Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Anentome Helena - krótki opis

Nasze doświadczenia ze skorupiakami

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
boggi
Posty: 4230
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:09
Imię: Bogdan
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 52

Anentome Helena - krótki opis

Post autor: boggi »

Anentome Helena

Jest to bardo ładny a zarazem pożyteczny ślimak , zamieszkujący nasze akwaria.
Jako drapieżca kontroluje populacje zatoczków , które niekiedy bywają plagą , trudną do zwalczenia. Doceniany jest szczególnie w krewetkariach gdzie walka ze ślimaczkami możliwa jest jedynie za pomocą metod naturalnych . Zresztą nie tylko w krewetkariach .
Aby upolować innego ślimaczka chętnie zakopuje się w podłożu w taki sposób, że wystaje tylko trąba; po zbliżeniu się ofiary wychodzi z kryjówki, wkłada mniejszą trąbę do wnętrza skorupki i pożera ślimaka.

Wygląd: Anentome Helena – osiąga wielkośc ok. 1,5 cm , skorupka stożkowa w żółto – brązowe poprzeczne paski

Warunki w zbiorniku: jeśli chodzi o parametry , to lubi wodę twardą i średnio twardą
Temperatura 20 – 30 stopni
Średnio zaleca się 1 osobnik na 10 l wody

Rozmnażanie: Rozdzielnopłciowe . Jajka składane są na roślinach bądź ściankach akwarium , po ok. 3-5 tygodni wykluwają się młode . Temperatura w jakiej najczęściej się rozmnażają to ok. 26 stopni

Zdjęcie przedstawia młodego ślimaczka

Obrazek


Odżywianie : Głównym elementem diety , są małe ślimaki , glównie zatoczki . Dodatkowo żywi się różnymi resztkami pokarmów pobranymi z dna . W zasadzie pożera ślimaki odpowiadające swej wielkości , ale głodna potrafi podobno zjeść nawet Ampularię .
Ja osobiście jestem bardzo zadowolony z wyników działania helenek w moim akwarium . Miałem plagę zatoczków , po wpuszczeniu 3 sztuk do akwarium 112 litrowego , w niedługim czasie widać było efekty. Teraz po namnożeniu się młodych , zatoczków nie mam wcale :)


Na zdjęciu poniżej widać właśnie jak się zakopuje w celu upolowania czegos do jedzonka :)

Obrazek

Zdjęcia wgrane na nasz serwer . Dżoena
Ostatnio zmieniony 12 paź 2015, 15:56 przez boggi, łącznie zmieniany 4 razy.
Awatar użytkownika
crusta
Posty: 7055
Rejestracja: 01 paź 2009, 20:52
Imię: Konrad
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 12 x 43l - krewetki
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: crusta »

no i teraz dorosłe sztuki...
http://podforak.rzeszow.pl/upload.php?fid=39388

Zarchiwizowano zdjęcie/a na naszym serwerze - zulix
Ostatnio zmieniony 11 paź 2015, 9:11 przez crusta, łącznie zmieniany 1 raz.
Ważne są dni których jeszcze nie znamy....

caridina.pl

[>500l] Krewetkaria - Mój swiat i moja odskocznia
Awatar użytkownika
boggi
Posty: 4230
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:09
Imię: Bogdan
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: boggi »

Tutaj reakcja głodnych Helenek na wpuszczenie Świderków , czekają aż koleś wyjdzie z domu . Od trzech dni siedzą obydwie obok Świderka , widać jedna próbuje wejść , ale muszla jest długa i chyba sobie nie poradzi .

Obrazek

Zarchiwizowano zdjęcie/a na naszym serwerze - zulix
Ostatnio zmieniony 11 paź 2015, 9:12 przez boggi, łącznie zmieniany 1 raz.
-donio-
Posty: 2045
Rejestracja: 19 paź 2009, 18:06
Imię: ...
Lokalizacja: ..
Płeć:

Post autor: -donio- »

Jak odróżnić płeć u Helenek?
Ostatnio zmieniony 25 lis 2009, 17:03 przez -donio-, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
boggi
Posty: 4230
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:09
Imię: Bogdan
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: boggi »

Nie wiem , nie mam pojęcia . Ja tez zastanawiałem się nad tym . Nawet widząc kopulujące się osobniki nie dostrzegałem żadnych różnic.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

-donio- pisze:Jak odróżnić płeć u chelenek?
Ej. chłopaki - ślimaki są obupłciowe. Niestety ślimak sam siebie nie zapyli bo ma gdzie indziej "przyrządy" stąd zapylają się krzyżowo. Równocześnie 2 ślimaki zachodzą więc w ciążę :plll:
Ostatnio zmieniony 15 lis 2009, 19:40 przez zulix, łącznie zmieniany 1 raz.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
crusta
Posty: 7055
Rejestracja: 01 paź 2009, 20:52
Imię: Konrad
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 12 x 43l - krewetki
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: crusta »

Nie wiem już gdzie ale zdaje się że u helenek nie jest tak że są obupłciowe, a co do kopulacji także nie zauważyłem różnic
Ważne są dni których jeszcze nie znamy....

caridina.pl

[>500l] Krewetkaria - Mój swiat i moja odskocznia
Awatar użytkownika
boggi
Posty: 4230
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:09
Imię: Bogdan
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: boggi »

I stało się 3 dni trwała okupacja świderka , aż w końcu została muszla. W dużym akwa poszło to znacznie prędzej. Ale tutaj miałem doskonały podgląd sytuacji i podejście z aparatem :)
Awatar użytkownika
justfilied233
Posty: 4989
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:39
Imię: Dominik
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Akwarium: 160l,126l,45l
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: justfilied233 »

biedny świderek 3 dni w stresie siedział :(
Tylko żywe zioło :D
Awatar użytkownika
Pientah
Posty: 234
Rejestracja: 19 paź 2009, 17:56
Imię: Jakub
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 12L
Płeć:
Wiek: 27
Kontakt:

