Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Oświetlenie nocne do akwarium

Wszystko co potraficie zrobić sami, aby odciążyć budżet. Pomysły, rysunki, fotorelacje...

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
dnolek
Posty: 585
Rejestracja: 27 lis 2009, 18:05
Imię: Norbert
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 240,180, 60, 40
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Oświetlenie nocne do akwarium

Post autor: dnolek »

Oświetlenie nocne

Wielu z nas słyszało o czymś takim, wielu z nas widziało takie cuś ale nie każdy wie jak takie coś zrobić.

Prosty przewodnik jak zrobić nocne oświetlenie do akwarium oświetlane diodami LED.

Potrzebne nam będą

- diody LED
- kabelki do połączenia
- Zasilacz 12V
- Folia aluminiowa do pakowania jedzenia - z niej robimy odblaskowe klosze w koło diody w celu skupienia rozproszonego światła
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Diody których używać będziemy kupiłem w sklepie elektronicznym na Wincentego Pola ( boczna Dąbrowskiego koło komendy policji ) zasilacz również tam można kupić.
Diody te które używamy zwykle stosowane są w samochodach do tzw. „Szpanerskiego tiuningu aut typu FIAT sporting 126p”. Takie cos co daje +100 do szpanu i +200 do możliwości dostania mandatu. ( żeby tiuningować takie auto trzeba mieć malucha ze SPOILEREM bo te auta tak szybko jeżdżą że tylnia oś musi być dociskana powietrzem do jezdni żeby auto miało dobre prowadzenie i chyba żeby nie odleciało....


Wracając do tematu, diody te maja 2 nóżki cieńsza to + grubsza to –
Podłączenie robimy tak jak na załączonym obrazku.

Obrazek

Można podłączyć diody do gniazdka telefonicznego ( energia za darmo ).
Zamiast zasilacza po prostu bezpośrednio podłączamy kable do gniazdka telefonicznego ( tam są tylko 2 kable w gniazdku wiec nie trudno się pomylić).

Każdy wie ze w gniazdku telefonicznym płynie prąd ale nie każdy wie ze gdy w domu nie ma prądu to w gniazdku nadal on jest mały bo mały ale na zasilanie awaryjne wystarczające ( jest to około 50 – 70 V i pewnie nie przekracza 1W ).
Co jest ciekawe osoby które maja odłączony telefon także maja prąd w gniazdku!
Taki prąd wystarcza nam w zupełności do zasilania naszego akwarium nocnym światłem. Każda dioda ma rezystor który jak by napięcie podskoczyło to przepali tylko 1 rezystorek na lini i diody zgasną ale zwykle jak ktoś do nas dzwoni to gasną lampki a po rozłączeniu się znowu się włączają. Napięcie może skoczyć jak ktoś do was dzwoni ( wtedy to jest jakieś 100 V ) osoby które mają odłączony telefon stacjonarny będą miały oświetlenie cały czas.

Oto afekty prostego 3 LED oświetlenia w baniaku 180L

Obrazek
Ostatnio zmieniony 28 lis 2009, 18:19 przez dnolek, łącznie zmieniany 4 razy.
kwadratos
Posty: 1101
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:32
Imię: Michał
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 54 na nowo
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: kwadratos »

Do czego służy folia do pakowania jedzenia bo chyba nie do uszczelnienia??

Próbowałeś mieszać diody białe z niebieskimi razem ?? Podobno efekt super,

Ja przymierzam się do zrobienia oświetlenia podczerwonego, będzie można oglądać akwarium w całkowitej ciemności i obserwować nocne życie rybci (może w końcu wyjaśni się ta zagadka... w jaki sposób ryby śpią"
Awatar użytkownika
dnolek
Posty: 585
Rejestracja: 27 lis 2009, 18:05
Imię: Norbert
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 240,180, 60, 40
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Post autor: dnolek »

Zdjęcia dodane do folji. - z nich poprostu robimy klosz zeby skupić swiatło z LEDA

Co do mieszania swiateł to tak robiłem to juz i uważam ze białe + niebieskie nie jest fajne, co innego gdy macie ciemne podłoze w akwarium wtedy mozna na kazde 2 - 3 niebieskie LEDy dac 1 białego. Ja mam osobiście jasne podłoze i lekko szare skały które oświetlone niebieskimi ledami daja super efekt i jest naprawde niezła widoczność.

TO ma byc światło nocne wiec nie róbmy rybom oświetlenia dziennego w nocy :P ledy im ciemniejsze tym lepsze według mnie :)
Awatar użytkownika
boggi
Posty: 4230
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:09
Imię: Bogdan
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: boggi »

kwadratos pisze:może w końcu wyjaśni się ta zagadka... w jaki sposób ryby śpią"
Zauważyłem u siebie , ze neonki kładą się na roślinach i śpią.
Awatar użytkownika
dnolek
Posty: 585
Rejestracja: 27 lis 2009, 18:05
Imię: Norbert
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 240,180, 60, 40
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Post autor: dnolek »

ee to jeszcze nic :P

Jak zrobie zdjęcie to wam prześlę na forum

moja neonka pomimo tego iż ma 9 innych koleżanek robi cos normalnie bombowego.
Mam dwa mchy kulkowe stoją sobie oba oparte o siebie a pomięczy nimi jest mały dołeczek, noc w noc ta neonka tam sobie spi :P
Zaku
Posty: 1581
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:39
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Zaku »

Niektóre kolory są rozróżniane przez ryby - do takich wniosków doszli naukowcy przeprowadzający różnorodne eksperymenty z fauną podwodną. Jednym z dowodów na to, że ryby widzą kolory są ich bajecznie niekiedy kolorowe stroje, przybierane w okresie godowym. Najprawdopodobniej najwyraźniej widziane są kolory czerwony i niebieski. Wiele ryb (na przykład piranie i welony) widzi także w podczerwieni.


Jeśli widzą niebieski to najlepiej zastosować diody zielone, żeby nie przerywać im snu.

boggi Ryby śpią w taki sposób że pozostają w bezruchu przez kilka godzin. Bocje kładą się na liściach, skalary stoją w miejscach gdzie nie ma nurtu, wielkopłetwy chowają się przy powierzchni wody w wgłębce i w pistiach, kosiarki i glonojady leżą na dnie.
Awatar użytkownika
dnolek
Posty: 585
Rejestracja: 27 lis 2009, 18:05
Imię: Norbert
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 240,180, 60, 40
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Post autor: dnolek »

Zaku pisze:
Najprawdopodobniej najwyraźniej widziane są kolory...


Ci naukowcy to do konca nie wiedza jak tak naprawdę ryby widzą a przy okazji co za różnica czy ty zamontujesz diodę czerwona czy zieloną ? ryby śpiąc o ile wogóle śpia maja otwarte oczy jak ty takiej rybie zaświecisz w gały to ona nie będzie miała do ciebie pretensji ze świecisz jej zieloną latarka czy czerwona ale ci z płetwy walnie że w ogóle jej swiecisz :P

Oświetlenie nocne nie ma być lampą 20 W w kolorze czerwonym tylko to ma być odpowiednio padające światło które będzie tworzyło w akwarium półmrok. Ma być na tyle jasno żeby zauważyć zarys ryb i na tyle ciemno zeby nie wiadomo było co to za ryba :P

Ja tak uważam
I tak mam dostosowane światło nocne że ryby które się skryją za rośliny prawie w samej ciemności są a efefkt u mnie jest lepszy z uwagi na to iż mam biały kwarcowy żwirek odbijający cuś nie cos tego światła niebieskiego.

Zresztą ile światła może dac 3 zarówki LED w 180 L baniaku ?i to jeszcze nie skumulowane w 1 miejscu ?
Ostatnio zmieniony 30 lis 2009, 18:43 przez dnolek, łącznie zmieniany 2 razy.
Zaku
Posty: 1581
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:39
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Zaku »

Skoro tak to dlaczego nie zamontowaleś białych LEDów tylko niebieskie? Ten kolor jest najsłabiej wychwytywany przez ludzkie oko, w przeciwieństwie do żółtego i zielonego.
kwadratos
Posty: 1101
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:32
Imię: Michał
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 54 na nowo
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: kwadratos »

Niebieskie ledy najbardziej odzwierciedlają światło odbitego księżyca i chyba dnolekowi o taki efekt chodziło :)
Awatar użytkownika
dnolek
Posty: 585
Rejestracja: 27 lis 2009, 18:05
Imię: Norbert
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 240,180, 60, 40
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Post autor: dnolek »

dokładnie to co mowi Kwadratos !

Zaku nie bierz niczego do siebie, nikogo nie chce ani obrazić ani ośmieszyc ani zdenerwowac :)
Zaku
Posty: 1581
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:39
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Zaku »

Nie biore tego do siebie, kwadratos mi dobrze pojaśnił.
Awatar użytkownika
dnolek
Posty: 585
Rejestracja: 27 lis 2009, 18:05
Imię: Norbert
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 240,180, 60, 40
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Post autor: dnolek »

Objecane zdjęcie mojej mega mądrej neonki która jak mówiłem jako jedyna z 9 załogowej grupy neonek znalazla sobie miejsce do spania co noc w tym samym miejscu :)

Doda IQ 180
neonka IQ 200 :P



Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 01 gru 2009, 23:00 przez dnolek, łącznie zmieniany 2 razy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam ”