Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Przerobienie ramki na pokrywę

Wszystko co potraficie zrobić sami, aby odciążyć budżet. Pomysły, rysunki, fotorelacje...

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
krzysiekb4
Posty: 2672
Rejestracja: 11 paź 2009, 22:08
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 37

Przerobienie ramki na pokrywę

Post autor: krzysiekb4 »

Potrzeba mi rady jakiegoś fachowca w związku z planami zrobienia pokrywy. Aktualnie z akwarium 300 l dostałem taką ramkę metalową, która przykrywa akwarium (można z niej zrobić korpus boczny i podstawę pokrywy na akwarium.
Problem polega na tym że zastanawiam się jak przymocować do niej górną część (tj. taflę ze spienionego PCV).
1. Czy uciąć np. 5 - 10 cm tą taflę i ten kawałek przykręcić na wkrętach do ramki i do niego dopiero na zawiasach umocować właściwą część pokrywy.(Jak szerokie pasek zrobić, świetlówki mają być na części ruchomej raczej).
2. Czy jakoś pokombinować i przymocować całość tafli pokrywy bezpośrednio do tej ramki.

Nie wiem czy wystarczająco obrazowo to przedstawiłem więc dodaję obrazek

Obrazek

Grubość tafli z PVC planuję na 1 cm (aktualnie mam 0.5 cm i jest trochę niestabilna przy rozmiarach 50 x 120, a lepiej chyba kupić nową niż bawić się w wzmacnianie tamtej ) Do niej oczywiście będzie przykręcone oświetlenie 4x 39 W. Sateczniki mam zamiar umieścić w szafce pod akwarium.

Aczkolwiek pierwszy sposób wydaje się rozsądny tylko trzeba pomyśleć jak ze stabilnością tej całości.
Jak ktoś ma jeszcze jakieś inne pomysły to dawać :)

Ramka którą mam obecnie jest firmy AquaBoro
Awatar użytkownika
kusay
Posty: 758
Rejestracja: 13 gru 2009, 19:08
Imię: Mirek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 112l
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: kusay »

jakbyś mógł to wgraj zdjęcie tej ramki na akwarium bo jakoś ogarnąć tego w wyobraźni nie mogę heh :D
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Jakby co to na 300 litrów to waćpan zakładaj 4x54W a nie 39W. Chyba, że czarne wody zakładasz :roll:

A co do pokrywy - czemu chcesz szpecić OptiWhite pokrywą :> ze względu na parowanie wody czy jak?:>
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

krzysiekb4, widzałeś jak jest u mnie. Moim zdanie tak jest najlepiej, czyli w przypadku Twoich opisów jest to opcja 1. podzielenie wieka i wstawienie jego części na stałe bardzo korzystnie wpływa na stabilność pokrywy. Mniej się wygina i wogóle jest lepiej. Sam tak mam i tak polecam.
Ostatnio zmieniony 23 lut 2012, 11:42 przez Mirro, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 3831
Rejestracja: 29 mar 2010, 5:42
Imię: Darek
Lokalizacja: Okolice-Rzeszów
Akwarium: 200 Już zalane ,50
Płeć:

Post autor: Darek »

Jeżeli PCV będzie kręcone do stalowego obramowania to ja bym polecał pierwszy rysunek. Pokrywa będzie dzielona i unosząc ją do góry będzie lżejsza i druga zaleta - jak akwarium będzie stało blisko ściany to będziesz miał łatwiej ją otwierać co po całkowitym otwarciu ciężar przeniesie na tył zbiornika i nie pozwoli się jej zamknąć-trzasnąć ;)
Pozdrawiam Darek :)
Awatar użytkownika
krzysiekb4
Posty: 2672
Rejestracja: 11 paź 2009, 22:08
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: krzysiekb4 »

cherry_ukasz pisze:Jakby co to na 300 litrów to waćpan zakładaj 4x54W a nie 39W. Chyba, że czarne wody zakładasz :roll:
Ja to już obliczyłem i chce mieć jakieś 0,5 W/l czyli mniej więcej tak wychodzi. Zastanawiałem się nad 3x54 ale to już wyjdzie więcej (bo odliczając podłoże już 300 litrów niema :)

Proste obliczenia:
4x39 = 156 W
3x54= 162 W

W sumie różnica niewielka ale chyba lepiej mi doświetlą całe akwarium 4 razy świetlówka 39 W (układana naprzemiennie) niż 3x 54 W. Do tego myślę nad wyklejeniem PCV od wewnątrz folią odblaskową (taką jak ma bandziorka) )

cherry_ukasz pisze:A co do pokrywy - czemu chcesz szpecić OptiWhite pokrywą :> ze względu na parowanie wody czy jak?:>
Hmmm ... tak jakoś nie myślałem o innym rozwiązaniu bo nie chce kupować specjalnej belki za nie wiadomo jakie pieniądze a na HQI za bardzo miejsca nie mam bo akwarium stoi w salonie i by to trochę szpeciło moim zdaniem. Ta ramka co jest teraz ogólnie bardzo ładnie się komponuje z całością.

