FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zamknięty przez: zulix
2010-12-30, 22:20
Historia forum pisana udziałem nas wszystkich....
Autor Wiadomość
Szefcio 


Imię: Nobody
Dołączył: 01 Paź 2009
Skąd: wirtualny świat
Wysłany: 2009-10-07, 09:50   Historia forum pisana udziałem nas wszystkich....

Zaczynam tu pisać wszystkie elementy zwrotne w historii forum Podforak. Na bieżąco wątek będzie aktualizowany.

Na początek, w czyim imieniu piszę. Otóż jest nas całkiem sporo - tych których możemy nazwać Współzałożycielami Forum i/lub Twórcami Forum. Niektórzy są obecnie w administracji forum, inni nie. Stąd to konto z którego piszemy (Szefcio) jest kontem wirtualnym dostępnym dla wszystkich założycieli i w ramach potrzeb może być wykorzystywane przez różne osoby. Stąd z tego konta nie będą prowadzone dyskusje merytoryczne o akwarystyce a tylko dyskusje na tematy związane z funkcjonowaniem forum.
Osobiście uważamy, że "my" to wszyscy użytkownicy forum - akwaryści Podkarpacia więc to zwyczajowe "my - założyciele" zmienia się na "my - wszyscy". I mamy nadzieję, że tak zostanie. Doceniamy udział każdego z osobna i wszystkich razem.

0. Historia naszego forum zaczyna się wraz z powstaniem Rzeszowskiego Forum Akwarystycznego (Rzefa) - lipiec 2008. Powstało ono za inicjatywą kolegi Krystiana. Jak to zwykle bywa zanim forum się rozkręci mija dłuższy czas. Przez prawie pół roku trudno mówić o jakimkolwiek rozwoju. Dopiero w styczniu 2009 pojawiły się symptomy tego, że forum drgnie. Było to oczywiście związane z przyłączeniem się do forum najbardziej później aktywnych jego członków (obecnie członków Podforak) i ich pracą na rzecz integracji całego środowiska akwarystycznego rejonu Podkarpacia. Forum powoli zaczynało się rozpędzać.
Niestety było kilka wad forum. Główny powód to brak pewności co do istnienia forum w przyszłości. Było one opłacane z pieniędzy ze zrzutek i jako takie mogło w każdej chwili przestać istnieć. Powodowało to, że część użytkowników nie chciała się angażować. Ci zaś, którzy się angażowali zaczynali się obawiać, że ich praca pójdzie na marne i momentami zastanawiali się, czy się nie wycofać. Nie udało się tego zmienić na rzefa.pl i to było tym głównym powodem powstania forum Podforak.

1. Lipiec 2009. Forum na adresie domeny było nieczynne prawie 2 tygodnie. Działało na adresie hostingu, ale nie wszyscy o tym wiedzieli więc liczba odwiedzających skurczyła się kilkakrotnie. Dorobek niektórych ludzi na forach był duży i szkoda, aby zniknęło to z dnia na dzień (z powodu np. nieopłacenia hostingu, czy domeny albo "widzimisię"). Wtedy po raz pierwszy padł pomysł powołania nowego forum działającego na nieco innych zasadach. Sporo aktywistów forum uznało, że trzeba zmienić sporo zasad na starym forum, lub stworzyć nowe, jeżeli to poprzednie nie byłoby możliwe.

Przyglądano się działalności administracji i właścicieli na kilkunastu forach i zauważono, że w ich większości fora są podporządkowane sklepowi, czy innej firmie. Nawet jeżeli forum nie było podporządkowane firmom zdarzało się to, że właściciel próbował wykorzystać forum do robienia swoich własnych interesów. Często były to też "zamknięte kluby wzajemnej adoracji" w którym nikt nowy nie mógł się przebić z dobrymi pomysłami a przynajmniej było to poważnie utrudnione.
Przyjęliśmy, że wraz z rozrastaniem się wielkości forum staje się ono dorobkiem i własnością społeczeństwa, tj. użytkowników a tworzący forum jest tylko zarządzającym nim a nie właścicielem. Stąd formuła forum skojarzonego z działalnością komercyjną była przez nas odrzucona.
Niektóre fora są niezależne, ale poziom ich administrowania pozostawiał wiele do życzenia. Istotne okazało się też to, że ludzie z Podkarpacia nie mają własnego forum a forum rzeszowskie nie zawsze identyfikowało osoby spoza Rzeszowa.

2. Wrzesień 2009. Pewna wpadka o której nie będziemy tu pisać, bo wpadki są wpisane w życie, ale stanowiła ona punkt kulminacyjny do podjęcia decyzji o utworzeniu nowego forum ponieważ byłą tą wpadką "o jedną za dużą". Nikt nie jest nieomylny i błędy są wpisane w naturę człowieka, ale dobrze jest wyciągać z nich wnioski na przyszłość. Stąd, miarka została przebrana i kol. zulix zobowiązał się do opłacenia zasobów, utworzenia nowego forum i oczywiście dalszej konserwacji forum. W ten sposób decyzja została podjęta i prace ruszyły.

3. 1 październik 2009. Po wykupieniu odpowiednich zasobów sieciowych forum startuje. Po zbudowaniu szkieletu forum część z nas rozpoczęła wypełnianie go treścią, aby przekazać społeczności forum już działające a nie puste strony (część "założycieli" niestety dołączyła oficjalnie do forum później z braku czasu). Z uwagi na początkowy brak wprawy w administrowaniu forum zdecydowaliśmy się aby forum oficjalnie ruszyło w połowie miesiąca.

4. 18-10-2009. Przeddzień inauguracji, czyli rozpoczęcia akcji reklamowej. Grupa aktywnych przyjaciół dała dużo z siebie i forum nie jest już puste. 500 postów na starcie (i 22 użytkowników), co niektóre fora uzyskują po kilku miesiącach funkcjonowania. Nasze SB również żyje. Nie każdy ma czas pisać obszerne posty, więc pisze w SB. Ich ilość wskazuje, że pomysł forum funkcjonowania według ustalonej wizji raczej się podoba. Oczywiście wszelkie głosy co do wyglądu forum, podziału kategorii, itd. zostały podjęte wspólnie i mamy nadzieję, że wygląd forum jest w miarę dobre. Drobiazgi będą już dogrywane w trakcie.

5. 18-11-2009 do 1-11-2009. Okazało się, że formuła forum wybitnie przypadła do gustu naszej społeczności podkarpackich akwarystów. Większość aktywnych użytkowników przeniosła się z rzefa na podforak. Nie było naszym celem aby "ukraść użytkowników" z rzefa, ale nie mogliśmy przecież nikomu zabronić, jeżeli chciał u nas zagościć.
Liczba postów gwałtownie wzrosła dochodząc w ciągu 3 miesięcy prawie do poziomu półtora roku pracy rzefa i gwałtownie spadła na rzefa.pl. Groziło więc, że rzefa zginie. Nie byłoby to dobrze, bo zdrowa konkurencja zawsze wymusza lepszą jakość u wszystkich konkurentów. W tym czasie nastąpiła zmiana na stanowisku zarządzającego rzefa. Na obu forach pojawiały się dość powszechnie głosy, że 2 fora na tym samym obszarze są zbędne i zachodzi niepotrzebne dublowanie wpisów. Użytkownicy sugerowali połączenie forów. Część z założycieli była za, część zdecydowanie przeciw, ale wygrała demokracja, tj. doszliśmy do wniosku, że zadecydują użytkownicy obu forów.
Administracje obu zorganizowały ankiety w których użytkownicy obu forów zdecydowali się na połączenie. Nie mogło to nastąpić oczywiście z dnia na dzień. ustalono więc plan:
- 15-11-2009 Zakończenie rejestracji na rzefa i powolne wygaszenie dyskusji,
- 1-12-2009 Zamknięcie forum dla piszących
- przełom grudnia/stycznia: wstępny termin łączenia forów.
W dniu 31-12-2009 Baza rzefa została skopiowana i zamknięta.
Przyjęto założenie, że nie będzie się przenosić użytkowników bez ich zgody. O konieczności rejestracji administracja zawiadomiła wcześniej użytkowników rzefa przez pw i przypominała również w komunikatach wywieszonych na stronie rzefa.pl.
Kolejne prace (1-01-2010) prowadziły do dostosowania bazy danych rzefa do połączenia. W dniu 2-01-2010 prowadzono pierwsze próby techniczne nad połączeniem forów.

6. 3-12-2009 Zaczyna się nowy rozdział dla akwarystów Podkarpacie. Oba fora zostają połączone. Niezależnie od nazwy (jako nazwa forum pozostała nazwa Podforak) jest to forum integrujące akwarystów rejonu Podkarpacia. Pamiętajmy jednak, że "ojcem chrzestnym" Podforaka była rzefa i nie możemy odcinać się od historii. Zapewne i bez rzefa forum by kiedyś powstało, ale to forum przetarło szlak i zebrało wielu pasjonatów akwarystyki w jednym miejscu. Stąd, akwaryści Podkarpacia mają swoje forum na którym mogą prowadzić dyskusje i nawiązywać przyjaźnie.
Statystyki, obserwowane w dziale "statystyki" za okres 10.2009 - 12.2009 są teraz wspólne. Wcześniejszy okres dotyczył wyłącznie rzefa, a od 1-12-2009 dotyczy wyłącznie Podforak'a. Dla informacji przekazuję kilka danych statystycznych z okresu łączenia forów.
- rzefa, 8285 postów, tematów 965 oraz 309 użytkowników, liczba wejść 71977
- rzefa przed połączeniem z podforakiem (usunięte osoby które się nie wyraziły zgody na migrację i ich posty), 6991 postów, tematów 726, 95 użytkowników,
- podforak, przed połączeniem, ok. 7500 postów, tematów ok. 830, 202 użytkowników.
Dołączone wątki z forum rzefa zostały przeglądnięte i usunięte dublujące się (chociaż nie wszystko udało się idealnie uporządkować).

7. 3.01 - 3.03.2010. Kilka uwag dot. funkcjonowania forum w tym okresie. W międzyczasie powstały 3 artykuły prasowe w których cytowano nasze forum i w których zachęcano do współudziału. Były 2 spotkania integracyjne; kolejne jest planowane wkrótce. W ramach wspólnych działań zrealizowano wspólny zakup gadżetów z reklamą Podforaka. Były to długopisy oraz koszulki reklamowe (plany innych działań w tym zakresie są na etapie planowania). Są też plany większych imprez akwarystycznych. Uzyskaliśmy też zniżki dla akwarystów Podkarpacia w niektórych sklepach a z innymi prowadzone są pertraktacje. Udało się nam przedyskutować i przygotować podwaliny pod konkurs akwarystyczny, który będzie się odbywał co kwartał. Być może uda się nam przygotować jeszcze inny konkurs. Mamy nadzieję, że i liczba sponsorów wzrośnie i konkursy będą coraz bardziej atrakcyjne.

Garść statystyki na dzień 6.03.2010: Liczba wpisów na forum to prawie 22000 postów, prawie 2000 tematów. Liczba użytkowników przekroczyła 330.
Miesięczna liczba wpisów jest z miesiąca na miesiąc coraz większa, np. w lutym osiągnęliśmy prawie 4500 wpisów (oczywiście część wpisów jest kasowana, jako bezsensowna - OT, bądź są to wpisy, które są usuwane po dezaktualnizacji - giełda). Tym niemniej jest to średnio rzędu 150 postów dziennie. Liczba wątków przekroczyła 300 a więc było to średnio ponad 10 nowych tematów dziennie. Rekordowa liczba rejestrowanych użytkowników w ciągu miesiąca byłą w styczniu (74 osoby). Stąd powoływani są kolejni członkowie administracji, którzy powinni nad tym zapanować (obecnie jest ich 7).

Liczba wejść na forum w dniu dzisiejszym przekracza 50 000. Przeciętna liczba wejść na forum ostatnio przekracza zwykle 800 a pojedyncze dni generują prawie 1000. Sporo osób wchodzi anonimowo, odsyłani przez google do interesujących wątków na forum (ok. 40% wejść), część wchodzi anonimowo z innych stron, bądź wpisując adres bezpośrednio (ok. 40%), reszta to zarejestrowani użytkownicy, którzy logują się.

