Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Tło strukturalne CR 65

Wszystko co potraficie zrobić sami, aby odciążyć budżet. Pomysły, rysunki, fotorelacje...

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Arreczeq
Posty: 760
Rejestracja: 16 maja 2013, 22:30
Imię: Arek
Lokalizacja: Wrocław
Akwarium: 1.1 kl :)
Płeć:
Wiek: 56

Tło strukturalne CR 65

Post autor: Arreczeq »

Witam

Chciałbym pokazać sposób wykonania tła z Ceresit CR 65 własnego pomysłu.

Potrzebne materiały:

- worek CR 65
- worek lub dwa gipsu budowlanego
- folia malarska gruba
- siatka do styropianu
- kamień lub kilka jako wzornik
- kilka desek lub innego materiału na ramkę formy
- farba do betonu

1. Odcinamy kawałek folii większy niż tło, które zamierzamy zrobić. Kładziemy na płaskiej powierzchni, następnie robimy ramkę na formę, która musi być większa niż tło. Zamiast desek możemy użyć czegokolwiek a w ostateczności wykopać dołek w ziemi.

Obrazek

2. Rozrabiamy gips wg opisu ! pamiętając, że bardzo szybko zastyga. Wlewamy do ramki a następnie szybko przykrywamy folią, która musi luźno leżeć i odciskamy posiadane kamienie zaczynając od dowolnego rogu. W przypadku dużego tła możemy gips wlewać etapami. Folie zostawiamy w formie.

Obrazek

3. Po około 1h jak gips zrobi się twardy rozrabiamy CR 65 wg opisu nie na oko i pokrywamy formę za pomocą ręki w rękawiczce lub dużym pędzlem. Po około 4-6h jak CR 65 trochę przeschnie nakładamy na formę siatkę do styropianu i "wtapiamy" za pomocą CR 65.

Obrazek


4. Zostawiamy do pełnego stwardnienia/związania na czas 4-7 dni pamiętając, aby spryskiwać wodą do czasu aż CR 65 przestanie "pić" wodę - brak zmiany koloru po spryskaniu wodą.
Po tym czasie tło jest gotowe do wyjęcia z formy, folia, która oddziela gips od CR 65 ma na celu pomóc oddzielić obie warstwy. Jeżeli jest problem można obficie zmoczyć gips co spowoduje jego rozmiękczenie. Następnie odrywamy folię - chwilkę to trwa.
Malujemy farbą do betonu najlepiej z atestem - http://aksil.pl/pl/35,2/AKSILBET-_farba_do_betonu.html

Tło po wyjęciu z formy wygląda tak:

Obrazek

natomiast po pomalowaniu tak:

Obrazek


Malujemy 2-3 warstwy obustronnie w odstępach czasowych podanych na opakowaniu farby. Siatka zapobiega pęknięciem i zwiększa elastyczność tła.
Wszelkie prace należy wykonać bardzo starannie - pośpiech nie jest wskazany.
Tło pomalowane nie zmienia parametrów wody.

Tak wygląda w akwarium:

Obrazek

PS zapomniałem dodać, że przed pomalowaniem docinamy tło za pomocą gumówki na żądany wymiar, możemy też podzielić.

Zarchiwizowano zdjęcie/a na serwerze forum - SDD
Ostatnio zmieniony 16 paź 2015, 13:21 przez Arreczeq, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
MakuŚ
Posty: 92
Rejestracja: 02 cze 2012, 13:45
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Grodzisko
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: MakuŚ »

do gipsu budowlanego można dodać ocet, dużo dłużej stygnie.
Awatar użytkownika
boggi
Posty: 4230
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:09
Imię: Bogdan
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: boggi »

Lub kwasek cytrynowy :)
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 3831
Rejestracja: 29 mar 2010, 5:42
Imię: Darek
Lokalizacja: Okolice-Rzeszów
Akwarium: 200 Już zalane ,50
Płeć:

Post autor: Darek »

Arreczeq, Kolego, pokazałeś jeden z najlepszych sposobów jakie tutaj na forum się ukazały na wykonanie tła do akwarium ;)
Czy ta farba do betonu z biegiem czasu się nie rozpuszcza??
Pozdrawiam
Pozdrawiam Darek :)
Arreczeq
Posty: 760
Rejestracja: 16 maja 2013, 22:30
Imię: Arek
Lokalizacja: Wrocław
Akwarium: 1.1 kl :)
Płeć:
Wiek: 56

Post autor: Arreczeq »

Moje tło ma przeszło 7 m-cy i jest ok. Przeczytaj kartę farby ma sporo atestów, jeżeli malowanie wykona się zgodnie z instrukcją nic nie ma prawa rozpuszczać się/łuszczyć itd.

Zanim kupiłem rozmawiałem z kumatą osobą z tej firmy; sprzedają po 1 puszcze z wysyłką.
Moje tło malowane kolorem antracyt - mogłem kupić czarny :?
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 3831
Rejestracja: 29 mar 2010, 5:42
Imię: Darek
Lokalizacja: Okolice-Rzeszów
Akwarium: 200 Już zalane ,50
Płeć:

Post autor: Darek »

Tą farbę którą malowałeś bez problemu można kupić w Rzeszowie ;)
Arreczeq pisze:Moje tło ma przeszło 7 m-cy i jest ok. Przeczytaj kartę farby ma sporo atestów, jeżeli malowanie wykona się zgodnie z instrukcją nic nie ma prawa rozpuszczać się/łuszczyć itd.
I to właśnie chciałem wiedzieć ;)
Pozdrawiam Darek :)
Arreczeq
Posty: 760
Rejestracja: 16 maja 2013, 22:30
Imię: Arek
Lokalizacja: Wrocław
Akwarium: 1.1 kl :)
Płeć:
Wiek: 56

Post autor: Arreczeq »

Zapomniałem dodać, że im grubsza warstwa gipsu tym bardziej 3D można zrobić tło.
Druga rzecz to, że glony jakoś nie rosną na tle - farba im nie odpowiada ?
Minusem jest waga - moje waży około 50kG. Powodem jest to, że robiłem takie tło po raz pierwszy i dałem za grubą warstwę CR65.
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 3831
Rejestracja: 29 mar 2010, 5:42
Imię: Darek
Lokalizacja: Okolice-Rzeszów
Akwarium: 200 Już zalane ,50
Płeć:

Post autor: Darek »

Arreczeq, To ulałeś kloca dziesięciocentymetrowego :?: :roll: Czy się pomyliłeś i zamiast 50 kg powinieneś wpisać 5 kg. :?:
Pozdrawiam Darek :)
Arreczeq
Posty: 760
Rejestracja: 16 maja 2013, 22:30
Imię: Arek
Lokalizacja: Wrocław
Akwarium: 1.1 kl :)
Płeć:
Wiek: 56

Post autor: Arreczeq »

50 kg - prawie 2 worki CR 65. Tło ma 200 cm x 65 cm grubość od 1-8 cm (warstwa CR 65 około 3 cm bo dałem 2 siatki a w opisie jest 1, która w zupełności wystarczy.
Zamiast folii malarskiej można dać folię do pakowania Stretch (zdecydowanie mocniejsza)
brejas
Posty: 14
Rejestracja: 05 lut 2014, 10:26
Imię: Darek
Lokalizacja: okolice Jasła
Akwarium: 112
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: brejas »

Rewelacja to tło:) na pewno będę się wzorował :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam ”