Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Tetra PlantaMin - standardowy nawóz do rośłin

mój test, opinia (recenzja) a może później i opinie innych...

Tu będą prezentacje/testy produktów otrzymanych od wytwórcy/hurtowni/sklepu....

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Widzę, że będę się bujał jeszcze dłuższy czas. Dodałem oświetlenie 13-10 a dzisiaj (16-10) mam już kożuszek z glonów na szybach. Na roślinach też przybyło. Jutro jeszcze pooglądam i pojutrze (18-10) pewnie pójdzie zaciemnienie całkowite na 2-3 dni. CO2 regulowałem po zwiększeniu oświetlenia - jest poprawne. Podwajam dawkę makro.

Po "odciemnieniu" planuję rozbicie nawożenia na 7 dni. w tygodniu (dawką o której wspomniałem w poście powyżej).
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 1:00 przez zulix, łącznie zmieniany 1 raz.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Po "odciemnieniu" akwarium wygląda pięknie. Glonów zielonych nie widać. Gdzieniegdzie krzaczki krasnorostów, które oczywiście po takim zabiegu nie znikają. Są pojedyncze nitki - musiałem od kogoś przywlec :(
Rośliny w stanie znośnym. Jedne wyglądają idealnie, inne nico gorzej. Tych wyglądających gorzej jest kilka.

1. Ludwigia arcuata:
Przed zaciemnieniem:
Obrazek

po zaciemnieniu.
Obrazek



2. Hottonia palustris
Przed:
Obrazek

Zaraz po (włączeniu światła):
Obrazek

Po kilku godzinach rośliny dochodzą do siebie (ta sama kępka):
Obrazek

Ta raczej nie dojdzie do siebie :( - widać przebarwienia (gnilne?):
Obrazek

reszta roślin w stanie takim jak przed zaciemnieniem lub lepszym.
=========================================================
Wydaje mi się, że stan roślin wynikał z zaciemnienia a nie z zatrucia nawozem chociaż i to jest niewykluczone. Przy poprzednim zaciemnieniu nie widziałem problemów. Dla pewności zmniejszam nieco dawkę nawozu... Po co kusić złego.
Parametry wody:
KH = 6.1
GH = 15.1
Ca:Mg = 5.8

Od teraz nawożę nawozem makro (10 mg/l NO3, 1 mg/l PO4, 10 mg/l K w skali tygodnia) oraz nawóz Tetra PlantaMin w ilości 10 ml dziennie (70 ml na tydzień) na 250 l wody w akwarium.

Teraz relacje będą rzadsze bo będę chciał ustalić poziom nawożenia nawozem PlantaMin przy moim oświetleniu, CO2 i dodatkiem makro. Szkoda pisać o każdej ewentualnej zmianie dawkowania. Oczywiście jak będzie coś istotnego to napiszę.

EDIT: Dodano wyniki badania wody.
Ostatnio zmieniony 24 paź 2012, 10:47 przez zulix, łącznie zmieniany 1 raz.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Niestety na test nawozu nałożyła się odkryta obecnie awaria filtra, który służył jako siłą pędna w dyfuzorze narurowym do CO2. Podejrzewam, że część problemów z CO2 wynikała w ostatnim czasie z braku CO2 (nie badałem pH a więc i zawartości CO2 z tabelki :().
Dzisiaj naprawiłem.
Wracam do dawki 50 ml nawozu na tydzień na 250 l wody w akwarium. Przypomnę, że jest to dawka "producencka" po skumulowaniu dawek tygodniowych i miesięcznych.
Makro bez zmian, tj. 10 mg/l NO3 itd.
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 1:00 przez zulix, łącznie zmieniany 1 raz.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
SDD
Administracja
Posty: 3001
Rejestracja: 21 lis 2009, 12:23
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Sędziszów Małopolski
Akwarium: Ogólne w LT
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: SDD »

Z dniem dzisiejszym i ja rozpoczynam test Tetra PlantaMin.

Moje akwarium to standardowy zestaw zawierający zbiornik 112L z pokrywą z wbudowanym oświetleniem 2x18W. Akwarium prowadzone jest bez CO2 oraz od około 3-4 miesięcy bez jakiegokolwiek nawożenia. Baniak obsadzony jest roślinami mniej wymagającym tzn. mikrozoria, bobolibitis, kryptokoryny, anubiasy, rogatek oraz hygrophila difformis i lotos czerwony. W zbiorniku jest lekkie przerybienie. Podmiany raz w miesiący ok 20%. Co klasyfikuje go raczej w kierunku akwariów typu LT i takim też chciałbym aby w przyszłości się stał.

Myślę, że akwarium jest zbliżone do akwariów początkujących adeptów akwarystyki. Test ma na celu sprawdzenie jak na podanie Tetra PlantaMin zareaguje taki właśnie zbiornik.

