Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Akwarium w szkole

Opisujemy tutaj nasze osiągnięcia dotyczące popularyzowania akwarystyki w społeczeństwie. Zamieszczone są tu dyskusje i sprawozdania z akcji popularyzowania akwarystyki w szkołach i innych placówkach o charakterze społecznościowym.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
justfilied233
Posty: 4989
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:39
Imię: Dominik
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Akwarium: 160l,126l,45l
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: justfilied233 »

Pomysł dobry, ale od razu powiem, że jeżeli chodzi o samo doradztwo to nie ma się co nastawiać na zbiorniki z roślinami ;) tylko BW lub malawi, tanga, bo już widzę jak ktoś tam w szkole leje nawozy i przycina roślinki co 2 tyg ;) wiem o tym z autopsji. Inna sprawa jest w tedy gdyby się udało zrobić tak jak Bartosss mówi, że on się zbiornikiem chce zająć.

Osobiście zajmuję się,( a raczej zajmowałem, bo teraz od czasu do czasu tylko doglądam co się tam dzieje) zbiornikiem w moim byłym gimnazjum, jednak jest to zbiornik w pokoju dyrektora, więc sytuacja trochę inna niż ze zbiornikiem dla dzieci.

Ostatnia sprawa, dzieciom nie ma się co dziwić, one jak to Crusta napisał dostają plusika bo kupią rybki. Wg mnie trzeba nie edukować a pałą tłuc nauczycieli biologi, bo jak ja słyszę tekst od wielkiej pani "profesor" biologi, że duża ryba w małym akwarium nie urośnie, i dlatego może spokojnie w nim być to mam ochotę z kijem bejsbolowym na takie spotkania chodzić.
Tylko żywe zioło :D
Awatar użytkownika
krzysiekb4
Posty: 2672
Rejestracja: 11 paź 2009, 22:08
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: krzysiekb4 »

OKO pisze:Ja chodziłem do GM11 na b4, było tam akwa ale prowadzone przez nauczyciela zapaleńca od WF i nauczycielkę od biologi. Z tego co pamiętam to było w dobrym stanie (nie wiem jak jest teraz).
Hehe to za moich czasów (a byłem pierwszym rocznikiem gimnazjum, czyli już z 10 lat temu) ja się tym zbiornikiem też zajmowałem :) A gość od WF'u (nie moge sobie przypomnieć nazwiska ale chyba coś związanego z jakimś zwierzęciem) wtedy hodował paletki wiec znał się na fachu i nam pomagał i doradzał.

Co do pomysłu to uważam że bardzo fajny i wart zrealizowania. U mnie z czasem nie jest najciekawiej więc wspomóc mogę tylko roślinnie ew. może się jeszcze oś wykluje podczas realizacji.
Awatar użytkownika
OKO
Posty: 2180
Rejestracja: 04 sty 2011, 22:32
Imię: Marcin
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: mam
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: OKO »

krzysiekb4, Właśnie obczaiłem plan lekcji nauczycieli w gm11 i tak po nazwiskach przeleciałem. Ten nauczyciel/ zapaleniec ma na nazwisko chyba Baran, ale ręki sobie uciąć nie dam.
Awatar użytkownika
krzysiekb4
Posty: 2672
Rejestracja: 11 paź 2009, 22:08
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: krzysiekb4 »

OKO, Rysiu Baran chyba :D Wiem że tam było dużo nauczycieli WF z nazwiskami jak zwierzęta (Baran, Rak, Lis i chyba jeszcze ktoś). Ale koniec OT :)
Awatar użytkownika
Bartosss
Posty: 1951
Rejestracja: 06 kwie 2010, 12:33
Imię: Bartek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 12x 28,5L
Płeć:

Post autor: Bartosss »

hehe w podstawówce moim wychowawcą był maciej baran :)
Awatar użytkownika
zdzislaw
Posty: 2997
Rejestracja: 21 paź 2010, 17:50
Imię: Zdzisław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: RIO 180
Płeć:
Wiek: 76

Post autor: zdzislaw »

Po dzisiejszych moich rozmowach z dyrektorami Gimnazjum nr 9 i Szkoły Podstawowej nr 27 w Rzeszowie potwierdza się, że są szkoły, które mają akwaria czynne, inne mają sprzęt, ale nie prowadzą zbiornika lub prowadzą fatalnie, a jeszcze inne chciałyby, ale nie wiedzą jak lub brak im sponsora. Jedni dyrektorzy szkół czują się na siłach i sami, przy udziale nauczycieli biologii decydują o akwarium, a inni stawiają „problem” na radzie pedagogicznej.
Jest i trochę ostrożności i niechęci po audycji TVN „Uwaga” (około miesiąc temu) o akwariach i terrariach istniejących w jednej szkole, w której „pogoniono” dyrektora na wniosek organizacji ekologicznej, za niewłaściwie warunki stworzone podopiecznym zwierzętom. Nie oglądałem tej audycji, ale odbiór jej był i taki, że stawiam pytanie czy zamiast pomóc „nie wylano dziecka z kąpielą”.
„Pomagamy szkołom w prowadzeniu akwariów” , taki to tytuł tematu przyszedł mi do głowy. Robota dla adminów? Inicjatora?
Temat powinien być widoczny nawet dla niezalogowanych „gości” na naszym Forum. W temacie powinniśmy pokazać naszą ofertę pomocy, skierowaną do nauczycieli, z tych szkół, w których już są akwaria i do tych, którzy marzą o posiadaniu akwarium, jako pomocy dydaktycznej w szkole a nie posiadają środków lub sponsorów.
Po pierwsze - działy tego tematu powinny dać nauczycielom możliwość zgłoszenia chęci współpracy (zaproszenie, dane kontaktowe tj strona internetowa szkoły, e-mail, osoba reprezentująca).
Po drugie – zbieramy zgłoszenia i odpowiadamy na oczekiwania.
Dzisiaj po moich spotkaniach jest tak: Dyrektor Gimnazjum nr 9 (nim skończyłem się „tłumaczyć”) zdecydował – „Panie Dziedzic, proszę o telefon i będzie Pan z wyznaczonym przeze mnie nauczycielem prowadził kółko akwarystyczne” . W szkole Podstawowej nr 27 Dyrektor oświadczyła –„ Zgłoszę temat radzie pedagogicznej i skontaktujemy się z Panem”.
Jutro mam zamiar być w Gimnazjum nr 6.
Wniosek na dziś – trzeba skoordynować nasze wizyty w szkołach, abyśmy nie „deptali sobie po piętach” i nie nękali Dyrektorów nakładającymi się naszymi wizytami.

Z wyrazami szacunku
P.S. Wierzę, że temat będziemy kontynuować
Awatar użytkownika
crusta
Posty: 7055
Rejestracja: 01 paź 2009, 20:52
Imię: Konrad
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 12 x 43l - krewetki
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: crusta »

Zdzisławie, no kto jak nie ty mógł to lepiej załatwić, myślę że inicjatywa podforaków będzie bardzo pomocna i wierze w to że będzie z czasem dostarczać nam nowych forumowiczów zarażonych akwarystyką.
Ważne są dni których jeszcze nie znamy....

caridina.pl

[>500l] Krewetkaria - Mój swiat i moja odskocznia
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

zdzislaw a jakieś konkrety padły w tych rozmowach? W jakiej formia takie kółko będzie działać - godziny, częstotliwość spotkań, jaka konkretnie Twoja funkcja by była?
nie daj się zwieść pozorom http://www.youtube.com/watch?v=iTEi_PlFEWU/
Awatar użytkownika
zdzislaw
Posty: 2997
Rejestracja: 21 paź 2010, 17:50
Imię: Zdzisław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: RIO 180
Płeć:
Wiek: 76

Post autor: zdzislaw »

crusta pisze:będzie z czasem dostarczać nam nowych forumowiczów zarażonych akwarystyką
Też mam taką nadzieję i wiarę :)
comatose, W Gimnazjum rozmowa była krótka - decyzja i już. Reszta konkretów będzie ustalana już roboczo z nauczycielami. Mój udział pewnie będzie taki na jaki sobie zasłużę - albo będę przydatny uczniom i akceptowalny albo out. Kółka zainteresowań są dobrowolne dla uczniów i po godzinach pracy szkoły. Zobaczę -- napiszę.
W Szkole Podstawowej? Rada pedagogiczna - to duże zbiorowe ciało, myślę że nawet za duze do rozstrzygania o akwarium. Ale mam jeszcze nadzieję - tylko.

Pozzdrawiam
Łoren
Posty: 2110
Rejestracja: 16 lis 2009, 14:24
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów -Krasne
Akwarium: 50L 500l start
Płeć:
Wiek: 53
Kontakt:

Post autor: Łoren »

zdzislaw pisze:„Pomagamy szkołom w prowadzeniu akwariów” , taki to tytuł tematu przyszedł mi do głowy. Robota dla adminów? Inicjatora?
Temat powinien być widoczny nawet dla niezalogowanych „gości” na naszym Forum. W temacie powinniśmy pokazać naszą ofertę pomocy, skierowaną do nauczycieli, z tych szkół, w których już są akwaria i do tych, którzy marzą o posiadaniu akwarium, jako pomocy dydaktycznej w szkole a nie posiadają środków lub sponsorów.
Po pierwsze - działy tego tematu powinny dać nauczycielom możliwość zgłoszenia chęci współpracy (zaproszenie, dane kontaktowe tj strona internetowa szkoły, e-mail, osoba reprezentująca).
Po drugie – zbieramy zgłoszenia i odpowiadamy na oczekiwania.
Tu pełna zgoda z tym co napisał Zdzisław i tak jak wcześniej pisałem - zacząć należy od akcji informacyjnej, że na naszym forum można taką pomoc uzyskać. Tak zwane "ciało pedagogiczne" na wyższych stanowiskach (dyrekcja) bywa normalne ale sa też pojedyncze egzemplarze typowego "betonu" i z nimi najprawdopodobniej współpracy nie da się nawiązać - w takich przypadkach pojąłbym próby dotarcia do nauczycieli biologii i z nimi próbować cokolwiek uwalczyć , byc może inicjatywa oddolna skierowana do dyrekcji od nauczyciela byłaby skuteczniejsza w niektórych przypadkach.
Aż mnie skręca żeby pomóc w tym temacie ale jestem teraz tak obłożony robotą że czas na przeglądanie forum znajduję zazwyczaj tylko wczesnym rankiem....
Łoren akwarystyka to choroba postępująca:)
Awatar użytkownika
zdzislaw
Posty: 2997
Rejestracja: 21 paź 2010, 17:50
Imię: Zdzisław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: RIO 180
Płeć:
Wiek: 76

Post autor: zdzislaw »

Na razie „Akwarium w szkole” próbuje „ćwiczyć” w Gimnazjum nr 9 w Rzeszowie. We wtorek, 20 września zaproszony przez panią Chmiel umówiliśmy się, że spotkanie będzie mieć charakter otwarty dla chętnych uczniów – jedna z klas I. + kółko przyrodnicze. Spróbuję zrobić prezentację a potem dyskusję z młodzieżą. Technicznie wnuk przygotował prezentację nieźle i 22.09 poszedłem do szkoły. Młodzieży było sporo – pełna sala 200. Chyba skupiłem jakoś uwagę, bo Pani tylko raz delikatnie jednej uczestniczce zwróciła uwagę. Ja pokazałem trochę nas na naszym forum – adres strony był wypisany na tablicy – trochę obrazków z naszych akwariów roślinnych, krewtkariów, biotopowych i morskich. Obok kilku moich zdjęć dwóch zbiorników, nie pytając o zgodę - pokazałem w prezentacji zdjęcia zbiorników kolegów Artur____, Bartoss i leszcz25 - przepraszam autorów, ale takie ładne były te Wasze foty i merytorycznie pasowały mi do prezentowanych treści. Było trochę o wyborze akwarium, o ich typach, relacjach miedzy fauną a florą, o wodzie i dbałości o jej właściwości fizyko-chemiczne i biologiczne oraz o zdrowym karmieniu zwierząt i roślin. Pozwoliłem sobie w posumowaniu stwierdzić że akwarystyka to nie koniecznie obciach, że wypełnianie świadome obowiązków wobec podopiecznych w akwarium to pouczające hobby. Zgodziliśmy się, że po wiedzę nie idziemy do sklepu, a na forum, że nie kupimy welonki w słoiku/kuli. Po dyskusji zapytałem się kto ma akwarium w domu – pojawił się las rąk! Po prezentacji (około 30 min) – pojawiły się brawa też - spontanicznie padło trochę pytań, którym myślę że sprostałem.
Poproszono mnie na następne spotkanie, na zajęcia kółka przyrodniczego (też otwarte) i będę znów w szkole 4 października. Będę chciał na tym spotkaniu spróbować postawić cel – robimy szkolne akwarium. To, które zastałem nie jest dobrym przykładem. Zobaczymy czy uda się nam go realizować.

Pozdrawiam
c.d.n.
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

zdzislaw, jestem pełna podziwu dla Twojej wytrwałości w dążeniu do celu i klasy, z jaką robisz wszystko, za co się złapiesz :)
:super: :super: :super: :super:
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Prawda. to. To co robisz Zdziesławie jest niesamowite. Wielu z nas nawet nie wiedziało by się, jak się do tego zabrać. A tu proszę. Jesteś urodzonym mówcą :P
Łoren
Posty: 2110
Rejestracja: 16 lis 2009, 14:24
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów -Krasne
Akwarium: 50L 500l start
Płeć:
Wiek: 53
Kontakt:

Post autor: Łoren »

Czapka z głowy przed Zdzisławem ! :win: :win: :win: :win: :win:
Łoren akwarystyka to choroba postępująca:)
Awatar użytkownika
b@ndziork@
Posty: 4197
Rejestracja: 17 lip 2010, 13:25
Imię: Marta
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 160l roślinne
Płeć:
Wiek: 47

Post autor: b@ndziork@ »

zdzislaw pisze:będę znów w szkole 4 października.
W związku z powyższym, czy istnieje szansa aby na towarzyszyć Ci w takim spotkaniu ( w miarę moich możliwości czasowych naturalnie, bo z pracy się raczej nie urwę). Chętnie posłuchałabym Twoich wypowiedzi i zobaczyła jak młodzież reaguje na takie wyzwanie :)
Przyłączam się do tego co napisali koledzy przedemną, jestem pod wrażeniem jak szybko i sprawie wprawiasz słowa w czyn .
Pozdrawiam
Marta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nasze akcje społecznościowe”