Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Pomocy: Anubiasy po rearanżacji strasznie marnieją.

Rośliny i glony to "naczynia połączone". Jak je pielęgnować (usuwać). Ciekawostki...

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
cosurgi
Posty: 182
Rejestracja: 31 maja 2018, 11:25
Imię: Janek
Lokalizacja: Gdańsk
Akwarium: 400 litrów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: cosurgi »

mazmaciek pisze:a nie lepiej zainwestować w filtr RO i mineralizator, problem będzie z bani.
sam się nad tym zastanawiam, nawet filtr już mam
Problem jest nie tyle z kasą, co z granicą pomiędzy obowiązkiem a przyjemnością. Przykładowo: doglądanie filtra RO który ma prędkość 10 litrów/godzinę to by było dla mnie potworne zawracanie głowy. Nie można na chwilę o tym zapomnieć dopóki całe 100 litrów się nie zrobi. Ktoś będzie przechodził, niechcący zahaczy i tak przez cały dzień.

Gdyby istniał filtr RO który ma prędkość 100 litrów/godzinę to może za parę miesięcy bym się szarpnął i taki kupił. A czas wymiany wody w akwa nie uległby zmianie.

Wolę trzymać akwa bardziej w kategorii przyjemności niż obowiązków 8)
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: mazmaciek »

Są filtry kuchenne z dodatkowym zbiornikiem ale to znowu masa szwargałów. Ja stawiam kanister na podwórzu i sobie kapie pół dnia
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

pawprz pisze:Kiedyś te ryby wyjdą z akwarium i Wam wpitolą że je podtruwacie xd xd xd xd
Jak skalar wyjdzie u Janka i przegryzie mu tętnice, to Janek ode mnie dostanie zarąbisty wieniec. :mrgreen:
Ja tak za bardzo nie wierzę w zatrucie makrem. Zatrucie mikrem tak. Chlorki czy sód są bardziej potrzebne zwierzętom niż roślinom. Aczkolwiek trzeba to wszystko pogodzić. Nie pytaj jak, bo nie wiem.
Pozdrawiam
Michał
cosurgi
Posty: 182
Rejestracja: 31 maja 2018, 11:25
Imię: Janek
Lokalizacja: Gdańsk
Akwarium: 400 litrów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: cosurgi »

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Więcej wrzuciłem na dropboxa. Ten glon coraz ciężej się ściera z szyb:

Obrazek

[ Dodano: 2019-07-19, 23:29 ]
Będę musiał zrobić podmianę w tym tygodniu. Używać dalej Typ60 ? Althernanthera chyba wystrzeliła chyba za sprawą Typ60. Po poprzedniej podmianie nic nie dolewałem.

[ Dodano: 2019-07-19, 23:29 ]
Tzn, cały czas leci mocno rozcieńczone micro i TMG, tak jak ustawiliśmy ponad 2 miesiące temu.

[ Dodano: 2019-07-19, 23:32 ]
oldmike pisze:Ja tak za bardzo nie wierzę w zatrucie makrem. Zatrucie mikrem tak. Chlorki czy sód są bardziej potrzebne zwierzętom niż roślinom. Aczkolwiek trzeba to wszystko pogodzić. Nie pytaj jak, bo nie wiem.
Wydaje mi się że ryby są mocno zadowolone. W końcu nawet te skalary mi się rozmnożyły. Zdrowe są. Najpewniej za sprawą filtrów, które według opisu producenta podobno byłyby w stanie obsłużyć 1200 litrowe akwarium. Tzn. filtry są już trochę przytkane. Ale prąd wody z nich leci w miarę okej.
cosurgi
Posty: 182
Rejestracja: 31 maja 2018, 11:25
Imię: Janek
Lokalizacja: Gdańsk
Akwarium: 400 litrów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: cosurgi »

Akwarium tak ładnie się prezentuje wieczorem (z daleka, gdy nie widać glonów 8)), że pozwoliłem sobie wydłużyć czas oświetlenia o 45min wieczorem (do 21:45), ale tylko JEDNYM LEDem. Czyli dla roślin to właściwie tyle co nic. Chyba im nie zaszkodzę.

Kod: Zaznacz cały

      6---7---8---9--10--11--12--13--14--15--16--17--18--19--20--21--22--23--24
(1)tropica 1/20:      *                razem +3 (wpada:3) ml; o 10:05
(5)seachem micro 1/4  *                razem +4 (wpada:4) ml; o 10:10
Z:                +++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++          1 LED : 12h45min
ZC:               ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++             2 LEDy: 12h
ZC:                               +++++++++++++++++                            2 LEDy:  4h
tZ:   +++                                                               ++++++
 
podsumowując, natężenie światła w ciągu dnia wynosi:
                                                   1 LED: 45minut ===
                  ================   3 LEDy : 8h   ===============
                                  == 5 LEDów: 4h ==
cosurgi
Posty: 182
Rejestracja: 31 maja 2018, 11:25
Imię: Janek
Lokalizacja: Gdańsk
Akwarium: 400 litrów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: cosurgi »

Wiecie co. Skalary przyjęły strategię, że nie będą wyskakiwać z akwarium, tylko się z niego wysypią.

Obrazek

Przyszły dziadek dostał niezłe wciry, żeby się nie wtrącać:

Obrazek

A to zdjęcie przyszłych rodziców jeszcze zanim się wykluli: http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.ph ... 5&start=23

Przyszłych jak przyszłych, tym razem nie zamierzam im ani trochę pomagać. Akwarium i tak jest na maksa przerybione. Więc pewnie nic z tego nie wyjdzie.

Obrazek
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Na tym drugim zdjęciu ma cie na oku. Ja już bym nie spał spokojnie mając gdzieś w głowie przyszły wpierdziel od skalara :D.
ps. Gratuluje
ps2. Jedyny czysty liść w akwarium więc jak nie spróbować xd xd xd xd
cosurgi
Posty: 182
Rejestracja: 31 maja 2018, 11:25
Imię: Janek
Lokalizacja: Gdańsk
Akwarium: 400 litrów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: cosurgi »

Nawet jestem zaskoczony, bo tylko kilka jajeczek spleśniało. I praktycznie cała ikra się wykluła. Potem skalary przeniosły narybek na prawą rurę od filtra z tyłu akwarium. Tam je przyczepiły. Wtedy były największe straty, ponad połowa poleciała gdzieś z silnym prądem wody wylatującym z filtra. Ryby prawie w ogóle nie przeszkadzały, co mnie też mocno zdziwiło. Platynki nie próbują robić podchodów tak jak kiedyś. A każdy inny skalar dostaje niezłe wciry.

Dużo tego nie zostało, ale nadal zbyt wiele aby policzyć. Powiedzmy, że około 2cm kwadratowe na tej rurce są zajęte.

No ciekawe. Myślałem, że będzie znacznie gorzej. Nadal nie zamierzam im pomagać bo mam przerybienie na maksa.

Tak właściwie to one znalazły jedyną czystą połówkę liścia w całym akwarium. Cały czysty to on nie był xd xd
ODPOWIEDZ

Wróć do „O roślinach i glonach”