EDIT: Sylwester 2010. Koniec roku, więc zbiorczo podsumuję okres od marca do grudnia - zulix

8. KONKURSY
- 04.2010 - 04.2010. Został zainaugurowany konkurs dot. aranżacji, zgodnie z wcześniejszym planem, że konkursy będą się odbywać co kwartał. Niestety nie było zgłoszeń, stąd wizja konkursów tego typu upadła.

- 05-06.2010 Zorganizowano konkurs fotograficzny "zwierzaki w akwarium". Odbył się w 2 kategoriach, tj. "ryby" oraz "inne zwierzaki". Nagrody sponsorowały: Aquatika oraz Nika-Zoo. Liczba zgłoszeń była wystarczająca do uruchomienia konkursu, ale niezadowalająca.

- 10-12.2010 odbyła się największa jak dotąd impreza organizowana przez forum. Inicjatorem i głównym wykonawcą był kol. skaczacy. Był to konkurs na aranżację akwariów pt."Podwodne inspiracje". Koledze udało się zdobyć niezwykle cenne wsparcie sponsorów a nagrody okazały się bardzo cenne. Konkurs miał 4 kategorie tematyczne. Liczba zgłoszonych prac sięgnęła 68. Punktowane miejsca zdobyło 12 osób a 3 otrzymały wyróżnienia. Konkurs był zdecydowanie dużym sukcesem pomysłodawcy i forum.

W międzyczasie zorganizowano też 2 drobne konkursy graficzne: na banner główny forum (05.2010) i banerek do reklamowania forum (09.2010).

9. W działalności reklamowej użytkownicy forum przygotowali własne kubki reklamowe forum. Zaprojektowano też torby szmaciane, naklejki na auta, kalendarze na rok 2011. Niestety te nie zdobyły szerokiego poklasku i nie zostały zrealizowane, bądź tylko w pojedynczych sztukach. Powstały nowe artykuły prasowe przygotowane przez kol. skaczacy w których wymieniana jest nazwa forum i jego adres. Większa reklama forum towarzyszyła konkursom a szczególnie temu największemu.

10. Zmiany "koncepcyjne" na forum. Wydaje mi się, że administracja stanęła na wysokości zadania i często przyjmowała krytykę innych. Forum zmienia się jeszcze bardziej w kierunku demokratycznego rządzenia wspólnym dobrem. Sporo osób zaczęło traktować forum jako coś wspólnego a nie bliżej określonej administracji. Tym najaktywniejszym przyznawano rangi uznaniowe, które dawały możliwość bezpośredniego wpływu na przyszłość forum (grupa "mecenasi" i "przyjaciele", a obecnie powstała i nowa ranga "promotor", czyli organizator). Warto wspomnieć, że liczba osób posiadających rangę "przyjaciel" sięgnęła 35.
Stąd struktura zarządzania forum stała się jeszcze bardziej podobna do tych, najlepszych wzorców. Forum ma niejako "Zarząd" (administracja) i "Radę Nadzorczą" (aktywni członkowie forum) co pozwala na podejmowanie większości decyzji grupowo. Oczywiście nie pomijamy też mądrych głosów "szeregowych" użytkowników forum co do przyszłości forum.
Cieszy nas (jako administrację), że większość podziela naszą wcześniejszą wizję funkcjonowania forum i w licznych dyskusjach odrzuca wszelką komercjalizację działalności. Cieszy nas też coraz większa przyjaźń pomiędzy aktywniejszymi osobami. Dzięki temu pomagamy sobie wzajemnie i nie tylko w sytuacjach miłych. Chociażby przy personalnych atakach na kogoś inni reagują z oburzeniem co jest na prawdę budujące. Wspólnota akwarystów, którą stworzyliśmy nie ogranicza się tylko do regionu. Przykładowo po powodzi w Bogatyni wspólnie wygospodarowaliśmy kwotę 500 zł, którą przekazaliśmy na rzecz poszkodowanych akwarystów w tym mieście.

11. Spotkania. W marcu zostało zaproponowano, aby spotkania odbywały się co miesiąc. Na próbę zaczęliśmy tak robić. Okazało się, że nie tylko się nam to nie znudziło, ale spotkania stają się być wyczekiwane przez nas wszystkich. Liczba uczestników spotkań rośnie dochodząc do około 30-40 osób pod koniec roku a w grudniu gdy spotkaniu towarzyszyło rozdanie nagród konkursu fotograficznego liczba osób przekroczyła 60. Nie muszę wspominać o wszelkich przyjaźniach, które nawiązaliśmy i które procentują często w życiu osobistym. Tylko czekać, aż będziemy mieć pierwsze małżeństwo, które poznało się na forum i spotkaniach :P (to oczywiście drobny żart, chociaż niczego nie można wykluczyć).

12. Sprawy techniczne
Staraliśmy się aby usprawnić i uprzyjemnić nasze przebywanie na forum na tyle ile się to da. Stąd od strony technicznej zorganizowano konkurs na nowy baner forum (pomyślnie zakończony), wprowadzono zmiany struktury forum, dodano niektóre gotowe a wygodne modyfikacje skryptu. Kol. SDD napisał nawet własny skrypt do wgrywania plików na forum, które jest znaczącym ułatwieniem dla większości z nas i przyspiesza wyświetlanie postów zawierających fotki.

13.Statystyki
Jak większość forów w miesiącach letnich i to forum przeżywało odprężenie. Za to w miesiącach zimowych, najazd.
Forum rozwija się bardzo szybko. Na liście zarejestrowanych forów w kategorii "zwierzęta i rośliny" opartych o skrypt Przemo wskoczyliśmy już na 24 miejsce i cały czas mamy tendencję zwyżkową. Oczywiście na tym skrypcie nie ma aż tak dużo forów i nie każde jest zarejestrowane, aby wpadać z jakieś totalne samozadowolenie.
Wiąże się to jednak ze wzrostem zapotrzebowania na zasoby komputerowe (już raz zmienialiśmy taryfę za hosting forum na 3-krotnie droższą, a jak tak dalej pójdzie to niedługo będzie kolejna kosztowna zmiana. Być może będzie trzeba w przyszłości pomyśleć nad innym sposobem finansowania działalności forum. Dla ilustracji z dzisiaj (a jeszcze się dzień nie skończył):


W trakcie konkursu (październik-listopad 2010) zarejestrowała się rekordowa liczba osób (w grudniu 91). Obecnie przekroczyliśmy i to sporo liczbę 800 użytkowników. Piszą oni obecnie średnio ponad 4000 postów miesięcznie (listopad i grudzień). Liczba nowych wątków w ostatnich miesiącach przekracza zwykle 300 (część z nich tj. z działu giełda jest usuwana).
Liczba wejść na forum (całkowita) jest już bliska 200 000, liczba postów dochodzi do 50 000 a liczba tematów do 4000. Aktualny rekord liczby osób przebywających równocześnie to 60 (ale dotyczy nie tylko zarejestrowanych użytkowników, ale też i gości). Za to liczba zarejestrowanych osób, która była na forum w ciągu doby osiągnęła wartość 205 w dniu 25-11-2010.

Statystyki realizowane przez google za miesiąc grudzień podają, że dziennie odwiedza nas prawie 1000 osób (zarejestrowanych i gości) a miesięcznie około 30 000. W miesiącu odwiedza nas przy tym około 9000 niepowtarzalnych osób. Statystycznie wygląda to tak:

W rankingu forów lokalnych (miejskich i regionalnych) zajęliśmy 6 miejsce w ilości użytkowników, 3 miejsce w liczbie postów i 3 w ilości postów przypadających na 1 użytkownika: http://4szyby.blogspot.co...arystyczne.html
Warto wspomnieć, że w wielu tematach jesteśmy bardzo wysoko podczas wyszukiwania w google. I nie jest to powodem sztucznego pozycjonowania stron bo tego nie robimy. Jest to powodem wysokiej jakości dyskusji i dużej ilości unikalnych tematów.

Jak na 15 miesięcy działania forum byłoby chyba niestosowne, aby narzekać i chcieć więcej. Aby przyszły rok nie był gorszy.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Mobilna wersja forum (PDA/GSM)