Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Zwartka (Kryptokoryna) Nevilli

Cryptocoryne Nevilli

To co wynika z naszych doświadczeń względem konkretnych gatunków roślin

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Zwartka (Kryptokoryna) Nevilli

Post autor: zulix »

W skrócie
Wysokość rośliny w zbiorniku: 6-15 cm
Temperatura: 20 - 28
Wymagane oświetlenie: średnie i duże
pH: "w zakresie akwariowym"
Twardość wody: "w zakresie akwariowym"
Nawożenie: nie wymagane
CO2: nie wymagane
Podłoże: żyzne, ale "dycha" i na zamulonym czystym żwirku
Szybkość wzrostu: mała
Trudność uprawy: mała

Pełny opis
Chyba jedna z najmniejszych zwartek.

Zasłużona sława zwartek jako niewymagających roślin i tu się sprawdza. Udaje się praktycznie na każdym podłożu (byle żyznym, choćby zamulonym) i w każdej wodzie. Z uwagi na małe wymiary ma kłopot z dostępem do światła więc wskazane jest nieco lepsze światło niż inne zwartki więc proponuję tu aż tak bardzo nie oszczędzać.

Tworzy formę nawodną (emersyjną, błotną) i podwodną (submersyjną). W nowo założonym akwarium z płukanym żwirku rośnie bardzo wolno i może nawet zamierać (miałem to z poprzednim koszyczkiem) aż do chwili, gdy żwirek ulegnie zamuleniu (jest to tzw. roślina "starego akwarium").
Rośliny w akwariach rozmnaża się za pomocą rozłogów.

Problemy:
Jak większość zwartek potrafi chorować przy gwałtownej zmianie parametrów wody na chorobę zwartek. Potrzebuje nieco więcej światła niż większość zwartek. W kiepskich warunkach (jak u mnie) rośnie baaardzo wolno.

Galeria:
Emers ze sklepu...
Obrazek

zdjęcie tego samego "koszyczka" z akwarium roślinnego LT po upływie pół roku (0,4 W/l, podłoże "żwir na ziemi" i tyle).
Obrazek
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Baza roślin”