Post autor: Pientah »

przecodze do rzeczy ;p podam twoje helenki do sądu !! zabiły biendego świdraka ;/ ale co tam .. świderków jest miliony :P moje 2 helenki w 112 tylko śpią w tych samych miejscach .. a zatoczki sie mnoza jak chol**a .. :p ale cóz..
Obrazek
Awatar użytkownika
boggi
Posty: 4230
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:09
Imię: Bogdan
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: boggi »

A to dziwne , bo ja miałem 3 heleny i poradziły sobie doskonale. Teraz mam więcej i pewnie będzie jeszcze więcej .
A ze Świderkami - no cóż łańcuch pokarmowy
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

A na końcu i tak wszystkich zjedzą robale :(

Ja miałem 2 helenki i wykończyły 90% zatoczków w ciągu kwartału. Pojechałem na wczasy, akwarium zarosło i pojawiły się setki zatoczków (nie mam pojęcia jak to możliwe). Wyczyściłem akwa i po miesiącu zatoczków już nie było - pomogły helenki. Nie wiem, czy wynika to z tego, że helenki nie lubią za bardzo łazić po roślinach, czy co? U mnie większość czasu spędzają na podłożu i ściankach.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
-donio-
Posty: 2045
Rejestracja: 19 paź 2009, 18:06
Imię: ...
Lokalizacja: ..
Płeć:

Post autor: -donio- »

Jeszcze nigdy nie widziałem żeby moja helenka wspinała się na rośliny, pewnie dlatego że jest za ciężka. :roll:

Czy helenka może ubić ampularie gdy w okół jest pełno zatoczków?

Poprawiłem z "chelenka". Nie rób "byków" - MirosławB
Ostatnio zmieniony 20 lis 2009, 16:01 przez -donio-, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
justfilied233
Posty: 4989
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:39
Imię: Dominik
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Akwarium: 160l,126l,45l
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: justfilied233 »

Pientah pisze:A ze Świderkami - no cóż łańcuch pokarmowy
wszystko spoko ale one go psychicznie wykończyły! na to są paragrafy :P xD
Tylko żywe zioło :D
Awatar użytkownika
Pientah
Posty: 234
Rejestracja: 19 paź 2009, 17:56
Imię: Jakub
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 12L
Płeć:
Wiek: 27
Kontakt:

Post autor: Pientah »

Dorzuce wam tutaj jeszcze swój opis, który skonstruowałem .. aż oczka bolą :P Może się komuś przyda. Proszę także Boggiego o przeniesienie tego całego tematu do bazy gatunków, ponieważ nie jest to baza tylko dla krewetek :P

Helena to piękny, aktywny i żarłoczny ślimak. Zjada m. in. Zatoczki ( najgorsze slimaki jakie można spotkać w akwarium), i reszte innych ślimaków nie zdołających się obronić. Nie pogardzi także tabletkami dla ryb dennych lub pokarmem dla ryb, który spada na dno. Hodowcy kupują go, aby pozbyć się j.w wymienionych Zatoczków lub plag innych ślimaków. Ślimorek ma pięną stożkową jasnobeżową muszlę w brązowe lub czarne paski, choć są Helenki, które mają jeden kolor muszli np: jasnożółty lub czarny. Jest nawet spory :P ma od 15mm do 18mm długości. Helena ma 2 trąbki:
- Większa służy do oddychania, i rozpoznawania terenu po przez zapach
- Mniejsza do zdobywania pożywienia.
Nie wymaga zbyt dobrych warunków. 1 ślimak potrzebuje ok. 10l akwarium, lecz aby zwalczyć zatoczki hodowcy używają po kilka ślimaczków np: w kilku-litrowym nano akwarium.
Anentome Helena najlepiej czuje się w średnio twardej lub w twardej wodzie, lecz wytrzymuje też niską twardość.Temperatura do życia Helki to od 22 do 30 stopni, lecz najchętniej rozmnaża się w temperaturze około 25 stopni. Ślimak jest rozdzielnopłciowy, choć niektórzy twierdzą, że jest obojnakiem, ponieważ ślimak nie potrafi się sam zapłodnić i potrzebuje do tego drugiego ślimaka. Ślimak jakiś czas po kopulacji składa jaja. Jajo jest przeźroczyste i łatwo go zobaczyć, bo ma w środku żółtko :P. Po kilku tygodniach ( najczęściej jest to od 3 do 5 nie raz 7) wykluwa się malutki ślimak. Helenka świetnie czuje się w każdym zbiorniku, ale najlepiej w krewetkariach, ponieważ nie występują tam ciekawskie ryby, które denerwują Helenke. Jeżeli nie widzisz swojej ulubienicy w akwarium, to znaczy, że ukryła się pod żwirem.

Film znaleziony w internecie pt: jak wygląda konsumpcja Heleny:
http://www.myvideo.de/watch/3906209/Rau ... gt_PHS_aus

A tutaj kilka ślicznych fotek :P

Obrazek- śliczna Hela :P
Link ze strony: http://vijvercenter.nasty-jump.be

<Usunięto przeterminowanego linka - zulix> - jajo od polskiej kury :P
Link ze strony: http://www.stopactionphoto.ne

Zdjęcie wgrane na nasz serwer. Dżoena
Przesunąłem cały wątek - boggi
Ostatnio zmieniony 15 paź 2015, 17:35 przez Pientah, łącznie zmieniany 3 razy.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Opisy gatunków”