Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Ocet - jako źródło CO2 (eksperyment)

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Namisaro
Posty: 49
Rejestracja: 01 lip 2012, 18:39
Imię: Piotr
Lokalizacja: Ząbki
Akwarium: 63l
Płeć:
Wiek: 25

Post autor: Namisaro »

Według mnie te niewielkie skupiska glonów to pozostałości po dawnych "zabawach" z bimbrownią i błędy w poprzednim nawożeniu i mogę się założyć że te skupiska glonów znajdują się na starszych(starych) liściach roślin, które podczas gdy akwarium było niestabilne dopiero co rozwijały się a z nimi glony oraz możliwe, że glony znajdują się w niewielkim stopniu na ozdobach. Kali555 napisał, że powoli się wycofują to znaczy że akwarium oraz przede wszystkim nawożenie w tym ocet jest stabilne.
Ja od dzisiaj zaczynam zabawę z węglem więc życzcie mi powodzenia i mam nadzieję, że będę mógł spokojnie wypowiedzieć to zdanie, które powiedział kali555:
Patrzac na to co bylo wczesniej,moge spokojnie stwierdzic,ze to najlepszy stan roslin jaki dotad u siebie w zbiorniku mialem.
Ostatnio zmieniony 21 sie 2012, 7:33 przez Namisaro, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Bozi
Posty: 359
Rejestracja: 24 lis 2010, 22:42
Imię: Bożena
Lokalizacja: Warszawa
Akwarium: 126, 45, 10
Płeć:
Wiek: 62

Post autor: Bozi »

Czy ocet nie ma skutków ubocznych dla ryb? Ciekawe jak z mchami?
Awatar użytkownika
Namisaro
Posty: 49
Rejestracja: 01 lip 2012, 18:39
Imię: Piotr
Lokalizacja: Ząbki
Akwarium: 63l
Płeć:
Wiek: 25

Post autor: Namisaro »

Bozi pisze:Czy ocet nie ma skutków ubocznych dla ryb? Ciekawe jak z mchami?
Z tego co wiem od kali'ego na ryby nie wpływa w ogóle.
Mchy to też rośliny, niektóre bardziej a niektóre mniej wymagające.
Mogę się założyć że mchy rosną bardzo dobrze na occie (dobre oświetlenie, źródło węgla, odpowiednie nawożenie). :D
Ostatnio zmieniony 21 sie 2012, 10:17 przez Namisaro, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kfjat26
Posty: 580
Rejestracja: 11 cze 2010, 10:24
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Humniska
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: kfjat26 »

Przyrost masy roślinnej widać zdecydowanie. Coś czuję że w niewyjaśnionych okolicznościach zniknie u mnie z szafki kuchennej butelka octu
Kiedy jestem w parku i widzę imiona kochanków wyryte na drzewach wcale nie uważam tego za romantyczne... Po prostu dziwi mnie jak wiele osób przychodzi na romantyczne spotkania z nożem.
Obrazek
Awatar użytkownika
kali555
Posty: 577
Rejestracja: 02 sie 2011, 5:18
Imię: Bartek
Lokalizacja: Łańcut
Akwarium: 126l.
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: kali555 »

Później nie będzie do galaretki :)
Ostatnio zmieniony 21 sie 2012, 13:47 przez kali555, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kali555
Posty: 577
Rejestracja: 02 sie 2011, 5:18
Imię: Bartek
Lokalizacja: Łańcut
Akwarium: 126l.
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: kali555 »

Z racji tego że nie każdy zagląda na ogólniak, to zamieszczam foty i tutaj

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 20 wrz 2012, 5:49 przez kali555, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
bartekr
Posty: 61
Rejestracja: 15 kwie 2011, 12:40
Imię: Bartek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: bartekr »

Ciekawi mnie ten eksperyment. Zastanawiam sie czy nie lac u siebie. Ale. Jestem 3 dni po restarcie banki 27l. Kranex/Stara woda: 50/50 i mam w niej tylko 20 RC + 2 Amano + jakies malutkie 4 rybki z Pnosa takie na 2,5 cm (dorosle) No i krzak jaki posiadam to tylko Rogatek.

