad szkło i jego obrys.

Mam z 2004r używaną od produkcji , a ostatnio nabyłem nówkę nie śmiganą z 2001 fabrycznie zapakowana i nigdy nie używana . Słychać tylko szum fal.
Awatar użytkownika
Max
Posty: 1211
Rejestracja: 20 paź 2010, 20:16
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 144 l
Płeć:
Wiek: 65

Post autor: Max »

adams2121 pisze:A bierzesz pod uwagę kaskady ?
Od 20 lat nie stosuję i nie zamierzam, nie maja nawet połowy tego co kubły więc szkoda zawracać sobie głowę. tobie też radzę. A potrafią też nieźle hałasować , tyle że nie da się ich wyciszyć, a pokrywa jest dla nich jak pudło rezonansowe instrumentu...
Swojego Eheima wyciszyłem do głośności Tetry - kupiłem na poczcie pakiet folii bąbelkowej 50x200cm i owinąłem kubeł . Jest cichutko. A przepływ ma lepszy od tetry - nie wiem skąd się to bierze - mimo że media przełożyłem z kubła tetry... fakt że jest ich nieco mniej...

A porpos mediów - ktoś wie co są te kulki i "dropsy" w oryginalnych mediach o które już wcześniej pytałem?
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

adams2121
Posty: 262
Rejestracja: 28 sie 2015, 12:17
Imię: Tomasz
Lokalizacja: white stok
Płeć:

Post autor: adams2121 »

Ja używam kaskad jako doskonale mechaniki . Same gąbki . Wydajnością bije większość kubłów na rynku .
Jak przestaje pompować , bez zachodu wyciągasz gąbkę i myjesz . No i nie wycieka nic do szkła .
Śpię metr od szkła od drugiego 1,5 . Bąbelki bardziej słyszę niż filtry z obu .

W dojrzałym szkle kubeł jest zbędny - podłoże bije go na kilka głów . Tylko mechaniczne czyszczenie wody zostaje .
Awatar użytkownika
Max
Posty: 1211
Rejestracja: 20 paź 2010, 20:16
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 144 l
Płeć:
Wiek: 65

Post autor: Max »

Pięknie dziękuję - szafkę mam wyciszoną korkiem , a owijanie taką gąbką nie jest skuteczniejsze od bąbelków... czy zwykłej gąbki...
Ale dziękuję za dobre chęci. :)

[ Dodano: 2019-05-15, 21:02 ]
adams2121 pisze:Bąbelki bardziej słyszę niż filtry z obu .
Nie wiem co to są bąbelki ale ja niczego nie słyszę... Szczególnie teraz, po użyciu folii bąbelkowej... co do podłoża - zgadzam się - szczególnie że używam granulatów.
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Chodziło mi o oklejenie ścianek szafki nie owijanie
Awatar użytkownika
Max
Posty: 1211
Rejestracja: 20 paź 2010, 20:16
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 144 l
Płeć:
Wiek: 65

Re:

Post autor: Max »

pawprz pisze:
15 maja 2019, 20:23
Chodziło mi o oklejenie ścianek szafki nie owijanie
Dzięki. W końcu przeprosiłem się z Tetrą EX800 i jednak ja zamontowałem po wymianie uszczelek i ich smarowaniu - kubeł stał trochę w piwnicy i mogły zacząć przepuszczać. Jest naprawdę cicho.
maksymilian1993
Posty: 1
Rejestracja: 05 lut 2023, 13:06
Imię: Max
Akwarium: 160 litrów

Re: Cichy i niezawodny kubeł

Post autor: maksymilian1993 »

Witam wszystkich, a gdzie filtr IKOLA, posiadam taki w akwarium 160 litrów. od dwóch lat - Ikola 450. Z ręką na sercu mogę go polecić, jako najcichszy filtr zewnętrzny, poszukajcie w necie testy i opinie . Miałem wcześniej fluvala, chińczyka ale ten jest najcichszy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt”