Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Z czym można mieszać aldehyd glutarowy?

Wszystko na temat wpływu parametrów wody na obsadę roślinną i zwierzęcą i możliwości korekty wartości tych parametrów

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Max
Posty: 1211
Rejestracja: 20 paź 2010, 20:16
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 144 l
Płeć:
Wiek: 65

Z czym można mieszać aldehyd glutarowy?

Post autor: Max »

Witaj o Zulixie , guru chemiczny nietoksyczny! :D

Powiedz sprawnemu chemicznie inaczej - czy można pomieszać aldehyd glutarowy z mikro , potasem/magnezem i/lub octem?
Jak najlepiej to zrobić? Przymierzam się do kupienia pompki dozującej i taki mix podawany np. co 2 godziny byłby super - tylko - chciałbym po trosze wszystkiego - to stężenie było by ~ stałe przez całą dobę , a nie chcę wydawać kasy na kilka pomp lecz podawać przez jedną. 8)

Wydzielone stąd: http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=6445 - zulix
Ostatnio zmieniony 30 wrz 2012, 12:45 przez Max, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Max pisze:czy można pomieszać aldehyd glutarowy z mikro , potasem/magnezem i/lub octem?
Spider72 mieszał z mikro (teoretycznie najbardziej wskazane), inni mieszali z makro. To z pomyślnością.
Co do octu to jako kwas może wpływać na reakcje aldehydów powodujące (hipotetycznie) na koniec jego całkowitą nieprzydatność.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Max
Posty: 1211
Rejestracja: 20 paź 2010, 20:16
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 144 l
Płeć:
Wiek: 65

Post autor: Max »

zulix pisze:Spider72 mieszał z mikro (teoretycznie najbardziej wskazane), inni mieszali z makro. To z pomyślnością.
No to ja zmieszam mikro intermagu z potasem i magnezem oraz aldehydem ... to mogę mieć jedną pompkę dozującą (różnica ok 300zł przy cenie "mastera" ok. 300zł).
Czy używał jakiegoś konkretnego stężenia ald. glut.?
Ostatnio zmieniony 29 wrz 2012, 12:14 przez Max, łącznie zmieniany 1 raz.
tao
Posty: 832
Rejestracja: 24 gru 2011, 11:20
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Głogów(dolnośląśkie)
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: tao »

Pewnie nie więcej jak zalecana dawka przez producenta.
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

Ja mieszałem z micro aldehyd 5% i było ok. Fabryczny węgiel w płynie (AA, EC) ma chyba 2 albo 2,5%.
nie daj się zwieść pozorom http://www.youtube.com/watch?v=iTEi_PlFEWU/
Awatar użytkownika
Max
Posty: 1211
Rejestracja: 20 paź 2010, 20:16
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 144 l
Płeć:
Wiek: 65

Post autor: Max »

Ja mam wyższe stężenie i zastanawiałem się nad proporcjami , na wszelki wypadek będę dodawał rozcieńczone , bo jak kiedyś mieszałem z nadmang. pot. przed rozcieńczeniem to się wytrącał osad i późniejsze rozcieńczenie nie pomagało. Stąd pytanie... Proporcje rzecz jasna, dam stosowne do dawek mikro wraz z potasem i magnezem.
W razie konieczności podania samego makro (NPK) - będę uzupełniał ręcznie.
A na razie ręcznie wypróbuję mieszankę - jak się sprawdzi - pewnie wejdzie pompka... 8)
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Max pisze:ak kiedyś mieszałem z nadmang. pot. przed rozcieńczeniem to się wytrącał osad i późniejsze rozcieńczenie nie pomagało
Nie wiem z czym mieszałeś nadmanganian. Jeżeli z aldehydem to są to substancje, które się wzajemnie zobojętniają jak kwas i zasada.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Max
Posty: 1211
Rejestracja: 20 paź 2010, 20:16
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 144 l
Płeć:
Wiek: 65

Post autor: Max »

Aha, to taki aldehyd glutarowy do bani jest? I nie działa ani on, ani nadmanganian?
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Max pisze:I nie działa ani on, ani nadmanganian?
Nie działa to czego było mniej. Nadmanganian utlenia aldehyd sam się redukując - czarne farfocle. Ponieważ nadmanganianiu zwykle jest malutko to zwykle aldehydu jeszcze nieco zostanie, ale już nie to samo stężenie.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Max
Posty: 1211
Rejestracja: 20 paź 2010, 20:16
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 144 l
Płeć:
Wiek: 65

Post autor: Max »

Dałem tak na czubek łyżeczki - ot kilkanaście kryształków do 500ml roztworu 4% aldehydu - czyli mam zapewne 3% rr? Zastanawia mnie że jak używałem aldesanu (2% aldehyd z 25% alkoholem) to nic się nie wytrącało - po kilkunastu godzinach roztwór był klarowny i bezbarwny. I bez farfocli...Dodawałem razem z kwaskiem cytrynowym.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Max pisze:Dodawałem razem z kwaskiem cytrynowym.
nadmanganian reaguje różnie w zależności od pH środowiska w którym reaguje. Przy odczynie obojętnym i zasadowym wywala czarny osad (dwutlenek manganu - braunsztyn). W środowisku kwaśnym nic się nie wytrąca pomimo, że KMnO4 reaguje. Powstaje wtedy po prostu inny związek - tu cytrynian manganu.
Ciekawostki:
Mieszanka KMnO4 i kwasu siarkowego jest jedną z najsilniejszych mieszanek utleniających jakie znamy. Kropla takowego potrafi zapalić papier lub drewno na które spadnie. Mieszanina jest używana do wyznaczania tzw. "chemicznego zapotrzebowania tlenu", który oznacza wszelką "organikę", która znajduje się w wodzie a jest się w stanie utlenić - podstawowy parametr wody pitnej wpływający na jej smak, smród i oczywiście przydatność "w ogóle".
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Max
Posty: 1211
Rejestracja: 20 paź 2010, 20:16
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 144 l
Płeć:
Wiek: 65

Post autor: Max »

Teraz wiem czemu ryby miewają momenty "dzióbkowania" po dodaniu kwasu siarkowego (oprócz nadmanganianu). W przyszłości będę bardziej uważał...
Ciekawostka się przydała... :mrgreen:
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Max pisze:czemu ryby miewają momenty "dzióbkowania" po dodaniu kwasu siarkowego (oprócz nadmanganianu)
Dokładnie. Można powiedzieć, że kwas nieco wzmaga działanie nadmanganianu. Są to ogólnie małe stężenia w akwarium, ale jak widać ryby to już wyczuwają.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chemia wody ”