Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Aldehyd a NO3

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Aldehyd a NO3

Post autor: debrzyna »

Czy duże dawki aldehydu moga powodowac spadek NO3 ?/60ml/150l 3,5%/ lub czy moze to fałszować pomiar testami ?

Poprawa błędu w tytule bo mnie raziła - zulix
Ostatnio zmieniony 09 lis 2012, 14:47 przez debrzyna, łącznie zmieniany 2 razy.
Łoren
Posty: 2110
Rejestracja: 16 lis 2009, 14:24
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów -Krasne
Akwarium: 50L 500l start
Płeć:
Wiek: 53
Kontakt:

Post autor: Łoren »

Moim zdaniem może to wyglądać tak - podając zwiększone dawki aldehydu dostarczamy większe ilości węgla który jest podstawowym budulcem masy roślinnej - rośliny zwiększając swoją masę zużywają większe ilości wszystkich pierwiastków w tym azotu więc i jego poziom w zbiorniku może się zmniejszać a nawet powinien. Czy tak jest na pewno - nie wiem - tak sobie to wydedukowałem . :)
Co do fałszowania wyników pomiarów - nie mam pojęcia czy może mieć to wpływ czy nie.
Łoren akwarystyka to choroba postępująca:)
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

Też tak myśle ale pomyślałem że może coś innego może sie dziać Najgorsze jest to że nie nam KNO3 bo zawsze musiałem raczej go zbijać bo gupiki go produkują dosyc
Ale troche podratowałem specyfikem w którym jest wszystko oprócz fosforu a azot zamówiony I tak to jest jak niema wszystkiego co potrzeba pod ręką
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Nie umniejszając możliwości wytłumaczenia wyników przebiegu procesów biochemicznych...
Łoren pisze:podając zwiększone dawki aldehydu dostarczamy większe ilości węgla który jest podstawowym budulcem masy roślinnej - rośliny zwiększając swoją masę zużywają większe ilości wszystkich pierwiastków w tym azotu
...należy zwrócić uwagę, że NO3 to utleniacz (część z nas mieszała niejaką saletrę KNO3 z cukrem...) a aldehyd to reduktor. Po zmieszaniu związki te się czasem neutralizują podobnie jak kwas i zasada. Testy NO3 zapewne też polegają na utlenieniu barwnika i obecność aldehydu fałszuje wynik. Aby być pewnym można zrobić test wody z NO3 bez i potem z dolaniem aldehydu - może być nawet w nadmiarze aby mieć pewność...
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

Zrobiłem test zapodany powyżej Test pokazał NO3 w ilosci takiej jakie było bez aldehydu
Ostatnio zmieniony 09 lis 2012, 14:48 przez debrzyna, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

debrzyna pisze:...test pokazał NO3 w ilosci takiej jakie było bez aldechydu
a odczekałeś troszkę czasu po dodaniu aldehydu do wody z NO3?
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

Tak z pół godziny A aldehydu dałem proporcjonalnie tyle co dałem do akwa. Poniewaz badałem nawóz ile podnosi NO3 mam w baniaku 15 l wody NO3 po dodaniu nawozu jest ok.8 do tego dałem 6ml aldehydu Ale moge jeszcze raz zmierzyc ewentualnie dołozyc gluta
Ostatnio zmieniony 09 lis 2012, 14:49 przez debrzyna, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Czyli raczej nie tędy droga...

Niekoniecznie musisz powtarzać pomiar, chyba że chcesz. Chodziło mi o to, że te związki mogą się zobojętniać, ale jak szybko tego nie wiem. Pewnie też sporo zależy od pH. Jako ciekawostka to przy redukcji NO3 powstałyby ślady NO2- a więc szłoby to w złym kierunku. Z drugiej strony można byłoby wtedy wytłumaczyć niezerowe stany NO2 u ludzi co mają zbiornik miesiącami.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

Dołożyłem jeszcze 6ml gluta za pół godziny zmierze NO3 i NO2
A może lepiej jutro to zmierzyć
Ostatnio zmieniony 07 paź 2012, 17:58 przez debrzyna, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Może lepiej jutro :) ale w wodzie poza akwarium oczywiście bo inaczej bakterie mogą wodę oczyścić.
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 1:00 przez zulix, łącznie zmieniany 1 raz.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

Więc tak. Po dodaniu 6ml. aldehydu czyli razem 12 w 15 l wody przy NO3 8 po 12 godzinach test pokazał dalej ok 8 ale próbka pierwsza pozostawiona do rana zrobiła sie przezroczysta czyli 0
Ostatnio zmieniony 09 lis 2012, 14:50 przez debrzyna, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Która się wyzerowała? Ta z aldehydem czy ta bez? Bo ja zrozumiałem, że bez. To byłoby dziwne przy próbkach bez obecności zielonego.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

Pierwsza próbka zrobiona z 6ml. aldehyu i 8mg/l NO3 po pól godzinie dalej wykazywała 8 ale jej nie wylałem i do rana zrobiło sie 0
a drugi test zrobiłem po 12 godzinach z 12ml.aldehydu i pokazuje ok 8
Ostatnio zmieniony 09 lis 2012, 14:51 przez debrzyna, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Aha, czyli obie były "z". Aldehyd coś jak widać jednak zmienia w pomiarach NO3.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Witek Miszczak
Firma
Posty: 287
Rejestracja: 18 kwie 2012, 15:15
Imię: Witek?
Lokalizacja: Brzustów/Będków
Płeć:
Wiek: 56

Post autor: Witek Miszczak »

Może pomiar po 12 h stania jest niemiarodajny?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”