Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Blyksa Auberta

Blyxa aubertii

To co wynika z naszych doświadczeń względem konkretnych gatunków roślin

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Blyksa Auberta

Post autor: zulix »

W skrócie:
1.Wysokość rośliny w zbiorniku: 15-40 cm. Zwykle jest rośliną III planu, ale może być też na II planie.
Temperatura: 20-28 °C
Wymagane oświetlenie: średnie i duże (im lepsze tym większe rośliny i tym szybciej rośnie)
pH: odczyn kwaśny i obojętny (u mnie rośnie jeszcze przy pH=7,5)
Twardość wody: miękka i średniotwarda (ale u mnie nie było problemów do 20 stopni niemieckich)
Nawożenie: roślina łasa na nawożenie. Przy braku azotu i mikroelementów degeneruje się i umiera,
CO2: wskazane ale w LT też sobie daje radę. Preparaty typu węgiel w płynie toleruje.
Podłoże: granulacja raczej drobne i średnie (do ok. 5 mm), podłoże zdecydowanie o większej zasobności (substraty, ziemia ogrodowa)
Szybkość wzrostu: przeciętna
Trudność uprawy: duża

Pełny opis:
Większość rzeczy opisujących blyksę japońską jest prawdziwa i tutaj. A więc jest to jedna z piękniejszych roślin pokroju trawek, chociaż nie nadaje się na trawniczki z racji wielkości (na zdjęciu po lewej jest zamieszczona dla porównania różnic w wielkości blyksa japońska). Podstawą jest obfite podłoże. Wtedy światło i nawożenie do wody może być mniejsze. U mnie rośnie w akwarium HT (nawożenie i CO2) ale i również w LT na ziemi (brak nawożenia sztucznego i CO2). W warunkach obfitego światła nowo wypuszczone liście przebarwiają się na kolor żółtawy z różowawą mozaiką. Rośłina potrafi tworzyć wiechę mającą ponad 100 liści.

Aby zachować soczyście zielone roślinki można ją wtedy zacienić przez inne rośliny. W akwariach LT zwykle soczyściezielona.

W dobrych warunkach rozszczepia się (ale dosyć rzadko w przeciwieństwie do blyksy japońśkiej) na kilka sadzonek, które łatwo wykorzystać. Należy zastosować tu podział rośliny. Większość sadzonek posiada korzenie, ale nawet i bez nich sadzonki dobrze się przyjmują. Ogołocone pędy można odłamać wraz z korzeniem i zasadzić sadzonkę od nowa. Kwitnie, ale kwiatki są bardzo niepozorne. Z nasion też udaje się rozmnażanie roślin.

Problemy
Roślina bardzo delikatna – łatwo ją uszkodzić mechanicznie. Nie lubi gwałtownej zmiany „chemii wody”. Według mnie podstawowym warunkiem utrzymania blyksy w dobrej formie jest zasobne podłoże, ale nawożenie jest również zalecane. Przy braku dobrego podłoża lub nawożenia nowe liście są coraz mniejsze i w końcu roślina ogałaca się i zamiera. Lubi dużo miejsca wokół siebie więc rośliny zbyt gęsto zasadzone zrzucają liście.

Galeria
zdjęcie z akwarium roślinnego (0,7 W/l, GH ok. 10, pH ok. 7, podłoże z ziemi, CO2, nawozy).
Obrazek
Tu już większa:
Obrazek
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 1:00 przez zulix, łącznie zmieniany 1 raz.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Baza roślin”