Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[200l]roślinniak bez CO2 Andrzej Makuch

kolejny roslinniak bez osprzętu do CO2, moje eksperymenty, kondycja roślin i ryb

Akwaria w stylu: Holenderskim, Nature, Ryuboku, Iwagumi

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Max
Posty: 1211
Rejestracja: 20 paź 2010, 20:16
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 144 l
Płeć:
Wiek: 65

Post autor: Max »

Na mnie zrobiło wrażenie białe , dało taką przestrzeń dużą, nie dałem zdjęcia bo w regulaminie piszą żeby nie reklamować czy coś... 8)
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Max pisze:...w regulaminie piszą żeby nie reklamować czy coś...
Pokazać można, nic nie stoi na prze4szkodzie, chociaż to oczywiście w gestii "wystawiacza".
Zapis w regulaminie dotyczy sytuacji w której ktoś prowadzi "kampanię reklamową" a więc w różnych miejscach hasła typu: "głosuj na mnie", itd. czyli tzw. "nachalnej reklamy". Przykładowo sam link w sygnaturce do baniaczka konkursowego nie przeszkadza, ale już podobny zapis typu: "głosuj na i link do baniaczka" już jest zakazany, podobnie jak wszelkie sugestie w innych miejscach na kogo głosować, czy nie głosować.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Max
Posty: 1211
Rejestracja: 20 paź 2010, 20:16
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 144 l
Płeć:
Wiek: 65

Post autor: Max »

Dzięki za objaśnienia, to nie czekam , tylko zamieszczam... ;)

Obrazek
Ooops, wygląda na to że obróbka w paint-cie chyba troszkę zdjęcie pogorszyła - to zamieszczam z PS.
Obrazek
Po nieznacznej korekcie...
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 24 lis 2010, 11:03 przez Max, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
Najcudowniejszy
Posty: 1309
Rejestracja: 07 lut 2010, 17:17
Imię: pawel
Lokalizacja: Krasne
Akwarium: 250,160,45
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: Najcudowniejszy »

Max pisze:Mam nadzieję że to się wam spodoba...
No Max, teraz to jest to co ja lubię najbardziej,zarośla.Śliczota.Bardzo mi się podoba,bardzo.Nie wiem czy to jest kwestia tła ,ale czerwony nie daje już tak po oczach ,jest integralną cześcią kolorystycznej kompozycji.Gratuluję.
pawel
Awatar użytkownika
Max
Posty: 1211
Rejestracja: 20 paź 2010, 20:16
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 144 l
Płeć:
Wiek: 65

Post autor: Max »

pawelwilkon pisze:ale czerwony nie daje już tak po oczach ,jest integralną cześcią kolorystycznej kompozycji
A którą wersję masz na myśli?

Co prawda organizatorzy zabronili ramek, ale chyba tę naturalną ze świetlnego obrysu jaki daje w sposób naturalny akwarium - jakoś przeżyją... Tutaj dodałem kawalek czarnego tła , żeby na białym nie znikło... Przypominam ze poza lekkim skorygowaniem dystorsji i kadrowaniem PS nie miał tu nic do roboty! Kolory są mniej czerwone, ale też zdjęcie było przy fleszach a nie świetlówkach (Fluora i Natura zwykle dają czadu z czerwienią, przy nich aquarelle to pestka ;) ) .
Awatar użytkownika
Najcudowniejszy
Posty: 1309
Rejestracja: 07 lut 2010, 17:17
Imię: pawel
Lokalizacja: Krasne
Akwarium: 250,160,45
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: Najcudowniejszy »

Wersję z wczoraj.Chociaż ta z dziś z białym też jest niczego sobie. :mrgreen: ;)
pawel
Awatar użytkownika
Max
Posty: 1211
Rejestracja: 20 paź 2010, 20:16
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 144 l
Płeć:
Wiek: 65

Post autor: Max »

Dzięki Pawle! Byłem u Ciebie z rewizytą i zapomniałem o jednym Ci napisać - masz tam chyba rotalę czerwoną i L. aromaticę - oprócz zelastwa podawaj kobaltosan to Ci się lepiej wybarwią. A może gurami też ... to będziesz miał kolorowe jak placki... ;)
Awatar użytkownika
Najcudowniejszy
Posty: 1309
Rejestracja: 07 lut 2010, 17:17
Imię: pawel
Lokalizacja: Krasne
Akwarium: 250,160,45
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: Najcudowniejszy »

Max pisze: podawaj kobaltosan to Ci się lepiej wybarwią.
Popróbuję ,szczególnie że Jaro zrobił tańszego.Ale zapraszam cię również do mojego mniejszego pokoiku. :mrgreen: http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.ph ... c&start=15 Pozdrawiam. :pani:
pawel
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 3831
Rejestracja: 29 mar 2010, 5:42
Imię: Darek
Lokalizacja: Okolice-Rzeszów
Akwarium: 200 Już zalane ,50
Płeć:

Post autor: Darek »

Max, zdjęcie z czarnym tłem hmmm taki gąszcz że tła nie widać :D
Białe, masz rację robi szerszą przestrzeń.
A co tu dyskutować, akwarium prześliczne i gęsto zarośnięte i nie zwracam uwagi na kolor tła ;) delektuję się widokiem roślin :P
Awatar użytkownika
Max
Posty: 1211
Rejestracja: 20 paź 2010, 20:16
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 144 l
Płeć:
Wiek: 65

Post autor: Max »

To może jeszcze jedno - chyba najlepsze z tych z czarnym tłem - zresztą sami oceńcie.

