Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Nawożenie chlorkiem potasu - eksperyment nienaukowy

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Nawożenie chlorkiem potasu - eksperyment nienaukowy

Post autor: zulix »

Skończył się eksperyment z cytrynianem potasu więc zabieram się za kolejny. Na tapecie dozowanie potasu za pomocą chlorku potasu. Jest to najwydajniejsze źródło potasu (może poza wodorotlenkiem, ale ten nie jest raczej obojętny dla życia). Chlorek jest też lepiej rozpuszczalny od siarczanu więc można robić bardziej stężone nawozy. No i mam tego kilka kg :D - szkoda, aby się zmarnowało.

Na większości forów przestrzegają, że to "chlor" i wszystko wytruje. Z mojej wiedzy wynika, że to mity akwarystyczne, ale jak dotąd nie miałem argumentów "praktycznych". Stąd eksperymenta planowane na 3 miesiące :)

Akwarium 200 l, 0,4 W/l. Nawożenie:
K - 10 mg/l (za pomocą KCl około 8 )
NO3 - 2 mg/l
Mikro - minimalnie.
Poza tym rzeszowska kranówa stąd parametrów nie znam i nie podam.

Dzisiaj pierwszy raz nalałem - ryby żyją. Dym z roślin nie poszedł :P
Co jakiś czas będę umieszczał info co się dzieje w baniaczku.
Ostatnio zmieniony 08 gru 2010, 17:28 przez zulix, łącznie zmieniany 2 razy.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

W sumie też kiedyś myślałem o chlorku potasu z tego względu właśnie, że można robić bardziej stężne roztwory (chyba nawet trzy razy więcej niż siarczanu potasu). Jeśli szukał byś kogoś kto odzieli dolę eksperymentatowa, to jestem chętny ;) Ciekaw jestem jak będzie to działać.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Jak potrzebujesz to ci odsypię ze 2 setki. Będziemy robić eksperymenty "niezależne" :) przy różnych baniaczkach. U mnie np. nie ma CO2, nawożenie innymi jest szczątkowe więc porównanie byłoby bardzo budujące.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

No u mnie światła było by tak ok. 0,6w/l I dodatkowo pewnie musiał bym nawozić czymś jeszcze. Ale jako źródło potasu stosował bym chlorek.

Tylko że mam pewną obawę. Stosując dawkę potasu 22ppm tygodniowo, poziom chlorków wzrośnie przez tydzień o 20ppm. Czy nie jest to na pewno szkodliwe?
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Mirro pisze:Czy nie jest to na pewno szkodliwe?
To właśnie musimy sprawdzić :P

Według MPWIK stężenie chlorków w kranówce jest rzędu kilkunastu mg/l podczas gdy norma dla wody pitnej rzędu 250 mg/l. W przypadku siarczanów w kranówie już jest 50 mg/l przy takiej samej normie (250 mg/l).

Oczywiście woda pitna a rośliny w akwarium to 2 różne kwestie. Myślę, że stosując normalne podmianki wody stężenie chlorków nie powinno się akumulować powyżej 100 mg/l - tak przynajmniej wychodzi mi z obliczeń. Czy to będzie szkodzić to zobaczą - ci co zaryzykują albo przeczytają pozostali. Duża zawartość siarczanów prawdopodobnie też nie jest zbyt dobra dla roślin (chociaż ich maksymalne stężenia pewnie są większe niż dla chlorków).

Niektórzy podają profilaktycznie sól dla rybek, np. cyt. "...profilaktycznie łyżeczkę do 5l podmiany raz na kilka tygodni..."
Tak na oko to już kilkaset mg/l chlorków i to dawane "na raz" więc obsada nie ma czasu się do tego przygotować. Ciekawe co u nich z roślinami.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 48