Nie wiem czy to nie bedzie za szybko, nie wiem czy to wogole bedzie.
Awatar użytkownika
kali555
Posty: 577
Rejestracja: 02 sie 2011, 5:18
Imię: Bartek
Lokalizacja: Łańcut
Akwarium: 126l.
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: kali555 »

Nie ma się gdzie spieszyć, ja bym poczekał. Jak już zbiorniczek dojrzeje, to zawsze można spróbować.
Awatar użytkownika
Oalka
Posty: 31
Rejestracja: 27 wrz 2012, 13:17
Imię: Zuza
Lokalizacja: Chmielnik
Akwarium: 19L z krzemieniem
Płeć:

Post autor: Oalka »

Przepraszam, czy eksperyment jeszcze trwa? Może jakieś info?
[19L] Z podejrzanym krzemieniem
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=16682
Awatar użytkownika
kali555
Posty: 577
Rejestracja: 02 sie 2011, 5:18
Imię: Bartek
Lokalizacja: Łańcut
Akwarium: 126l.
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: kali555 »

Nie konsultowałem się w tej sprawie z zulixem :) ale wg mnie, eksperyment został zakończony :D
Efekt końcowy jest dla mnie zadowalający. Cały czas aplikuję ocet. Przy masie roślinnej, którą widać na zdjęciach dawkowałem z powodzeniem 10 ml, i uważam, że taka dawka była optymalna, tzn. inaczej, najlepsze rezultaty na tej dawce. Skoro wystarczyło 10ml, to nie widziałem potrzeby zwiększania. Wypośrodkowałem i okazało się, że to dobra droga. Przy zmniejszonej masie roślinnej (o połowę), zmniejszam też nawożenie, przechodzę na 5ml.
Dodam jeszcze, że z powodzeniem stosuję ocet w kostce 18l z kreweciami (RC) i wszystko śmiga jak w rakiecie. Często zapominam lać octu, ale widzę, że to nie ma większego wpływu na: glony, życie w akwarium.
Podsumowując, ustabilizowane akwarium, nie przesadzanie z octem (i czymkolwiek innym), bez drastycznych zmian, bez pośpiechu, to dobry kierunek, żeby mieć ładny las w akwarium.
Nie spodziewałem się tak pozytywnych rezultatów eksperymentu, i mam nadzieję, że w przyszłości przyjmie się to szerzej. Jak na razie, większość ma obawy względem octu i innych specyfików, zamienników, ze względu na ich potencjalną szkodliwość. Ale jak pokazało to doświadczenie, nie ma się czego obawiać, a efekty (moim zdaniem), są lepsze niż na Carbo czy Glucie. Pokuszę się nawet o stwierdzenie, że szybciej można przedobrzyć z Carbo i Glutem niż octem. Oczywiście są to moje własne spostrzeżenia. Nikt nikomu nie będzie niczego lał do akwarium, ale powiem, że warto spróbować. Wiele rzeczy musimy się jeszcze dowiedzieć, a w tej dziedzinie, dużo rzeczy poznać można przez doświadczenie.
Doszedłem do wniosku (przynajmniej dla mnie jest to mniej problematyczne), że wyliczanie do dziesiętnych nawożenia, może prowadzić do frustracji, bo u mnie się coś sprawdzi, a u kogoś już nie. Dlatego trzeba patrzeć na to, co się dzieje, i wg własnych spostrzeżeń, ustalić dawkowanie.
W skrócie, droga do ładnych roślin, prowadzi przez:
1. Stabilny zbiornik
2. Jeśli już musimy wprowadzać zmiany, to wprowadzajmy je stopniowo. Tutaj potrzebny jest czas, cierpliwość.
3. Obserwowanie tego, co się dzieje, i delikatne poprawki. Jeśli widzimy, że wszystko ma się ku dobremu, trzymamy kurs i płyniemy w stronę, którą sobie obraliśmy.
Jak się okazuje, na wodzie kranowej, z podmianami kranexem, można prowadzić całkiem zielone akwarium :)
Z ciekawostek napiszę jeszcze, że teoretycznie w akwarium, gdzie w przeliczeniu jest 0,1 W/L nie powinno wiele urosnąć. A jednak, dobrze się u mnie mają w starej ramówce i limnofile. Wiele kwestii, które opisują w książkach, trzeba wypróbować samemu, żeby odpowiedzieć sobie na pytanie, czy rzeczywiście tak jest, i czy nie może być inaczej. Tutaj ciekawość, może być zapalnikiem, do odkrywania czegoś zdumiewającego.
Ogólnie było wiadomo, że tego typu związki (tutaj ocet), może być źródłem węgla, ale nie spotkałem się z przypadkiem kogoś, kto by przetestował to od początku do końca.
Myślę, że tylko czas pokaże, ile jeszcze osób, przekona się w przyszłości, i zacznie stosować ocet.
Dziękuję Wszystkim za pomoc w przeprowadzeniu eksperymentu. Mam nadzieję, że temat pozostanie otwarty :)
Ostatnio zmieniony 29 paź 2012, 17:20 przez kali555, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Oalka
Posty: 31
Rejestracja: 27 wrz 2012, 13:17
Imię: Zuza
Lokalizacja: Chmielnik
Akwarium: 19L z krzemieniem
Płeć:

Post autor: Oalka »

Mimo niezwykle krótkiego stażu na forum pozwolę sobie na wypowiedź ponieważ zainspirowana właśnie tym wątkiem, dodaję ocet od drugiego tygodnia istnienia do zbiornika 19l.
Zaczynałam od 0,5 ml a w tej chwili 2ml. /podmiany tygodniowe ok. 40%/
To mój pierwszy zbiornik więc rośliny nie rosną jeszcze rewelacyjnie i nie mam porównania ale podam dwa fakty:
1. Komentarze na forum na temat zbiornika w 16-tym dniu były /pomijając kompozycję dobór gat...itp/, że akwa łagodnie przechodzi przez dojrzewanie. Krótko okrzemki, niezbyt intensywny atak glonów. Może to ten ocet...? /no chyba, że tylko kurtuazja ze strony forumowiczów ;) /
2. Krewetki się nie rozpuszczają ani ślimaki. Nie zauważyłam negatywnego wpływu na faunę. Jak rybki- zobaczymy.
Wniosek może być /podkreślam "może" bo mam zbyt mało doświadczenia/ że ocet pomaga w okresie dojrzewania.
Dziękuję za uwagę ;)
Ostatnio zmieniony 31 paź 2012, 18:37 przez Oalka, łącznie zmieniany 2 razy.
[19L] Z podejrzanym krzemieniem
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=16682
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Oalka pisze:zainspirowana właśnie tym wątkiem, dodaję ocet od drugiego tygodnia istnienia do zbiornika 19l.
Cieszę się, że są tacy co się nie boją :)
Powodzenia życzę i wielkiej ochoty do dzielenia się wiedzą i spostrzeżeniami z innymi.
kali555 pisze:Ogólnie było wiadomo, że tego typu związki (tutaj ocet), może być źródłem węgla, ale nie spotkałem się z przypadkiem kogoś, kto by przetestował to od początku do końca.
O potencjalnych możliwościach octu pisałem już ze 2-3 lata temu. Zrobiłem nawet testy winianów, cytrynianów a nawet octanów. Ocet miał być testowany na końcu. Inni się bali nawet wspomnieć (bo uważali, że rybki w occie to jak grzybki lub korniszony :P).
Cieszę się, że Bartek zdecydował się wypróbować pomysł bo mam za mało baniaków aby każdy pomysł przetestować w krótkim terminie i przyspieszyło to uzyskanie wiedzy (teraz np. szukam chętnych do badania nawozu Tetra PlantaMin którzy mają akwaria z małym światłem, np. LT ale jeszcze nikt się nie zgłosił :( - pewnie zejdzie zanim sam go przeprowadzę).
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
nowy1982
Posty: 16
Rejestracja: 21 lis 2012, 18:16
Imię: grzegorz
Lokalizacja: irl
Akwarium: 450
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: nowy1982 »

witam wszystkich
chciałem się dowiedzieć ile litrów ma Twoje akwarium że podajesz 10mg octu, też przeprowadzę experyment.
moje ma 450l chciałbym zrobić roślinne ale ataki glonów co jakiś czas i wcześniej okrzemka jakiś zakwit nie pozwala mi na nic
przerabiałem już kilka sposobów i bez większych rezultatów. roślinki nie chcą zbytnio rosnąć, podaje co2 lałem carbo, mam rzelazo i potas, nie wiem co mam jeszcze wlać albo czego nie. więc możliwe że ocet będzie dla mnie takim ratunkiem
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

nowy1982 pisze:chciałem się dowiedzieć ile litrów ma Twoje akwarium że podajesz 10mg octu
Jak wszystko inne zawiedzie sięgnij do instrukcji obsługi.... czyli do I postu. I nie jest to 10 mg tylko 10 ml. Oczywiście było to liczone i na węgiel i wtedy podawane w mg ale na litr.
nowy1982
Posty: 16
Rejestracja: 21 lis 2012, 18:16
Imię: grzegorz
Lokalizacja: irl
Akwarium: 450
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: nowy1982 »

czytałem od pierwszej strony i za dużo tego wszystkiego było i pierwsza strona mi umknęła,
ok czyli na moje 450 jakieś 40 ML (nie gramów już wiem pomyłka) rybek na razie 30 neonków 4 otoski i jakieś 5 nie wiem dokładnie co to (przekopują dno) a i rodzynek krewetka
akwarium około 6 miesięcy
to jeszcze jedno pytanie mam mianowicie; robi się zielone dno i to samo na roślinach coś jakbym wpuścił stado pajączków, po tym rośliny do wyrzucenia jak nie opanuje, ostatnio zakupiłem tabletki agizit działają oczywiście i to bardzo ale efekt jojo.

Poprawione literówki i błędy ortograficzne- Dżoena
Ostatnio zmieniony 21 lis 2012, 22:27 przez nowy1982, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”