Obrazek
I po lekkiej/nieznacznej obróbce (przyciemnieniu czarnego tła...)
Obrazek
I biale do kompletu...
Obrazek

Darku, miło słyszeć... :D
Ostatnio zmieniony 24 lis 2010, 10:54 przez Max, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 3831
Rejestracja: 29 mar 2010, 5:42
Imię: Darek
Lokalizacja: Okolice-Rzeszów
Akwarium: 200 Już zalane ,50
Płeć:

Post autor: Darek »

:super:
Awatar użytkownika
Najcudowniejszy
Posty: 1309
Rejestracja: 07 lut 2010, 17:17
Imię: pawel
Lokalizacja: Krasne
Akwarium: 250,160,45
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: Najcudowniejszy »

:super:
pawel
Awatar użytkownika
grzeniu
Posty: 1362
Rejestracja: 14 lis 2010, 22:16
Imię: grzegorz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 2500l w biegu
Płeć:

Post autor: grzeniu »

W takim razie podpowiedz mi jak wzbogacić podłoże po 18 miesiącach bez naruszenia struktury to jest torf siatka żwir. Wydaje mi się że będę miał bardziej klarowną wode po tym jak przepłukam żwir i dam nowy torf. Mam tez pytanie , bo działam po omacku czytorf nie podnosi znacząco PO4, bo w początkowej fazie nie mogłem sobie poradzić?pozdrawiam
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

ech... te czerwienie to masz cudne :)
Awatar użytkownika
Max
Posty: 1211
Rejestracja: 20 paź 2010, 20:16
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 144 l
Płeć:
Wiek: 65

Post autor: Max »

Arturze , Pawle , Darku - dzięki! :D

Grzegorzu - wzbogacać podłoże można na wiele sposobów, ale szczerze mówiąc jeszcze nie widziałem takiego na samym torfie, owszem torf jako dodatek...
Bez ruszania - można zasilać wodę metodą EI i będzie się w podłożu odkładała, dodatkowo kulkami podłożowymi i kapsułkami ferka.
Można też na wierzch wysypać warstwę podłoża nawozowego typu ADA Amazonia Soil czy Aquasubstrate lub podobnego. Ta ostatnia metoda ma też wady - świeże podłoże uwalnia sporo nawozów, więc trzeba robić na początku częste i duże podmiany wody, a w przypadku AS II+ , podawać fosfor gdyż sporo go wchłania. Tu masz też sugestię dotyczącą wspomnianego PO4. 8)

[ Dodano: 2010-11-19, 12:04 ]
A, właśnie - odnośnie warunków - po tygodniu stosowania "południowej przerwy w świeceniu" i głębszej analizie stwierdziłem co następuje:
1. W okresie jesienno-zimowym nie ma sensu - bo słońce jest słabe i nie wystarcza do kontynuacji fotosyntezy przez rośliny
2. Nawet gdyby wystarczało - to należało by skracać świecenie do 8 godzin żeby nie przekroczyć zalecanych 10...
3. Odnośnie działaniu antyglonowemu - glony mają bardzo małe wymagania świetlne i dwugodzinne przejście na oświetlenie dzienne im nie zaszkodzi
4. Glony mają lepsze zdolności adaptacyjne niż rośliny więc zmiana sposobu świecenia im nie zaszkodzi, a dodatkowe 2 godziny wspomogą ich rozwój
5. Na zmianie świecenia mogą stracić rośliny mając np. zbyt mało światła do fotosyntezy i to akurat w czasie gdy jest ona największa - co oznacza gorszy rozwój roślin i oddanie pola glonom.

Wspominany "efekt burzy" na stronie .... - byłby może miarodajny, gdyby towarzyszyła mu każdorazowo podmiana wody i np. jej falowanie, oraz jonizacja - co jak wiemy naturalnie burzy towarzyszy takiej burzy. Podmiany wody - również działają "antyglonowo" - więc w takich okolicznościach przerywanie świecenia miało by sens. Stąd od niemal tygodnia - NIE STOSUJĘ. Za to podaję kobaltosan , ale że mam pH poniżej 6 - to stosuję tropicalowski. 8)
Żelazo, kobalt i EC podaję na 2-4 godziny przed zapaleniem światła, gdy stężenie CO2 jest najwyższe i żelazo może być dobrze wchłonięte przez rośliny. Podawanie na noc nie jest najlepszym rozwiązaniem - rośliny w nocy nie są w stanie go wykorzystać .
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Roślinne”