Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Marnieją korale

Czyli co dolega naszym "solniczkowym" podopiecznym i jak z tym walczyć.

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Marnieją korale

Post autor: Dżoena »

Od wczoraj zaczęły mi marnieć korale, najbardziej xenia ( zmniejszyła się o połowę ale polipuje).Klyxum simplex wygląda, jakby zwiędły... Reszta w normie.
Zrobiłam testy jakie miałam, a oto wyniki:
Ca- 330
Mg- 1100
NO3- 0
Po4- 0
Ph ok. 8 ( niestety nie wiem dokłanie, ponieważ skalę mam tylko do 7,6)
KH7 7
Poziom zasolenia ze względu na ospę zmniejszony do 1,018
Temperatura 27 st
Co jest nie halo?
Zenonzlasu

Post autor: Zenonzlasu »

Może za niskie zasolenie, albo za wysoka temperatura - trudno wyczaić.
Jak chcesz, to sobie przyjedź po jakiegoś sarkopytona, one przeżyją wybuch nuklearny :)
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

Krzysiu- przyjadę :) Daj znać tylko kiedy Ci pasuje. Pogadamy o zasoleniu i innych takich tam...
Zenonzlasu

Post autor: Zenonzlasu »

OK. Jutro wieczorem?
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

Krzysiu, poszło pw :)
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Dodałaś FMC? jeśli tak, to przez to. Jeśli nie, to może być przez niższe zasolenie, ale nie powinno - ja miałem raz tak niskie i było ok.

Temperatura też nie koniecznie - korale przy temp 28 stopni nie otwierają w pełni polipów, ale "nie więdną"

Także napisz, czy dałaś FMC

Pozdrawiam
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

Awatar użytkownika
k0k0z
Mecenas
Posty: 1007
Rejestracja: 18 lut 2010, 5:19
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: k0k0z »

Zenonzlasu pisze:Jak chcesz, to sobie przyjedź po jakiegoś sarkopytona, one przeżyją wybuch nuklearny :)
A tu mnie zaciekawiles, mam sarco ktore odkad zaczalem walke z plagami calkowicie sie zamknelo i nie wypuszcza polipow. Dopiero dzis (po ok 4 tygodniach) zrzucil skore i wypuscil poiliy na jakies 1mm, wielka szkoda bylo by mi go stracic bo mial cudowne jasno zielone polipy na ok 1cm albo lepiej. Co ciekawe caly czas widze ze koral zyje bo sie sklada i rozklada (reaguje na oswietlenie). Macie jakies pomysly co moze mu dolegac, pozostale korale zachowuja sie normalnie inne sarco tez zachowuja sie normalnie.
Obrazek
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

u mnie przy podaniu FMC nie zauważyłem żadnych negatywnych reakcji u korali, a mniejsze pompowanie korali spowodowane może być faktycznie obniżeniem wartości zasolenia. Zauważyłem np, że korale lepiej się czują w wyższym zasoleniu nawet 1,025-026, no ale wtedy niestety nie jest to dobre dla ryb :/
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

No i problem idzie dalej :(
Od czasu założenia tematu nic się nie zmieniło, ale też i nie pogarszało. Do wczoraj. Xenia zaczęła marnieć w oczach i wydaje się, że niedługo się zacznie rozpuszczać :(
Sarco nie rozwinęły się do tej pory ( mam je już ok. 2 tygodnie). Reszta- powiedzmy, że ok.
Wyłączyłam na ok. 4 dni odpieniacz, po dyskusji z jednym z forumowiczów na temat tego, że to może pomóc. Nie pomogło.
Parametry:
KH-7
NO3-10
Ca -340
Mg- 1300
Zasolenie w normie, czyli 1,020

Wapń od wczoraj podnoszę ( wyniki testów są wczorajsze). Zobaczymy, jaka będzie zmiana po podniesieniu parametrów)
event
Posty: 20
Rejestracja: 14 gru 2010, 17:40
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Nowy Sącz
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: event »

po pierwsze podnieś zasolenie do 1,024 i wtedy zrób testy z podniesieniem Ca poczekaj no i zrób podmianę bo NO3 10 to trochę dużo a odpieniacza nie wyłanczaj bo on nie jest tylko od pienienia ale i od dostarczania tlenu do wody a co z tym idzie podnosi ph w wodzie ,ile masz PO4?
powodzenia
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Dżoena słuchaj event'a bo to specjalista wysokiej klasy :) Ja mam do jego wiedzy duży szacunek :)
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
event
Posty: 20
Rejestracja: 14 gru 2010, 17:40
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Nowy Sącz
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: event »

trochę przesadziłeś Łukasz
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

PO4 to wynik 0,05
Odpieniacz chodzi od wczoraj- zdecydowałam się go włączyć, bo stwierdziłam, że właśnie po wyłączeniu jego xenia ponownie zmalała.
Zasolenie też podniosłam do takiego, o jakim piszecie ( przy okazji podmiany- tylko nie wiem, czy na ok. 180 l podmiana 15 l to nie za mało ( walczę z glonami :/ ))
Zrobię testy jeszcze raz dzisiaj wieczorem. No i może kolejne 15 l wody podmienić? Poprzednia podmiana to chyba trochę za mało ( każdy radzi inaczej :P )
event, poziom Ca już podniosłam :oops: (zanim napisałeś posta). Jakie mogą być tego konsekwencje?
event
Posty: 20
Rejestracja: 14 gru 2010, 17:40
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Nowy Sącz
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: event »

bardzo ważny jest stosunek Mg do Ca czyli 3:1 przykładowo 1290 Mg 430 Ca dużo akwarystów popełnia ten błąd i podnosi jedno albo drugie to jak chleb z masłem za dużo źle za mało jeszcze gorzej do tego jeszcze jest prosty wzór na obliczenie kh dodaj sume wartości Mg + Ca i podziel przez 265 i wyjdzie ci wartość jaką powinnaś mieć kh .
zasolenie 1,024-1,026
temp.24-27C
PO4 powinno być 0,01-0,08
NO3 2-5
NO2 0
to najważniejsze ,jak takie parametry uzyskasz to jak je zachowasz przez 2 miesiące to glony same znikną ,oczywiście jeszcze istotne jest światło .
To teoria według specjalistów wysokiej klasy (nie moja) ja ją tylko staram się stosować.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Choroby i zgony w akwarium morskim”