Nawożenie Tetra PlantaMin, zostanie rozpoczęte według zaleceń producenta czyli w dawce 5 ml/10l jak dla nowego akwarium. Przed podaniem nawozu została wykonana podmiana ok. 20% wody, wyczyszczony filtr, nasadzone dwa nowe gatunki roślin: hygrophila difformis i lotos czerwony oraz wykonane standardowe prace pielęgnacyjne. Poglądowe zdjęcie akwarium przed rozpoczęciem nawożenia:
Obrazek

Postaram się co jakiś czas napisać co się dzieje z akwarium :)
Ostatnio zmieniony 18 lis 2012, 14:52 przez SDD, łącznie zmieniany 1 raz.
Tylko ZERO tolerancji pozwala na funkcjonowanie forum, zgłaszaj przyciskiem Obrazek posty łamiące regulamin!

I'm not crazy, my reality is just different than yours...
Awatar użytkownika
SDD
Administracja
Posty: 3001
Rejestracja: 21 lis 2009, 12:23
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Sędziszów Małopolski
Akwarium: Ogólne w LT
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: SDD »

Dziś mija trzeci dzień po podaniu nawozu. Dawka zalecona przez producenta nie spowodowała wysypu glonów, ani żadnych innych niepożądanych efektów mimo braku wcześniejszego nawożenia w akwarium.
Tylko ZERO tolerancji pozwala na funkcjonowanie forum, zgłaszaj przyciskiem Obrazek posty łamiące regulamin!

I'm not crazy, my reality is just different than yours...
Awatar użytkownika
SDD
Administracja
Posty: 3001
Rejestracja: 21 lis 2009, 12:23
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Sędziszów Małopolski
Akwarium: Ogólne w LT
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: SDD »

Z powodu codziennych ponad 10 godzinnych przerw w dostawie prądu serwowanych mi w tym tygodniu i zaplanowanych jeszcze co najmniej na przyszły tydzień przez PGE, jestem zmuszony do zawieszenia testu. Akwarium przechodzi powoli w stan opłakany.
Tylko ZERO tolerancji pozwala na funkcjonowanie forum, zgłaszaj przyciskiem Obrazek posty łamiące regulamin!

I'm not crazy, my reality is just different than yours...
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

A u mnie....
Nie liczę już dni. Akwarium dostosowało się do nawożenia Tetrą. parametry wody rzędu:
KH = 5-7 (KH zmniejszane w kranówce za pomocą kwasu siarkowego),
GH = 15-19,
Ca;Mg = 3,5 - 5,5
Miałem 0,9 W/l i kłopot z ustabilizowaniem zielonego w akwarium. Doszedłem do dawek tygodniowych:
NO3 - 20 mg/l
K - 25 mg/l
PO4 - 3 mg/l
Tetra PlantaMin - 10 ml.
ale glony jeszcze się panoszyły.
Stąd usunąłem 2 świetlówki wracając do 0,6 W/l. Zacząłem podawać też aldehyd glutarowy. Wcześniej nie chciałem bo jednak jest to środek antyglonowy a chciałem robić "ekologicznie". Dawek nawozów nie zmieniłem.
Glony zaczęły znikać. Jest całkiem znośnie:
Obrazek

EDIT: drobna poprawa dawkowania :P
Ostatnio zmieniony 08 gru 2012, 21:43 przez zulix, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

W teście na moim akwarium wiele już nie osiągnę. pasowałoby zmienić rodzaj akwarium, podłoża, światła itd. Ponieważ na razie nie zmieniam niczego w akwarium test w moim HT można uznać za zakończony.

Podsumowując:
- akwariów LT nie badałem - nie wypowiadam się na temat wykorzystania nawozu Tetra PlantaMin w takich akwariach.
- Nawóz Tetra PlantaMin nadaje się do akwarium HT, nawet z nawożeniem EI, ale musi być traktowany wtedy jako nawóz mikroelementowy.

Akwarium HT: 0,6 W/l HQI, woda: KH = 5-7, GH = 15-20, pH = 6.8 - 6,9 (rzeszowska kranówka po zbiciu KH kwasem siarkowym)

Nawożenie, które najlepiej się u mnie sprawdziło:
- CO2 (ile wlezie - bez sterowania dozowaniem, ale z pomiarów KH, pH wychodzi 25-35 mg/l)
- węgiel w płynie (samoróbka z aldehydu glutarowego),
- K = 12,5-25 mg/l, NO3 = 10-20 mg/l, PO4 = 1,2-2,5 mg/l, Mg = 2,5-5 mg/l
- Tetra PlantaMin 1 ml/50 l akwarium codziennie

Nawożenie w zależności od stopnia zarośnięcia akwarium. Takie jak niżej wymagało dawek największych. Po wycince (została 1/3 zielonej masy) nawożenie Makro zmniejszono o połowę (dozowanie PlantaMin nie zmieniano).
Rzut oka na ogródek w pełni zarośnięcia z kwitnącą ustawicznie od miesiąca Blyksą Auberta.
Obrazek