kusay pisze:jakbyś mógł to wgraj zdjęcie tej ramki na akwarium bo jakoś ogarnąć tego w wyobraźni nie mogę heh :D
Ramka wygląda tak :

Obrazek

Obrazek

Jak macie jakieś inne pomysły co do zmian (wartości oświetlenia czy czegoś innego to jestem otwarty na propozycje )
Awatar użytkownika
SDD
Administracja
Posty: 3001
Rejestracja: 21 lis 2009, 12:23
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Sędziszów Małopolski
Akwarium: Ogólne w LT
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: SDD »

Chyba do dzielonego będzie lepiej zawiasy przymocować, tak żeby nie wyszła szpara. Zawiasy dać coś podobnego do tych: http://www.allegromat.pl/aukcja86781 tylko deczko mniejsze. Będą dobrze przylegały. Zamocowanie widzę tak:
Obrazek
(Wiem, moje zdolności artystyczne są wspaniałe xD) Dopasujesz idealnie jeden do drugiego kawałki, a przy otwieraniu do góry nie będzie problemu z zahaczaniem.
Tylko ZERO tolerancji pozwala na funkcjonowanie forum, zgłaszaj przyciskiem Obrazek posty łamiące regulamin!

I'm not crazy, my reality is just different than yours...
Awatar użytkownika
kusay
Posty: 758
Rejestracja: 13 gru 2009, 19:08
Imię: Mirek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 112l
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: kusay »

coś w ten deseń jak SDD pisze, pół na pół zrobić pokrywę, będzie się lepiej trzymać i dostęp też raczej bezproblemowy będzie
Awatar użytkownika
krzysiekb4
Posty: 2672
Rejestracja: 11 paź 2009, 22:08
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: krzysiekb4 »

kusay pisze:pół na pół zrobić pokrywę
Pół na pół ? Czy nie lepiej ten kawałek zostawić np. 10 cm (pod nim brak świetlówki) i potem wszystkie świetlówki zamocować na części ruchomej (40 cm) ?
Awatar użytkownika
kusay
Posty: 758
Rejestracja: 13 gru 2009, 19:08
Imię: Mirek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 112l
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: kusay »

to już zależy jak chcesz oświetlenie zamontować, jeżeli oświetlenie będzie dość sztywną konstrukcją to lepiej będzie jak na jednej części będą, jeżeli jakiś luz będzie w "kabelkach" to mogłoby to być w części ruchomej i nie ruchomej, ale ja tam jestem zwolennikiem "dyndających" pokryw więc mało wiem z praktyki, może jednak miałbyś jakoś powiesić pokrywę ?
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

ja mam pokrywę mocowaną bezpośrednio do ramki i minusów nie widzę :) no może z wyjątkiem tego, że nie mam dziury do karmienia ryb i przy sypaniu żarełka muszę całą pokrywę uchylać, akwarium nie jest bezpośrednio przystawione do ściany (z tyłu jest sklejone pudełko ze spienionego na statecznik) więc i nie ma problemu ze spadającą pokrywą

możesz jeszcze zrobić "belkę" przy odkrytym by Łoren z rynien, jeżeli będą umieszczone poniżej ramki to praktycznie ich nie widać, a żeby nieco poprawić ich estetykę można je obkleić odpowiednim kolorem
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 3831
Rejestracja: 29 mar 2010, 5:42
Imię: Darek
Lokalizacja: Okolice-Rzeszów
Akwarium: 200 Już zalane ,50
Płeć:

Post autor: Darek »

Podziel sobie tak abyś mógł swobodnie przy otwartej pokrywie robić porządeczek na dnie zbiornika ;)
Pozdrawiam Darek :)
uchal
Posty: 37
Rejestracja: 20 paź 2011, 12:24
Imię: Michał
Lokalizacja: Jasło
Akwarium: 180l ogólniak
Płeć:
Wiek: 40
Kontakt:

Post autor: uchal »

Ja sam robiłem pokrywę i miałem z pcv ale się gięła za bardzo i wymieniłem na alu i mam 2 części jeną na 10 cm i reszta ruchoma! Łatwy dostęp to duzy plus! ogólnie polecam góre z alu , jest drożej ale polerke zrobisz i masz odbyśnik jakich mało :)
Maniek1111
Posty: 6
Rejestracja: 08 lis 2011, 23:28
Imię: Daniel
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Płeć:

Post autor: Maniek1111 »

Dzieki za rady, przydało się
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam ”