Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[19l] Z "podejrzanym" krzemieniem

Akwaria w stylu: Holenderskim, Nature, Ryuboku, Iwagumi

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
Oalka
Posty: 31
Rejestracja: 27 wrz 2012, 13:17
Imię: Zuza
Lokalizacja: Chmielnik
Akwarium: 19L z krzemieniem
Płeć:

[19l] Z "podejrzanym" krzemieniem

Post autor: Oalka »

Witam.
Ponieważ od dłuższego czasu jestem "podglądaczem" forum i dużo korzystam na tym :mrgreen: postanowiłam zaprezentować moje biurkowe mini.
Jest to moje pierwsze akwarium. Powstało jako ozdoba i ukojenie dla oczu podczas pracy przy komputerze za biurkiem. Pozdrawiam.

Data zalania: 28.09.2012.
________________________
Aquael 20l
25x25x30 cm
Filtr: Mini pat Aquael
Grzałka: AQSn-10 10W Aquael
Oświetlenie: lampa DECOLIGHT 11W
Podłoże: AQUATIC NATURE PRO SOIL 3l
Nawożenie: 2ml florovitu/ tyg. po podmianach + 1ml octu dziennie / jak nie zapomnę/
______________________________

ROŚLINY:
1.Rotala rotundifolia Red Rotala okrągłolistna/ niestety się nie wybarwia/
2.Vallisneria spiralis - Nurzaniec śrubowy
3.Pistia stratiotes Pistia rozetkowa
4.Riccia fluitans Wgłębka
5.Bacopa caroliniana Bakopa karolińska
6.Hydrocotyle tripartita Japan
7.Pogostemon helferi Gwiazda wodna
8.Pogostemon erectus
9.Eleocharis parvula Ponikło
10.Heminanthus micranthemoides
11. Alternanthera reineckii

ZWIERZĄT: brak /a!nie! ślimaki jako dodatek do roślin widocznie. chyba zatoczki/
KAMIENIE: jeden duży krzemień /Jura K-Cz/
________________________________________

WYGLĄD PO ZALANIU:
Obrazek

WYGLĄD PO 16 DNIACH:
Obrazek

Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 15 paź 2012, 21:04 przez Oalka, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Cichy
Posty: 1264
Rejestracja: 15 gru 2009, 0:39
Imię: Karol
Lokalizacja: Jasło / Rzeszów
Akwarium: 33l, 43l OW, 72l
Płeć:
Wiek: 32
Kontakt:

Post autor: Cichy »

Zdecydowanie za duży ten kamień i jeszcze niezbyt dobrze ułożony. Stoi sam, jak palec, co nie wygląda fajnie. Niekorzystnie wpływa na niego też dobór flory. Obsada roślinna kompletnie nieprzemyślana. Skoro masz duży i masywny kamień, w tak małym zbiorniku, to rośliny powinny być delikatne, żeby zrównoważyć wszystko. Tymczasem u Ciebie posadzony jest nurzaniec (przestańcie wsadzać tą roślinę do małych kostek - proszę was). Niezbyt dobrze wyglądają też pojedyncze sztuki łodygowców, tj bacopy i rotali. Ludwigia wsadzona w ziemię na 2 planie aż błaga o wydarcie jej - po prostu straszy.

Kamień nie jest czasem wapienny? Sprawdziłaś go octem? Nie zatwardza Ci wody? Wydaje mi się mocno podejrzany.

Tyle konstruktywnej krytyki. Teraz czas na rady, jakbym to widział. Sam w sobie duży kamień nie jest zły, o ile umiejętnie połączy się go z delikatnymi roślinami. Lubię ciężkie aranżacje, więc coś w tym temacie już wiem. Zrobiłbym to tak:

1. plan - eleocharis parvula
2. plan - hydrocotyle sp. japan (w miejscu tej straszącej ludwigii) - prowadzona i przycinana tak, by z przodu była niska, natomiast im głębiej, tym bardziej przechodziła w 3 plan oraz z drugiej strony kamienia Lileopsis Brazylijski (do drugiej stronie kamienia). Przy dobrym prowadzeniu możesz dać go na 3ci plan (rośnie wolno, ale jak już zacznie rosnąć, to szaleje na potęgę - wiem, bo mam go w swojej 30stce).
3. plan - rotala walchii - na cały tył. Jeśli uda Ci się ją wybarwić, będzie super efekt. Nie wiem tylko, czy da radę w tych warunkach.