Post autor: Artur___ »

zulix pisze:Niektórzy podają profilaktycznie sól dla rybek
zulix pisze:Ciekawe co u nich z roślinami
rosną :)
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Po tygodniu zwiększyłem dawkę do 12 mg/l potasu. Mija 12 dni od początku testu i jeszcze nic złego się nie dzieje. Plany mam takie...
Cały pierwszy miesiąc będę zwiększał dawkę aż docelowo do 20 mg/l K. Po kolejnym miesiącu osiągnę maksymalny poziom nasycenia potasem i chlorkami, rzędu 150 mg/l. No i po kolejnym miesiącu zakończę test jeżeli natura nie zakończy go wcześniej za mnie.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Od tygodnia walę 20 mg/l potasu. Ryby nie wyskakują z wody, rośliny w porządku, glony pod kontrolą (minimalne ilości). Chyba przejdę na KCl zamiast K2SO4 bo i tańsze i wydajniejsze i łatwiej zrobić nawóz (lepiej się rozpuszcza - nie osadza mi kryształów na dozowniku).
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Dzięki zulix za tej pojemniczek KCl. Dzięki za wszystkie pojemniczki ;) Ja też zaczynam nawożenie KCl. Ciekawe co u mnie będzie. Z tym, że póki co nie będę rezygnował z K2SO4.
deddman1
Posty: 250
Rejestracja: 29 wrz 2010, 16:40
Imię: Bartek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 112RedRed160Saulosi
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: deddman1 »

zulix stezenie SREDNIE w cyklu tygodniowym "chloru-" srednia arytmetyczna
Pomiary co 1h w cyklu dobowym 212mg/l. Jak patrzylem w szerszym zakresie to oscyluja wokol 200+- 20mg. niestety moge sie cofnac max 6 miesiecy w tyl. Nie spadlo nigdy ponizej 150 a max wartosc 262 - zarejestrowana :D.
DIY elektronika elektryka przezwajanie silników czyli zabawa drutami :D
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

U mnie już 2 miechy ciągnie na chlorku potasu i nic się nie dzieje. Patrząc i na wyniki przedmówcy można powiedzieć jak Miller "moje podejrzenie graniczy z pewnością", że poza jakimś wyjątkowym splotem okoliczności nawożenie chlorkiem potasu nie jest bardziej niebezpieczne niż nawożenie siarczanem potasu. Innymi słowy wielki strach przed KCl prawdopodobnie należy do kategorii mitów akwarystycznych powodowanych złym zrozumieniem chemii (traktowanie chlorków jako dawcy niebezpiecznego chloru, co jest oczywiście absurdem).

Być może jest źle, gdy ktoś stosuje na prawdę duże stężenia potasu ale w normalnym użytkowaniu nie powinno się nic dziać. Jako, że KCl jest tańszy od K2SO4 a przy tym wydajniejszy już niedługo zmieniam K2SO4 w nawożeniu na KCl (w swoich baniakach oczywiście).
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
doolga
Posty: 8
Rejestracja: 30 lis 2010, 9:45
Imię: Doolga
Lokalizacja: Elblag
Płeć:

Post autor: doolga »

zulix pisze:Eksperyment przerwałem poo skończeniu porcji cytrynianu jakieś 2 tygodnie temu. teraz leci eksperyment z KCl.
Jakie są wyniki testów z KCL?
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Test z KCl-em w LT się skończył po skończeniu butelki: http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=6166
Dzisiaj skończył mi się nawóz do HT i zdecydowałem zrobić nowy na bazie KCl. Tak więc eksperyment będzie kontynuowany przy dużym przerobie nawozów :P i przy "lepszych" roślinach.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Obecnie stosuję KCl jako główne źródło potasu (K2SO4 dodaję tylko jako dodatek). Stosuję KCl od ..... hm nie pamiętam dokładnie, ale było jeszcze ciepło, więc pewnie z miesiąc albo dłużej. W sumie rośliny rosną sobie, tak jak rosły na K2SO4, z tym, że KCl jest wydajniejszy (więcej można go rozpuścić). Zauważyłem też, że jakby mniej krasnorostów mam na kamieniach. Ogniska tych glonów się jakby zmniejszyły, a po mechanicznym usunięciu nowe ogniska glonów się nie pojawiają. Fajnie by było, jakby jeszcze ktoś to mógł sprawdzić.
doolga
Posty: 8
Rejestracja: 30 lis 2010, 9:45
Imię: Doolga
Lokalizacja: Elblag
Płeć:

Re: Nawożenie chlorkiem potasu - eksperyment nienaukowy

Post autor: doolga »

zulix pisze:
Akwarium 200 l, 0,4 W/l. Nawożenie:
K - 10 mg/l (za pomocą KCl około 8)
NO3 - 2 mg/l
Mikro - minimalnie.
Poza tym rzeszowska kranówa stąd parametrów nie znam i nie podam.
w późniejszym poście dodałeś, że 20mg/l, ok. Czy to wszystko co wlewasz? Jaka ilość łącznie nawozów na tydzień?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”