Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Ocet - jako źródło CO2 (eksperyment)

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
tomeksup
Posty: 959
Rejestracja: 06 kwie 2013, 15:02
Imię: Tomek
Lokalizacja: Bydgoszcz
Akwarium: 128l
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: tomeksup »

Dawkowałem ocet począwszy od 27.09. Zaczynałem od 1ml. Po tygodniu dawkowania zwiększałem o2ml. Doszedłem do 9ml na 80l wody. Dawkowałem bez żadnych negatywnych skutków ubocznych. Rośliny rosły prawidłowo,szybko.
Wg mnie optymalna dawka to 5ml na 80l, chociaż nie umiem tego poprzeć argumentami.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

tomeksup pisze:Wg mnie optymalna dawka to 5ml na 80l, chociaż nie umiem tego poprzeć argumentami.
Jak to: Argument "U mnie było najlepiej" :P jest wystarczający. Nikt tu badań naukowych nie prowadzi :)
Oczywiście można to łączyć np. z twardością wody i pH. Jeżeli byłbyś w stanie podać te parametry (w kranie kH i po dozowaniu octu w akwarium, pH - tylko w akwarium - super gdyby przed i po dodaniu) to mielibyśmy więcej wiedzy.
Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

Czy nie było efektu szybszego zarastania węży od filtrów? Ja tak mam zawsze jak podaje dowolny węgiel w płynie nieważne czy carbo czy ocet czy kwasek cytrynowy
Awatar użytkownika
tomeksup
Posty: 959
Rejestracja: 06 kwie 2013, 15:02
Imię: Tomek
Lokalizacja: Bydgoszcz
Akwarium: 128l
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: tomeksup »

Jak to: Argument "U mnie było najlepiej" :P jest wystarczający. Nikt tu badań naukowych nie prowadzi :)
Mój promotor zawsze mnie uczył: "Z wynikami prawidłowo przeprowadzonych badań się nie dyskutuje!". Namiastka badań naukowych musi być.

W kranie mam koło 15kH. Węże czyściłem standardowo raz na tydzień lub dwa. Mierzyłem pH i kH. Jakoś nie zauważyłem gwałtownych spadków. Doszedłem do 10ml octu. Jeśli trzeba to powtórzę z dawką 10ml 3 dni z rzędu z pomiarami kH i pH. Najpierw wywalę torf i co2 (też ? czy nie ).
Awatar użytkownika
duch amazonski
Posty: 1932
Rejestracja: 03 wrz 2014, 19:44
Imię: Darek
Lokalizacja: LUBLIN
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: duch amazonski »

Po stosowaniu octu nie zaobserwowałem, lepszego wzrostu roślin, w zbiorniku gdzie jest kaskada pojawił sie efekt pienienia wody. Po 2 podmianach 30 %kranowitu piana przestała się pojawiać.
Rezygnacja z octu, moim zdaniem nie warto.
Awatar użytkownika
motylek
Posty: 862
Rejestracja: 26 cze 2013, 7:06
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 10L
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: motylek »

9/10 osobom ocet wychodzi "na dobre" , no ale u Ciebie nie musi być ok.

Dalsze posty zaczynające się od nawożenia octem w akwariach o niskim pH i przechodzące w dyskusję o ogólnym nawożeniu wydzieliłem tutaj: http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=28016 - zulix
Ostatnio zmieniony 10 cze 2015, 11:17 przez motylek, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”