Teraz dałaś zbyt dużo roślin i zrobił się taki misz-masz. Ujednolić obsadę roślinną, a optycznie powiększysz zbiornik i sprawisz, że będzie ładniejszy.
Ostatnio zmieniony 15 paź 2012, 11:46 przez Cichy, łącznie zmieniany 2 razy.
Obrazek
Awatar użytkownika
Damian23111
Posty: 1476
Rejestracja: 13 lut 2010, 21:45
Imię: Damian
Lokalizacja: okolice Rzeszowa
Akwarium: 600
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: Damian23111 »

Cichy pisze:Teraz dałeś zbyt dużo roślin i zrobił się taki misz-masz.


Oalka, Imię: Zuza



;)

[ Dodano: 2012-10-15, 12:26 ]
Mi się ten kamień też kompletnie nie podoba....
Ostatnio zmieniony 15 paź 2012, 11:25 przez Damian23111, łącznie zmieniany 1 raz.
Pumba
Mecenas
Posty: 1035
Rejestracja: 19 lut 2012, 19:41
Imię: Dominik
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 180x65x60 Malawi
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: Pumba »

Cichy pisze: Sprawdziłeś ? dałeś
Toć to kobieta :)
Awatar użytkownika
Cichy
Posty: 1264
Rejestracja: 15 gru 2009, 0:39
Imię: Karol
Lokalizacja: Jasło / Rzeszów
Akwarium: 33l, 43l OW, 72l
Płeć:
Wiek: 32
Kontakt:

Post autor: Cichy »

Poprawione. Przepraszam za niedopatrzenie :) Możemy już wrócić do rozmowy na temat :)
Obrazek
polak.krk
Posty: 1181
Rejestracja: 13 lut 2012, 22:08
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Kraków - Tas-Sliema
Płeć:

Post autor: polak.krk »

Mi sie podoba. Narzekacie. :P To jej koncepcja. Sama chyba musi dojsc do tego, zeby czesc chwastow wyrzucic/zmienic.
Cichy kamien moze zmieniac parametry ale przy pro soil i tak parametry bede w miare dobre. :)
Wrzuc tam jakies fajne RC, a na kamien wrzuc weeping moss albo phoenix moss.
carpe diem ;]
Awatar użytkownika
Cichy
Posty: 1264
Rejestracja: 15 gru 2009, 0:39
Imię: Karol
Lokalizacja: Jasło / Rzeszów
Akwarium: 33l, 43l OW, 72l
Płeć:
Wiek: 32
Kontakt:

Post autor: Cichy »

polak.krk pisze:Mi sie podoba. Narzekacie.
Nikt nie narzeka, tylko stara się pomóc.
polak.krk pisze:Sama chyba musi dojsc do tego, zeby czesc chwastow wyrzucic/zmienic.
Pisać też nauczyłeś się sam, czy uczyli Cię w szkole?

Wrzuca się zbiornik na forum, żeby usłyszeć opinie innych. Nie zawsze jest to głaskanie. Konstruktywna krytyka pomoże więcej, niż ślepe powtarzanie "ładnie, ładnie".
Obrazek
ToryBcia
Posty: 2465
Rejestracja: 12 paź 2009, 17:19
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 375 L
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: ToryBcia »

Cichy, Może Twe rady są dobre może i masz rację ten kamień jest za duży ale jak dla mnie co jest najważniejsze po 16 dniach akwarium wygląda bardzo dobrze okres dojrzewania widać jest bardzo łagodny a pewnie wszystko przez roślinność która tam jest szybko rosnące.

Oalka, Chciałbym i życzę wszystkim aby w takim stanie pokazywali swoje pierwsze akwaria po 16 dniach.
A nawet nad to powiem że to wszystko sprawia wrażenie dość dziwne i bardzo odmienne od wszystkich małych kostek prezentowanych.
Zapraszam do mnie :) http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=15668
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Witaj,
po części zgadzam się z Cichym, że ten kamyczek troszkę za duży, ale można go albo zmniejszyć albo...obsadzić mchami i będzie lux :) Zrobić taaaki maxi gąszcz - będzie miło krewetkom :)
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Pumba
Mecenas
Posty: 1035
Rejestracja: 19 lut 2012, 19:41
Imię: Dominik
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 180x65x60 Malawi
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: Pumba »

Ale autorka nie napisała nic, że to będzie krewetkarium ;> Stąd tez chyba temat jest w roślinnych zbiornikach
polak.krk
Posty: 1181
Rejestracja: 13 lut 2012, 22:08
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Kraków - Tas-Sliema
Płeć:

Post autor: polak.krk »

Cichy, zycze Ci wiecej pokory. ;)
carpe diem ;]
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

