Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Kalkulator akwarystyczny - chemia wody i nawożenie

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Kalkulator akwarystyczny - chemia wody i nawożenie

Post autor: zulix »

Na wielu forach są różne do obliczania ile należy odważyć substancji X, a ile substancji Y aby zrobić "super nawóz " lub dorywczo zwiększyć stężenie czegoś tam.
Czasem trzeba też skorygować parametry wody w akwarium, zmienić zasolenie, obliczyć zawartość CO2.

Przedstawiam wam moją wersję kalkulatora. Szczególnie eksperymentatorzy powinni być zadowoleni :) . Będzie on rozwijany jak będziecie zgłaszać zapotrzebowanie i pomysły, albo jak mi co wpadnie do łba.

Oczywiście wszystkie wykryte błędy chętnie (choć zwykle nie "od ręki") poprawię.

Stara wersja, która już nie będzie zmieniana (format MS Excel 95-02) jest pod adresem ( kliknij tutaj ).

Nowa wersja jest inaczej skonstruowana i jej obsługa jest inna stąd wątek o tej wersji jest pod adresem: http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?p=50823#50823
Ostatnio zmieniony 04 paź 2010, 15:32 przez zulix, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

A teraz, krótka nauka jak należy się posługiwać kalkulatorem (nie ma tu większych uwag co do nawożenia, jako takiego, chociaż są oczywiście jakieś odniesienia do tego tematu). Dobrze jest włączyć kalkulator, aby poćwiczyć przykład, który opisuję.

Na początek musimy się dowiedzieć jakie stężenia nawozów chcemy mieć w wodzie. Stężenia te będą podawane w mg/l (miligramy na litr) lub ppm (częściach na milion) - obie jednostki w zakresie "akwarystycznym" dają te same wartości.

1. Przyjmujemy jakie mają być wartości, przykładowo:
K (potas) - 15 ppm
NO3 (azotany) - 10 ppm
PO4 (fosforany) - 1 ppm
Mg (magnez) - 5 ppm
Zwykle w akwarystyce podaje się stężenia tygodniowe więc powyższe są właśnie takimi dawkami.

2. Wpisujemy do kalkulatora
- objętość wody w akwarium (bez aptekarskiej dokładności - może to być pojemność pustego akwarium) - w kalkulatorze domyślnie 200 l,
- ilość sporządzonego roztworu soli (domyślnie 500 ml),
- na razie "na pałę" ilość dodawanego codziennie nawozu, np. 10 ml.

3. Potas dodaje się w postaci trzech soli więc najlepiej go "uwzględnić na samym końcu", a więc:
- wpisujemy tyle gramów KNO3, aby tygodniowa dawka NO3 była w okolicach 10 ppm. U mnie jest to 24 g KNO3. Sprawdzamy, czy taka ilość rozpuści się w wodzie. Z tabeli rozpuszczalności (m.in. wątek: http://www.podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=234) stwierdzamy, że w temperaturze 20 °C rozpuszcza się 31,6 na każde 100 g wody. A więc u nas rozpuści się bez problemu.
- wpisujemy tyle g KH2PO4, aby wyszło tygodniowo 1 ppm. W przykładzie będzie to około 2 g. Jest to tak mała ilość, że nawet nie sprawdzamy rozpuszczalności.
- widzimy, że potas jest na poziomie: 6,9 ppm. Stąd resztę potasu dokładamy za pomocą K2SO4. Wpisujemy więc 26 g K2SO4 i mamy około 15 ppm potasu. Rozpuszczalność też jest O.K.
- ostatni magnez, MgSO4 super się rozpuszcza w wodzie. Bierzemy 73 g MgSO4 x 7 H2O i mamy około 5 ppm.

4. Inne nawozy liczymy podobnie jak przykładowe. Gdy chcemy zwiększyć/zmniejszyć dozowanie - wpisujemy do kalkulatora - wszystko się policzy. Gdy chcemy zrobić bardziej stężone roztwory niż takie, aby dozować mniejsze porcje nawozów niż podałem w przykładzie musimy mieć "baczenie" na rozpuszczalności soli. Kiedyś w kalkulatorze liczby zmieniały barwę na czerwoną, gdy chcieliśmy za dużo substancji rozpuścić w wodzie, ale coś mi się pochrzaniło przy konwersji Excel - Open Office 9i na zawsze było czerwone) więc czasowo to wywaliłem.

Gdy nawozy są już w wodzie - korygowanie nawożenia
- Zwykle twarda woda zawiera magnez więc jego dodawanie nie jest konieczne. Ja mimo wszystko dodaję małą ilość (wspomniane 5 ppm) ponieważ duża ilość potasu blokuje wchłanianie magnezu a rośliny konsumują go w całkiem dużych ilościach - trzeba więc zwiększyć jego stężenie.
- Woda - kranówka zawiera azotany i fosforany. W akwarium też czasem coś jest (sprawdzamy testami) Jak wiemy ile ppm-ów zawiera to możemy to uwzględnić w obliczeniach aby nie "przenawozić" baniaczka. Po prostu odejmujemy to co jest i wychodzi ile trzeba dać. przykładowo w akwa jest 4 ppm-ów NO3 a chcemy dołożyć do 10 to musimy liczyć dodatek soli na 6 ppm-ów.

Tak na prawdę to nigdy nie staramy się aby rośliny konsumowały 100% dodawanego nawozu (bo są wtedy okresy, że głodują). Zwykle dodajemy więcej tych nawozów. W metodzie EI jest to często "dużo, za dużo". Aby nie przenawozić akwarium konieczne są ciągłe testy, lub częsta wymiana wody w akwarium. Wtedy stężenie nawozów nie skumuluje się do kosmicznych wartości.
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 1:00 przez zulix, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

Pierwszy raz się dziś bawiłem kalkulatorem więc wybaczcie głupie pytania ;] Na początek interesuje mnie sam magnez. Zasugerowano podawanie 5ppm magnezu (tygodniowo?) kilka danych:

akwa - 30l
ilość sporządzanego roztworu - 100ml
ilość dodawanego roztworu - 5ml

Pierwsze pytanie - te 5ml to jest tygodniowa dawka? jeśli tak to rozumiem, że mam ją sobie rozbić na 7 dni co da nam 0,7ml dziennie?

Drugie pytanie specjalnie dla zulixa - ten magnez który od Ciebie dostałem to MgSO4 x 7H2O ?? (na słoiczku mam napisane samo MgSO4)

Nie mam wagi elektronicznej ale było podane, że 10g = 11ml więc z tego co wyszło w kalkulatorze wynika, że w 100ml wody mam rozpuścić 33ml magnezu

Załączam Wam screena z kaklulatora, looknijcie jak możecie czy dobrze to wklepałem

<Usunięto przeterminowanego linka do grafiki - zulix>
Ostatnio zmieniony 11 paź 2015, 13:22 przez comatose, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Na dole, po solach masz po prostu dawkę tą, którą podajesz w tych 5 ml. Jeżeli będziesz dawał raz na tydzień to będzie to dawka tygodniowa, Ta tabelka po prawej mówi o dawce jednorazowej (w domyśle dziennej) i tygodniowej. Jeżeli dajesz codziennie to musisz dać 7x mniej. Jak przesuniesz ekran o jedną linijkę w górę to zobaczysz nagłówki (dzienne, tygodniowe)
Tą tabelkę po prawej zrobiłem właśnie dla ułatwienia, aby nikt nie musiał mnożyć/dzielić przez 7.

oczywiście jest to siedmiowodny (uwodniony) MgSO4 x 7H2O.
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

Nie zwróciłem uwagi na tabelę po prawej :oops: jeżeli nie było zastrzeżeń co do ilości samej soli do rozpuszczenia to przystępuję do sporządzania roztworu :D
forevermarek
Posty: 17
Rejestracja: 13 gru 2009, 11:30
Imię: Marek
Lokalizacja: Gdańsk/Rusocin
Płeć:

Post autor: forevermarek »

witam
Mam problem przy próbie uruchomienia makra w kalkulatorze wywala mi błąd dzielenia przez zero i komunikat Run time error 1024
w czym tkwi problem
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Muszę sprawdzić makro bo dawno go nie używałem. Kalkulator stworzyłem pod Excela, ale później modyfikowałem kalkulator w Open Office w Linuchu. Pierwsze co widziałem a było schrzanione to kwestia rozpuszczalności soli w wodzie. Wcześniej zaznaczało na czerwono jak ktoś próbował dać za dużo nawozu do wody, ale się powaliło i wyrzuciłem. Jak zgłaszasz, to pewnie i makro się posypało po konwersji między programami.
Stara wersja (sprzed wakacji) działała poprawnie pod tym względem, ale niestety jej już nie mam.
Będę musiał znowu przysiąść. Szkoda tylko, że w domu nie mam Excela i boje się, że jak naprawie w OO to dalej będzie kaszana w Excelu :-(

Sorry więc.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
boggi
Posty: 4230
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:09
Imię: Bogdan
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: boggi »

Jeśli chcesz , to ja mam starą wersję , mogę Ci podesłać :)
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Może się koledze przydać. Ja nie będę korzystać ze starej wersji bo w nowej jest dużo poprawek i nawet nie pamiętam już jakich.

Jak się będę nudził to zrobię kolejną wersję kalkulatora uwzględniając znalezione do teraz błędy. A będą i nowe możliwości oczywiście :P
Jak komuś czegoś brakuje to też niech pisze....
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
forevermarek
Posty: 17
Rejestracja: 13 gru 2009, 11:30
Imię: Marek
Lokalizacja: Gdańsk/Rusocin
Płeć:

Post autor: forevermarek »

No byłbym zobowiązany.
Zaczynam zabawe z 1000 litrów , w tym 300 litrowym sumpem ,stałą podmianą- tudzież nawożeniem i trochę sie motam
Mam trochę problemów w dobraniu dawek na podmiane jak i ustaleniu dziennej pdmiany wody .W nocy mocno zmienia mi się ciśnienie w kranie i trochę RO głupieje -ustawiłem stosunek Ro - kranowit 1 : 1 ale w nocy to nie obowiązuje
Musze mocno pokombinować ze sposobem nawożenia jaki podmianą
Nwożę pompą SP 3000 o wydajności 50 ml na minute i ztm nie ma zadnych problemów ale z podmienianą wodą to juz tak nie jest
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Zapraszamy do podzielenia się swoimi spostrzeżeniami i rozwiązaniami np. w dziale "zrób to sam". jesteśmy pełni podziwu dla takich projektów.
Wracając do kalkulatora to makro służy wyłącznie jednemu, tj. indywidualnej korekcie składu nawozu pmdd. Ponieważ nikt tego chyba nie robił, nie zgłaszał więc, że to nie działa i tak pół roku już z tym błędem wisi. Może w ogóle sobie podarować to makro. Skoro się nikomu nie przydaje?
A to, że podczas wczytywania arkusza pisze, że jest makro i należy je wyłączyć czy coś takiego w niczym nie przeszkadza w normalnej obsłudze kalkulatora.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
forevermarek
Posty: 17
Rejestracja: 13 gru 2009, 11:30
Imię: Marek
Lokalizacja: Gdańsk/Rusocin
Płeć:

Post autor: forevermarek »

O.K
Załacze foty w tygodniu i szczegółowy opis .Może ktoś doradzi jakieś fajne rozwiązania i wesprze duchowo
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Pewnie więc wywalę makro bo podczas uruchamiania czepia się ludzi nie wiadomo o co :D a i tak nikt z niego nie korzysta.

Napisz jakie masz oczekiwania dot. nawożenia to może coś podrasujmy kalkulator w tym kierunku.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Zaku
Posty: 1581
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:39
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Zaku »

zulix napisał ,
1. Przyjmujemy jakie mają być wartości, przykładowo:
K (potas) - 15 ppm
NO3 (azotany) - 10 ppm
PO4 (fosforany) - 1 ppm
Mg (magnez) - 5 ppm
te wartości stosujesz w LT czy HT? Przy braku podłoża (tylko żwirek) nie powinienem ich zwiększyć np. dwukrotnie?
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

LT z założeń (aby było LT) jest bez nawożenia. Nieco dodaję, ale to są znikome resztki bo wychodzą mi braki potasu i magnezu.

Co do nawożenia słupa wody zamiast podłoża to pewnie trzeba jakoś to zwiększyć. Niech się inni wypowiedzą. Przy obfitym podłożu (niezależnie od rodzaju) takie ilości w większości przypadków wystarczają, chociaż ostatnio zmieniam dawkowanie magnezu 2-krotnie. Stwierdziłem, że te 5 może być mało.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”