Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[200 l] baniaczek rośłinny, eksperymentalny

Akwaria w stylu: Holenderskim, Nature, Ryuboku, Iwagumi

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

[200 l] baniaczek rośłinny, eksperymentalny

Post autor: zulix »

Z nudów zrobiłem paraeksperyment nałukowy :)
Chodzi o to, że nie wzoruję się specjalnie na sprawdzonych technikach zakładania zbiornika tylko wprowadzam "dziwne może modyfikacje".

Założenia do zakładania:
- Akwa 200 l
- oświetlenie 2x70W (HQI) - 12 godzin pełna moc od 1 dnia.

1. Podłoże:
- Dolna część baniaczka nawóz Osmocote:
Obrazek
- Na niej kulki glinowe - bentonit, czyli pewien rodzaj gliny. Ponieważ nie chciało mi się szukać wziąłem żwir zbrylający dla kotów (uwaga, to nie jest TZDK)
Obrazek
- ziemia ze sklepu, aby nie było, że moje kretowiska są jakieś cudne. Niestety ziemia Obrazek
- żwirek zwykły, płukany samodzielnie, granulacja 1-4 mm.

2. Woda.
- na razie kranówka, ale przy pierwszej podmianie pójdzie RO tak, aby sumarycznie było 1:1 czego będę przestrzegać później
- parametrów nie znam bo nie mam testów, a Mirka jakieś lenistwo ogarnęło.... :P
UWAGA! Zbiornik nie będzie przechodził jakiegoś "kosmicznego" dojrzewania. Wszystko ma się dziać w już urządzonym baniaczku z roślinami i rybami. Żaden stary filtr, żadna stara woda - wszystko czyściutkie.

3. Nawożenie słupa wody od 1 dnia.
- CO2 na maksa
- Nawozy makro (azot, potas, fosfor) wg wypraktykowanej ilości: 10:15:1 tygodniowo (w mg/l)
- Nawozy mikro: brak

4. Filtracja.
- mechaniczna - Kaskada Aqua-el FZN-3 (największa)
- biologiczna: kubeł Tetry 700
- dodatkowa pompa cyrkulująca wodę 550 (używam jako dyfuzora i do lepszej cyrkulacji minerałów)

5.Rośliny:
- dużo roślin z poprzedniego baniaczka (kilkanaście gatunków, większość szybkorosnących). Miała być jeszcze glosia i leopsis, ale już się nie zmieszczą. może kiedyś... Będą i nowe gatunki.

6. Obsada:
- około 12 bocji (różne gatunki)
- kilka otosków
Będzie:
- sporo kąsaczowatych (neonki itp. uzupełnię listę po zakupie), poprzednie mi padły wskutek nieuwagi.
- te, którym tylko jedno w głowie (tu cyt. Marcelinę :) ), czyli gupiki dostane od forumowicza,
- kilka szczupieńczyków pręgowanych, spróbuję, a jak wyskoczą z akwarium to już nie będę powtarzał.

Fotorelacja:
Zakładanie akwa:
1. Nawóz (2/3 paczki):
Obrazek

2. Ściągnięte z kota i posypane (żwirek nieużywany :D ):
Obrazek

3. Ziemia (2 cm):
Obrazek

4. Żwirek (5 cm):
Obrazek

5. Zalane wodą i posadzone zielsko:
Obrazek

Jak nic złego się nie stanie to za tydzień aktualizacja jak rośnie zielsko (lub glony :) )
Ostatnio zmieniony 30 paź 2015, 16:32 przez zulix, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

A moglibyśmy prosić zdjęcie proporczykowców i szczupieńczyków?:D jaki luz dałeś im między wodą a górą akwa? nie wykazują lotniczych zapędów?

Akwa ciekawe ;]
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

comatose pisze:...jaki luz dałeś im między wodą a górą akwa? nie wykazują lotniczych zapędów?
Tego się właśnie boję :płacz: . Akwa otwarte ma swoje wady. Proporczyki mam od dzisiaj więc na razie się chowają w krzakach. Jak przeżyją i się ostoją to podrzucę fotki.
Pajdas
Posty: 86
Rejestracja: 23 paź 2009, 16:38
Imię: Łukasz
Lokalizacja: RZESZÓW
Płeć:

Post autor: Pajdas »

Spoko. Ja mam otwarty baniaczek a w nim 7 kosiarek i 4 brzanki rekinie. Już powinny dawno wyfrunąć, a jednak siedzą w miejscu.
-donio-
Posty: 2045
Rejestracja: 19 paź 2009, 18:06
Imię: ...
Lokalizacja: ..
Płeć:

Post autor: -donio- »

A mi dzisiaj żałobniczka wyleciała :(
Mógłbyś wrzucić nowe zdjęcia baniaczka?
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Pajdas pisze:Spoko. Ja mam otwarty baniaczek a w nim 7 kosiarek i 4 brzanki rekinie. Już powinny dawno wyfrunąć, a jednak siedzą w miejscu.
Trudno porównywać rybki, które "z natury rzeczy" lubią skakać bo tak zdobywają pokarm z np. sumikami ;)
Niestety rybki już mi odleciały - długo się nimi nie nacieszyłem (było 3 szt.).

Aktualizacja pewnie niedługo. Troszkę jest glonów i dlatego nie chciałem pokazywać, ale w sumie to ich na zdjęciu nie będzie widać 8-)
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
ToryBcia
Posty: 2465
Rejestracja: 12 paź 2009, 17:19
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 375 L
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: ToryBcia »

Pełen szacunku jestem dla Twego pomysłu jednak na takie doświadczenia może sobie pozwolić jedynie doświadczona osoba. Czekam na aktualizacje z niecierpliwością
-donio-
Posty: 2045
Rejestracja: 19 paź 2009, 18:06
Imię: ...
Lokalizacja: ..
Płeć:

Post autor: -donio- »

Zulux może wrzuciłbyś na forum swoje podłoża i opisałbyś jakie dają wyniki? Chętnie bym poczytał ;)
Awatar użytkownika
Pientah
Posty: 234
Rejestracja: 19 paź 2009, 17:56
Imię: Jakub
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 12L
Płeć:
Wiek: 27
Kontakt:

Post autor: Pientah »

ten Baniaczek jest po prostu świetny ;p to z niego dałeś mi roślinki ;p bo się zastanawiam. nie mogę ujrzeć tu tej heteryntery paskowanej :P 10/10
Obrazek
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

No dobrze. Już zrobiłem fotki. Jak zwykle jest bajzel i nie liczcie, że będzie kiedyś piękny aranż, ale już wszyscy wiedzą, że taka moja przypadłość. Rośłiny po lewej trochę położone bo pracuje tam pompa obiegowa Atamana.
Mam kilka nowych roślinek (dzięki boggi, dzięki Cherry_ukasz, dzięki zaku, + Aquatika). Na razie wciśnięte są "gdzie bądź". Jak się rozrosną to już nie mam pomysłu co zrobić. Zrobiłem restart, aby zdobyć dużo miejsca poprzez eliminację dużych kęp zwartek a tu wcale nie widać aby się coś zwolniło miejsca.

Na początek cały baniaczek:
Obrazek

Teraz zbliżenie na kilka roślinek:
Obrazek

No i blyksa zaczyna dochodzić do siebie. Te duże roślinki, które prezentowałem w roślinach jako problemy rozszczepiły się na dużo sadzonek i pojedyncze sadzonki już dochodzą do siebie. Tutaj, te roślinki w lepszej formie.
Obrazek
Pientah pisze:.... to z niego dałeś mi roślinki ;p bo się zastanawiam.
Z drugiego baniaczka ci dałem. W tym rośliny są w kiepskiej formie z uwagi na wcześniejszy restart. Jeszcze nie zakończyłem walki z glonami.
-donio- pisze:Zulux może wrzuciłbyś na forum swoje podłoża i opisałbyś jakie dają wyniki? Chętnie bym poczytał ;)
Fotki podłoży zrobiłem. Jak chcesz abym wrzucił podłoża na forum to powiedz jak. Czy mam nasypać ziemi do komputera, czy posypać nawozem monitor? :ale jaja:
Ostatnio zmieniony 30 paź 2015, 16:33 przez zulix, łącznie zmieniany 2 razy.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

Podłoże należy spakować do archiwum i dołączyć w formie załącznika do tematu :P

Szkoda Proporczykowców, takie piękne rybki szkoda, że takie nadpobudliwe ;) Akwarium mi się podoba.
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

zulix pisze:Zrobiłem restart, aby zdobyć dużo miejsca poprzez eliminację dużych kęp zwartek a tu wcale nie widać aby się coś zwolniło miejsca.
Może już czas na większy baniaczek :P
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

MirosławB pisze:Może już czas na większy baniaczek :P
Może już czas na nową żonę :P bo aby zmienić baniaczek trzeba by było zmienić oba modele na nowsze :D
Ostatnio zmieniony 27 paź 2009, 7:56 przez zulix, łącznie zmieniany 1 raz.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
-donio-
Posty: 2045
Rejestracja: 19 paź 2009, 18:06
Imię: ...
Lokalizacja: ..
Płeć:

Post autor: -donio- »

Zulux nie wiem co ty masz do swojego baniaka mi się bardzo podoba ten busz, sam o taki walcze :P
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

-donio- pisze:...bardzo podoba ten busz, sam o taki walcze :P
Mówią, że apetyt rośnie w miarę jedzenia. Tyle latu już jestem akwarystą, że ktoś mógłby wymagać ode mnie czegoś ekstra, ale tak niestety nie będzie. Dysgrafia + lenistwo sprawia, że nie będę nigdy Amano ;)
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Roślinne”