Pumba pisze:Ale autorka nie napisała nic, że to będzie krewetkarium
Jak napisze, to się przeniesie ;)
Moje zdanie na temat zbiornika jest takie:
Najbardziej rzuciło mi się w oczy to, co Tomek zauważył:
ToryBcia pisze:po 16 dniach akwarium wygląda bardzo dobrze okres dojrzewania widać jest bardzo łagodny a pewnie wszystko przez roślinność która tam jest szybko rosnące.
Duuży plus :)
Ogólnie zbiornik wygląda pięknie, ale za dużo uwagi faktycznie zabiera kamień. Niekoniecznie miejsce jest złe, ale jego widoczne gabaryty. Obsadzenie mchem, na przykład, spowodowałoby złagodzenie dużego kontrastu, jaki jest w tej chwili pomiędzy rzeczonym kamieniem a roślinami :)

Forumowiczom zaś zalecam powrócenie do tematu przewodniego
Ostatnio zmieniony 15 paź 2012, 16:24 przez Dżoena, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Pamiętajmy, że akwarium istnieje 16 dni. Jest bardzo dobrze. A kamień..... niekoniecznie jest za duży. To zależy od punktu widzenia. Wiele razy sam miałem okazję się przekonać, że kamień "w sam raz" okazuje się za mały. Kiedy rośliny przyrosną kamień, stanie się optycznie mniejszy. Zwłaszcza, że przed kamieniem posadzony jest eleocharis i dżapańskie hydrocotyle. Ja z niecierpliwością czekam na "rozwinięcie".
Awatar użytkownika
Max
Posty: 1211
Rejestracja: 20 paź 2010, 20:16
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 144 l
Płeć:
Wiek: 65

Post autor: Max »

Po tak krótkim czasie - ładnie to wygląda. Kamień ładnie kontrastuje z otoczeniem - hydrocotyle posadzone pod nim zapewne niedługo go zawłaszczy. Jeszcze żeby ponikło i heminatus zarosły - to będzie całkiem ciekawy widok. Erectusa musisz często przycinać , bo inaczej porosną wielkie badyle, a często cięty może ładnie zadarnić.
Krzemień ładny - tylko przy zdjęciach musisz bardziej uważać żeby go tak nie wybielać. ;)
Poczytaj trochę o fotografowaniu - może to coś pomoże - zrób trochę ciemniejsze zdjęcie najlepiej w RAW-ie , w programie do obróbki RAW można ładnie podciągnąć półtony nie wybielając świateł. Wtedy te białe części wapienne nie będą tak świecić.
Awatar użytkownika
Cichy
Posty: 1264
Rejestracja: 15 gru 2009, 0:39
Imię: Karol
Lokalizacja: Jasło / Rzeszów
Akwarium: 33l, 43l OW, 72l
Płeć:
Wiek: 32
Kontakt:

Post autor: Cichy »

polak.krk pisze:Cichy, zycze Ci wiecej pokory.
Gdzie pokazałem, że nie mam pokory? Nie wiem do czego teraz pijesz. Nie znasz mnie osobiście, więc nie wiem skąd ten osobisty pojazd. Udzieliłem tylko rad - bo po to daje się zbiornik do galerii, żeby usłyszeć porady/ sugestie. Nie podoba Ci się ton moich postów - nie czytaj. Nikt Cię nie zmusza. Nigdy nie byłem arogancki i nikomu nie udzielałem złych rad. Napisałem co moim zdaniem bym poprawił i tyle. Ty natomiast zacząłeś rzucać hasłami, że narzekam. Nikt nie narzekał, tylko wyrażał opinie i wypisywał rady. Jeśli chcesz słyszeć tylko pochwały, to zastrzeż to w swoim wątku ze zbiornikiem, a na pewno tylko takie posty będą. Jakbyś zauważył, nie tylko ja pisałem o kamieniu. Rozwinąłem wypowiedź więcej, bo uznałem, że moja wiedza może się komuś przydać - zwłaszcza osobie, która zakłada pierwszy zbiornik.

Jeśli Ty do wszystkiego dochodziłeś sam i jesteś w tym mistrzem - gratuluję. Nie odbieraj jednak innym szansy uzyskania podpowiedzi. Nie wiem, co Cię tak zabolało w moim poście.

Kończę tą dyskusję, bo za chwilę wyjdę na osobę z wielkim ego i zostanę mianowany naczelnym krzykaczem na forum. Szkoda, że człowiek chce pomóc, a słyszy o braku pokory.

Bez odbioru
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Roślinne”