Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Okrzemki Brązowe. Jak zwalczać...?

Rośliny i glony to "naczynia połączone". Jak je pielęgnować (usuwać). Ciekawostki...

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
szymek123q
Posty: 58
Rejestracja: 19 paź 2009, 20:54
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Okrzemki Brązowe. Jak zwalczać...?

Post autor: szymek123q »

Jak zwalczyć okrzemki brązowe??
Akwa 37l.
Oświetlenie 24W 6500k 10h/dziennie
Podłoże ASII
Mechaniczne sposoby nie wchodza w gre...
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Przewalone, okrzemki pojawiają się i znikają. Mówi się, że akwarium musi być ustabilizowane i odpowiednio nawożone to problem sam znika. W ustabilizowanych akwariach rzadko, ale też czasem są. Ja w swoim HT miałem pojedyncze ogniska okrzemków i nigdy się ich nie pozbyłem mimo osiągnięcia stanu dojrzałości akwarium i wielu eksperymentów z nawożeniem.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
krzysiekb4
Posty: 2672
Rejestracja: 11 paź 2009, 22:08
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: krzysiekb4 »

Ja ostatnio czytałem opinie że okrzemki posiadają swoją nazwę od tego że pojawiają się w wyniku zbyt dużej ilości krzemu. A wiadomo że po pewnym czasie krzem zostaje spożytkowany i jego ilość się zmniejsza toteż i okrzemki znikają. Stąd też ich brak w akwariach ustabilizowanych po dłuższym czasie.
Na internecie panuje opinia że zwiększenie ilości światła może problem rozwiązać ale w tym samym artykule który przytoczyłem powyżej ta informacja została zaprzeczona.
Musisz po prostu poczekać i może problem sam zniknie.
Ostatnio zmieniony 20 paź 2009, 16:40 przez krzysiekb4, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Okrzemki mają na pewno szkielet krzemowy. Z tym jest jednak problem, że w kranówce są krzemiany. Podobnie w ziemi, czy innych podłożach. Trzeba byłoby lać wodę z RO i wzbogacać tylko w minerały, ale też nie wiem, czy to pomoże bo może iść z podłoża. U mnie nie były szczególnie upierdliwe, ale jak ktoś ma wysyp w dojrzałym akwarium to współczuję.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
dood94
Posty: 211
Rejestracja: 19 paź 2009, 18:42
Lokalizacja: Dąbrowa
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: dood94 »

Ja u siebie mechanicznie usunąłem bo całe szyby były brązowe po wakacjach. I problem nie powrócił ;)
Awatar użytkownika
krzysiekb4
Posty: 2672
Rejestracja: 11 paź 2009, 22:08
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: krzysiekb4 »

dood94, w twoim przypadku to było łatwo się ich pozbyć, z szyb usuwasz mechanicznie i po sprawie ale jak osadzą ci się na roślinach wolno rosnących typu anubias to żyletki już nie użyjesz. No chyba że do odcięcia liścia :)
dood94
Posty: 211
Rejestracja: 19 paź 2009, 18:42
Lokalizacja: Dąbrowa
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: dood94 »

krzysiekb4 pisze:żyletki już nie użyjesz
No nie do końca bo ja używałem takiej ostrej gąbki :lol:
Awatar użytkownika
krzysiekb4
Posty: 2672
Rejestracja: 11 paź 2009, 22:08
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: krzysiekb4 »

dood94 pisze:
krzysiekb4 pisze:żyletki już nie użyjesz
No nie do końca bo ja używałem takiej ostrej gąbki :lol:
ale czy to wtedy nie uszkadza blaszki liściowej ? I jak potem się roślina zachowuje ?
dood94
Posty: 211
Rejestracja: 19 paź 2009, 18:42
Lokalizacja: Dąbrowa
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: dood94 »

krzysiekb4, ale ja mówię że szyby nie żyletą a gąbką jechałem ;)
Markiz

Post autor: Markiz »

Wsadzić dodatkową filtracje z małego filtra gąbkowego....
ODPOWIEDZ

Wróć do „O roślinach i glonach”