Wnioski końcowe:
Mimo, że daje formalnie mniejsze ilości żelaza wobec znanych z forów dawek radzi sobie bardzo dobrze. Rośliny nie wykazują braków mikro. Jest to po prostu dobrze zrobiony i przemyślany nawóz Mikro, który być może nadaje się do głównego nawożenia akwariów o niewielkim świetle czego jednak nie sprawdziłem. Mam nadzieję, że moja zabawa z ustalaniem dawek pomoże komuś, kto chciałby wykorzystać nawóz Tetra PlantaMin do nawożenia akwariów prawdziwie roślinnych a nie akwariów typu początkujących akwarystów dla których zapewne był przygotowywany jego skład.

===============
Pasowałoby zrobić nowy test :) ale nie mam jak dotąd żadnego nowego nawozu od producentów. Poczekamy i zobaczymy....

Mam cały czas jeszcze trochę nawozu Tetra PlantaMin i udostępnię komuś kto jest w stanie zrobić test w akwarium niskobudżetowym!
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 1:00 przez zulix, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
SDD
Administracja
Posty: 3001
Rejestracja: 21 lis 2009, 12:23
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Sędziszów Małopolski
Akwarium: Ogólne w LT
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: SDD »

Po dwóch tygodniach ponownego stosowania nawozu nie widzę żadnych złych efektów. Krasnorosty, które były w akwarium nie wykazują przyspieszonego, ani nadmiernego wzrostu.
Od dziś przechodzę na większe dawki nawozu tj. dawkowanie 2ml dziennie na 100L akwarium.
Tylko ZERO tolerancji pozwala na funkcjonowanie forum, zgłaszaj przyciskiem Obrazek posty łamiące regulamin!

I'm not crazy, my reality is just different than yours...
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Koledzy Sebastian1995 i cyklista dostali do testów odpowiednio 250 i 500 ml.
Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

U mnie test powinien byc ciekawy bo:

przestanę lać cokolwiek innego - do tej pory lałem sporadzycznie nawozy
będę świecił lt czyli 32w/100l ok 10 godzin dziennie
akwarium jest z hydroponiką więc ma co zjadać azot i podobne -

dzisiaj podam pierwszą dawkę i zmierzę jaki mam poziom azotu (jeśli test do morskiego nadaje się i do słodkiej wody) - zobaczę po tygodniu co się zmieni z azotem a po miesiącu ocenię co z roślinami i glonami

w tej chwili rośliny prawie stoją a glonów w zasadzie brak
Awatar użytkownika
Sebastian1995
Mecenas
Posty: 545
Rejestracja: 02 lut 2010, 15:08
Imię: Sebastian
Lokalizacja: Jarosław
Akwarium: 375L :)
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: Sebastian1995 »

Ja testuję amatorsko w kostce 30L z oświetleniem 11W , dzisiaj zalałem pierwszą dawka z zaleceniami, więc za około tydzień, dwa przedstawie jak nawóz się sprawuje.
Dodam ze podłoże to bazalt drobniutki a w akwa są mchy i roślinki zielone oraz doszła jedna czerwona :P
Dziękuje za możliwość testowania tego produktu.
macek.g
Mecenas
Posty: 321
Rejestracja: 25 lis 2010, 15:37
Imię: Marek
Lokalizacja: UK-Debica
Płeć:

Post autor: macek.g »

skoro powiedzmy jest to nawoz mikro czy stosowanie tylko tego nawozu powodowalo wysyp nitek? oczywiscie po skonsmowaniu N i P
Ostatnio zmieniony 21 sty 2013, 23:08 przez macek.g, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
SDD
Administracja
Posty: 3001
Rejestracja: 21 lis 2009, 12:23
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Sędziszów Małopolski
Akwarium: Ogólne w LT
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: SDD »

macek.g pisze:skoro powiedzmy jest to nawoz mikro czy stosowanie tylko tego nawozu powodowalo wysyp nitek? oczywiscie po skonsmowaniu N i P
W moim akwarium nie. Z tym, że moje akwarium to LT i oprócz nawozu tetry, napędzane jest sporą obsadą rybną.
Tylko ZERO tolerancji pozwala na funkcjonowanie forum, zgłaszaj przyciskiem Obrazek posty łamiące regulamin!

I'm not crazy, my reality is just different than yours...
Awatar użytkownika
amy
Posty: 703
Rejestracja: 26 lut 2012, 20:54
Imię: Anna
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 240 Malawi 70 Ogólny
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: amy »

Od wczoraj zaczęłam lać Tetre do dwóch akwariów - 25 l i kostki, oprócz tego Garbo. Zobaczymy co będzie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Prezentacje i testy powierzonych produktów”