Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

DIY.... Czyli diody LED do standardowej pokrywy.

Wszystko co potraficie zrobić sami, aby odciążyć budżet. Pomysły, rysunki, fotorelacje...

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
leszcz25
Posty: 629
Rejestracja: 10 paź 2009, 13:53
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Szczepanów
Akwarium: 300, 27, 27
Płeć:
Wiek: 43
Kontakt:

DIY.... Czyli diody LED do standardowej pokrywy.

Post autor: leszcz25 »

Kolejne akwarium i kolejna przeróbka standardowej pokrywy w szkiełku 30l. brutto
Tym razem idąc na przeciw wszelkim wynalazkom postanowiłem do rozbudowy standardowego oświetlenia użyć panelu LED, który składa się z 48 diod x0.1w. każda.
Do tego celu zakupiłem Halogen Ledowy:


Po rozmontowaniu na części pierwsze zakupionego halogenu wyciąłem pierścień. Wziąłem pod uwagę fakt, że lustro wody będzie dość wysoko. Doliczyłem też wnętrzności halogenu (czyli panel wraz z transformatorem)
Obrazek

Po wycięciu ramki mogłem ustalić gdzie wyciąć, dopasować i przykręcić pokrywę za pomocą aluminiowych blaszek. Minusem tej przeróbki jest fakt, że byłem zmuszony zaślepić otwór do karmienia ponieważ panel jest dość szeroki i przysłania to miejsce.

Obrazek

Kiedy wszystko zostało docięte całość od środka okleiłem silikonem (pamiętajmy o tym, że diody LED bardzo nie lubią wilgoci ich zawilgocenie powoduje zniszczenie układów scalonych!) Dlatego też trzeba wszystko uszczelnić z bardzo dużą dokładnością i odczekać aż silikon w 100% wyschnie !
Obrazek
Kiedy silikon wysechł można było zamontować i podłączyć panel wraz ze szkłem ochraniającym.
Obrazek

Chwila prawdy i okazuje się, że w jakiś sposób uszkodziłem jedną diodę :x
Obrazek

Tutaj pokrywa już na swoim miejscu. Widać, że jeszcze nie wykończona z zewnątrz, ale nie mogłem się powstrzymać od przetestowania oświetlenia.
Obrazek

Na dzisiaj to już koniec przeróbek, ale jeszcze pozostaje kwestia wykończenia, którą wrzucę po ukończeniu całości.

Dziękuje za odwiedzenie wątku, mam nadzieję, że może to kiedyś kogoś zainspiruje do samodzielnej ingerencji w oświetlenie akwarium.

Zarchiwizowano zdjęcie/a na serwerze forum - SDD
Ostatnio zmieniony 16 paź 2015, 10:00 przez leszcz25, łącznie zmieniany 2 razy.
Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !
I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.


Pozdrawiam
Andrzej L.
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Mam pytanie o cenę takiego halogenu :)
Awatar użytkownika
leszcz25
Posty: 629
Rejestracja: 10 paź 2009, 13:53
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Szczepanów
Akwarium: 300, 27, 27
Płeć:
Wiek: 43
Kontakt:

Post autor: leszcz25 »

Na allegro widziałem bardzo podobny za 90zł. ...// Ja dorwałem za 28zł. :D
Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !
I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.


Pozdrawiam
Andrzej L.
Awatar użytkownika
dnolek
Posty: 585
Rejestracja: 27 lis 2009, 18:05
Imię: Norbert
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 240,180, 60, 40
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Post autor: dnolek »

Licząc te Diody to tam mozna sie doliczyc okolo 45 na okragło powiem 50 diod, Fakt tego iż wszystko ciągnie 5W to naprawde dość istotna różnica nawet z neonówka przykladowo 8 W lub 18 W. Oszczędność jest niewątpliwie duża, pytanie jest jednak jak dobrze te diody oddają swiatło innymi słowy jak dobre to jest swiatło w porównaniu do neonów.

koło Dąbrowskiego widzialem Ledy białe po 3zł brutto, ten halogen napewno na Allegro jest duzo tańszy niż takie kupowanie ledów na wlasna rekę :P

w dalszej perspektywie czasu jednak napewno taniej wyjdzie kupienie droższych ledów niz neonów, ale ? jak pisalem wyzej co z kims kto chce wiekszy baniak tak oświetlac :)

Ale wracając do tematu :)
Ładny mini baniaczek i pomysl oraz wykonanie na 5 :)
R.E.D.
Posty: 3
Rejestracja: 02 sty 2010, 21:41
Imię: redzik
Lokalizacja: silesia

Post autor: R.E.D. »

swieca 44 diody dokladnie ;) ale rowniez bylbym wdzieczny za jakies przynajmniej slowne porownanie do poprzedniego zrodla swiatla
Awatar użytkownika
leszcz25
Posty: 629
Rejestracja: 10 paź 2009, 13:53
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Szczepanów
Akwarium: 300, 27, 27
Płeć:
Wiek: 43
Kontakt:

Post autor: leszcz25 »

dnolek pisze:Oszczędność jest niewątpliwie duża, pytanie jest jednak jak dobrze te diody oddają swiatło innymi słowy jak dobre to jest swiatło w porównaniu do neonów.
Czas pokaże, z założenia ma to być krewetkarium z mchami, tak więc jakieś specjalne osiągi mnie nie interesują.
Zwłaszcza, że akwarium będzie symbolicznie nawożone tylko wybranymi pierwiastkami.
Oczywiście zdam wszelkie relacje z użytkowania akwarium na Ledach ;)
dnolek pisze:Ale wracając do tematu :)
Ładny mini baniaczek i pomysl oraz wykonanie na 5
Dziękuję bardzo :>
Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !
I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.


Pozdrawiam
Andrzej L.
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

leszcz25 a nie zastanawiałeś się nad zastosowaniem takich diod http://www.allegromat.pl/aukcja45710 zamiast zwykłych LED ?
nie daj się zwieść pozorom http://www.youtube.com/watch?v=iTEi_PlFEWU/
Awatar użytkownika
leszcz25
Posty: 629
Rejestracja: 10 paź 2009, 13:53
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Szczepanów
Akwarium: 300, 27, 27
Płeć:
Wiek: 43
Kontakt:

Post autor: leszcz25 »

comatose pisze:leszcz25 a nie zastanawiałeś się nad zastosowaniem takich diod http://www.allegromat.pl/aukcja45710 zamiast zwykłych LED ?
Owszem są o wiele lepsze ale i relatywnie droższe po prostu mnie nie stać na takie diody....
Nie zapominajcie, że to nowy baniak więc muszę skompletować cały osprzęt do niego, a to spore koszta jak na moja kieszeń. :idea:
R.E.D. pisze:swieca 44 diody dokladnie ;) ale rowniez bylbym wdzieczny za jakies przynajmniej slowne porownanie do poprzedniego zrodla swiatla
Standardowe oświetlenie w takich pokrywach to jedna 25 watowa żarówka świecowa, więc co tutaj porównywać ;)
Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !
I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.


Pozdrawiam
Andrzej L.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam ”